Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, liakinen είπε

Στο YouTube στο κανάλι του ο ACG στην κατηγορία Κοινότητα έχει κάνει update στο παραπάνω tweet και κάνει τα πράγματα χειρότερα (αφήνει υπονοούμενα). 

Συγνώμη που δεν μπορώ να ανεβάσω photo παιδιά είμαι με κινητό της πλάκας.

Εμένα το θέμα μου με τον ACG είναι ότι πολλές φορές λέει κάπου κάτι και αλλού λέει άλλα. Πχ. γιατί δεν έγραψε και στο twitter για bait & switch; Επειδή εκεί τάγκαρε την CDPR; Αντίστοιχα, στο Death Stranding, όταν έστελναν αυτά τα βαλιτσάκια με τα limited edition PS4 Pros και το παιχνίδι, έγραφε (είτε ειρωνικά είτε για χαβαλέ) για Paystation (σ.σ. από όσο ξέρω, όσοι έλαβαν τέτοια βαλιτσάκια δεν εξέφρασαν ποτέ άποψη για το παιχνίδι για προφανείς λόγους) και μετά απορούσε γιατί δεν του έδωσαν review code.

Επεξ/σία από kosmsamo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

ε τότε δεν είσαι επαγγελματίας και ενεργείς εκδικητικά

Όταν δεν με σέβεσαι δεν σε σέβομαι και εγώ έτσι πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakinen είπε

Όταν δεν με σέβεσαι δεν σε σέβομαι και εγώ έτσι πάει.

και ξαναλεώ, δεν είσαι τότε επαγγελματίας, period

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον μάθαμε απο τον ACG ότι μόνο οι reviewers που πήραν/παίρνουν code παίζουν το παιχνίδι με το Day 1 patch.

Όσοι πήραν τα κουτιά απο το bestbuy κατα λάθος παίζουν την μη πατσαρισμένη version.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakinen είπε

Γνώμη σου. Πάει και από την ανάποδη όμως. 

Αυτό είναι αλήθεια, ειδικά όταν τα codes δεν κοστίζουν τίποτα σε μια εταιρία, τζάμπα διαφήμιση, και το 99% να μην αγοράσει το game από αυτούς που διάβασαν το review πάλι το 1% που θα το αγοράσει είναι καθαρό κέρδος. Γενικά ποτε δεν κατάλαβα τον "επιλεκτισμο" σε αυτό το θέμα, ειδικά όταν ο οποιοσδήποτε reviewer δύσκολα θα έσπαγε τους ορους του review code. Oh well...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γενικα ειναι απόλυτα θεμιτό ένας reviewer να μην παρουσιάσει ένα παιχνίδι αν ο δημιουργός δε δώσει κωδικό. Αν ο developer δε θελει να προωθήσει και διαφημίσει το προιόν του, τότε δεν οφείλει ο κάθε δημοσιογράφος, contributor, content creator κλπ να το κανει απο μόνος του.
Κάποιες φορές θα το κανει γιατι αγαπάει ενα παιχνίδι, γιατί θέλει να βοηθήσει το κοινό κλπ.
Αλλά και πολλές αλλες δε θα το κάνει. Γιατί αν το κάνεις αυτό, υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να σταματήσουν εντελώς οι early κωδικοί.

Υπάρχουν και διάφορα περίεργα βεβαια σε ολη τη διαδικασία. Υπάρχουν και publishers που στελνουν/στελναν παιχνίδια και μετά τα ζητούσαν να τα πάρουν πισω. Τα ξαναπακετάραν και τα πουλούσαν στην αγορα. Ναι και Ελλάδα αυτά και ναι εχω αρκετα παραδείγματα :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kosmsamo είπε

Πιστεύω μετά από τόσο hype, θα υπάρξει αρκετή απογοήτευση, ακόμα και για μικρολεπτομέρειες, που θα αγνοούνταν πλήρως σε οποιοδήποτε άλλο παιχνίδι. Π.χ. υπάρχει κόσμος που πιστεύει ότι θα παίξει ένα ακόμα GTA-like παιχνίδι.

Εγώ, καλώς ή κακώς, δεν έχω πολύ ψηλά τον πήχη. Μου αρκεί να παίξω ένα παιχνίδι ελαφρώς καλύτερο από το Deus Ex Mankind Divided (που είναι από τα αγαπημένα μου παιχνίδια, αλλά, οκ, έχει χτυπητές αδυναμίες).

Μακράν η μεγαλύτερη ξενέρα για έναν λάτρη των FPS είναι αυτή. Πράγμα που πέρασε ασχολίαστο και μου κάνει εντύπωση:

https://www.ign.com/articles/cyberpunk-2077-the-final-preview

Αναφορά σε κείμενο

The most jarring thing about it is that enemies have a surprising amount of health, often acting as bullet sponges that can take multiple point blank shots to the head before going down for good.

Το ακριβώς αντίθετο από ότι συμβαίνει στο Fallout 4 σε hardcore επίπεδο δυσκολίας. RPG και εκείνο αλλά σε επιβράβευε με γρήγορη νίκη αν πετύχαινες τρωτά σημεία του εχθρού και αντίστοιχα σε τιμωρούσε αν ριχνόσουν άτσαλα στη μάχη.

