Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, imr είπε

 

Η Νικον Ζ5 ειναι τρομερη προσφορα αλλα ξεφευγει, κοιταζα σε μεταχ μεχρι τα 500

 

Θεωριτικα ειναι καλυτερη η Α7ΙΙ αλλα για να βρω σε καλη κατασταση παει γυρω στα 100-150 παραπανω απο μκ1 και σκεφτομαι αν αξιζει η διαφορα για το image stab η θα ηταν καλυτερο να παρω εναν εξτρα φακο

Αξίζει η διαφορά. Να πας στην mark ii.

Δεν είναι μονο το is. Εχει λυμένες πολλές παιδικές ασθένειες της πρώτης γενιάς

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, imr είπε

Θεωριτικα ειναι καλυτερη η Α7ΙΙ αλλα για να βρω σε καλη κατασταση παει γυρω στα 100-150 παραπανω απο μκ1 και σκεφτομαι αν αξιζει η διαφορα για το image stab η θα ηταν καλυτερο να παρω εναν εξτρα φακο

Δεν είναι θεωρητικά, αλλά πρακτικά.
Όλα αυτά που ανέφερα ισχύουν. Είναι καλύτερη πρόταση και όχι μόνο για IBIS.
Καλύτερη ποιότητα κατασκευής, καλύτερα υλικά, καλύτερος επεξεργαστής, καλύτερο AF και καλύτερος σχεδιασμός. 

Τώρα εάν αξίζουν τα 100-150 παραπάνω, εσύ το ξέρεις. 
Προσωπικά δεν θα το σκεφτόμουν καν για να πάω στην Α7ΙΙ αντί για την πρώτη γενιά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, highpriest είπε

Αξίζει η διαφορά. Να πας στην mark ii.

Δεν είναι μονο το is. Εχει λυμένες πολλές παιδικές ασθένειες της πρώτης γενιάς

 

13 ώρες πριν, LongTom είπε

Δεν είναι θεωρητικά, αλλά πρακτικά.
Όλα αυτά που ανέφερα ισχύουν. Είναι καλύτερη πρόταση και όχι μόνο για IBIS.
Καλύτερη ποιότητα κατασκευής, καλύτερα υλικά, καλύτερος επεξεργαστής, καλύτερο AF και καλύτερος σχεδιασμός. 

Τώρα εάν αξίζουν τα 100-150 παραπάνω, εσύ το ξέρεις. 
Προσωπικά δεν θα το σκεφτόμουν καν για να πάω στην Α7ΙΙ αντί για την πρώτη γενιά.

Ευχαριστω, ειμαι λιγο σε διλημα ακομα, κυριως απο τις πολυ καλες τιμες που βρισκω τις μκ1.

Απο την μια θα παρω και εναν prime φακο, απο την αλλη θα μεινω με τον kit για αρκετο καιρο

 

Επεξ/σία από imr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, imr είπε

 

Ευχαριστω, ειμαι λιγο σε διλημα ακομα, κυριως απο τις πολυ καλες τιμες που βρισκω τις μκ1.

Απο την μια θα παρω και εναν prime φακο, απο την αλλη θα μεινω με τον kit για αρκετο καιρο

 

Όπως έγραψα πριν, το εάν αξίζει τα παραπάνω εσύ το ξέρεις.
Το να πάρεις δύο φακούς και την Μκ Ι είναι τίμια εναλλακτική εάν θέλεις τώρα να κάνεις δουλειά και δεν μπορείς να περιμένεις να μαζέψεις για την ΙΙ + 2 φακούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LongTom είπε

Όπως έγραψα πριν, το εάν αξίζει τα παραπάνω εσύ το ξέρεις.
Το να πάρεις δύο φακούς και την Μκ Ι είναι τίμια εναλλακτική εάν θέλεις τώρα να κάνεις δουλειά και δεν μπορείς να περιμένεις να μαζέψεις για την ΙΙ + 2 φακούς. 

Ναι αυτό σκέφτομαι, δεν διαφωνώ ότι είναι σημαντικά καλύτερη η μκ2 αλλά δεν ξέρω αν είναι η καλυτερη επιλογή για μένα καθώς είναι στα όρια του budget μου και όσο ανεβαίνει η τιμή το σκέφτομαι και λίγο περισσότερο. 

