Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για καθημερινές φώτο και φώτο διακοπών με τα παιδιά κάνουν όλοι οι φακοί, ακόμη και οι κακοί κιτ. Και κάνουν και όλες οι μηχανές. Εκτός και αν θες να τραβάς σε σκοτεινούς χώρους χωρίς φλάς.

Απο άποψη ποιότητας φώτο εννοώ. Στιγμές καταγράφεις για να θυμάσαι.

Μήπως απλά σου λείπει εστιακό μήκος; Θέλεις κάτι που να πηγαίνει περισσότερο tele; ή κάτι πιο φωτεινό με ανοικτότερο διάφραγμα; 

Πρέπει να εξειδικεύσεις τις ανάγκες σου για να δεις τι ακριβώς σου φταίει. 

Εγώ πχ έχω και FF με καλό συγκριτικά φακό, αλλά για καθημερινές φώτο χρησιμοποιώ ακόμα την Μ4/3 μου. 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 minutes ago, highpriest said:

Για καθημερινές φώτο και φώτο διακοπών με τα παιδιά κάνουν όλοι οι φακοί, ακόμη και οι κακοί κιτ. Και κάνουν και όλες οι μηχανές. Εκτός και αν θες να τραβάς σε σκοτεινούς χώρους χωρίς φλάς.

Απο άποψη ποιότητας φώτο εννοώ. Στιγμές καταγράφεις για να θυμάσαι.

Μήπως απλά σου λείπει εστιακό μήκος; Θέλεις κάτι που να πηγαίνει περισσότερο tele; ή κάτι πιο φωτεινό με ανοικτότερο διάφραγμα; 

Πρέπει να εξειδικεύσεις τις ανάγκες σου για να δεις τι ακριβώς σου φταίει. 

Εγώ πχ έχω και FF με καλό συγκριτικά φακό, αλλά για καθημερινές φώτο χρησιμοποιώ ακόμα την Μ4/3 μου. 


 

Ναι δεν κυνηγάω την ποιότητα. Την μηχανή την θέλω για χόμπι, για αποτυπωση στιγμων, δοκιμές με manual φακους κτλ.  

Είναι καθαρά για χόμπι, και να βγάλω x φωτογραφίες που θα εκτυπώσω για να τις έχω. Τις καθημερινές τις βγάζω και με το κινητο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 50αρης της Sony είναι αξιοπρεπέστατος και βγάζεις άνετα αυτά που θέλεις. 
Έπειτα μαζεύεις και για τίποτα 24-105φ4 G OSS (ή τίποτα tamron 24-70f2.8) για να καλύπτεις τα πάντα από αυτά που συνήθως βγάζεις. Εκεί θα δεις τι ακριβώς μπορεί να κάνει η Α7ΙΙ. Τώρα παίζεις με σκατογυάλια.
Και fuji να πάρεις, πάλι θέλει αρκετές εκατοντάδες για σωστούς ζουμ φακούς.
Λίγες οι περιπτώσεις σχετικά φτηνών.
Προσωπικά την καταβρήκα με τον σχετικά φτηνό pancake TTartisan 27mmf2.8 στις XT-30II/XT-1 που έχω, αλλά είναι μάλλον η μειοψηφία στο mount. 

2 hours ago, imr said:

Ναι δεν κυνηγάω την ποιότητα. Την μηχανή την θέλω για χόμπι, για αποτυπωση στιγμων, δοκιμές με manual φακους κτλ.  

Είναι καθαρά για χόμπι, και να βγάλω x φωτογραφίες που θα εκτυπώσω για να τις έχω. Τις καθημερινές τις βγάζω και με το κινητο. 

 

Τότε μην πολυτρώγεσαι. Η Α7II είναι παραπάνω από ικανή για αυτό που κάνεις. 
Εκτός και εάν έχεις καλά οικονομικά για δοκιμές και αγοραπωλησίες, κράτα τα λεφτά σου για φακούς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, LongTom said:

Ο 50αρης της Sony είναι αξιοπρεπέστατος και βγάζεις άνετα αυτά που θέλεις. 
Έπειτα μαζεύεις και για τίποτα 24-105φ4 G OSS (ή τίποτα tamron 24-70f2.8) για να καλύπτεις τα πάντα από αυτά που συνήθως βγάζεις. Εκεί θα δεις τι ακριβώς μπορεί να κάνει η Α7ΙΙ. Τώρα παίζεις με σκατογυάλια.
Και fuji να πάρεις, πάλι θέλει αρκετές εκατοντάδες για σωστούς ζουμ φακούς.
Λίγες οι περιπτώσεις σχετικά φτηνών.
Προσωπικά την καταβρήκα με τον σχετικά φτηνό pancake TTartisan 27mmf2.8 στις XT-30II/XT-1 που έχω, αλλά είναι μάλλον η μειοψηφία στο mount. 

