Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, imr είπε

Ναι αλλά τα εξαργυρωνεις σε σουπερμάρκετ, βενζίνες κτλ είναι σχεδόν σαν μετρητα

   Δεν το είδα ........ σιγουρεψε το και πες μας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

54 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Δεν το είδα ........ σιγουρεψε το και πες μας .

Ναι είναι γνωστό πρόγραμμα πόντων όπως και οι υπόλοιπες τράπεζες. 

Το θεμα είναι να ισχύει και σε ήδη εκπτωτικα προϊόντα που από γράφουν στο site ισχυουν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κανονικά και στα προϊόντα προσφοράς

Φλος πήρε LG Tv προσφορά από 1200 στα 900 μείον σε πόντους αλλά 250 πόσα ήταν .

Για το 100% πάρε τους και ένα τηλ και ρώτα μη με κυνηγάς αλλά θεωρώ ότι είναι άλλο η προσφορά άλλο η πόντοι που κάνουν με την τράπεζα και ισχύουν κανονικά και τα 2 μαζί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους πόντους τους παίρνετε μέσα σε 3-4 μέρες αν η αγορά γίνει στο κατάστημα  αν γίνει online παίρνετε το 1% και το υπόλοιπο 19% μέσα σε ένα μήνα.
Και ισχύουν κανονικά σε προιόντα που έχουν έκπτωση απο το plaisio.
Δεν ισχύουν οι πόντοι αν πληρώσετε με 2 κάρτες η αν βάλετε κάποιο κουπόνι, δωροεπιταγή κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Μπορείτε να μου προτείνετε γιατι δεν βρήκα να υπάρχει σε κάποιο θέμα να διαβάσω 2-3 Best value money για μονόποδο με βάση και ένα  camera light ;

Απο φίλο έχω χρησιμοποιήσει το Nitecore SCL10 PowerBank και ήμουν πλήρως ικανοποιημένος υπάρχει κατι καλύτερο μέχρι 100+-€ ;

Απο Ελλάδα ή εξωτερικό...

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Επανερχομαι μετα απο σχεδον εναν μηνα με την A7ii και τον κιτ φακο.

 

Δεν εχω ησυχασει ακομα και σκεφτομαι παλι αλλαγη για fuji πριν παρω φακο για σονυ🤣

 

Γενικα περιμενα την full frame ακομα και με τον κιτ φακο κατι πολυ καλυτερο που δεν το βλεπω. Μπορω να πω οτι η ks2 με τον tamron 18-50 2.8 ηταν καλυτερος σαν συνδιασμος σε οξυτητα

Οποτε κανω σκεψεις η να μεινω με σονυ και να παρω τον 50 1.8 για αρχη. Η να παω κατευθειαν σε xt-2 μαζι με εναν 18-50.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για τον 28-70? Αν ναι, δεν κάνει ο φακός. Μην κρίνεις τη μηχανή από αυτόν...

Αν θες νοίκιασε κανένα φακό από εδώ να καταλάβεις.:

https://www.rentphotovideo.gr/index.php?cPath=85_92_85&osCsid=uj9d8sqm6h46pjmnpt8j8erh27

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 minutes ago, stratigos24 said:

Μιλάμε για τον 28-70? Αν ναι, δεν κάνει ο φακός. Μην κρίνεις τη μηχανή από αυτόν...

Αν θες νοίκιασε κανένα φακό από εδώ να καταλάβεις.:

https://www.rentphotovideo.gr/index.php?cPath=85_92_85&osCsid=uj9d8sqm6h46pjmnpt8j8erh27

Ναι, τον 28-70. 

Βλεπω εχει και οικονομικους φακους για ενοικιαση οποτε θα δοκιμασω καποιον

Περιμενω και adaptor για pentax K για να δω τι γινεται με παλιους φακους

 

Επεξ/σία από imr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, imr είπε

Επανερχομαι μετα απο σχεδον εναν μηνα με την A7ii και τον κιτ φακο.

