Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Herald είπε

Αυτό είναι syndixate, και δεν μιλάω για σκηνές από ψηλά. Κάτω μέσα στα πλήθη. Δεν θυμάμαι πόσα fps είχα πάντως σίγουρα όχι 200αρες, κάπου 80-100 έβγαζε η 1080ti σε 2560*1080 ultra settings. 

Unity και Syndicate(τα μπερδεύω συχνά) εξομοιώνουν τεράστια πλήθη και δεν έχουν χάλια CPU requirements όπως το CP 2077. Εκεί θέλω να εστιάσω. Βάλθηκαν να κάνουν τα 10/20 mainstream για gaming.

Spoiler

Η αγορά CPU τώρα ειναι πρόβλημα για τον εξής λόγο. Παίρνεις rocket lake 6/12 σε λίγο καιρό ή 10700Κ; Να στραφείς με άλλα λόγια στο STP που μετράει και σήμερα ή να ποντάρεις στα cores/threads. Δεν είναι εύκολη απόφαση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.nexusmods.com/cyberpunk2077/mods/30

Spoiler

[5.2]
- You can now holster your weapon by pressing ALT once. Double tap to holster has been disabled.
- LMB can now be used to make dialogue selections.
[5.1]
- The newest file "E Key Rebind - V to Walk and Drive - Dedicated Dodge - Dialogue Scroll" 
- "V" Allows you to Walk and Drive slowly. Hold "V" while holding "W" to walk slowly, hold only "V" while driving to drive slowly.
- Makes "Left Control" a dedicated dodge button and disables double tap dodging.
- Allows you to now use the mouse scroll up and down for dialogue selection.
- Fixed radio station selection scrolling down when pressing "E".
- "YGHJ" bindings have been added that are set to walking speed
- Rotate right in Character Creation remapped from "E" to "F" to fix a conflict. In game it shows rotate is "E" still, but it is "F".
[init]
- Changes main key binding from F to E.
- Adds the ability to Walk and Drive slowly by holding V.
- Adds a dedicated Dodge by pressing Left Control and disables double tap dodging.
- Adds the ability to use the mouse scroll up and down for dialogue selection.
- You can now use YGHJ as a workaround for toggleable walk.

Το F (ήμαρτον) και το mouse wheel on dialog είναι τα σημαντικά. Το walk είναι για να κάνεις χάζι αλλά χρήσιμο.

Επεξ/σία από jousis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Unity και Syndicate(τα μπερδεύω συχνά) εξομοιώνουν τεράστια πλήθη και δεν έχουν χάλια CPU requirements όπως το CP 2077. Εκεί θέλω να εστιάσω. Βάλθηκαν να κάνουν τα 10/20 mainstream για gaming.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Η αγορά CPU τώρα ειναι πρόβλημα για τον εξής λόγο. Παίρνεις rocket lake 6/12 σε λίγο καιρό ή 10700Κ; Να στραφείς με άλλα λόγια στο STP που μετράει και σήμερα ή να ποντάρεις στα cores/threads. Δεν είναι εύκολη απόφαση.

 

Λάθος θέμα αλλά εφόσον μιλάμε για αγορά άνετα rocket lake αν είναι 20% πάνω σε STP, και διατηρήσει το χαμηλο Latency των Comet. Για αναβάθμιση από 10700 προφανώς δεν αξίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κατάλαβα καλά , η λογική των περισσοτέρων εδώ είναι να σκάσουμε 1000 ευρώ για cpu και m/b , άλλα 1000-1300 ευρώ για κάρτα γραφικών για να παίξουμε ένα game ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Molpadia είπε

αν κατάλαβα καλά , η λογική των περισσοτέρων εδώ είναι να σκάσουμε 1000 ευρώ για cpu και m/b , άλλα 1000-1300 ευρώ για κάρτα γραφικών για να παίξουμε ένα game ;;;

Οχι για να παιξεις το game απλα για να πεις ποσα fps βγαζεις να ποσταρεις απειρες τεχνικες αναλυσεις αντε να βαλεις και 2-3 φωτογραφιες και περιμενουμε το επομενο.

