Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμα τα Windows 8 Consumer Preview


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Δεν την απορρίπτω,απλώς ούτε από αυτό ξέρω..Είναι εύκολο να το κάνω;Υπάρχει κάποιος οδηγός για να διαβάσω;

Αντι για Windows 7, επιλεγεις προφανως το iso των Windows 8.(virtual box)

Eνα google search θα σου δωσει μπολικους ακομα αντιστοιχους οδηγους.

H αντιστοιχη διαδικασια σε VMware

 

Με αυτό το τελευταίο τι εννοείς? Έχω το virtual box και δεν έχω δει τέτοια επιλογή.

Τα vmtools ειναι τα εργαλεια που χρειαζεσαι για να δουλεψουν οι drivers της καρτας γραφικων, το δικτυο, το sharing και γενικα οτι ειναι απαραιτητο για να γινει η vm ενας "κανονικος" υπολογιστης. Στο virtualbox καποτε λεγοταν Guestadditions το αντιστοιχο πακετο, υποθετω πως υφισταται ακομα (δεν το χρησιμοποιω).

Προκειμενου να 'πιασεις' 1920x1080 πρεπει να τα εγκαταστησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 414
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Νομιζω οτι ειναι θεμα συνηθειας,ηδη απο χθες που την εβαλα αρχισα σιγα-σιγα να εξοικιωνομαι.

παραδοξως οτι εφαρμογη ειχα σε στικακι δεν την περνουσε εβγαζε error και επρεπε να την ξανακατεβασω απο το web και να κανω setup για να περαστει.

επισης βγαζει bug στον nightly x64 σε ορισμενες ενεργειες ,τι φταιει δεν ξερω και αναγκαστηκα να βαλω χ32 [παροτι εχω το χ64 λειτουργικο].

θα δειξει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Νομιζω οτι ειναι θεμα συνηθειας,ηδη απο χθες που την εβαλα αρχισα σιγα-σιγα να εξοικιωνομαι..

Οπως ολα. 10λεπτα max χρειαστηκα (..οσο χρειαστηκε δηλαδη για να συνηθισω τη θεση του Windows Explorer button και να το παταω κατευθειαν για να φευγει το metro)

 

Ευχαριστώ Gio. Aπ ότι κατάλαβα τα εγκαθιστώ αφού βάλω το λειτουργικό και τα βρίσκω στα μενού του virtual box. Τα λέω σωστά?

Γεεεεεπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να συνεχίσουμε την συζήτηση για τα τεχνικά θέματα και τα προβλήματα που συναντάμε στο επίσημο topic:

Official Windows 8 Tech Support Thread

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΩΣ κανει κανεις τερματισμο ή επανεκινηση?!?!

Αυτό είναι η αποθέωση της κακής σχεδίασης. Στη σχολή μας έλεγαν ότι αν χρειάζονται ταμπέλες και βελάκια για να βρει ο χρήστης το δρόμο του προς τους διάφορους χώρους, τότε ο σχεδιασμός του κτηρίου έχει αποτύχει.

 

Συμβουλή : Πριν κάνετε παράπονο για drivers τρέξτε windows update (και ίσως χρειαστεί να το τρέξετε και 2η μέρα)

41789_129085070468384_8049_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη απ οτι φαινεται δεν διαθετεις και ιδιαιτερη εμπειρια επι του θεματος, προτεινω να δοκιμασεις τη λυση του VirtualBox και να τα περασεις σε ενα virtual machine αφοβα και ανωδυνα.

 

Καλησπερα,τι εννοεις με το να τα περασει σε ενα virtualbox? Ετσι δεν θα χαθει τιποτα? Ουτε τα 7 που εχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 8 = Upgraded Windows 7 + Windows Phone (Metro UI)

 

Μπραβο στην Microsoft, πολυ σωστη κινηση και κατευθυνση. Πολλα μπραβο στους developers των Win8.

Πολυ μεγαλη προοδος στην λειτουργικοτητα και συνδεσιμοτητα.

 

 

Το widnows phone κομματι (metro ui) εχει να κανει σχεδον αποκλειστικα με το "social life" του απλου χρηστη.