 

Δεν εχω ησυχασει ακομα και σκεφτομαι παλι αλλαγη για fuji πριν παρω φακο για σονυ🤣

 

Γενικα περιμενα την full frame ακομα και με τον κιτ φακο κατι πολυ καλυτερο που δεν το βλεπω. Μπορω να πω οτι η ks2 με τον tamron 18-50 2.8 ηταν καλυτερος σαν συνδιασμος σε οξυτητα

Οποτε κανω σκεψεις η να μεινω με σονυ και να παρω τον 50 1.8 για αρχη. Η να παω κατευθειαν σε xt-2 μαζι με εναν 18-50.

 

 

 

 

 

Τα έχουμε γράψει πολλοί και πολλές φορές για τους φακούς. 

Οι κιτ (πλην εξαιρέσεων) χαντακώνουν τις μηχανές. Καλύτερα με μέτρια μηχανή με τον καλύτερο δυνατόν φακό, παρά η καλύτερη μηχανή με έναν μέτριο φακό.

Αγορασε έναν σοβαρό φακό. Η μηχανή είναι μια χαρά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, highpriest said:

Τα έχουμε γράψει πολλοί και πολλές φορές για τους φακούς. 

Οι κιτ (πλην εξαιρέσεων) χαντακώνουν τις μηχανές. Καλύτερα με μέτρια μηχανή με τον καλύτερο δυνατόν φακό, παρά η καλύτερη μηχανή με έναν μέτριο φακό.

Αγορασε έναν σοβαρό φακό. Η μηχανή είναι μια χαρά.

Ναι αναμενομενο οτι ολη η δουλεια ειναι οι φακοι, απλα ειναι εντελως τραγικη η κατασταση, περιμενα λογω full frame ακομα και με τον kit αρκετα καλυτερα αποτελεσματα

 

 

 

Επεξ/σία από imr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, imr είπε

Ναι αναμενομενο οτι ολη η δουλεια ειναι η φακοι, απλα ειναι εντελως τραγικη η κατασταση, περιμενα λογω full frame ακομα και με τον kit αρκετα καλυτερα αποτελεσματα

 

 

 

Η πλειοψηφία κάτι τέτοιο πιστεύει, πως αν έχεις Full Frame πατάς κάτω όλα τα υπόλοιπα συστήματα με μικρότερους σένσορες, ανεξαρτήτως συνθηκών και φακών. Η αλήθεια είναι πως αυτό δεν ισχύει.

Υπάρχουν περιπτώσεις (και πολλές μάλιστα) που μια FF για να αποδώσει όντως καλύτερα απο μια crop ή μια M4/3 θέλει και τους ανάλογους φακούς. Και αυτοί κοστίζουν. 

Το να έχεις FF με μάπα φακό είναι σαν να βάζεις ροδες απο καροτσάκι λαικής σε Ferrari. Οκ, έχεις Ferrari...θεωρητικά.
Καλύτερα να έχεις ένα FIAT με κανονικές ρόδες αυτοκινήτου (παραλληλισμός με κροπ ή Μ4/3). Θα πας πιο μακριά, πιο άνετα, οικονομικότερα και καλύτερα. (Δεδομένου πως το χρηματικό είτε φτάνει για καλό σύστημα κροπ με καλούς φακούς, είτε για FF αλλά όχι σοβαρούς φακούς)

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, imr είπε

Επανερχομαι μετα απο σχεδον εναν μηνα με την A7ii και τον κιτ φακο.

 

Δεν εχω ησυχασει ακομα και σκεφτομαι παλι αλλαγη για fuji πριν παρω φακο για σονυ🤣

 

Γενικα περιμενα την full frame ακομα και με τον κιτ φακο κατι πολυ καλυτερο που δεν το βλεπω. Μπορω να πω οτι η ks2 με τον tamron 18-50 2.8 ηταν καλυτερος σαν συνδιασμος σε οξυτητα

Οποτε κανω σκεψεις η να μεινω με σονυ και να παρω τον 50 1.8 για αρχη. Η να παω κατευθειαν σε xt-2 μαζι με εναν 18-50.