Υπάρχουν και φτηνές μκ2 αλλά οι περισσότερες είναι αρκετά ταλαιπωρημενες, για πολυ καλες η διαφορά φτάνει στα 200 (300-350 σώματα μκ1 και 550+ για  μκ2)

 

Αν είναι να φτάσω στα 700 για σώμα φακό πλησιαζω σε άλλα χωράφια και μπαίνουν και άλλες σκέψεις όπως ζ5 καινούργια που θα μπορεί να μπει και ένα ποσό σε πιστωτικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, το ότι η Α7 ii είναι καλύτερη απο την Α7 δεν σημαίνει πως η Α7 είναι κακή.
Θα σου κάνει δουλειά μια χαρα.

Απλά η Α7ii για μόλις 150-200 ευρώ διαφορά αξίζει. Είναι πιο VFM

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imr είπε

Ναι αυτό σκέφτομαι, δεν διαφωνώ ότι είναι σημαντικά καλύτερη η μκ2 αλλά δεν ξέρω αν είναι η καλυτερη επιλογή για μένα καθώς είναι στα όρια του budget μου και όσο ανεβαίνει η τιμή το σκέφτομαι και λίγο περισσότερο. 

Υπάρχουν και φτηνές μκ2 αλλά οι περισσότερες είναι αρκετά ταλαιπωρημενες, για πολυ καλες η διαφορά φτάνει στα 200 (300-350 σώματα μκ1 και 550+ για  μκ2)

 

Αν είναι να φτάσω στα 700 για σώμα φακό πλησιαζω σε άλλα χωράφια και μπαίνουν και άλλες σκέψεις όπως ζ5 καινούργια που θα μπορεί να μπει και ένα ποσό σε πιστωτικη

Όπως είπα, αυτό είναι 100% επιλογή σου βάση τις ανάγκες σου και το πως θέλεις και πότε την μηχανή και τους φακούς.
Αμφότερες είναι πολύ ρεαλιστικές λύσεις.
Με την Α7 Ι μια χαρά κάνεις την δουλειά σου, δεν τίθεται θέμα εκεί. 
Απλά με τη Α7ΙΙ παίρνεις και με το παραπάνω τα έξτρα 200ευρώ σου. 
Το να πας σε Ζ5 δεν είναι τόσο απλό πιστεύω.
Θα πρέπει να δώσεις παραπάνω σε φακούς και δεν υπάρχει τόση επιλογή σε φτηνούς μεταχειρισμένους όσο το e mount της Sony. Δεν τις θεωρώ στην ίδια κατηγορία να πω την αλήθεια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LongTom είπε

Όπως είπα, αυτό είναι 100% επιλογή σου βάση τις ανάγκες σου και το πως θέλεις και πότε την μηχανή και τους φακούς.
Αμφότερες είναι πολύ ρεαλιστικές λύσεις.
Με την Α7 Ι μια χαρά κάνεις την δουλειά σου, δεν τίθεται θέμα εκεί. 
Απλά με τη Α7ΙΙ παίρνεις και με το παραπάνω τα έξτρα 200ευρώ σου. 
Το να πας σε Ζ5 δεν είναι τόσο απλό πιστεύω.
Θα πρέπει να δώσεις παραπάνω σε φακούς και δεν υπάρχει τόση επιλογή σε φτηνούς μεταχειρισμένους όσο το e mount της Sony. Δεν τις θεωρώ στην ίδια κατηγορία να πω την αλήθεια.

 

Ναι, στην ουσία τα 200 παραπάνω της μκ2 σκέφτομαι και προβληματίζομαι. 

Δεν είναι ότι δεν τα αξίζει, ειναι αν κάνουν σε εμένα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, imr είπε

Ναι, στην ουσία τα 200 παραπάνω της μκ2 σκέφτομαι και προβληματίζομαι. 

Δεν είναι ότι δεν τα αξίζει, ειναι αν κάνουν σε εμένα.

 

Είναι και τι θες να κάνεις. Πριν λίγο καιρό ανακάλυψα μια Ρωσίδα φωτογράφο που χρησιμοποιεί αποκλειστικά μια Α7 Ι με έναν minolta rokkor 58mm f/1.4 και τα αποτελέσματα είναι εξαιρετικά. 