Τότε μην πολυτρώγεσαι. Η Α7II είναι παραπάνω από ικανή για αυτό που κάνεις. 
Εκτός και εάν έχεις καλά οικονομικά για δοκιμές και αγοραπωλησίες, κράτα τα λεφτά σου για φακούς. 

Δεν έχω λεφτά για δοκιμές ίσα ίσα. Απλά μπήκα σε σκέψεις γιατί μπορώ να την δώσω στο mpb στα λεφτα που την πήρα. 

Θα δοκιμασω για αρχή τον 50 η κάποιον 35  2.8 και λογικά θα είμαι κομπλέ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/7/2023 στις 9:29 ΜΜ, imr είπε

Δεν έχω λεφτά για δοκιμές ίσα ίσα. Απλά μπήκα σε σκέψεις γιατί μπορώ να την δώσω στο mpb στα λεφτα που την πήρα. 

Θα δοκιμασω για αρχή τον 50 η κάποιον 35  2.8 και λογικά θα είμαι κομπλέ 

Δες αν σου κανει σαν φακός και αν λένε αν είναι καλός κλπ γιατί τον δίνει καλά, μισή τιμή από ότι έχει καινούριος Ελλάδα

δεν έχω σχεση με την αγγελία 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/7/2023 στις 4:43 ΜΜ, imr είπε

 


Στην ουσια το 90% της χρησης θα ειναι καθημερινες φωτο, ταξιδια, και για τα παιδια. 

H ιδεα ηταν αναβαθμιση της ks2 + tamron 18-50 2.8. Η συγκεκριμενη μηχανη  σε συνδυασμο με μερικους manual focus φακους με καλυπτε 100% και μαλλον εκανα λαθος που την πουλησα

Καπως ετσι ξεκινησα με ενα αρχικο budget 500-600 για σωμα και κιτ φακο, με την προοπτικη να δωσω αλλα 300-400 μεσα στον χρονο ειτε για εναν καλο all around φακο, η για 2-3 οικονομικους prime

Τα μονα format που μου κινησαν το ενδιαφερον ηταν fuji και sony σε full frame και κατεληξα στην sony κυριως γιατι βρηκα πολυ καλη ευκαιρια. 
Επεδη εφυγε γρηγορα ο ενθουσιασμος λογω του kit φακου, απο την μια σκεφτομαι να συμπληρωσω τους φακους στην sony αρχικα με τον 50 1.8  και καποια στιγμη τον 24-70 f4 απο την αλλη σκεφτομαι να την αλλαξω και να παω κατευθεαιν σε fuji

 

 

 

     Θα καταλήξεις στον ίδιο παρονομαστή δλδ θα πρέπει πάλι να πάρεις φακούς . Εκεί βρίσκεται η ουσία και όχι στο σώμα , το οποίο έχει λειτουργίες που δεν είναι απαραίτητες για την χρήση που το προορίζει ο καθένας . 

    Μείνε στο σώμα που έχεις ήδη και προχώρα με φακούς . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, stratigos24 said:

Δες αν σου κανει σαν φακός και αν λένε αν είναι καλός κλπ γιατί τον δίνει καλά, μισή τιμή από ότι έχει καινούριος Ελλάδα

δεν έχω σχεση με την αγγελία 

 

Ναι τον εχω στα υποψιν μου ειμαι μεταξυ του συγκεκριμενου και του 50 1.8 για αρχη

 

Μαλλον θα παω στον 35ρη και μετα εναν 85 που παιζουν αρκετα φτηνα

 

3 hours ago, babisskg said:

     Θα καταλήξεις στον ίδιο παρονομαστή δλδ θα πρέπει πάλι να πάρεις φακούς . Εκεί βρίσκεται η ουσία και όχι στο σώμα , το οποίο έχει λειτουργίες που δεν είναι απαραίτητες για την χρήση που το προορίζει ο καθένας . 

    Μείνε στο σώμα που έχεις ήδη και προχώρα με φακούς . 

 

Ναι ισχυει, μου εφυγαν οι ανυσυχιες, θα αρχισω σιγα σιγα να χτιζω σε φακους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, imr είπε

Ναι τον εχω στα υποψιν μου ειμαι μεταξυ του συγκεκριμενου και του 50 1.8 για αρχη

 

Μαλλον θα παω στον 35ρη και μετα εναν 85 που παιζουν αρκετα φτηνα

 

 

Ναι ισχυει, μου εφυγαν οι ανυσυχιες, θα αρχισω σιγα σιγα να χτιζω σε φακους

     Αυτό είναι το ορθό μονοπάτι . Για την ουσία του θέματος , αρκεί να σκεφτείς πόσο κοντά η μακριά τραβάς . Ένας κιτ φακός κάνει μιά χαρά την δουλειά του για γενική χρήση η αν προτιμάς το αντίστοιχο του σε μία ας πούμε καλύτερη μάρκα / ποιότητα . Από εκεί και πέρα , βλέπεις είτε έναν έως ακόμη 2 φακούς . Μη φανταστείς ότι χρειάζεσαι και περισσότερους .