 

Απο την στιγμη που για τους περισσοτερους νεους και οχι μονο, η κοινωνικη ζωη εχει μετατραπει στο μεγαλυτερο μερος της σε facebook, twitter, youtube, Likes, +1 και τα σχετικα, δλδ μπροστα σε μια οθονη ολη την ωρα, η ms καταφερε να το ενοποιησει ολο αυτο σε ενα λειτουργικο που θα τρεχει σε οποιαδηποτε συσκευη με τις αλλαγες να γινονται αυτοματα.

 

 

Το upgraded windows 7 κομματι ειναι και το μερος που οι χρηστες desktop/laptop (εκτος του παραπανω διαδικτυακου "social life") θα χρησιμοποιουν σχεδον εξολοκληρου μπαινοντας μονο με ενα παραπανω κλικ μεσα απο ενα ουσιαστικα "welcome/general info/social screen".

Η μονη διαφορα εδω ειναι το start menu που λειπει.

Ασημανο για μενα μια που ο μονος λογος που το παταγα ειναι για να κανω shutdown. Τα ~10 βασικα προγραμματα που χρησιμοποιω, τα εχω ολα pin, στην taskbar ή στο desktop. Αλλα αυτο ειναι προσωπικο για τον καθενα, ποσο σημαντικο το βρισκει.

 

 

Με λιγα λογια τα win8 μου φαινονται win-win στα 2 αυτα μερη εκτος απο τα pc σε δουλειες που το social κομματι δεν ειναι πρεπει να υπαρχει (υποτιθεται).

 

 

 

Προσωπικα το μονο "bug" που βρηκα και με χαλασε λιγο (αν και ειμαι σιγουρος θα υπαρχουν αρκετα ακομα) ειναι οτι δεν μπορω να κλεισω το desktop κανοντας drag down, αν βαλω την task bar στο πανω μερος. Μου αρεσει να χρησιμοποιω τη taskbar στο πανω μερος απο winXP εποχη μεχρι τωρα στα win7 αλλα οταν την εβαλα στα win8 δεν σε αφηνει να το κλεισεις με τον παραπανω τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπερα,τι εννοεις με το να τα περασει σε ενα virtualbox? Ετσι δεν θα χαθει τιποτα? Ουτε τα 7 που εχω?

Εικονικο μηχανημα. Το μονο που χρειαζεσαι ειναι χωρος στο σκληρο δισκο (οσο μια εγκατασταση των Winows + οτι αλλο θελεις).

Ριξε μια ματια στο VirtualBox (δωρεαν) και το VMware (shareware). Προκειται για προγραμματα γι αυτο το σκοπο, δημιουργιας δηλαδη εικονικων μηχανων (virtual machines).

Το κανονικο σου λειτουργικο δεν ερχεται σε αμμεση επαφη με την VM. Λιγα λεπτα διαβασματος εαν αφιερωσεις στο google, θα λυσεις τυχον ευκολες αποριες που θα χεις.

 

Καλό είναι να συνεχίσουμε την συζήτηση για τα τεχνικά θέματα και τα προβλήματα που συναντάμε στο επίσημο topic:

Official Windows 8 Tech Support Thread

lets do thatsmilie.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε VMware δουλευουν?

 

ας μου θυμισει καποιος τη διαδικασια εγκαταστασης σε VM, γιατι εχω κατι χρονια να ασχοληθω...... B)

εγω με vmware workstation 8.0 παιζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όλα οκ κι εγώ δουλεύουν τα w8 αλλά δεν υπάρχουν drivers για όλα. Πχ δεν μπορώ να δουλέψω τον HP Photosmart Β109 εκτυπωτή-scanner που έχω. Πως θα γίνει η δουλειά ξέρει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όλα οκ κι εγώ δουλεύουν τα w8 αλλά δεν υπάρχουν drivers για όλα. Πχ δεν μπορώ να δουλέψω τον HP Photosmart Β109 εκτυπωτή-scanner που έχω. Πως θα γίνει η δουλειά ξέρει κανείς?

 

φιλαράκι θα μετατρέψεις την συμβατότητα από τις ρύθμισις με δεξί κλικ σε windows 7 και όλα θα δουλέψουν ρολοι :)

 

ωραίο σαν λειτουργικό αρκετά σταθερό ακόμα και για beta αλλα δυστυχώς είναι για tablet pc και αν όχι τουλάχιστον touch screen αλλιώς είναι αρκετά κουραστικό όλο αυτό το τρικάκι με κρυφά μενού και όλα τα σχετικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...