Υποθέτω αν ο σκοπός χρήσης είναι αγώνες μπάσκετ σε κλειστό γήπεδο ναι θα είναι πιο προβληματική. Οπότε εξαρτάται.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η a7s σε σχέση με a7ii  πως είναι μόνο για φωτογραφίες? Αξίζει σαν αγορά? 

Με ψήνει είναι η αλήθεια για το performance σε χαμηλό φωτισμό. 

Χάνω ανάλυση το οποίο μονο σε crop θα με επηρεάσει, δεν έχω σκοπό για μεγάλα prints

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, imr είπε

Η a7s σε σχέση με a7ii  πως είναι μόνο για φωτογραφίες? Αξίζει σαν αγορά? 

Με ψήνει είναι η αλήθεια για το performance σε χαμηλό φωτισμό. 

Χάνω ανάλυση το οποίο μονο σε crop θα με επηρεάσει, δεν έχω σκοπό για μεγάλα prints

Όχι. 
Είναι ακριβότερη έως πολύ ακριβότερη (700φευγα αυτές που είναι σε καλή κατάσταση έναντι των 500+ της Α7ΙΙ) και έχει χαρακτηριστικά που δεν θα χρησιμοποιήσεις ως φωτογράφος.
Η επίδοση σε ISO είναι εξαιρετική στην Α7S, αλλά εφόσον είσαι φωτογράφος, τότε το τρίποδο ίσως είναι καλύτερη και φτηνότερη λύση. 
Εάν φτάσεις σε τόσα λεφτά, είναι προτιμότερο να δώσεις άλλα 100-300 να πας σε νεότερες και σίγουρα καλύτερες λύσεις. 
Π.χ. εάν σκοπεύεις να δώσεις 800αρα σε τοπ μεταχειρισμένη Α7S καλύτερα να δώσεις 1000 και να πάρεις μια νέα Ζ5 που σκοτώνει η Nikon τούτες τι μέρες. 

Άλλη Π.χ. επιλογή. Στα εδώ (Σουηδία) μαγαζιά με αγγελίες, με ~700 βρίσκεις εξαιρετικές Α7ΙΙ με 50αρηδες/κιτ φακούς ή φακούς και έξτρα πράματα. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, LongTom είπε

Όχι. 
Είναι ακριβότερη έως πολύ ακριβότερη (700φευγα αυτές που είναι σε καλή κατάσταση έναντι των 500+ της Α7ΙΙ) και έχει χαρακτηριστικά που δεν θα χρησιμοποιήσεις ως φωτογράφος.
Η επίδοση σε ISO είναι εξαιρετική στην Α7S, αλλά εφόσον είσαι φωτογράφος, τότε το τρίποδο ίσως είναι καλύτερη και φτηνότερη λύση. 
Εάν φτάσεις σε τόσα λεφτά, είναι προτιμότερο να δώσεις άλλα 100-300 να πας σε νεότερες και σίγουρα καλύτερες λύσεις. 
Π.χ. εάν σκοπεύεις να δώσεις 800αρα σε τοπ μεταχειρισμένη Α7S καλύτερα να δώσεις 1000 και να πάρεις μια νέα Ζ5 που σκοτώνει η Nikon τούτες τι μέρες. 

Άλλη Π.χ. επιλογή. Στα εδώ (Σουηδία) μαγαζιά με αγγελίες, με ~700 βρίσκεις εξαιρετικές Α7ΙΙ με 50αρηδες/κιτ φακούς ή φακούς και έξτρα πράματα. 

 

 

Οκ, μενω στην Α7ΙΙ αν καταφερω να βρω καποια καλη σε νορμαλ τιμη γιατι γενικα και αυτες πανε στα ~700.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι μετα απο αρκετη σκεψη και καταληγω σε 2 επιλογες.

Με budget ~500 ευρω για σωμα και τουλ εναν φακο (35-50 prime ιδανικα για αρχη) εχω τις εξης δυο επιλογες

Α7μκ1 (η Μκ2 ξεφευγει για το budget μου, θελω 700 για το κιτ, σιγουρα τα αξιζει αλλα δεν ειναι για μενα)

Fuji xt1

 

Οσο το σκεφτομαι τοσο μπερδευομαι, απο την μια η xt1 με καλυπτει στα παντα, δεν εχω χρονο για post processing και θα χρησιμοποιω απλα τα jpeg.