    Μία τελευταία σκέψη , αν τελικά " χρειάζεσαι " crop η full frame σώμα . Πρίν αρχίσεις να χτίζεις σε φακούς . Οι ιδιαιτερότητες είναι τεχνικής φύσεως και σε καμία απολύτως περίπτωση αισθητικής .

   Το τρίπτυχο παραμένει , προς τιμήν αυτού που το δήλωσε ....... πρώτα η ανάπτυξη της ματιάς , δεύτερον ο φακός / φακοί μέσω των οποίων αποδίδεται η ανάπτυξη και έκφραση ....... και τελευταίο διότι δεν γίνεται αλλιώς ........ κι' ένα σώμα .

   Καλή επιτυχία !

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, babisskg said:

     Αυτό είναι το ορθό μονοπάτι . Για την ουσία του θέματος , αρκεί να σκεφτείς πόσο κοντά η μακριά τραβάς . Ένας κιτ φακός κάνει μιά χαρά την δουλειά του για γενική χρήση η αν προτιμάς το αντίστοιχο του σε μία ας πούμε καλύτερη μάρκα / ποιότητα . Από εκεί και πέρα , βλέπεις είτε έναν έως ακόμη 2 φακούς . Μη φανταστείς ότι χρειάζεσαι και περισσότερους .

    Μία τελευταία σκέψη , αν τελικά " χρειάζεσαι " crop η full frame σώμα . Πρίν αρχίσεις να χτίζεις σε φακούς . Οι ιδιαιτερότητες είναι τεχνικής φύσεως και σε καμία απολύτως περίπτωση αισθητικής .

   Το τρίπτυχο παραμένει , προς τιμήν αυτού που το δήλωσε ....... πρώτα η ανάπτυξη της ματιάς , δεύτερον ο φακός / φακοί μέσω των οποίων αποδίδεται η ανάπτυξη και έκφραση ....... και τελευταίο διότι δεν γίνεται αλλιώς ........ κι' ένα σώμα .

   Καλή επιτυχία !

Ναι έτσι ακριβώς. 

Για το τελεφωτο είμαι καλυμμένος με παλιούς 200-300μμ και αντάπτορες

 

Ειμαι μεταξύ των συνδυασμών 35 + 85 η 24 + 50 για αρχή. 

Μάλλον θα πάω για 35+85 καθώς βλέποντας τις φώτο μου ελάχιστες είναι τελικά στα 50

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εκμεταλλευτείς την α7ii και την καθε dslr/mirrorless πρέπει να βαλεις βαθια το χερι στην τσεπη και να παρεις  εναν φακο καλο. 

Ιδανικά για οξύτητα εναν prime κατηγορίας -τουλάχιστον- 400-500ευρω μεταχειρισμένο.

πχ sony fe 35mm 1.8

Sony zeiss 55mm 1.8 za

sony fe 85mm 1.8 

Εχει απειρους φακους το σύστημα βασικά... αλλα σου αναφέρω 3 φακούς (σχετικά φθηνούς) που φημίζονται για την οξύτητα τους.

 

Και οι πιο φθηνοί prime του συστήματος ειναι μια χαρα , αλλα οι παραπάνω ειναι 1-2 σκαλια καλύτεροι σίγουρα... γι αυτο πληρώνεις και x3 ή x5 στην τιμη :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, imr είπε

Ναι έτσι ακριβώς. 

Για το τελεφωτο είμαι καλυμμένος με παλιούς 200-300μμ και αντάπτορες

 

Ειμαι μεταξύ των συνδυασμών 35 + 85 η 24 + 50 για αρχή. 

Μάλλον θα πάω για 35+85 καθώς βλέποντας τις φώτο μου ελάχιστες είναι τελικά στα 50

 

 

 

3 ώρες πριν, imr είπε

Ναι έτσι ακριβώς. 

Για το τελεφωτο είμαι καλυμμένος με παλιούς 200-300μμ και αντάπτορες

 

Ειμαι μεταξύ των συνδυασμών 35 + 85 η 24 + 50 για αρχή. 

Μάλλον θα πάω για 35+85 καθώς βλέποντας τις φώτο μου ελάχιστες είναι τελικά στα 50

 

 

    Ποτέ μη λες ποτέ ....... για το εστιακό μήκος των 50mm ....... θα το αφήσω όμως στην άκρη επί της παρούσης ...... δυό καρπούζια σε μιά μασχάλη παραείναι ....... αν μέχρι σήμερα βρήκες ενδιαφέρον πάνω από τα 200mm , τότε σε περιμένει στη γωνία κάτι που θα είναι κάτω από τα 20mm ....... 

