Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, imr είπε

 

 

Ειχα καταργησει το lightroom και χρησιμοποιουσα luminar, γνωριζεις αν υποστηριζει fuji? δεν ειμαι και σε ηλικια να μαθαινω καινουργια προγραμματα

Δεν το έχω δουλέψει ποτέ. Δεν το γνωρίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, imr είπε

Εχω φωτογραφιες 5 ετων τις οποιες λεω θα πιασω για edit αλλα τελικα δεν βρισκω χρονο/βαριεμαι. Ζητημα αν εχω κανει επεξεργασια 10 φωτογραφιες.

 

Αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι την fuji τελικα θα την χρησιμοποιησω και περισοτερο

 

Ειχα καταργησει το lightroom και χρησιμοποιουσα luminar, γνωριζεις αν υποστηριζει fuji? δεν ειμαι και σε ηλικια να μαθαινω καινουργια προγραμματα

To Luminar 4 τουλάχιστον ναι ανοίγει τα RAW κανονικά. Υποθέτω το ίδιο και οι νεότερες εκδόσεις. Τώρα αν κατά την επεξεργασία δημιουργεί προβλήματα π.χ. artifacts δεν το ξέρω με σιγουριά αλλά λογικά όχι εκτός ίσως ακραίων σεναρίων. Τουλάχιστον αυτό διαπίστωσα εγώ κατά τη σύντομη χρήση του. 

Επίσης υπάρχει το Capture One Express για fujifilm το οποίο είναι δωρεάν αλλά παρέχει μόνο κάποια βασική επεξεργασία. Από τα λεγόμενα σου βέβαια αυτό μάλλον δε θα σου είναι πρόβλημα αφού δεν πολυασχολείσαι. 

Συμπλήρωμα για το πιο πάνω post σου.Δεν ξέρω αν θες μεταχειρισμένους φακούς αλλά ο πιο φθηνός 35mm (εφόσον μάλλον θες κάτι σε κλασικό 50άρη σε FF) είναι ο XC 35mm f/2.0 ο οποίος καινούργιος έχει χοντρικά 200 ευρώ. Είναι πλαστικούρα αλλά εφόσον αυτό δε σε νοιάζει, οπτικά είναι μια χαρά. Κατά τα άλλα γενικά είναι ψιλοακριβό σύστημα. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pifilos είπε

To Luminar 4 τουλάχιστον ναι ανοίγει τα RAW κανονικά. Υποθέτω το ίδιο και οι νεότερες εκδόσεις. Τώρα αν κατά την επεξεργασία δημιουργεί προβλήματα π.χ. artifacts δεν το ξέρω με σιγουριά αλλά λογικά όχι εκτός ίσως ακραίων σεναρίων. Τουλάχιστον αυτό διαπίστωσα εγώ κατά τη σύντομη χρήση του. 

Επίσης υπάρχει το Capture One Express για fujifilm το οποίο είναι δωρεάν αλλά παρέχει μόνο κάποια βασική επεξεργασία. Από τα λεγόμενα σου βέβαια αυτό μάλλον δε θα σου είναι πρόβλημα αφού δεν πολυασχολείσαι. 

Συμπλήρωμα για το πιο πάνω post σου.Δεν ξέρω αν θες μεταχειρισμένους φακούς αλλά ο πιο φθηνός 35mm (εφόσον μάλλον θες κάτι σε κλασικό 50άρη σε FF) είναι ο XC 35mm f/2.0 ο οποίος καινούργιος έχει χονρτικά 200 ευρώ. Είναι πλαστικούρα αλλά εφόσον αυτό δε σε νοιάζει οπτικά είναι μια χαρά. Κατά τα άλλα γενικά είναι ψιλοακριβό σύστημα. 

      Δεν είναι ψιλοακριβό σύστημα , μιά χαρά είναι αν δεν πρόκειται κάποιος να αλλάξει σειρά φακών για να πάει εκεί .

     Πάντα υπάρχουν κι' άλλες προσεγγίσεις , όλες είναι καλές , δεν χρειάζεται μεταπήδηση από το ένα στο άλλο χωρίς ουσιαστικό λόγο και αιτία , τέτοια που μόνο κάποιος επαγγελματίας χρειάζεται .

