Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Undertaker25 είπε

Λίγο ο ντόρος που έχει γίνει γύρω από το παιχνίδι, λίγο το ότι διαβάζω και τα σχόλιά σας.... Ομολογώ ότι μου κίνησαν την περιέργεια να το κατεβάσω, αν και δύσκολα θα παίζει αξιοπρεπώς στο σάπιο μου σύστημα. 

Αλλά μόνο το ότι διάβασα αυτό στα αρνητικά της γελοίας κριτικής του Gamespot (του έβαλε 7/10)

  • The incorporation of different cultures and backgrounds is wildly inconsistent, from good to inaccurate to downright offensive

Τελείωσε, θα το εγκαταστήσω ακόμα και αν τρέχει με 15 fps. 😂 

(αν και είδα βίντεο στο ΥΤ να τρέχει σε 6300 με 30+ fps)

Εντάξει οι άνθρωποι είναι εντελώς άσχετοι. Και βέβαια απιστευτα troll. Δεν έχω ιδέα απο το συμπαν του cyberpunk 2077 αλλά εδώ μέσα υπάρχουν αναφορες για τα παντα ότι έχουμε δει στο sub genre από τη δεκαετία του 80 . Ακόμα κ ο ρόλος του Keanu Reaves .

Για όσους τον έχουν συναντήσει στο παιχνίδι,  μην ανοίξετε οι υπολοιποι

Spoiler

 Θυμάστε τον Keanu στο Johnny Mnemonic? Αν και δεν έχω δει τη ταινία βασίζεται σε ένα διήγημα του William Gibson  όπου ο χαρακτήρας (η κοπέλα του νομίζω  ) δέχεται να φιλοξενήσει στη μνήμη του τα δεδομένα από ένα νεκρό χαρακτήρα. Εχω την εντύπωση ότι βάζει τη κοπέλα του στο διήγημα αλλά το κάνει ο ίδιος στη ταινία. Βεβαια πανε πολλα χρονια που το διάβασα 

 

Επεξ/σία από nickk0kkav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παιχνιδι μολις το προχωρησεις λιγο γιγαντωνει.. Οσο το προχοραω τοσο λατρεια γινεται.. Εχω το πισι στην 49 αρα TV  και το απολαμβανω οσο δεν παει.. ουτε fps να βλεπω ποσο τρεχει ουτε γκρινια ... Εχω λιγο ελευθερο χρονο τωρα με τα παιδια οποτε για μενα ειναι τεραστια ευχαριστηση αυτο το παιχνιδι.. Σκηνοθετικα οσο εχω δει τωρα ειναι απο τα καλυτερα που εχω δει σε game  και ατμοσφαιρα ειναι κορυφη.. Οδηγηση ειναι καλη αλλα οχι κατι το καταπληκτικο και μου αρεσει η αισθηση των οπλων και η ποικιλια τους... Μεχρι τωρα ειναι οσο καλο περιμενα και μαλλον θα μου αρεσει και παραπανω τελικα..

Επεξ/σία από enable_your_mind
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω μέσω GeForce Now. Έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό για την ώρα με τα γραφικά (2080d allocated GPU, σε 1920x1080). Δεν μπορεί να έχουν φτιάξει τέτοιο πράγμα. 

Είμαι στην πολύ αρχή, έχω παίξει καμμιά ώρα. Ήδη έχω πιάσει το βιβλιαράκι (έχω την έκδοση με το steelcase από amazon) και διαβάζω το lore, και διαβάζω και τα databases κλπ. Σε ρουφάει απ'την αρχή, θες να καταλαβαίνεις τι βλέπεις (πχ Trauma units). 

Ξεκίνησα street kid, αποκλείοντας (για την ώρα) τα δυο άλλα (nomads δε μου λέει τίποτα, corpo ψιλοξερνάω αλλά ενδιαφέρον σε αυτό το setting, θα είναι στο επόμενο playthrough).

Για την κάμερα δε ξέρω πως νιώθω, ok πάντα προτιμώ third person αλλά μάλλον είχαν δίκιο, βοηθάει αρκετά στο immersion. Θα ήθελα να έχω την επιλογή όμως.