Έχοντας μια Χ-Τ2 και καλούς φακούς θα σου πω πως δεν έχει κανένα νόημα η αλλαγή και οι συνεχείς σκέψεις για εταιρείες. Δεν ξέρω τι ανάγκες και τι προσδοκίες έχει ο καθένας αλλά η οξύτητα είναι εντελώς ανούσια σα ζήτημα όσον αφορά την ποιότητα μιας εικόνας ειδικότερα δε στην εποχή μου είμαστε και το λέω χωρίς να θέλω να μειώσω τη βαρύτητα της άποψης σου. Απλώς είναι ένα ζήτημα που καταλήγει να αφορά τους gadgetακηδες και όχι τους φωτογράφους. 

Εννοείται τα όσα σου είπαν για φακούς ισχύουν. Δεν έχει νόημα να αλλάξεις σύστημα χωρίς να έχεις δοκιμάσει κάποιον καλό φακό. 

Υπάρχει κάτι που θες να κάνεις και σε περιορίζει ο φακός ; Μιλάμε για raw ή jpeg ;

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, pifilos said:

Έχοντας μια Χ-Τ2 και καλούς φακούς θα σου πω πως δεν έχει κανένα νόημα η αλλαγή και οι συνεχείς σκέψεις για εταιρείες. Δεν ξέρω τι ανάγκες και τι προσδοκίες έχει ο καθένας αλλά η οξύτητα είναι εντελώς ανούσια σα ζήτημα όσον αφορά την ποιότητα μιας εικόνας ειδικότερα δε στην εποχή μου είμαστε και το λέω χωρίς να θέλω να μειώσω τη βαρύτητα της άποψης σου. Απλώς είναι ένα ζήτημα που καταλήγει να αφορά τους gadgetακηδες και όχι τους φωτογράφους. 

Εννοείται τα όσα σου είπαν για φακούς ισχύουν. Δεν έχει νόημα να αλλάξεις σύστημα χωρίς να έχεις δοκιμάσει κάποιον καλό φακό. 

Υπάρχει κάτι που θες να κάνεις και σε περιορίζει ο φακός ; Μιλάμε για raw ή jpeg ;

 

 

Ναι ισχύει ότι δεν έχει νόημα η αλλαγή χωρίς να δοκιμάσω κάποιον φακο. 

Το θεμα μου είναι η πλήρης απογοήτευση από τον κιτ φακο, είχα στο μυαλό μου ότι θα μπορώ να τον χρησιμοποιήσω για καθημερινή χρήση χτίζοντας σιγά σιγά μια συλλογή. 

Περίμενα ότι ο κιτ στην full frame θα ήταν αρκετα καλύτερος απο την entry level crop 10ετιας με φακο των 150 ευρώ κάτι που δεν έχω δει μέχρι τώρα. 

 

Για αυτό κάνω δεύτερες σκέψεις αν τελικά πρέπει να μείνω σε full frame πριν αρχίσω να επενδύω σε φακους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, imr είπε

Ναι ισχύει ότι δεν έχει νόημα η αλλαγή χωρίς να δοκιμάσω κάποιον φακο. 

Το θεμα μου είναι η πλήρης απογοήτευση από τον κιτ φακο, είχα στο μυαλό μου ότι θα μπορώ να τον χρησιμοποιήσω για καθημερινή χρήση χτίζοντας σιγά σιγά μια συλλογή. 

Περίμενα ότι ο κιτ στην full frame θα ήταν αρκετα καλύτερος απο την entry level crop 10ετιας με φακο των 150 ευρώ κάτι που δεν έχω δει μέχρι τώρα. 

 

Για αυτό κάνω δεύτερες σκέψεις αν τελικά πρέπει να μείνω σε full frame πριν αρχίσω να επενδύω σε φακους

Ξεκίνα ανάποδα.

Τι είδος θέλεις να καλύψεις φωτογραφικά; Άλλους φακούς θέλει το στρητ, άλλους το τοπίο, άλλους το μάκρο, άλλους το wildlife και άλλους για να τραβάς απλά την οικογένεια στα γενέθλια ή τις διακοπές.