   Ποιός ο λόγος κι' ας μιλήσω για μένα ας πούμε , να μεταπηδήσω σε full frame mirrorlles της Nikon , κάτι που έχει σημαντικό κόστος , αν δεν ........ και ας συμπληρώσει ο καθένας ΜΗ επαγγελματίας τις αιτιολογήσεις για τον εαυτό του . 

  Ένας σοβαρός λόγος για να γίνει κάτι τέτοιο πχ η αλλαγή σε ένα νεότερο σύστημα ( όλα ακριβά πλέον ) είναι η ερώτηση ......... πόσο διαφορετικά θα βλέπω τα πράγματα ? 

   Με τον ίδιο τρόπο που απαξιώνουν σήμερα τις DSLR ως πεθαμένο σύστημα , θα απαξιώνουν αύριο κάτι άλλο χάριν κάποιου νεότερου κλπ .

  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, babisskg είπε

      Δεν είναι ψιλοακριβό σύστημα , μιά χαρά είναι αν δεν πρόκειται κάποιος να αλλάξει σειρά φακών για να πάει εκεί .

     Πάντα υπάρχουν κι' άλλες προσεγγίσεις , όλες είναι καλές , δεν χρειάζεται μεταπήδηση από το ένα στο άλλο χωρίς ουσιαστικό λόγο και αιτία , τέτοια που μόνο κάποιος επαγγελματίας χρειάζεται .

   Ποιός ο λόγος κι' ας μιλήσω για μένα ας πούμε , να μεταπηδήσω σε full frame mirrorlles της Nikon , κάτι που έχει σημαντικό κόστος , αν δεν ........ και ας συμπληρώσει ο καθένας ΜΗ επαγγελματίας τις αιτιολογήσεις για τον εαυτό του . 

  Ένας σοβαρός λόγος για να γίνει κάτι τέτοιο πχ η αλλαγή σε ένα νεότερο σύστημα ( όλα ακριβά πλέον ) είναι η ερώτηση ......... πόσο διαφορετικά θα βλέπω τα πράγματα ? 

   Με τον ίδιο τρόπο που απαξιώνουν σήμερα τις DSLR ως πεθαμένο σύστημα , θα απαξιώνουν αύριο κάτι άλλο χάριν κάποιου νεότερου κλπ .

Ως χρήστης αποκλειστικά Fujifilm θα επιμείνω πως είναι ψιλοακριβο. Αυτό προκύπτει από τη σύγκριση τιμών τόσο συστημάτων ομοίου μεγέθους αισθητήρα όσο και άλλων μεγεθών (και βασικά FF). 

Μπορεί να προσφέρει αλλά πράγματα π.χ. κατασκευαστικά καλύτερο σύστημα από το αντίστοιχο aps-c mirrorless nikon canon ή καλύτερες οπτικές κατασκευές με ελάχιστες παραμορφώσεις αλλά ο μέσος χρήστης δεν ενδιαφέρεται για αυτά εφόσον οπτικά κάνει τη δουλειά του παίρνοντας το ίδιο αποτέλεσμα σε μεγάλο βαθμό.

Οπότε από εκεί και πέρα είναι το αν προτίθεται κάποιος να τα σκάσει ή όχι. Για μένα ας πούμε που προτιμώ τον δικό τους τρόπο χειρισμού συγκριτικά με το pasm και δε θέλω η μηχανή να μοιάζει με καμένη πατάτα (νταξει υπερθεματίζω προφανώς δεν είναι κυριολεκτικό 😀) ναι αξίζει να σκάσω ελλείψει εναλλακτικής συν αλλά που έχω αναφέρει σε άλλο thread. Κάποιος άλλος τα θεωρεί αυτά αστεία αγοράζει κάτι άλλο, γλιτώνει χρήματα και είναι εξίσου χαρούμενος. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι βλεπω παντως οι τιμες για φακους fuji ειναι αρκετα κοντα με τους full frame της sony.

