Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/1/2022 στις 9:39 ΜΜ, stratigos24 είπε

Έχω αυτό σε άλλο χρωματισμό https://www.skroutz.gr/s/11014856/Cullmann-Mundo-525M-55460-Τρίποδο-Φωτογραφικό-Black.html το είχα πάρει περίπου 90 ευρώ και είναι μια χαρά.

Το έχω δουλέψει με Nikon d7100, sony A7, Nikon d7500, Olympus em10 iii φίλου μου κλπ κλπ.

 

ΥΓ: έχω αφαιρέσει την κεντρική κολώνα και έχω κερδίσει 300 γραμμάρια σε βάρος.

Λύνεται πανεύκολα και για καθάρισμα. 
φωτο βάζω που το είχα λύσει και καθαρίσει σε κάποιες διακοπές μου. 
 

 

C03EE492-324A-4FE9-8B16-3E008F68944F.jpeg

23AA45B5-4E7A-42D2-BD26-1A212C53D3C8.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Λύνεται πανεύκολα και για καθάρισμα. 
φωτο βάζω που το είχα λύσει και καθαρίσει σε κάποιες διακοπές μου. 
 

 

C03EE492-324A-4FE9-8B16-3E008F68944F.jpeg

23AA45B5-4E7A-42D2-BD26-1A212C53D3C8.jpeg

Αποφάσισα να αγοράσω σαν το δικό σου, αλλά δεν υπήρχε δυστυχώς πουθενά διαθέσιμο. Τελικά κατέληξα στο rollei που έβαλε ο άλλος φίλος παρακάτω και το παράγγειλα μιας και ήταν η δεύτερη (πολύ κοντινή) επιλογή μου. Πιστεύω θα μου κάνει την δουλειά που θέλω σε πρώτη φάση, και έχει και το πλεονέκτημα πως αν μου την βαρέσει να πάρω τα βουνά, είναι αρκετά ελαφρύ. Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας.

Στις 4/1/2022 στις 9:20 ΜΜ, akatel είπε

Εγώ έχω αυτό εδώ και είμαι ευχαριστημένος https://www.rollei.com/collections/reisestative/products/carbon-stativ-compact-traveler-no-1?variant=32958968496205

το χρησιμοποιώ με Olympus E M5 II και δεν έχω πρόβλημα, δεν μου έτυχε με αέρα πολύ.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, highpriest είπε

Αποφάσισα να αγοράσω σαν το δικό σου, αλλά δεν υπήρχε δυστυχώς πουθενά διαθέσιμο. Τελικά κατέληξα στο rollei που έβαλε ο άλλος φίλος παρακάτω και το παράγγειλα μιας και ήταν η δεύτερη (πολύ κοντινή) επιλογή μου. Πιστεύω θα μου κάνει την δουλειά που θέλω σε πρώτη φάση, και έχει και το πλεονέκτημα πως αν μου την βαρέσει να πάρω τα βουνά, είναι αρκετά ελαφρύ. Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας.

 

Μια χαρά είναι. Θα κανείς δουλειά.

οντως το δικό μου είναι καιρό κατόπιν παραγγελίας και τώρα βλέπω ότι έχουν και σε λιγότερα χρώματα από ότι έβγαινε. Εγώ το έχω σε πορτοκαλί. 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Είδα σε καλή τιμή και αγόρασα, δυστυχώς(;) πλήρωσα ήδη με κάρτα, από το Πλαίσιο τη συγκεκριμένη κάμερα Action Cam HDR-AS50 και θα περάσω από το κατάστημα για να την πάρω αύριο. Βασικά τη θέλω για να "γράφω" συνέχεια τον μικρό. Η απόφαση ελήφθη όταν παρέδωσε η μπαταρία του κινητού την ώρα που έλεγε το ποίημα. Την αγόρασα γιατί στο site του Πλαίσιου λέει ότι είναι μέχρι τα πέντε μέτρα αδιάβροχη χωρίς τη θήκη, με την οποία φθάνει τα 60 μέτρα. Την πληροφορία αυτή δεν τη βρήκα πουθενά αλλού. Μήπως κάποιος από εδώ μέσα γνωρίζει κάτι; Επιπλέον αφού την αγόρασα πια μήπως γνωρίζετε αν η συσκευασία περιέχει το live view ή που μπορώ να αγοράσω ένα; Τέλος προτάσεις για κάρτα; Συγγνώμη για το σεντόνι κι ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Δεν το ήξερα αυτό. Πώς γίνεται; Πάω εκεί και τους λέω ότι μετάνιωσα και μου πιστώνουμε τα χρήματα πίσω στην κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνε τους ένα τηλέφωνο για να σου πουν την διαδικασία. Δεν θα είναι τίποτα. Λογικά δε θα χρειαστεί να πας καν. Τα χρήματα πίσω ζητά να επιστρεψουν στην κάρτα όχι κανα πιστωτικό κλπ που ίσως σου πουν. 