Απο την αλλη "θελω" (αλλα δεν χρειαζομαι σε καμια περιπτωση) full frame.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, imr είπε

Επανερχομαι μετα απο αρκετη σκεψη και καταληγω σε 2 επιλογες.

Με budget ~500 ευρω για σωμα και τουλ εναν φακο (35-50 prime ιδανικα για αρχη) εχω τις εξης δυο επιλογες

Α7μκ1 (η Μκ2 ξεφευγει για το budget μου, θελω 700 για το κιτ, σιγουρα τα αξιζει αλλα δεν ειναι για μενα)

Fuji xt1

 

Οσο το σκεφτομαι τοσο μπερδευομαι, απο την μια η xt1 με καλυπτει στα παντα, δεν εχω χρονο για post processing και θα χρησιμοποιω απλα τα jpeg.

Απο την αλλη "θελω" (αλλα δεν χρειαζομαι σε καμια περιπτωση) full frame.

 

Αν είσαι σίγουρος πως δεν χρειάζεσαι full frame, δεν υπάρχει λόγος να πας σε full frame. Απο ποιότητα εικόνας, κανείς που βλέπει σε μια οθόνη υπολογιστή ή κινητού δεν θα καταλάβει την διαφορά.

Αν δεν σε ενδιαφέρει το post processing, επίσης έχεις έναν παραπάνω λόγο να προτιμήσεις την fuji που σου δίνει έτοιμες λύσεις jpeg, πολύ ποιοτικές. Ίσως τις καλύτερες της αγοράς.

Για εμένα το μεγάλο μειονέκτημα της Fuji είναι για αυτούς που θέλουν να κάνουν βαρύ post processing, πως έχουν πολύ συγκεκριμένες εφαρμογές με τις οποίες μπορούν να το καταφέρουν. Δυστυχώς μάλιστα είναι επι πληρωμή οι περισσότερες, αλλά και όσες είναι δωρεάν έχουν πολύ μικρή κοινότητα για να βγάλεις άκρη σε σοβαρό επίπεδο (σε αντίθεση πχ με το lightroom που με μια απλή αναζήτηση βρίσκεις πως να κάνεις το οτιδήποτε).

Κατα τα άλλα είναι τρομερές μηχανές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, highpriest είπε

Αν είσαι σίγουρος πως δεν χρειάζεσαι full frame, δεν υπάρχει λόγος να πας σε full frame. Απο ποιότητα εικόνας, κανείς που βλέπει σε μια οθόνη υπολογιστή ή κινητού δεν θα καταλάβει την διαφορά.

Αν δεν σε ενδιαφέρει το post processing, επίσης έχεις έναν παραπάνω λόγο να προτιμήσεις την fuji που σου δίνει έτοιμες λύσεις jpeg, πολύ ποιοτικές. Ίσως τις καλύτερες της αγοράς.

Για εμένα το μεγάλο μειονέκτημα της Fuji είναι για αυτούς που θέλουν να κάνουν βαρύ post processing, πως έχουν πολύ συγκεκριμένες εφαρμογές με τις οποίες μπορούν να το καταφέρουν. Δυστυχώς μάλιστα είναι επι πληρωμή οι περισσότερες, αλλά και όσες είναι δωρεάν έχουν πολύ μικρή κοινότητα για να βγάλεις άκρη σε σοβαρό επίπεδο (σε αντίθεση πχ με το lightroom που με μια απλή αναζήτηση βρίσκεις πως να κάνεις το οτιδήποτε).

Κατα τα άλλα είναι τρομερές μηχανές.

Εχω φωτογραφιες 5 ετων τις οποιες λεω θα πιασω για edit αλλα τελικα δεν βρισκω χρονο/βαριεμαι. Ζητημα αν εχω κανει επεξεργασια 10 φωτογραφιες.

 

Αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι την fuji τελικα θα την χρησιμοποιησω και περισοτερο

 

Ειχα καταργησει το lightroom και χρησιμοποιουσα luminar, γνωριζεις αν υποστηριζει fuji? δεν ειμαι και σε ηλικια να μαθαινω καινουργια προγραμματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...