Τα μενού λίγο δυσανάγνωστα γενικά, ίσως βέβαια να είναι και θέμα συνήθειας. Κάποια texts και κάποια εικονίδια πολύ μικρά, δε ξέρω.. κάτι δεν πάει καλά. Ακόμα και στο inventory που βλέπεις το χαρακτήρα σου, γιατί είναι τόσο low res? όπως και το map. Περίεργες επιλογές. Το melee σε συνδυασμό με την κάμερα το θεωρώ σχεδόν κακό.

Βέβαια τα σαγόνια στο πάτωμα με το παιχνίδι για την ώρα, τα παραπάνω ίσως μέτραγαν πολύ παραπάνω σε άλλο παιχνίδι - σε αυτό είναι λεπτομέρειες.

Ευτυχώς που βάλανε υποστήριξη GoG στο GFN τόσο γρήγορα - με την κατάσταση με τις κάρτες "σωθήκαμε" :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, aekoupoli είπε

υpdate στο steam πριν 3 λεπτα 3.5 GB
https://steamdb.info/app/1091500/patchnotes/

https://steamdb.info/app/1091500/subs/

και στο gog 585mb update

image.png.17c87c2e66757e87b19e5c5ebc4ccd88.png

εμένα τόσο είναι

1 ώρα πριν, Warlord1981 είπε

Είδατε user score στο metacritic ;

πιστεύω 8/10 θα ναι καλά..το παιχνίδι έχει θέματα, του λείπουν πράγματα (physics), βγαίνει πικρία..

image.png.92082fd1c325e61c557dd0c0a7cb7f5f.png

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω παίξει καμιά 9 ώρες με το σάπιο pc μου μέχρι στιγμής ,παρόλα αυτά ακόμα και με settings στο low και κανα 2 3 στο medium έχει πολύ ωραία γραφικά ,ο χάρτης του τεράστιος ,η πόλη πολύ ζωντανή ,το gunplay είναι αρκετά καλό τελικά, αλλά....μέχρι στιγμής δεν έχει καταφέρει προσωπικά σε εμένα αυτό που μ προκάλεσε το witcher....το witcher είχε μια μαγεία η οποία νομίζω απουσιάζει εδώ...Δεν λέω δεν μ αρέσει μη παρεξηγηθώ.

Από Bugs.....στην τελευταία αποστολή με τον Jackie στο Arasaka building ένα μεγάλο NPC σαν σαμουράι είναι κολλημένο μέσα στο ασανσερ και δεν κάνει τπτ......κάποιοι απο τους πεζούς είναι αόρατοι.....επίσης σε street fight έχω δει να περνάει ο npc μέσα απο αυτοκίνητο και μάλιστα με πυροβόλησε την ώρα π ήταν ανάμεσα στο αμάξι και νόμιζα οτι μπηκε μέσα κανονικά και βγήκε απο την ηλιοροφή να με πυροβολήσει 😂😂😂......ένας πεζός NPC βγάζει κινητό να βγάλει selfie και ξαφνικά το κινητό έγινε διπλό με το ενα να παραμενει στον αερα.....το ίδιο συναιβει και με τον jackie σε μια καντίνα που έτρωγε κινέζικο γίνανε διπλά τα sticks που έτρωγε με τα 2α να αιωρούνται......αααα και όταν καλείς το αμάξι που σταματάει κάνωντας εντο !

Τέλος και η οδήγηση ειδικά με την μηχανή δεν είναι και ότι καλυτερο.....

Επεξ/σία από polonos1313
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το αν αρέσει το παιχνίδι, στο τεχνικό κομμάτι μιλάμε για Πολωνική εταιρία, οπότε μπράβο στους Πολωνούς.

Δείχνουν τον δρόμο για το πως μπορεί αν θέλει μια χώρα να αναπτυχθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fun είναι το παιχνίδι, ωραία η πόλη κτλ. Αλλά δεν βλέπω κάτι σούπερ ουαου, περίμενα επίσης πολλα περισσότερα interactions με npcs. Ελπίζω ο κόσμος να γίνει πιο "έξυπνος" σε μελλοντικά updates.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιο fix για το χαμηλό GPU Utilization έχουμε? Είμαι μονίμα 80κατι% και πολύ σπάνια περνάει τα 90. CPU Bottleneck με RTX 2060 και Ryzen 2600 στα 4GHz δεν πρέπει να έχω, ιδιαίτερα σε 1440p που παίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει παρατηρησει κανεις ανεβασμενες θερμοκρασιες στο cp? Περιληπτικα ειχα θεμα με την 5700xt, αλλαξα παστα. Στο cod mw απο 88/10 core/hot spot επεσαν στα 75/90. Τωρα με το cp παλι 90/110. Και στα 2 games εχω 99% gpu util. Επισης ξαναμπηκα cod mw για να το σιγουρεψω, και ηταν οντως χαμηλα τα temps

Επισης, παρατηρησα οτι τραβαει πολλα watt η καρτα. Στο cod mw avg 130, cp 170-180. 