Κοιταζω για 50/1.8 της sony παιζει στα 150-200 αντιστοιχα και ο 35/2 της fuji

Αυτος θα ειναι και ο πρωτος φακος οποιο συστημα και αν επιλξω τελικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, imr είπε

Απο οτι βλεπω παντως οι τιμες για φακους fuji ειναι αρκετα κοντα με τους full frame της sony.

Κοιταζω για 50/1.8 της sony παιζει στα 150-200 αντιστοιχα και ο 35/2 της fuji

Αυτος θα ειναι και ο πρωτος φακος οποιο συστημα και αν επιλξω τελικα

    Καλά , ένας ερασιτέχνης καλύπτεται άνετα και με δύο φακούς ( δεν θέλω να πω έναν ) αρκεί να έχει κατασταλάξει στα εστιακά μήκη που τον εκφράζουν περισσότερο . Θέλω να αποφύγω , δεν θα τα καταφέρω όμως , την αναφορά στην μεγάλη πλειονότητα όπου αγοράζει μηχανές γενικά με εναλλάξιμους φακούς , η οποία στο τέλος δεν αλλάζει ποτέ τον έναν φακό ( όποιον ) που φοράει επάνω , ακόμη και την περίπτωση που καταλήγει να φοράει έναν μοναδικό του είδους 18 - 500 ας πούμε . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, imr είπε

Απο οτι βλεπω παντως οι τιμες για φακους fuji ειναι αρκετα κοντα με τους full frame της sony.

Κοιταζω για 50/1.8 της sony παιζει στα 150-200 αντιστοιχα και ο 35/2 της fuji

Αυτος θα ειναι και ο πρωτος φακος οποιο συστημα και αν επιλξω τελικα

Oh yes. Για αυτό και ανέφερα γιατί ο καθένας έχει άλλες προτεραιότητες. Για κάποιον μπορεί να φαίνεται αστείο να δώσει τα ίδια χρήματα για aps-c όταν μπορεί να πάρει FF. Για άλλον όπως εμένα που θα διάλεγε Fujifilm με κλειστά μάτια όχι. Πάντως έχε υπόψιν σου πως είναι ο ένας και μοναδικός φθηνός φακός στο σύστημα (πάντα για τον XC όχι για τον XF που προσωπικά αυτόν θα διάλεγα). Μετά παίζεις μπάλα μόνο σε μεταχειρισμένα για χαμηλότερες τιμές. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, pifilos είπε

Oh yes. Για αυτό και ανέφερα γιατί ο καθένας έχει άλλες προτεραιότητες. Για κάποιον μπορεί να φαίνεται αστείο να δώσει τα ίδια χρήματα για aps-c όταν μπορεί να πάρει FF. Για άλλον όπως εμένα που θα διάλεγε Fujifilm με κλειστά μάτια όχι. Πάντως έχε υπόψιν σου πως είναι ο ένας και μοναδικός φθηνός φακός στο σύστημα (πάντα για τον XC όχι για τον XF που προσωπικά αυτόν θα διάλεγα). Μετά παίζεις μπάλα μόνο σε μεταχειρισμένα για χαμηλότερες τιμές. 

Καλά μόνο μεταχειρισμένα κοιτάζω γενικά. Έναν 50mm και έναν wide για αρχή 

Προερχόμενος από pentax πάντως υπάρχει πολύ μεγαλύτερη ποικιλία και σε fuji και σε sony κυρίως από aftermarket φακούς που ρίχνουν την τιμη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, imr είπε

Καλά μόνο μεταχειρισμένα κοιτάζω γενικά. Έναν 50mm και έναν wide για αρχή 

Προερχόμενος από pentax πάντως υπάρχει πολύ μεγαλύτερη ποικιλία και σε fuji και σε sony κυρίως από aftermarket φακούς που ρίχνουν την τιμη

Δεν ξέρω καθόλου από pentax και τι φακοί υπάρχουν. Πάντως ναι και sony και fujifilm είναι πλήρη συστήματα που καλύπτουν τα πάντα (με εξαίρεση fuji και φωτεινούς τηλεφακους που είναι εξαίρεση της εξαίρεσης έτσι και αλλιώς). Μόνο το χρηματικό περιορίζει τους χρήστες 😀

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, pifilos είπε

Ως χρήστης αποκλειστικά Fujifilm θα επιμείνω πως είναι ψιλοακριβο. Αυτό προκύπτει από τη σύγκριση τιμών τόσο συστημάτων ομοίου μεγέθους αισθητήρα όσο και άλλων μεγεθών (και βασικά FF). 

