Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Blend περίπου 16 λήψεων απο 1 μεχρι 2, ξημερώματα Σαββάτου προς Κυριακή

Χωρίς αστροστάτη, με μια κάμερα κ ένα φακο 20mm f/1.4 στηριγμένο σε ένα τρίποδο.

Image preview

Κράτησα 1 φωτό για τον ουρανό κ μετά απο τα υπόλοιπα 15 καρέ κράτησα τα "πεφταστέρια" των Περσείδων.

Περισσότερα σχετικά με αστροφωτογραφία

Επεξ/σία από spitonoikokurhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, spitonoikokurhs είπε

Blend περίπου 16 λήψεων απο 1 μεχρι 2, ξημερώματα Σαββάτου προς Κυριακή

Χωρίς αστροστάτη, με μια κάμερα κ ένα φακο 20mm f/1.4 στηριγμένο σε ένα τρίποδο.

Image preview

Κράτησα 1 φωτό για τον ουρανό κ μετά απο τα υπόλοιπα 15 καρέ κράτησα τα "πεφταστέρια" των Περσείδων.

Περισσότερα σχετικά με αστροφωτογραφία

Δεν ξέρω αν γίνεται μόνο σε εμένα αλλά δε φορτώνει η εικόνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, παρατήρησα σε κάποιες φωτογραφίες από την κάμερα μου (sony a6000 + sigma 15-50) κάποια σημάδια στο ίδιο ακριβώς σημείο, πάνω αριστερά ( περιέργως, όχι σε όλες τις φωτογραφίες όμως ). Μπορείτε να καταλάβετε από τι είναι? Χρειάζεται κάποιο καθαρισμό ή να την πάω σε κάποιο μαγαζί? (αν ναι, έχετε να προτείνεται κάποιο? και με τι κόστος? )

A5E6BD5C-09DE-47D2-86FC-8C05BDBE4451_1_105_c.jpeg

773FD0B6-8A14-4571-905F-714E1707957B_1_105_c.jpeg

168680CA-C222-4120-96B6-00A57A623F16_1_105_c.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, steve62742 είπε

Καλησπέρα, παρατήρησα σε κάποιες φωτογραφίες από την κάμερα μου (sony a6000 + sigma 15-50) κάποια σημάδια στο ίδιο ακριβώς σημείο, πάνω αριστερά ( περιέργως, όχι σε όλες τις φωτογραφίες όμως ). Μπορείτε να καταλάβετε από τι είναι? Χρειάζεται κάποιο καθαρισμό ή να την πάω σε κάποιο μαγαζί? (αν ναι, έχετε να προτείνεται κάποιο? και με τι κόστος? )

A5E6BD5C-09DE-47D2-86FC-8C05BDBE4451_1_105_c.jpeg

773FD0B6-8A14-4571-905F-714E1707957B_1_105_c.jpeg

168680CA-C222-4120-96B6-00A57A623F16_1_105_c.jpeg

Μπορεί να είναι είτε στον φακό είτε στον αισθητήρα. Αν είναι στον φακό είναι κατά πάσα πιθανότητα στο πίσω μέρος και ίσως μπορείς να τα δεις. Στον αισθητήρα μπορεί και να μη φαίνονται. Με ένα φυσητήρι μπορείς να δοκιμάσεις να τα απομακρύνεις από το πίσω μέρος του φακού. Αν δεν αλλάξει κάτι μπορείς να την πας σε ένα μαγαζί για καθαρισμό αισθητήρα. Γίνεται να το κάνεις και μόνος αλλά σε πρώτη φάση μην το δοκιμάσεις καθώς το κόστος σε μαγαζί δεν είναι μεγάλο ~ 30 ευρώ. 