Επισης, γενικα για σταθερα fps, ενεργοποιησα την επιλογη για το render resolution με 80/100 min/max με target fps 75 και στα video settings εχω max fps 80 αλλα και vsync on στα 144 (μιας και στο off δεν πηγαινε πανω απο 60 fps για καποιον λογο). Ειναι οκ ετσι?

20 λεπτά πριν, naruto14 είπε

Κάποιο fix για το χαμηλό GPU Utilization έχουμε? Είμαι μονίμα 80κατι% και πολύ σπάνια περνάει τα 90. CPU Bottleneck με RTX 2060 και Ryzen 2600 στα 4GHz δεν πρέπει να έχω, ιδιαίτερα σε 1440p που παίζω.

Σιγουρα δεν εχεις bn. Ειμαι με 5700xt/2600 και ο cpu καθεται στο 40%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τσιμπησα κι εγω, τελικα εχει οντως ωραια γραφικα και τρεχει σχετικά καλα στο συστημα της υπογραφης με κάποιο περσοκομα στα settings μεχρι στιγμης με το stuttering ελαχιστα αισθητό λογω οτι βοηθαει πολυ το gsync στο συγκεκριμενο game, με τις ρυθμίσεις που παρέθεσε ο @ilosδε κρατάει ουτε για αστειο σταθερο 60αρι, στην αρχη κιολας που κοιταει το καθρεφτη ειχα 40αρι και παιζει συνεχεια.

Μια ερωτηση, αυτο το ελαφρυ τρεμουλιασμα-θολωμα στην εικονα την ωρα που περπαταει ή κατα την οδηγηση πως στο καλο το απενεργοποιείς, κανει το παιχνιδι απαίσιο και εχω δοκιμασει τα παντα αλλα δε φεύγει? Ουτε στα ultra που εβαλα πειραματικά με απενεργοποιημένα τα post process motion blur κτλπ και παλι ομως δεν έφυγε.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, valkon είπε

Fun είναι το παιχνίδι, ωραία η πόλη κτλ. Αλλά δεν βλέπω κάτι σούπερ ουαου, περίμενα επίσης πολλα περισσότερα interactions με npcs. Ελπίζω ο κόσμος να γίνει πιο "έξυπνος" σε μελλοντικά updates.

ξέχασε το, εκτος και ανοιξουν σε μοντες την μχν και πάλι θέλει χρονια τωρα εχουν πρόβλημα μετα T pose npc  που να πας σε unscripted συμπεριφορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αποφάσισα να το παίξω όπως είναι τώρα και σε ένα εξάμηνο με νέα κάρτα και πολλά update θα δω το real deal.

Πρώτη φορά σε game κατεβάζω την ανάλυση κι αυτό είναι το μόνο που μου έχει κακοφανεί. Πραγματικά αν γινόταν με όλα low να έχω 60άρι θα ήμουν τέλεια. Έχω βάλει το CAS στο static 80-100 και target τα 60 κι εκεί είμαι μ.ο. με σκαμπανευάσματα.

Στο CAS πρέπει να μην κάνει sharpening όπως στο Death Stranding απ'οτι λένε και έχω ανοίξει Radeon Image Sharpener στο 20%.

Το παιχνίδι έχει άπειρο περιεχόμενο και κάποια πολύ τρανταχτά προβλήματα. Δεν θα χάσει κανένας να περιμένει.

Πρέπει να είναι οφθαλμόλουτρο πάντως με ultra settings 60+ fps.

Μπήκα στο τρυπάκι να σκέφτομαι για 3060ti λόγω DLSS κυρίως με αυτά και μ'αυτά λόγω του CP σε περίπτωση που η AMD δεν βγάλει παρόμοια τεχνολογία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...