Λογικα δε θα χρειαστεί να πας καν εκεί. 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά

Θέλω στην εταιρία που δουλεύω να αρχίσουμε να βγάζουμε φωτογραφίες τα προϊόντα που βγάζουμε

Το μέρος ειναι μια αποθήκη οπότε δεν έχει καλό φωτισμό

Τα προϊόντα είναι ογκώδες (1χ2)

Καμερα έχουμε

Πανιά έχουμε

Τι λάμπες θα πρέπει να αγοράσουμε?

Θα πρέπει να κρεοασρουν από πάνω ή αυτά που είναι σαν ομπρέλες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλουν πολύ να τις θάψουν (τις DSLR) και θέλουν να κυριαρχήσουν στο μέλλον (οι mirrorless). Γιατί κάποιοι , ονειρεύονται ότι όλοι θα αλλάζουμε σώματα των 5Κ κάθε 6 μήνες που θα βγάζουν "νέα" μοντέλα. Προσωπικά και από πείσμα αλλά και επειδή δεν σκοπεύω να ξοδεύω νεφρά για φωτογραφία, δεν θα πάρω ποτέ mirrorless να τη μοσχοπληρώσω. Μπορεί να πάρω κανένα σώμα 5 γενιές πίσω για να βάζω φιλμάτους φακούς με αντάπτορες από κίνα. Αν και είμαι βέβαιος , ότι μελλοντικά, για να ενισχύσουν τις πωλήσεις ντε και καλά θα σταματήσουν και τους αντάπτορες και τη λειτουργία με χειροκίνητους φακούς, κάτι που γίνεται εύκολα με ένα firmware . 

 

Όσοι πιστοί προσέλθετε. Να δίνετε μισθούς στην κάθε sony, όποτε πάει από την IV στη V και τη VIII .... 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stratigos24 είπε

 

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Θέλουν πολύ να τις θάψουν (τις DSLR) και θέλουν να κυριαρχήσουν στο μέλλον (οι mirrorless). Γιατί κάποιοι , ονειρεύονται ότι όλοι θα αλλάζουμε σώματα των 5Κ κάθε 6 μήνες που θα βγάζουν "νέα" μοντέλα. Προσωπικά και από πείσμα αλλά και επειδή δεν σκοπεύω να ξοδεύω νεφρά για φωτογραφία, δεν θα πάρω ποτέ mirrorless να τη μοσχοπληρώσω. Μπορεί να πάρω κανένα σώμα 5 γενιές πίσω για να βάζω φιλμάτους φακούς με αντάπτορες από κίνα. Αν και είμαι βέβαιος , ότι μελλοντικά, για να ενισχύσουν τις πωλήσεις ντε και καλά θα σταματήσουν και τους αντάπτορες και τη λειτουργία με χειροκίνητους φακούς, κάτι που γίνεται εύκολα με ένα firmware . 

 

Όσοι πιστοί προσέλθετε. Να δίνετε μισθούς στην κάθε sony, όποτε πάει από την IV στη V και τη VIII .... 

    Εγώ τώρα τι να πω .......... 

sketch-1642576386548.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά λέγονται. Έτσι μιας και το διάβασα το έβαλα το παραπάνω για την κουβέντα. Τώρα πως θα πάει γενικά το πράγμα δε ξέρω. Πολλά ακούμε..


Ενας μέσα από την canon είπε σε φίλο μου που έχει την 90d, ότι είναι το τελευταίο dslr σώμα που έβγαλε η canon (ίσως να εννοεί κροπ σώμα) και από άλλου έχω ακουσει ότι η d780 στη  Nikon αντίστοιχα είναι το τελευταίο.
 

Είδωμεν…

ΥΓ: Προσωπικά δεν έχω κανένα λόγο να θέλω να συμβεί το ότι δηποτε. Ότι είναι να γίνει θα γίνει και όλοι όπως θελουμε και με ότι θελουμε θα βγάζουμε φωτογραφίες. 

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

 

Όσοι πιστοί προσέλθετε. Να δίνετε μισθούς στην κάθε sony, όποτε πάει από την IV στη V και τη VIII .... 

Εντάξει δεν είναι ανάγκη να γίνεται το παραπάνω. Με την ίδια λογική θα έπρεπε και εσυ να είσαι τώρα στην 780/850 κλπ και όχι στην 610.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Εντάξει δεν είναι ανάγκη να γίνεται το παραπάνω. Με την ίδια λογική θα έπρεπε και εσυ να είσαι τώρα στην 780/850 κλπ και όχι στην 610.

Οι περισσότεροι που έχουμε dslr προφανώς δεν έχουμε αυτή τη λογική.  Τη d610 την αγόρασα το 2018 που ήταν παλιό μοντέλο και τότε και δεν με ενδιέφερε να πάρω κάτι μοδάτο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...