Blower εννοώ κάτι σαν αυτό 

https://www.skroutz.gr/s/26813268/JJC-Katharistiko-CL-B12-Black.html

EDIT :  ο λόγος που δε φαίνονται σε όλες τις φωτογραφίες είναι γιατί το πόσο έντονα παρουσιάζονται εξαρτάται και από το εστιακό μήκος που χρησιμοποιείς αλλά και το εκάστοτε διάφραγμα. Όσο πιο κλειστό το διάφραγμα τόσο πιο έντονα φαίνονται. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, steve62742 είπε

Καλησπέρα, παρατήρησα σε κάποιες φωτογραφίες από την κάμερα μου (sony a6000 + sigma 15-50) κάποια σημάδια στο ίδιο ακριβώς σημείο, πάνω αριστερά ( περιέργως, όχι σε όλες τις φωτογραφίες όμως ). Μπορείτε να καταλάβετε από τι είναι? Χρειάζεται κάποιο καθαρισμό ή να την πάω σε κάποιο μαγαζί? (αν ναι, έχετε να προτείνεται κάποιο? και με τι κόστος? )

A5E6BD5C-09DE-47D2-86FC-8C05BDBE4451_1_105_c.jpeg

773FD0B6-8A14-4571-905F-714E1707957B_1_105_c.jpeg

168680CA-C222-4120-96B6-00A57A623F16_1_105_c.jpeg

    Λεκέδες στον αισθητήρα είναι φίλτατε , φαίνονται και σε άλλα σημεία , για Θεσσαλονίκη θα σου πρότεινα κάποιον , οπότε αν είσαι εδώ τα ξαναλέμε . Τίποτε τρομακτικό , συνδύασε το και με καμμιά άλλη τυχόν δουλειά που πρέπει να γίνει , ίσως κανέναν φακό για καθάρισμα και θα είσαι μιά χαρά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τους οποίους λεκέδες βέβαια στις φωτογραφίες που φαίνονται , με οποιοδήποτε πρόγραμμα τους σβήνεις σε 5".Χωρίς να δώσεις ούτε 1€ . Αυτή τη λύση θα πρότεινα !

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ο καθαρισμός του αισθητήρα σε mirrorless είναι πανεύκολος. 
Πάρτε ένα κιτάκι καθαρισμού, δείτε και ένα βιντεάκι και τέλος. 

Δεν ειναι πυρηνική φυσική.

30 ευρώ για καθάρισμα ....😄

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, highpriest είπε

Παιδιά, ο καθαρισμός του αισθητήρα σε mirrorless είναι πανεύκολος. 
Πάρτε ένα κιτάκι καθαρισμού, δείτε και ένα βιντεάκι και τέλος. 

Δεν ειναι πυρηνική φυσική.

30 ευρώ για καθάρισμα ....😄

 

Καλά και εγώ έχω ανοίξει έναν Samyang manual φακό για να προσαρμόσω τις βίδες και τον δακτύλιο που καθορίζουν την εστίαση γιατί δεν μπορούσε να εστιάσει στο άπειρο αλλά δε θα πρότεινα σε κάποιον που δεν τον γνωρίζω να το κάνει. Ρωτάει κάποιος άγνωστος, μάλλον όχι πεπειραμένος ,που δεν ξέρουμε τι ηλικία έχει, αν πιάνουν τα χέρια του γενικότερα κλπ. 

Αν για τον οποιονδήποτε λόγο το σκουπιδάκι αυτό είναι σκληρό και δεν φύγει με φυσητήρι και πάει με το swab να το κάνει και χαράξει το προστατευτικό του αισθητήρα μετα δε θα μπορεί να κάνει κάτι. Σπάνιο αλλά συμβαίνει. Για αυτό και είπα πως μπορεί να το κάνει μόνος του αλλά αν νιώθει ότι δεν το έχει να μην αγχωθεί καθώς το κόστος δεν είναι σημαντικό. 

 

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Τους οποίους λεκέδες βέβαια στις φωτογραφίες που φαίνονται , με οποιοδήποτε πρόγραμμα τους σβήνεις σε 5".Χωρίς να δώσεις ούτε 1€ . Αυτή τη λύση θα πρότεινα !

Ναι ισχύει και αυτό αλλά για ποιον λόγο να κάθεσαι να ψάχνεις σε κάθε εικόνα αν φαίνεται λίγο ή πολύ κλπ. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pifilos είπε

Καλά και εγώ έχω ανοίξει έναν Samyang manual φακό για να προσαρμόσω τις βίδες και τον δακτύλιο που καθορίζουν την εστίαση γιατί δεν μπορούσε να εστιάσει στο άπειρο αλλά δε θα πρότεινα σε κάποιον που δεν τον γνωρίζω να το κάνει. Ρωτάει κάποιος άγνωστος, μάλλον όχι πεπειραμένος ,που δεν ξέρουμε τι ηλικία έχει, αν πιάνουν τα χέρια του γενικότερα κλπ. 