Το σύστημα όμως, έχει τον πιο προσιτό φακό F/1 . Αναφέρομαι στον 50mm f/1. Λόγω crop βέβαια είναι 75mm  αλλά και πάλι . Με 1200€ παίρνεις από το e-infinity κάτι που είναι το όνειρο πολλών που ασχολούνται με τη φωτογραφία. Αυτός ο φακός μόνο , με βάζει σε σκέψεις που και που, να πάω σε fuji . Σε κάθε άλλο σύστημα, αντίστοιχοι f/1 ξεκινάει η σκέψη από 3500€ και πάνω. 

Με f/1 έβγαλε την παρακάτω φωτογραφία  με iso 500 και 1/250 για πάγωμα της κίνησης. 

"Der nette Creep von nebenan" [In Frame: @thewald]

 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Το σύστημα όμως, έχει τον πιο προσιτό φακό F/1 . Αναφέρομαι στον 50mm f/1. Λόγω crop βέβαια είναι 75mm  αλλά και πάλι . Με 1200€ παίρνεις από το e-infinity κάτι που είναι το όνειρο πολλών που ασχολούνται με τη φωτογραφία. Αυτός ο φακός μόνο , με βάζει σε σκέψεις που και που, να πάω σε fuji . Σε κάθε άλλο σύστημα, αντίστοιχοι f/1 ξεκινάει η σκέψη από 3500€ και πάνω. 

Με f/1 έβγαλε την παρακάτω φωτογραφία  με iso 500 και 1/250 για πάγωμα της κίνησης. 

"Der nette Creep von nebenan" [In Frame: @thewald]

 

Ναι είναι προσιτός ισχύει αν και δε βλέπω το νόημα του. Θα έλεγα πως είναι και λίγο εκτός γενικότερα από τη φιλοσοφία του συστήματος. Εφόσον υπήρχε ο ήδη εξαιρετικός 56mm 1.2 ο οποίος είναι και μισός σε βάρος και όγκο δεν κατάλαβα γιατί ασχολήθηκαν με ένα τέτοιο σχέδιο αλλά οκ σίγουρα δεν είναι κακό να έχεις επιλογές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όσο περισσότερο διαβάζω τόσο μπερδεύομαι αν θα καταλήξω τελικά σε sony η fuji

 

Να κάνω μια ερώτηση για την xt20 αν αξιζει σε σχέση με την xt1. 

Αν και έχει λίγο καλύτερα χαρακτηριστικά προτιμώ το iso dial που έχουν οι xt1 και διαβάζω για καλύτερη απόδοση χρωμάτων με τον παλιό αιαθητηρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, imr είπε

Εγώ πάντως όσο περισσότερο διαβάζω τόσο μπερδεύομαι αν θα καταλήξω τελικά σε sony η fuji

Λογικό γιατί ο καθένας γράφει τα δικά του, εμού συμπεριλαμβανομένου. 

1 λεπτό πριν, imr είπε

Να κάνω μια ερώτηση για την xt20 αν αξιζει σε σχέση με την xt1. 

Για μένα ναι. Καλύτερο autofocus, καλύτερη τεχνικά απόδοση αισθητήρα, γενικότερα περισσότερες ευκολίες και επιλογές για να μη γράφω κατεβατά. Οι Χ-Τ20/Χ-Τ2 είναι σίγουρα οι καλύτερες VFM επιλογές για το σύστημα, ειδικά η Χ-Τ2 αν σε παίρνει χρηματικά. Υπόψιν η Χ-Τ20 είναι αρκετά μικρή και ίσως να χρειαστείς κάποιο εξωτερικό grip αναλόγως των χεριών σου. Την είχα 1.5 χρόνο χωρίς grip και από τότε που έβαλα δεν το έχω βγάλει και απορώ γιατί δεν το έβαλα νωρίτερα. 

