Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

ποιό είναι το σύστημά σου; drivers updated;

Όλα updated είναι, gpu drivers, windows κτλπ.

Σε 8600k με 1080ti σύστημα, πριν δεν είχε σκάσει ποτέ και τώρα 4 φορές έσκασε ήδη σε 1 ώρα παιχνιδιού. idk why

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το 1.04 σαν να κέρδισα λίγα fps και είναι πιο smooth γενικά.....αλλά...

παρατήρησα το εξής κουφό......Παίζω με τα πάντα στο low και έχω LOD στο high σε ανάλυση 1080 και πιάνω 32-45 fps (όταν κάνω sprint πάει κάτι φορές και 27-28). Αλλάζω ανάλυση 1024x768 και ενώ τα γραφικά γίνονται σαν το GTA 3 ,τα fps παραμένουν  ίδια....μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος ?

 

Επεξ/σία από polonos1313
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, polonos1313 said:

Με το 1.04 σαν να κέρδισα λίγα fps και είναι πιο smooth γενικά.....αλλά...

παρατήρησα το εξής κουφό......Παίζω με τα πάντα στο low και έχω LOD στο high σε ανάλυση 1080 και πιάνω 32-45 fps (όταν κάνω sprint πάει κάτι φορές και 27-28). Αλλάζω ανάλυση 1024x768 και ενώ τα γραφικά γίνονται σαν το GTA 3 ,τα fps παραμένουν  ίδια....μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος ?

 

Λόγω του ότι το cpu σε περιορίζει πολύ σε αυτή την ανάλυση.

 

Επεξ/σία από aekoriginal21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικα δεν υπαρχει καμια ουσιοδη διαφορα σε last gen gpu's (εκτος των fps) απο low σε medium, ειναι απλα placebo, το μονο που κανει τη διαφορα ειναι το rtx, αν δε σε νοιαζουν τα shadows, reflections, φρου φρου και αρωματα κτλπ oπως εμενα το παιχνιδι ειναι πανεμορφο και χωρις αυτα και σε καμια περιπτωση σαν το εκτρωμα του ps4-xbox one. 

Απλως για να το ευχαριστηθεις το gsync-freesync ειναι 100% must σε αυτο το game αν θες να νιωθεις το 60αρι smooth all the time.

 

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Σιγουρα δεν εχεις bn. Ειμαι με 5700xt/2600 και ο cpu καθεται στο 40%

Το θέμα είναι γιατί βλέπω την GPU να ανεβοκαταβαίνει σε usage. Μια στέκεται 90κατι, μια 80κατι μερικές φορές πέφτει και στα 60κάτι. Ακόμα και με gsync κάνει τεράστιο μπαμ όταν από εκεί που σε ένα σημείο παίζεις με 70+ fps να αρχίσεις να παίζεις με 40 και 50. Και νομίζω είναι γενικό πρόβλημα αυτό. Ακόμα και 1080p να βάλω αυτό δε λύνεται. Για την ακρίβεια το γενικό usage είναι ακόμα χαμηλότερο σε 1080p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, aekoriginal21 είπε

Λόγω του ότι το cpu σε περιορίζει πολύ σε αυτή την ανάλυση.

 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς....

Η λογική δεν λέει οτι αν ριξεις ανάλυση ανεβαινουν τα fps ? Ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, polonos1313 said:

Δεν κατάλαβα τι εννοείς....

Η λογική δεν λέει οτι αν ριξεις ανάλυση ανεβαινουν τα fps ? Ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο ?

Όσο περισσότερο ρίχνεις την ανάλυση τόσο ανεβαίνει το utilization του CPU. Κι αν έχεις τον FX, αυτός είναι ο λόγος που τα fps είναι πρακτικά ίδια με μεγαλύτερες αναλύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, naruto14 είπε

Το θέμα είναι γιατί βλέπω την GPU να ανεβοκαταβαίνει σε usage. Μια στέκεται 90κατι, μια 80κατι μερικές φορές πέφτει και στα 60κάτι. Ακόμα και με gsync κάνει τεράστιο μπαμ όταν από εκεί που σε ένα σημείο παίζεις με 70+ fps να αρχίσεις να παίζεις με 40 και 50. Και νομίζω είναι γενικό πρόβλημα αυτό. Ακόμα και 1080p να βάλω αυτό δε λύνεται. Για την ακρίβεια το γενικό usage είναι ακόμα χαμηλότερο σε 1080p.

Δοκιμασες dlss performance?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cell_7 είπε

Μετά το σημερινό update έχει ξεκολωθεί να crashάρει

Κανε validate.

