Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24-70 2.8 ποιον; Πχ τύπου Tamron g2 κλπ; 

Αν ναι, τότε 24-70 2.8. ένας για όλα που πιστεύω εσένα θα σε βολεύει καλύτερα και γενικά είναι καλος φακός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, imr είπε

Επανερχομαι με καποιους προβληματισμους.

Τι θα επιλεγατε στην ιδια τιμη

3 οικονομικους prime (24-50-85) 1.8 (οικονομικους, samyang κτλ)

Η εναν 24-70 2.8? 

Προφανως οι prime θα εχουν καλυτερη ποιοτητα αλλα ειναι πολυ μεγαλη ευκολια να εχεις εναν φακο για τα παντα

Το ερωτημα μοιαζει λίγο σαν το "Να πάρω Πόρσε, ΚΙΑ Πικάντο, ή εφταθεσιο πολυμορφικο;"

Το θεμα ειναι τι θες να βγαζεις. Ολα ειναι πολύ καλα, αλλά το καθένα για την χρηση του.

Επεξ/σία από highpriest
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, stratigos24 said:

24-70 2.8 ποιον; Πχ τύπου Tamron g2 κλπ; 

Αν ναι, τότε 24-70 2.8. ένας για όλα που πιστεύω εσένα θα σε βολεύει καλύτερα και γενικά είναι καλος φακός.

Ναι τον Tamron 28-75mm. Παιζει στα 500-600, οσο περιπου και 3 οικονιμικοι prime

3 minutes ago, highpriest said:

Το ερωτημα μοιαζει λ'ιγο σαν το "Να πάρω Πόρσε, ΚΙΑ Πικάντο, ή εφταθεσιο πολυμορφικο;"

Το θεμα ειναι τι θες να βγαζεις. Ολα ειναι πολύ καλα, αλλά το καθένα για την χρηση του.

Ναι το θεμα ειναι αν αξιζει το λιγο χειροτερο performance για την ευκολια.

Αν λεει κατι παντως εδω και 2 χρονια εχω καταληξει σε πολυμορφικα που καποτε ελεγα οτι δεν υπαρχει περιπτωση. 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι βολικος ένας 24-70 2.8, αρνητικά παραμένει το διάφραγμα 2.8 και ειναι συνήθως ογκώδεις φακοι.

Θεωρητικά δεν χρειάζεται να κουβαλας και full frame μηχανη για f/2.8 , μπορούσες να κανεις την ιδια δουλεια με aps-c η m4/3

Οπότε ξεκάθαρα για εμένα θα προτιμούσα 2-3 primes

πχ sony fe 28mm f2 + 50mm f1.8

για πιο wide θα συμπλήρωνα με εναν samyang af 18mm f/2.8 που ειναι πολυ μικρος, ιδανικός για μικρες full frame

η αν δεν με ένοιαζε ο όγκος και βάρος, viltrox 16mm 1.8 που βγήκε πρόσφατα.

για ποιο telephoto κάποιον απο τους 85mm f 1.8 ή κάποιον 90-100mm macro f2.8

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, imr είπε

Ναι τον Tamron 28-75mm. Παιζει στα 500-600, οσο περιπου και 3 οικονιμικοι prime

Ναι το θεμα ειναι αν αξιζει το λιγο χειροτερο performance για την ευκολια.

Αν λεει κατι παντως εδω και 2 χρονια εχω καταληξει σε πολυμορφικα που καποτε ελεγα οτι δεν υπαρχει περιπτωση. 🤣

Για την ευκολία παίρνεις 24-70 και τελειώνεις. Ένας για όλα
Στην θέση σου θα κοίταζα (για την ευκολία και πάλι) αν βγάζει κανέναν f/4 που να πάει 24-120mm για το σύστημα σου

2 λεπτά πριν, alx301 είπε

 

Θεωρητικά δεν χρειάζεται να κουβαλας και full frame μηχανη για f/2.8 , μπορούσες να κανεις την ιδια δουλεια με aps-c η m4/3

 

 

Έτσι ακριβώς. 

Εχω προτείνει συνδυασμό olympus με τον 12-100 f/4 για όσους δεν θέλουν να κουβαλάνε πολλά, και όποιος τον πήρε έχει πάθει πλάκα. Με έναν φακό, όλα. Και πολύ ποιοτικές και sharp φώτο. Απλά ξεχνάς τα μποκέ και αυτού του είδους την φωτογράφιση. Αλλά για καθημερινότητα και τοπία έχεις όπλο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, imr είπε

Επανερχομαι με καποιους προβληματισμους.