Αν για τον οποιονδήποτε λόγο το σκουπιδάκι αυτό είναι σκληρό και δεν φύγει με φυσητήρι και πάει με το swab να το κάνει και χαράξει το προστατευτικό του αισθητήρα μετα δε θα μπορεί να κάνει κάτι. Σπάνιο αλλά συμβαίνει. Για αυτό και είπα πως μπορεί να το κάνει μόνος του αλλά αν νιώθει ότι δεν το έχει να μην αγχωθεί καθώς το κόστος δεν είναι σημαντικό. 

 

Ναι ισχύει και αυτό αλλά για ποιον λόγο να κάθεσαι να ψάχνεις σε κάθε εικόνα αν φαίνεται λίγο ή πολύ κλπ. 

    Και να μην ξεχνάμε πως πρέπει κι' άλλοι να ζήσουν ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ερώτηση που του γίνεται στο λεπτό 8:27 κάποιοι παλιοί θα χαρούν... :P

 

Γενικά δείτε το άμα θέλετε όχι μόνο για τη συγκεκριμένη ερώτηση και την απάντηση που της δίνει. 

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Στην ερώτηση που του γίνεται στο λεπτό 8:27 κάποιοι παλιοί θα χαρούν... :P

 

Γενικά δείτε το άμα θέλετε όχι μόνο για τη συγκεκριμένη ερώτηση και την απάντηση που της δίνει. 

 

Δεν τον ήξερα. Συμφωνώ μέχρι κεραίας με την απάντηση και τώρα παρακολουθώ και το υπόλοιπο βίντεο. Να σαι καλά που το μοιράστηκες.  Με μια πρόχειρη αναζήτηση δε βρήκα κάποια σελίδα που να έχει δουλειά του οπότε θα βάλω αναγκαστικά το προφιλ του στο Instagram το οποίο δε θεωρώ και το καλύτερο φορματ για παρουσίαση δουλειάς αλλά βλέπεις εύκολα το έργο κάποιου.  Πάρα πολύ ωραίο υλικό για τα δικά μου μέτρα. 

https://www.instagram.com/petroskotzabasis/

 

Στο ίδιο κλίμα της απάντησης που έδωσε και χωρίς να θέλω να καπελώσω το βίντεο σου, είναι και το παρακάτω του αγαπημένου Alan Schaller. Νομίζω από τον τίτλο και μόνο φαίνεται... 
 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Στην ερώτηση που του γίνεται στο λεπτό 8:27 κάποιοι παλιοί θα χαρούν... :P

 

Γενικά δείτε το άμα θέλετε όχι μόνο για τη συγκεκριμένη ερώτηση και την απάντηση που της δίνει. 

 

Θα πω πρώτα πως δεν το είδα όλα. Μόνο την ερώτηση, την απάντηση και 5-10 φωτο.

Η απάντηση που δίνει είναι η δική του αλήθεια. Όπως την βλέπει μέσα απο την δική του μηχανή που τραβάει απο αυτά που βλέπω σε 3:2 και στο δικό του εστιακό μήκος που είναι τα 35mm και πλησιάζουν το κάτω μέρος του normal και ακουμπάνε ελαφρώς το ευρυγώνιο.
 

Εγώ θα πω πως η καλλιτεχνική μας ματιά είναι προϊόν των επιλογών που κάνουμε σε εξοπλισμό.
Και πλειοψηφικά δεν είναι καν συνειδητή επιλογή, αλλά αποτέλεσμα του φορματ που θα επιλέξουμε στην τύχη συνηθως.
Οποιος καθίσει να το σκεφτεί λίγο θα διαπιστώσει πως η μηχανή του διαμορφώνει και την (όποια) καλλιτεχνική του ταυτότητα. 
Τροφή για σκέψη αυτό...