1 λεπτό πριν, imr είπε

Αν και έχει λίγο καλύτερα χαρακτηριστικά προτιμώ το iso dial που έχουν οι xt1

Συμφωνώ αν και κατά πάσα πιθανότητα θα σε βολέψει να το έχεις στο auto το ISO έτσι και αλλιώς. 

1 λεπτό πριν, imr είπε

και διαβάζω για καλύτερη απόδοση χρωμάτων με τον παλιό αιαθητηρα

Εντελώς υποκειμενικό. Αν δε δεις και τις δύο δίπλα δίπλα δεν έχει νόημα ως προς το τι να διαλέξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pifilos είπε

Λογικό γιατί ο καθένας γράφει τα δικά του, εμού συμπεριλαμβανομένου. 

Για μένα ναι. Καλύτερο autofocus, καλύτερη τεχνικά απόδοση αισθητήρα, γενικότερα περισσότερες ευκολίες και επιλογές για να μη γράφω κατεβατά. Οι Χ-Τ20/Χ-Τ2 είναι σίγουρα οι καλύτερες VFM επιλογές για το σύστημα, ειδικά η Χ-Τ2 αν σε παίρνει χρηματικά. Υπόψιν η Χ-Τ20 είναι αρκετά μικρή και ίσως να χρειαστείς κάποιο εξωτερικό grip αναλόγως των χεριών σου. Την είχα 1.5 χρόνο χωρίς grip και από τότε που έβαλα δεν το έχω βγάλει και απορώ γιατί δεν το έβαλα νωρίτερα. 

Συμφωνώ αν και κατά πάσα πιθανότητα θα σε βολέψει να το έχεις στο auto το ISO έτσι και αλλιώς. 

Εντελώς υποκειμενικό. Αν δε δεις και τις δύο δίπλα δίπλα δεν έχει νόημα ως προς το τι να διαλέξεις.

Το προβλημα με τις xt2 ειναι οτι δεν βρισκω αρκετες, για παραδειγμα στο mpb υπάρχει μια και εχει 600 ευρω, ενω xt1 και xt2 υπαρχουν πολλες στα 400.

xt20 ειναι λιγο πιο τσιμπημενες (50-100 σε σχεση με xt1) και μου φαινεται πολυ καλυτερο value σε σχεση με τα 600 της xt2

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, imr είπε

Το προβλημα με τις xt2 ειναι οτι δεν βρισκω αρκετες, για παραδειγμα στο mpb υπάρχει μια και εχει 600 ευρω, ενω xt1 και xt2 υπαρχουν πολλες στα 400.

Το ξέρω δυστυχώς για αυτό είπα αν σε παίρνει ή αν τύχει και πετύχεις κάτι. Εγώ από το MPB περίπου τέτοια εποχή πέρυσι πέτυχα μια Χ-Τ2 σε άριστη κατάσταση εξωτερικά στα 359 με ένα σημάδι υποτίθεται στο τζαμάκι μπροστά από τον αισθητήρα το οποίο δεν επηρεάζει το τελικό αποτέλεσμα της εικόνας. Ενίοτε πετυχαίνω και στο marketplace στο facebook κάπου στα 400 - 450 σε σχετικά καλή κατάσταση. 

5 λεπτά πριν, imr είπε

xt20 ειναι λιγο πιο τσιμπημενες (50-100 σε σχεση με xt1) και μου φαινεται πολυ καλυτερο value σε σχεση με τα 600 της xt2

Ναι καταλαβαίνω τι λες. Έχουν ξεκινήσει γενικά να ανεβαίνουν οι τιμές όλων των μοντέλων της καθώς γίνονται πιο γνωστά στο ευρύ κοινό σιγά σιγά. Βέβαια οι Χ-Τ20/2 είναι ακόμα σε νορμαλ επίπεδα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...