Αφού αποφασίσεις τι θέλεις να κάνεις, θέσε και το τι ποιότητα κυνηγάς. Κάνεις pixel peeping στο 300% ή βλέπεις τις φώτο σαν σύνολο και απο σωστή απόσταση;

Στην συνέχεια βάλε κάτω το budget σου. Αν συνολικά μπορείς να ξοδέψεις 1000 ευρώ για μηχανή και φακούς έχει διαφορά σε σχέση με το να μπορείς να ξοδέψεις 5000 ευρώ. Όλοι ξέρουμε το καλύτερο, αλλά συνήθως δεν μπορούμε να το έχουμε. 
Αφού λοιπόν δεις το μπατζετ σου, ξεκίνα και πάλι ανάποδα. Αν είναι πχ 1000 ευρώ, ακριβότερος πρέπει να είναι ο φακός σου και όχι η μηχανή σου. μια μηχανή των 900 ευρώ με κιτ φακό των 100 ευρώ, θα σου βγάλει φωτογραφία ενός φακού 100 ευρώ. Αντίθετα μια μηχανή 300 ευρώ με φακό των 700 ευρώ θα σου δώσει καλύτερη φωτογραφία, αλλά κυρίως χτίζεις πάνω στο σύστημα. Αγοράζεις φακούς που θα χρησιμοποιήσεις και για την επόμενη και μεθεπόμενη μηχανή. 

Τους φακούς παντρευόμαστε.

 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, highpriest said:

Ξεκίνα ανάποδα.

Τι είδος θέλεις να καλύψεις φωτογραφικά; Άλλους φακούς θέλει το στρητ, άλλους το τοπίο, άλλους το μάκρο, άλλους το wildlife και άλλους για να τραβάς απλά την οικογένεια στα γενέθλια ή τις διακοπές.

Αφού αποφασίσεις τι θέλεις να κάνεις, θέσε και το τι ποιότητα κυνηγάς. Κάνεις pixel peeping στο 300% ή βλέπεις τις φώτο σαν σύνολο και απο σωστή απόσταση;

Στην συνέχεια βάλε κάτω το budget σου. Αν συνολικά μπορείς να ξοδέψεις 1000 ευρώ για μηχανή και φακούς έχει διαφορά σε σχέση με το να μπορείς να ξοδέψεις 5000 ευρώ. Όλοι ξέρουμε το καλύτερο, αλλά συνήθως δεν μπορούμε να το έχουμε. 
Αφού λοιπόν δεις το μπατζετ σου, ξεκίνα και πάλι ανάποδα. Αν είναι πχ 1000 ευρώ, ακριβότερος πρέπει να είναι ο φακός σου και όχι η μηχανή σου. μια μηχανή των 900 ευρώ με κιτ φακό των 100 ευρώ, θα σου βγάλει φωτογραφία ενός φακού 100 ευρώ. Αντίθετα μια μηχανή 300 ευρώ με φακό των 700 ευρώ θα σου δώσει καλύτερη φωτογραφία, αλλά κυρίως χτίζεις πάνω στο σύστημα. Αγοράζεις φακούς που θα χρησιμοποιήσεις και για την επόμενη και μεθεπόμενη μηχανή. 

Τους φακούς παντρευόμαστε.

 

 


Στην ουσια το 90% της χρησης θα ειναι καθημερινες φωτο, ταξιδια, και για τα παιδια. 

H ιδεα ηταν αναβαθμιση της ks2 + tamron 18-50 2.8. Η συγκεκριμενη μηχανη  σε συνδυασμο με μερικους manual focus φακους με καλυπτε 100% και μαλλον εκανα λαθος που την πουλησα

Καπως ετσι ξεκινησα με ενα αρχικο budget 500-600 για σωμα και κιτ φακο, με την προοπτικη να δωσω αλλα 300-400 μεσα στον χρονο ειτε για εναν καλο all around φακο, η για 2-3 οικονομικους prime

Τα μονα format που μου κινησαν το ενδιαφερον ηταν fuji και sony σε full frame και κατεληξα στην sony κυριως γιατι βρηκα πολυ καλη ευκαιρια. 
Επεδη εφυγε γρηγορα ο ενθουσιασμος λογω του kit φακου, απο την μια σκεφτομαι να συμπληρωσω τους φακους στην sony αρχικα με τον 50 1.8  και καποια στιγμη τον 24-70 f4 απο την αλλη σκεφτομαι να την αλλαξω και να παω κατευθεαιν σε fuji

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...