Τι θα επιλεγατε στην ιδια τιμη

3 οικονομικους prime (24-50-85) 1.8 (οικονομικους, samyang κτλ)

Η εναν 24-70 2.8? 

Προφανως οι prime θα εχουν καλυτερη ποιοτητα αλλα ειναι πολυ μεγαλη ευκολια να εχεις εναν φακο για τα παντα

Δεν έχει σημασία τι θα διαλέγαμε εμείς γιατί εν τέλει εσύ θα χρησιμοποιήσεις ό,τι πάρεις. Εφόσον ρωτάς όμως ας πω και εγώ 😁

Οι mid range ζουμ φακοί μου φαίνονται βαρετοί πλέον για τη χρήση που κάνω. Δηλαδή οτιδήποτε μεταξύ 24mm μέχρι 75mm. Το ίδιο και φακοί με μεγαλύτερο εύρος. Οπότε προσωπικά θα διάλεγα πάντα σταθερούς φακούς σε αυτά τα εστιακά μήκη. Ο λόγος δεν είναι τόσο η οξύτητα ή το πιο ανοιχτό διάφραγμα όσο το πώς αλλάζει η διαδικασία σύνθεσης της εικόνας. 

Κάποιος άλλος δε διανοείται καν να μην έχει τέτοιο φακό. Καταλαβαίνω προφανώς την ευκολία που προσφέρουν οπότε είναι καθαρά θέμα προτίμησης αλλά και είδους ενασχόλησης. Π.χ. για τοπία που δεν είναι πάντα εύκολο να προχωρήσεις με τα πόδια οπουδήποτε είναι μάλλον προτιμότερη επιλογή. 

Υ.Γ. αναφέρομαι συγκεκριμένα σε αυτό αυτό εύρος. Για ευρυγώνιους ή τηλεφακους ζουμ δεν έχω την ίδια άποψη.

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pifilos είπε

Δεν έχει σημασία τι θα διαλέγαμε εμείς γιατί εν τέλει εσύ θα χρησιμοποιήσεις ό,τι πάρεις. Εφόσον ρωτάς όμως ας πω και εγώ 😁

Οι mid range ζουμ φακοί μου φαίνονται βαρετοί πλέον για τη χρήση που κάνω. Δηλαδή οτιδήποτε μεταξύ 24mm μέχρι 75mm. Το ίδιο και φακοί με μεγαλύτερο εύρος. Οπότε προσωπικά θα διάλεγα πάντα σταθερούς φακούς σε αυτά τα εστιακά μήκη. Ο λόγος δεν είναι τόσο η οξύτητα ή το πιο ανοιχτό διάφραγμα όσο το πώς αλλάζει η διαδικασία σύνθεσης της εικόνας. 

Κάποιος άλλος δε διανοείται καν να μην έχει τέτοιο φακό. Καταλαβαίνω προφανώς την ευκολία που προσφέρουν οπότε είναι καθαρά θέμα προτίμησης αλλά και είδους ενασχόλησης. Π.χ. για τοπία που δεν είναι πάντα εύκολο να προχωρήσεις με τα πόδια οπουδήποτε είναι μάλλον προτιμότερη επιλογή. 

Υ.Γ. αναφέρομαι συγκεκριμένα σε αυτό αυτό εύρος. Για ευρυγώνιους ή τηλεφακους ζουμ δεν έχω την ίδια άποψη.

    Αισθητικά μιλώντας , οι ζουμ φακοί δεν αποτελούν ενδεδειγμένη λύση , αφού αναγκάζουν κάποιον να " φλυαρεί " ανάμεσα σε διάφορα εστιακά μήκη .

    Ένας prime ( όποιος ) αποτελεί συνειδητή επιλογή αφού κάποιος κατέληξε σ' αυτή την εστιακή απόσταση .

   Παρόλαυτα , υπάρχουν περιπτώσεις όπου , για καθαρά τεχνικούς λόγους , δεν γίνεται να καλύψεις ένα κενό απόστασης μέχρι το θέμα που επέλεξες , αφού μπροστά σου μπορεί να χάσκουν φυσικά εμπόδια , από γκρεμό έως οτιδήποτε άλλο , οπότε ένας ζουμ φακός θα δώσει την απαιτούμενη λύση στο ζήτημα .