Το RPG στοιχείο στη μάχη, όπου μετράνε περισσότερο τα στατιστικά παρά τα skills του παίκτη είναι ό,τι πιο αφύσικο και άχαρο υπάρχει. Ο λόγος που βαρέθηκα το Skyrim από ένα σημείο και μετά. Κρίμα να το κάνουν ένα ακόμα Borderlands, γιατί κάτι τέτοιο μου θύμισε σε ορισμένες φάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To παιχνίδι είναι RPG.

Αν δεν σ'αρέσουν οι μάχες με τα όπλα δοκίμασε με stealth/tech ή με Melee ή αν δεν σ 'αρέσει τίποτα μπορείς να το βγάλεις ολόκληρο χωρίς να σκοτώσεις κανέναν απλά με διάλογο και επιλογές.

Νομίζεις θα ήταν ωραίο σε RPG να θερίζεις κόσμο απο τον πρόλογο με το πρώτο πιστολάκι με headshots λες και παίζεις CounterStrike; Υπάρχουν διάφορες κατηγορίες όπλων με progression και customization στο καθένα. Δεν ξεκινάς σαν τον John Wick.

Μπορεί στην αρχή να έχει bullet sponge αλλά μετά απο perks και upgrades στα αρχικά όπλα να σκοτώνεις πολύ πιο εύκολα αν το πάρεις σαν Terminator το παιχνίδι.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, psof είπε

To παιχνίδι είναι RPG.

Αν δεν σ'αρέσουν οι μάχες με τα όπλα δοκίμασε με stealth/tech ή με Melee ή αν δεν σ 'αρέσει τίποτα μπορείς να το βγάλεις ολόκληρο χωρίς να σκοτώσεις κανέναν απλά με διάλογο και επιλογές.

Νομίζεις θα ήταν ωραίο σε RPG να θερίζεις κόσμο απο τον πρόλογο με το πρώτο πιστολάκι με headshots λες και παίζεις CounterStrike; Υπάρχουν διάφορες κατηγορίες όπλων με progression και customization στο καθένα. Δεν ξεκινάς σαν τον John Wick.

Μπορεί στην αρχή να έχει bullet sponge αλλά μετά απο perks και upgrades στα αρχικά όπλα να σκοτώνεις πολύ πιο εύκολα αν το πάρεις σαν Terminator το παιχνίδι.

 

Συν του ότι η ανθεκτικότητα των αντιπάλων διορθώνεται εύκολα με patch, αν διαμαρτυρηθούν πολλοί βέβαια...

Επεξ/σία από _Theo_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Συν του ότι η ανθεκτικότητα των αντιπάλων διορθώνεται εύκολα με patch, αν διαμαρτυρηθούν πολλοί βέβαια...

Αν δεν "διορθωθεί" με patch σίγουρα θα βγει ανάλογο mod με επιλογές για το HP των αντιπάλων ή το damage των όπλων και λοιπά για να κάνεις ότι θέλεις αν έχεις σοβαρό πρόβλημα με κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Guys τι patch και mods λέτε, δεν είναι Dark Souls, το game θα έχει δυσκολίες. Οποιος δεν νοιάζεται για combat το βάζει στο very easy και παίζει το υπόλοιπο game.

Ελπίζω το game να έχει level scaling setting όπως το Witcher.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ρε συ απλά ο άλλος είπε:

6 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Μακράν η μεγαλύτερη ξενέρα για έναν λάτρη των FPS είναι αυτή. Πράγμα που πέρασε ασχολίαστο και μου κάνει εντύπωση:

 

Απο το να του πω να πάει να παίξει καλύτερα το Doom αν είναι λάτρης των FPS και τον ξενερώνει το bullet sponge και να φανώ αγενής του έδωσα εναλλακτικές λύσεις. 😁

26 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

Cyberpunk 2077 has involved months of crunch, despite past promises

Είναι κρίμα να τα διαβάζεις αυτά για οποιαδήποτε δουλειά. 

Είμαι σίγουρος ότι το review του Polygon θα είναι ένα αξιοπρεπέστατο

5/10 It could have been great if only...

με άσχετα πολιτικά μηνύματα, gender politics, crunch tactics και οτιδήποτε άλλο άσχετο με το παιχνίδι σκεφτούν.

Έχουν αποφασίσει ήδη πως θα αντιμετωπίσουν το παιχνίδι και την εταιρία προ πολλού για τα κλικς. Δείτε άλλο άρθρο που πέταξε πριν απο λίγη ώρα.

https://www.polygon.com/2020/12/4/22058784/cyberpunk-2077-marketing-cd-projekt-red-transphobia

Για το crunch τα είπαμε. Υπάρχει παντού, σε όλες τις δουλειές και οι ίδιοι οι εργαζόμενοι το ξέρουν οτι θα το βρουν μπροστά τους οταν προσλαμβάνονται. Αφου δεν βγαίνει κανείς απο την CDPR να κάνει παράπονα σημαίνει ότι τα καλά της δουλειάς(μισθός, μπόνους, συνθήκες εργασίας κλπ) υπερτερούν τα κακά. Αν δεν αρχίσουν να βγαίνουν πρώην ή νυν εργαζόμενοι και να λένε μας έχουν κλεισμένους σε κλουβιά για 16ωρα με μαστίγια και χωρίς διαλείμματα  όπως στην Naughty Dog πχ τότε δεν αξίζει να ασχοληθούμε.

Επεξ/σία από psof
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...