Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Homecinemakias είπε

Όχι δεν έχει σχέση η φώτο που παραθέτω. Έβαλα μια που βρήκα μπροστά μου, μια παμπάλαιη. Ήθελα περισσότερο να δείξω τα κουτάκια και τις επιλογές στο μενού που ρύθμισα.

Σωστά το constrain porpotion ξεμπλοκαρει τις διαστασεις αλλά αν σε βολεύει αυτός ο τρόπος που τα κάνει κροπ αυτόματα είναι μια χαρά. Αφού τα πορτραίτα είναι έτοιμα και απλά θες αλλαγή διαστάσεις.οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι ακριβώς. Τις είχα φτιάξει ως προς την αναλογία και το καδράρισμα και μου ζητήθηκε η συγκεκριμένη διάσταση ώστε να κάνουν πιο γρήγορα την δουλειά τους. Μιας και πρόκειται για 100 φώτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Homecinemakias είπε

Ναι ακριβώς. Τις είχα φτιάξει ως προς την αναλογία και το καδράρισμα και μου ζητήθηκε η συγκεκριμένη διάσταση ώστε να κάνουν πιο γρήγορα την δουλειά τους. Μιας και πρόκειται για 100 φώτος.

Μια μια θα τις κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Agraf είπε

Μια μια θα τις κάνεις;

Τις έκανα μια μια. Δεν ξέρω εαν υπήρχε ομαδική επικόλληση των επιλογών μου. Δεν βρήκα κάτι τέτοιο. Ίσως να υπάρχει. Αλλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ισχύει, στο λινκ ενος μοντέλου που βάζω από το twitter του, δείχνει φωτογραφίες behind the scenes που την τράβηξαν κατα τη διάρκεια του γυρίσματος διαφημιστικού για όταν βγουν οι nikon mirrorless και κρατάει μια...

https://twitter.com/dilireba_

 

 

111111.png

33333333.png

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Προχθές έβγαζα κάτι νυχτερινές με μεγάλη έκθεση και είχα αλλάξει πρόσφατα και κάρτα μνήμης οπότε μου έκανε μεγάλη εντύπωση ότι έγραφε στην κάρτα περίπου όση ώρα ήταν η έκθεση. 

Σκέφτηκα, μια και δεν είμαι και πολύ έμπειρος ότι κάτι προέκυψε με την κάρτα. γύρισα σπίτι έβαλα την παλιά, πάλι τα ίδια. Ήταν αργά και δεν ασχολήθηκα άλλο όμως την επόμενη οι φωτογραφίες της ημέρας γράφονταν πολύ γρήγορα σε οποιαδήποτε κάρτα. 

Ψάχνοντας βρήκα ότι είναι ρύθμιση και είναι για τις περισσότερες φωτογραφικές μηχανές. είναι το Long Exposure Noise Reduction. Κάποιοι διάβασα ότι το κλείνουν και διορθώνουν στην επεξεργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/8/2018 στις 1:06 ΠΜ, stratigos24 είπε

Αν ισχύει, στο λινκ ενος μοντέλου που βάζω από το twitter του, δείχνει φωτογραφίες behind the scenes που την τράβηξαν κατα τη διάρκεια του γυρίσματος διαφημιστικού για όταν βγουν οι nikon mirrorless και κρατάει μια...

https://twitter.com/dilireba_

 

εγώ θα πάρω το μοντέλο και θα φύγουμε για Χονολουλού.. : )IMG_20180821_115811.jpg.7f1c5177b468bbdfb75321e14f24186d.jpg

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/8/2018 στις 1:06 ΠΜ, stratigos24 είπε

Αν ισχύει, στο λινκ ενος μοντέλου που βάζω από το twitter του, δείχνει φωτογραφίες behind the scenes που την τράβηξαν κατα τη διάρκεια του γυρίσματος διαφημιστικού για όταν βγουν οι nikon mirrorless και κρατάει μια...

https://twitter.com/dilireba_

111111.png

33333333.png

 

https://nikonrumors.com/2018/08/21/breaking-the-first-leaked-press-photo-of-the-nikon-z6-and-z7-mirrorless-cameras.aspx/

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε η παρουσίαση των νέων Nikon Mirorless. Z6 (2000$)  & Z7 (3400$) τα μοντέλα. Αντικραδασμικό στο σώμα που συνεργάζεται με το αντικραδασμικό των παλιών φακών από τις dslr που όμως θα χρειαστούν αντάπτορα (250$) για να λειτουργήσουν  Με τρεις φακούς στο ξεκίνημα. 24-70 f4 (1000$)  35mm f/1.8 S (850$) & 50mm f/1.8 S (600$).

Ακόμη ανακοινώθηκε φακός 58mm f/0.95 S NOCT μαζί με 4 ακόμα μέσα στο 2019 (20mm f/1.8,  85mm f/1.8,  24-70mm f/2.8,  70-200mm f/2.8, & 14-30mm f/4)

Αξιοσημείωτο είναι ότι χρησιμοποιεί μία θέση για κάρτα XQD που υποστηρίζει πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες εγγραφής αλλά αυτή τη στιγμή οι νέες φωτογραφικές δεν είναι συμβατές με κάρτες Compact flash ή SD. Αναφέρεται όμως ότι με κάποια αναβάθμιση λογισμικού θα υπάρχει και η δυνατότητα χρήσης των παλιών καρτών SDHC & SDXC.  

Ένα ακόμη σημαντικό είναι η αθόρυβη λειτουργία της μηχανής που είναι πραγματικά αθόρυβη αν και δείχνει κάπως πολύπλοκη η διαδικασία 

Αν και ανακοινώθηκε ότι υπάρχει συμβατότητα με τις μπαταρίες των full frame dslr της εταιρείας ανακοινώθηκαν μόνο 300 φωτογραφίες (CIPA) με μια μπαταρία. Ενθαρυντικό είναι ότι το site DPReview κατάφερε να βγάλει 1600 φωτογραφίες με μία μπαταρία.

https://petapixel.com/2018/08/22/nikon-unveils-the-z-series-full-frame-mirrorless-camera-system/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...