Φυσικά και του αγαπητού φωτογράφου του φαίνεται "αφύσικο" ένα ευρυγώνιο σχεδόν, κάδρο σε 3:2 κάθετο
Πιάνει πολύ "κενό χώρο". Είναι δύσκολο να το "μανουβράρεις το καράβι" κάθετα. 
Ενώ παράλληλα θα βγάλεις αναγκαστικά και περιττά στοιχεία όπως πολύ ουρανό και γη συνήθως, ενώ το θέμα θα χάνεται κάπου στο κέντρο. Δεν συζητάω για τον κανόνα των τρίτων. Αυτος πάει περίπατο συνήθως. Δείτε το όσοι τραβάτε σε 3:2 σύστημα. Πόσες οριζόντιες κροπάρετε και πόσες κάθετες κατα μέσο όρο; 
Ειδικά στην street φωτογραφία που είδα να κάνει ο φωτογράφος, θα ήταν τελείως αδόκιμο με έναν τέτοιου εστιακού μήκους φακό , σε ένα τέτοιο φορμάτ αισθητήρα να τραβάει κάθετα.

Αν είχε όμως μια Μ4/3 ας πούμε;
Με έναν 25άρη ή 30άρη φακό; (50-60mm σε FF σε ότι αφορά το καδράρισμα)

Τότε τα κάδρα του θα ήταν πολύ πιο "τετραγωνισμένα" 
Θα είχε μια διαφορετική ματιά, επειδή θα σκεφτόταν το κάδρο του σύμφωνα με την μηχανή του και θα του γινόταν βίωμα

Δεν τα λέω τυχαία όλα αυτά
Η πρώτη μου ICL μηχανή ήταν Olympus πριν απο 15+ χρόνια σε σύστημα 4/3 DSLR και συνέχισα με αυτό. Πέρασαν και διάφορα άλλα συστήματα απο τα χέρια μου, αλλά το μυαλό μου πάντα σκέφτεται σε Μ4/3, κάθετα, και σφιχτά κάδρα των 50+mm
Η FF μου με "ζορίζει" δημιουργικά, επειδή δεν έχω "μάθει" να βλέπω μέσα απο αυτή τον κόσμο. Δεν είναι τυχαίο πως ποτέ δεν ένιωσα την ανάγκη να πάρω ευρυγώνιο φακό.
Μυστήριο...αλλά είναι η δική μου αλήθεια.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Στην ερώτηση που του γίνεται στο λεπτό 8:27 κάποιοι παλιοί θα χαρούν... :P

 

Γενικά δείτε το άμα θέλετε όχι μόνο για τη συγκεκριμένη ερώτηση και την απάντηση που της δίνει. 

 

 

6 ώρες πριν, highpriest είπε

Θα πω πρώτα πως δεν το είδα όλα. Μόνο την ερώτηση, την απάντηση και 5-10 φωτο.

Η απάντηση που δίνει είναι η δική του αλήθεια. Όπως την βλέπει μέσα απο την δική του μηχανή που τραβάει απο αυτά που βλέπω σε 3:2 και στο δικό του εστιακό μήκος που είναι τα 35mm και πλησιάζουν το κάτω μέρος του normal και ακουμπάνε ελαφρώς το ευρυγώνιο.
 

Εγώ θα πω πως η καλλιτεχνική μας ματιά είναι προϊόν των επιλογών που κάνουμε σε εξοπλισμό.
Και πλειοψηφικά δεν είναι καν συνειδητή επιλογή, αλλά αποτέλεσμα του φορματ που θα επιλέξουμε στην τύχη συνηθως.
Οποιος καθίσει να το σκεφτεί λίγο θα διαπιστώσει πως η μηχανή του διαμορφώνει και την (όποια) καλλιτεχνική του ταυτότητα. 
Τροφή για σκέψη αυτό...