Αναφορά σε κείμενο

After downloading the patch. Validate your files. I had to download 7 gb again

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, naruto14 είπε

Το θέμα είναι γιατί βλέπω την GPU να ανεβοκαταβαίνει σε usage. Μια στέκεται 90κατι, μια 80κατι μερικές φορές πέφτει και στα 60κάτι. Ακόμα και με gsync κάνει τεράστιο μπαμ όταν από εκεί που σε ένα σημείο παίζεις με 70+ fps να αρχίσεις να παίζεις με 40 και 50. Και νομίζω είναι γενικό πρόβλημα αυτό. Ακόμα και 1080p να βάλω αυτό δε λύνεται. Για την ακρίβεια το γενικό usage είναι ακόμα χαμηλότερο σε 1080p.

Είσαι CPU limited.
Το γενικό ποσοστό του επεξεργαστή που βλέπεις είναι για όλα τα cores.
Μπορεί το ένα απο αυτά να είναι 100% και η κάρτα γραφικών να το περιμένει. Όσο πιο μικρή η ανάλυση ή πιο χαμηλή ποιότητα, τόσο πιο πολύ κάθεται η GPU.
Ανέβασε ποιότητα γραφικών να δεις οτι θα αρχίσει να ανεβαίνει και το GPU %.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Τα screen space reflections καθρεφτίζουν μόνο ότι βρίσκεται μέσα στην οθόνη γι' αυτό όταν κάνεις ζουμ και δεν φαίνονται αυτά τα κάγκελα πλέον τότε δεν θα φαίνεται και η αντανάκλασή τους στο δάπεδο. Με RT Reflections φαίνονται όλα, ειδικά στο game αυτό που έχει πολλές γυαλιστερές επιφάνειες κάνουν μπαμ τα screen space..

έχω την sapphire radeon rx 5700 xt 8gb nitro+ SE-OC αυτές είναι οι ρυθμίσεις μου και παίζει άψογα σε 2560x1440

1903948689_Cyberpunk207711-12-20202-35-43-181.jpg.e5a03842c2fa65bfb834c757080c9df3.jpg

Cyberpunk2077 11-12-2020 2-35-51 πμ-631.jpg

Cyberpunk2077 11-12-2020 2-36-00 πμ-416.jpg

Cyberpunk2077 11-12-2020 2-36-07 πμ-155.jpg

Cyberpunk2077 11-12-2020 3-13-27 πμ-756.jpg

Desktop 11-12-2020 2-43-15 πμ-671.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Το τσιμπησα κι εγω, τελικα εχει οντως ωραια γραφικα και τρεχει σχετικά καλα στο συστημα της υπογραφης με κάποιο περσοκομα στα settings μεχρι στιγμης με το stuttering ελαχιστα αισθητό λογω οτι βοηθαει πολυ το gsync στο συγκεκριμενο game, με τις ρυθμίσεις που παρέθεσε ο @ilosδε κρατάει ουτε για αστειο σταθερο 60αρι, στην αρχη κιολας που κοιταει το καθρεφτη ειχα 40αρι και παιζει συνεχεια.

Μια ερωτηση, αυτο το ελαφρυ τρεμουλιασμα-θολωμα στην εικονα την ωρα που περπαταει ή κατα την οδηγηση πως στο καλο το απενεργοποιείς, κανει το παιχνιδι απαίσιο και εχω δοκιμασει τα παντα αλλα δε φεύγει? Ουτε στα ultra που εβαλα πειραματικά με απενεργοποιημένα τα post process motion blur κτλπ και παλι ομως δεν έφυγε.

Με αυτά τα settings το χαμηλότερο που παίζει η 1080 είναι 50-52 fps σε 1080p και αυτό σε crowded places.όλο το βράδυ έπαιζα με ανοιχτό το rivatuner overlay.😁 Indoors είμαι κλειδωμένα 72. Τώρα η 1070 είναι κοντά 20-25% πιο αργή και θα πρέπει να παίξει και άλλο κόψιμο για το 60ρι.

4 ώρες πριν, naruto14 είπε

Κάποιο fix για το χαμηλό GPU Utilization έχουμε? Είμαι μονίμα 80κατι% και πολύ σπάνια περνάει τα 90. CPU Bottleneck με RTX 2060 και Ryzen 2600 στα 4GHz δεν πρέπει να έχω, ιδιαίτερα σε 1440p που παίζω.

Και όμως έχεις, το ίδιο είχα δει και με τον 1600af που είχαν βάλει με την 2060 super. To game θέλει πολύ καλό cpu για να μη κόβει κάρτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...