   Κυριακή κοντή γιορτή 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, alx301 said:

Για να εκμεταλλευτείς την α7ii και την καθε dslr/mirrorless πρέπει να βαλεις βαθια το χερι στην τσεπη και να παρεις  εναν φακο καλο. 

Ιδανικά για οξύτητα εναν prime κατηγορίας -τουλάχιστον- 400-500ευρω μεταχειρισμένο.

πχ sony fe 35mm 1.8

Sony zeiss 55mm 1.8 za

sony fe 85mm 1.8 

Εχει απειρους φακους το σύστημα βασικά... αλλα σου αναφέρω 3 φακούς (σχετικά φθηνούς) που φημίζονται για την οξύτητα τους.

 

Και οι πιο φθηνοί prime του συστήματος ειναι μια χαρα , αλλα οι παραπάνω ειναι 1-2 σκαλια καλύτεροι σίγουρα... γι αυτο πληρώνεις και x3 ή x5 στην τιμη :)

Σίγουρα αλλά ξεφεύγουν για την τσέπη μου, όχι μόνο το καθαρά οικονομικό αλλά και γιατί δεν μπορώ να δικαιλογησω  τόσο μεγάλο κόστος απλά για χόμπι. 

 

Οποτε και κοιτάω τις οικονομικές prime προτάσεις, (η ίσως εναλλακτικά κάποιον sigma/Tamron zoom)

 

 

 

 

1 hour ago, babisskg said:

 

    Ποτέ μη λες ποτέ ....... για το εστιακό μήκος των 50mm ....... θα το αφήσω όμως στην άκρη επί της παρούσης ...... δυό καρπούζια σε μιά μασχάλη παραείναι ....... αν μέχρι σήμερα βρήκες ενδιαφέρον πάνω από τα 200mm , τότε σε περιμένει στη γωνία κάτι που θα είναι κάτω από τα 20mm ....... 

   Κυριακή κοντή γιορτή 👍

Γενικα είναι στο πρόγραμμα κάτι κάτω από τα 20 αλλά όχι άμεση προτεραιότητα. 

Το 50 είναι ελκυστικό κυρίως λόγο τιμής. 

1 hour ago, stratigos24 said:

35 kai 85 έχω εγώ στη Ζ5 δε μου λείπει ο 50αρης ούτε ο 24 μιας και έχω τα 24 για κάνα τοπίο στον Κιτ 24-50.

Κάπως έτσι το σκέφτομαι, το τοπίο βολεύεται και με stiching αν χρειαστεί αρκετά wide

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, imr said:

Σίγουρα αλλά ξεφεύγουν για την τσέπη μου, όχι μόνο το καθαρά οικονομικό αλλά και γιατί δεν μπορώ να δικαιλογησω  τόσο μεγάλο κόστος απλά για χόμπι. 

 

Οποτε και κοιτάω τις οικονομικές prime προτάσεις, (η ίσως εναλλακτικά κάποιον sigma/Tamron zoom)

Γενικα είναι στο πρόγραμμα κάτι κάτω από τα 20 αλλά όχι άμεση προτεραιότητα. 

Το 50 είναι ελκυστικό κυρίως λόγο τιμής. 

Κάπως έτσι το σκέφτομαι, το τοπίο βολεύεται και με stiching αν χρειαστεί αρκετά wide

 

Σε καταλαβαινω απολυτα, βραζουμε στο ιδιο καζανι..
Δεν θα το μετανιωσεις ούτε με τους οικονομικούς prime σιγουρα. Άλλωστε και εγώ αυτους προτιμησα τωρα για αρχη να ασκησω το hobby.

αν καταφερεις και τεντώσεις λίγο το budget, μπορεις να παρεις καποιον με f/2 - f/1.8 διαφραγμα ... αξιζει

πχ σε τιμες μεταχ.
Sony fe 28mm f/2 βρισκεις  220-260ε
Samyang 24mm f/1.8, 35mm f/1.8, 45mm f/1.8, 75mm f/1.8 τους πετυχαινεις 200-260ε 

Επεξ/σία από alx301
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επανερχομαι με καποιους προβληματισμους.

Τι θα επιλεγατε στην ιδια τιμη

3 οικονομικους prime (24-50-85) 1.8 (οικονομικους, samyang κτλ)

Η εναν 24-70 2.8? 

Προφανως οι prime θα εχουν καλυτερη ποιοτητα αλλα ειναι πολυ μεγαλη ευκολια να εχεις εναν φακο για τα παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...