Προς το περιεχόμενο

Αποριες για viber


Junior22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παίδες..1 ερώτηση!!Σκοπεύω να πάρω 2η σιμ για λόγους δουλειάς!!Μόλις την βάλω θα πάει ειδοποίηση στις επαφές μου στο viber?Επείδη το έχω δει!!!Δεν θέλω να αλλάξει κάτι από το υπάρχον μου viber,ούτε να πάει και ειδοποίηση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Αυτό δηλαδή γίνεται όταν ο ο άλλος το έχει offline και έχει διαβάσει το μήνυμα.

Όχι κατ' ανάγκη να έχει επιλέξει να μην φαίνεται πότε είναι ενεργός. Μπορεί να φαίνεται ότι είναι μέσα, να το έχει διαβάσει και να φαίνεται αδιάβαστο. Είναι δύο ανεξάρτητες επιλογές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Mrs. Hyde είπε

Όχι κατ' ανάγκη να έχει επιλέξει να μην φαίνεται πότε είναι ενεργός. Μπορεί να φαίνεται ότι είναι μέσα, να το έχει διαβάσει και να φαίνεται αδιάβαστο. Είναι δύο ανεξάρτητες επιλογές. 

Ναι, σωστά.Είναι στις ρυθμίσεις: Ιδιωτικό απόρρητο-Αποστολή κατάστασης προβλήθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 15/02/2022 at 10:48, CoOliO said:

Καλημέρα παίδες..1 ερώτηση!!Σκοπεύω να πάρω 2η σιμ για λόγους δουλειάς!!Μόλις την βάλω θα πάει ειδοποίηση στις επαφές μου στο viber?Επείδη το έχω δει!!!Δεν θέλω να αλλάξει κάτι από το υπάρχον μου viber,ούτε να πάει και ειδοποίηση!!

Καλημερα, οταν βαζεις νεα sim ή δευτερη sim το viber το βλεπει και σε ρωταει εαν θελεις να αλλαξεις το νουμερο στην εφαρμογη και να ενημερωσει τις επαφες σου. Επιλεγεις "οχι" και δεν θα αλλαξει τιποτα, ουτε θα ενημερωθει κανεις.

Επεξ/σία από giorgolavos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια μια βοηθεια αν μπορειτε. εχει μια λειτουργια στο viber για back up. ωραια ως εδω. λεει ομως οτι αυτα τα αρχεια που ανεβαζουν εκει ειναι χωρις κρυπτογράφηση, και σκεφτηκα μιας που ειναι ετσι να μπω να τα διαγραψω ή να τα παρω απο εκει να τα κρατησω πχ στο pc μου ή να δω καπως να τα κανω κρυπτογραφιση και οταν και αν χρειαστει να κανω ανακτηση να το ανεβασω παλι κανονικα για να φορτωσει το αρχειο. το προβλημα μου ειναι οτι μπηκα στο google drive αλλα δεν βρισκω τιποτα.
καποια βοηθεια?

Επεξ/σία από johnnym00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, johnnym00 είπε

παιδια μια βοηθεια αν μπορειτε. εχει μια λειτουργια στο viber για back up. ωραια ως εδω. λεει ομως οτι αυτα τα αρχεια που ανεβαζουν εκει ειναι χωρις κρυπτογράφηση, και σκεφτηκα μιας που ειναι ετσι να μπω να τα διαγραψω ή να τα παρω απο εκει να τα κρατησω πχ στο pc μου ή να δω καπως να τα κανω κρυπτογραφιση και οταν και αν χρειαστει να κανω ανακτηση να το ανεβασω παλι κανονικα για να φορτωσει το αρχειο. το προβλημα μου ειναι οτι μπηκα στο google drive αλλα δεν βρισκω τιποτα.
καποια βοηθεια?

 

Οπως εχει ανοιχτο το google drive στον browser σου, πανω δεξια πανε στις ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ---> ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ---> VIBER  και εκει σου δινει επιλογές για να σβήσεις το backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

οπως ειδα τωρα. γινεται αυτο που λες oletiras αλλα δεν μπορω να το εμφανισω ωστε να το παρω.
ευχαριστω παντως. 

Επεξ/σία από johnnym00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή σήμερα αναγκάστηκα τελικά να αλλάξω αριθμό τηλεφώνου στο Viber.. να ενημερώσω για όποιον χρειαστεί να αλλάξει κι αυτός στο μέλλον, ότι ειδοποίηση πως άλλαξα αριθμό δεν πήγε σε αυτούς με τους οποίους είχα ήδη ενεργά chats, αλλά πήγε σε όλους τους άλλους που είχαν ήδη τον νέο αριθμό στις επαφές τους. Δηλαδή οι παλιοί δεν ενημερώθηκαν (θα δουν βέβαια τον αριθμό όταν μπουν στο chat ή στο προφίλ μου), ενώ οι υπόλοιποι που είχαν ήδη καταχωρημένο τον νέο αριθμό, ενημερώθηκαν κανονικότατα, όπως θα γινόταν αν ήμουνα καινούργιος χρήστης του Viber. Κάτι πρώην στείλανε και "Hi" stickers..

Είχα μπλοκάρει και το contact permission αλλά, όπως σωστά έγραψε ο stormrain (βλ. spoiler), αυτό δεν έσωσε την παρτίδα.

Spoiler
Στις 4/1/2022 στις 11:01 ΠΜ, Philippe είπε

Θέλω να περάσω μια νέα rom στο κινητό αλλά δεν έχω πλέον τον αριθμό που είχα δηλώσει στο Viber (ένα ξένο voip ήταν, που το χρησιμοποίησα μόνο για αυτή τη δουλειά). Έχω κάνει backup των chats στο google drive. Για να μπορώ να επαναφέρω το backup και να μη χάσω τα chats μου όμως, πρέπει πρώτα να αλλάξω τον αριθμό μέσα από το app, σωστά; (αφού στη νέα εγκατάσταση θα ζητήσει verification)

Στο Viber δεν έχει επιλογή να μην ειδοποιήσει για την αλλαγή αριθμού τις επαφές μας, όπως έχει στο WhatsApp.. Ποιες όμως επαφές θα ενημερωθούν για την αλλαγή; α) όλοι όσοι έχουν Viber στο κινητό και τον νέο μου αριθμό καταχωρημένο στον κατάλογό τους (όπως γίνεται όταν μπαίνει κάθε νέος χρήστης); β) μόνο όσοι είχαν τον παλιό αριθμό; γ) μόνο όσοι είχαμε μιλήσει σε chat

Αν μπλοκάρουμε στα permissions το read contacts, θα αποφύγουμε την ειδοποίηση αυτή;

Στις 4/1/2022 στις 7:36 ΜΜ, stormrain είπε

Mε βάση αυτό που λέει η εφαρμογή στο Settings>Account>Change Phone Number η απάντηση είναι το β).

Δεν νομίζω το μπλοκάρισμα των permissions να βοηθήσει όμως, δεν ξέρω καν αν μπορεί να λειτουργήσει η εφαρμογή χωρίς αυτές, οπότε με το που τις δώσεις πάλι, θα σκάσει ειδοποίηση.

 

 

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λόγω huawei συσκευής χωρίς gms το back up συγχρονισμού ήταν παλιό (Φεβρουάριο) , στο laptop έχω πλήρες ιστορικό συνομιλιών κτλ , μπορώ με κάποιον τρόπο να τραβήξω back up από το laptop και να συγχρονίσω και το κινητό ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...