Φυσικά και του αγαπητού φωτογράφου του φαίνεται "αφύσικο" ένα ευρυγώνιο σχεδόν, κάδρο σε 3:2 κάθετο
Πιάνει πολύ "κενό χώρο". Είναι δύσκολο να το "μανουβράρεις το καράβι" κάθετα. 
Ενώ παράλληλα θα βγάλεις αναγκαστικά και περιττά στοιχεία όπως πολύ ουρανό και γη συνήθως, ενώ το θέμα θα χάνεται κάπου στο κέντρο. Δεν συζητάω για τον κανόνα των τρίτων. Αυτος πάει περίπατο συνήθως. Δείτε το όσοι τραβάτε σε 3:2 σύστημα. Πόσες οριζόντιες κροπάρετε και πόσες κάθετες κατα μέσο όρο; 
Ειδικά στην street φωτογραφία που είδα να κάνει ο φωτογράφος, θα ήταν τελείως αδόκιμο με έναν τέτοιου εστιακού μήκους φακό , σε ένα τέτοιο φορμάτ αισθητήρα να τραβάει κάθετα.

Αν είχε όμως μια Μ4/3 ας πούμε;
Με έναν 25άρη ή 30άρη φακό; (50-60mm σε FF σε ότι αφορά το καδράρισμα)

Τότε τα κάδρα του θα ήταν πολύ πιο "τετραγωνισμένα" 
Θα είχε μια διαφορετική ματιά, επειδή θα σκεφτόταν το κάδρο του σύμφωνα με την μηχανή του και θα του γινόταν βίωμα

Δεν τα λέω τυχαία όλα αυτά
Η πρώτη μου ICL μηχανή ήταν Olympus πριν απο 15+ χρόνια σε σύστημα 4/3 DSLR και συνέχισα με αυτό. Πέρασαν και διάφορα άλλα συστήματα απο τα χέρια μου, αλλά το μυαλό μου πάντα σκέφτεται σε Μ4/3, κάθετα, και σφιχτά κάδρα των 50+mm
Η FF μου με "ζορίζει" δημιουργικά, επειδή δεν έχω "μάθει" να βλέπω μέσα απο αυτή τον κόσμο. Δεν είναι τυχαίο πως ποτέ δεν ένιωσα την ανάγκη να πάρω ευρυγώνιο φακό.
Μυστήριο...αλλά είναι η δική μου αλήθεια.

   Ομοίως όπως παραπάνω κι' εγώ είδα το 8.27 συν λίγο ακόμη , εξαιρετική οπτική , ενώ το ζήτημα " Μία μηχανή , ένας φακός " έχει παρουσιαστεί πολλές φορές στο παρελθόν .

   Η δουλειά του ανάγεται στην περίπτωση όπου κάποιος πρέπει να βλέπει και την ματιά άλλων ( βλέπε νήμα " Η ματιά του φωτογράφου " ) ώστε να διευρύνει την δική του έως ότου καταλήξει - πιθανόν - σε μία δική του προσωπική . 

   Το μέσον δεν είναι δεσμευτικό , άνετα κάποιος μπορεί να λειτουργήσει με οτιδήποτε , αν προηγουμένως έχει μάθει καλά τα τεχνικά αλλά και τις αδυναμίες του μέσου που χρησιμοποιεί . 

  Παρόλα τα παραπάνω , αποδεκτά η όχι , σε μεγάλους διαγωνισμούς , τα αρχεία θα περάσουν πρώτα από τεχνικό ξεσκόνισμα ( ξεκλήρισμα ) βλέπε εστίαση πχ και ΑΝ πάνε πιο πέρα θα ειδωθούν για το καλλιτεχνικό τους ύφος , χαρακτήρα κοκ . οπότε το τεχνικό μέρος ( hardware ) έχει σαφώς την αξία του σε τεχνολογικό επίπεδο .

  Δεν υπάρχει κάτι για να χαρεί κανένας παλιότερος κι' αν τελικά λειτουργεί καλύτερα κάποιος με Nikon Z5 ....... τυχαίο το παράδειγμα ........ έχοντας επάνω της έναν Helios 44m - 4 ........ γιατί όχι .

  Στο τέλος της ημέρας , μετράει το αποτέλεσμα .

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, stratigos24 said:

Στην ερώτηση που του γίνεται στο λεπτό 8:27 κάποιοι παλιοί θα χαρούν... :P

 

Γενικά δείτε το άμα θέλετε όχι μόνο για τη συγκεκριμένη ερώτηση και την απάντηση που της δίνει. 

 

Πολυ καλο το βιντεο δεν το περιμενα. Ο φωτογραφος δυνατος, τα πραγματα που λεει πολυ σωστα. Σε ευχαριστουμε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...