   

    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, highpriest είπε

Το ερωτημα μοιαζει λίγο σαν το "Να πάρω Πόρσε, ΚΙΑ Πικάντο, ή εφταθεσιο πολυμορφικο;"

Το θεμα ειναι τι θες να βγαζεις. Ολα ειναι πολύ καλα, αλλά το καθένα για την χρηση του.

Θα υπερ-συμφωνήσω.

Δεν ξέρω αν έχεις δώσει στοιχεία σχετικά με τι τραβάς, τι εξοπλισμό έχεις σήμερα κ.λ.π οπότε θα παίρνεις λίγο λάθος απαντήσεις.    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ξέρει κάποιος πού μπορώ να βρω τα διαχωριστικά που μπαίνουν μέσα στην τσάντα και κολλάνε με σκριτσ σκρατς? 

Έχω ένα αυτή τη στιγμη αλλά θελω και ένα  δεύτερο η τρίτο και ίσως διαφορετικά σχήματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, imr είπε

Ξέρει κάποιος πού μπορώ να βρω τα διαχωριστικά που μπαίνουν μέσα στην τσάντα και κολλάνε με σκριτσ σκρατς? 

Έχω ένα αυτή τη στιγμη αλλά θελω και ένα  δεύτερο η τρίτο και ίσως διαφορετικά σχήματα 

   Ιδανικά μόνο από τον κατασκευαστή της τσάντας ......... η από κάποια άλλη τσάντα παραπλήσια ( λέμε τώρα ) ....... 

   Στο eBay σίγουρα θα έχουν έξτρα παραπλήσια σκέτα διαχωριστικά , φυσικά όχι της ίδιας μάρκας με την τσάντα σου .

   Μπορείς πάντα να φτιάξεις μόνος σου , αφού βρείς κατάλληλο υλικό και του προσθέσεις στις άκρες του σκρατς σε μορφή ταινίας που υπάρχει στο εμπόριο .

  Αν δεν είναι back pack , υπάρχουν στο eBay φθηνές εσωτερικές θήκες ( όχι τσάντες ) που μπαίνουν μέσα στην τσάντα σου , σε διάφορες διαστάσεις οι οποίες έχουν αρκετά διαχωριστικά μέσα τους . 

  

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια λίγο άκυρη ερώτηση .

Σε mirrolles πιο είναι το σωστό να αφήνουμε το φακό πάντα επάνω στη κάμερα (όπως μου είπε φίλος επαγγελματίας φωτογράφος ) ή να το βγάζω.

Η χρήση της κάμερας είναι 1,2 φορές την εβδομάδα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dreaming123 είπε

Μια λίγο άκυρη ερώτηση .

Σε mirrolles πιο είναι το σωστό να αφήνουμε το φακό πάντα επάνω στη κάμερα (όπως μου είπε φίλος επαγγελματίας φωτογράφος ) ή να το βγάζω.

Η χρήση της κάμερας είναι 1,2 φορές την εβδομάδα.

 

Κάθε φορά που βγάζεις φακό, εισέρχεται έστω και ελάχιστη σκόνη στον σένσορα.

Αν αλλάζεις συχνά φακούς, είναι κάτι που θα μάθεις να αντιμετωπίζεις με καθαρισμούς κατα καιρούς. Αν έχεις μονο ένα φακό, τον αφήνεις πάνω και δεν τον κουνάς απο εκεί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dreaming123 είπε

Μια λίγο άκυρη ερώτηση .

Σε mirrolles πιο είναι το σωστό να αφήνουμε το φακό πάντα επάνω στη κάμερα (όπως μου είπε φίλος επαγγελματίας φωτογράφος ) ή να το βγάζω.

Η χρήση της κάμερας είναι 1,2 φορές την εβδομάδα.

 

    Υπήρξε δλδ κάποιος που σου πρότεινε να βγάζεις τον φακό επάνω από το σώμα μετά την χρήση ? Ακαδημαϊκή ερώτηση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dreaming123 είπε

Αυτό μου πρότεινε ακαδημαϊκός αλλά δεν ήταν του χώρου της φωτογραφίας και είπα να ρωτήσω και εδώ .

   Ρώτησα διότι υπάρχει λόγος πίσω από την προτροπή για αφαίρεση του φακού . Έχει να κάνει με το να μην ζορίζεται το μοτέρ του φακού ( όπου υπάρχει τέτοιο ) από άσκοπες περιστροφές και κινήσεις μέσα σε τσάντες η στα χέρια όταν δεν είναι σε λειτουργία . Φυσικά κανείς δεν πρόκειται να μπει σε τέτοια διαδικασία .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...