Κανεις δεν μιλαει για το παιχνιδι το ιδιο το οποιο εχει σοβαρα προβληματα και ΕΚΤΟΣ performance. Εγω προσωπικα εχω χασει καθε διαθεση να μιλησω για το παιχνιδι το ιδιο στο insomnia.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Molpadia είπε

αν κατάλαβα καλά , η λογική των περισσοτέρων εδώ είναι να σκάσουμε 1000 ευρώ για cpu και m/b , άλλα 1000-1300 ευρώ για κάρτα γραφικών για να παίξουμε ένα game ;;;

Δεν κατάλαβες καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Molpadia είπε

αν κατάλαβα καλά , η λογική των περισσοτέρων εδώ είναι να σκάσουμε 1000 ευρώ για cpu και m/b , άλλα 1000-1300 ευρώ για κάρτα γραφικών για να παίξουμε ένα game ;;;

Οχι, για να το παίξεις σε 1080p μπορείς να το κάνεις αξιοπρεπώς από πλευράς game play με μια rx580.

Το να το απολαύσεις στο μεγαλείο των γραφικών του χωρίς μεγάλες υποχωρήσεις σε 1440 και 4κ ναι, αλλιώς ps5 με 500€

Επεξ/σία από vins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχω καταλάβει όσον αφορά το  RT , είναι ότι ΟΛΗ την διαφορά την κάνουν τα reflections(όπως εδειξαν και σε ΗU).


Με RT είναι σε άλλο επίπεδο και δυστυχώς χωρίς RT τα reflection είναι ΑΙΣΧΟΣ και απορώ πραγματικά πως και είναι ελάχιστοι που το έχουν παρατηρήσει...
 

Spoiler

 


Δεν είμαι καθόλου υπερβολικός, δείτε λίγο τι noise υπάρχει λόγο reflections και θα πάθετε σοκ (μονο στο psycho κάπως στρώνει η κατάσταση ,αλλά GL να βγάλετε 40-50fps με αυτό το setting)


Η επιλογή με off είναι ίσως καλή αν και χάνεις άπειρα απο φωτορεαλισμό, τουλάχιστον δεν βλέπεις αυτό το noise παντού γύρω σου και έχεις ανεκτά fps.

Είναι η πρώτη φορά που με δυσκολεύουν τόσο πολύ τα graphic settings σε παιχνίδι..

Για το παιχνίδι το ίδιο θα μιλήσω μόλις έχω παραπάνω ώρες (έχω καμαι 15αρα μαξ, μόλις τέλειωσα A1)
Προς το παρόν το δυνατό του σημείο είναι το main story. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, εγώ του έδωσα άλλη μια ευκαιρία σημερα γιατί πραγματικά δεν μπορούσα άλλο, περίμενα τοσα χρόνια 😂😂😂

Έγραψα 5 ώρες nomad με custom ultra settings σε 1080p upscaled από την 5700xt σε 1440p.

Μπορώ να πω ότι είδα άλλο παιχνίδι από αυτό που ειχα βάλει προχθές, τουλάχιστον χάρηκα τη night city από πλευράς γραφικών.

Οι τύποι όντως έκαναν πολύ καλή δουλειά, τοσο που μας γονατίζει τα hardware.

Σε οτι εχει να κάνει με το gameplay, συνεχίζει να μου τη δίνει ο χειρισμός των αυτοκινήτων (οκ παίζω αρκετά FH4 και ίσως ειμαι συνηθισμένος αλλιώς, οπότε μπορει να είναι προσωπικό σκάλωμα), η  AI (artificial idiocy) καθώς και το γεγονός ότι η night city είναι μια πανέμορφη πόλη γεμάτη γραφικά next next gen, αλλά τόσο κενή σε περιεχόμενο.

Νομίζω ότι από πλευράς γραφικών, αν έχεις το hw το παιχνίδι παιρνει 10/10, τα story/lore και sound 10/10, game play 6-7/10 οποτε overall 8,5-9/10 το οποίο λόγω υπερβολικού hype το αντιλαμβάνομαι ως 7,5-8/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι πολύ χαρακτηριστικό της εποχής ότι το κυκλοτζέρκ σε reddit και γενικά στα ίντερνετσ πήγε από το "εάν γράφεις κριτική είσαι φλεήμερ" στο "εάν γράφεις κάτι θετικό είσαι απολογητής".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου φαίνονται κονσολάδες οι παρακάτω:

https://www.metacritic.com/game/pc/cyberpunk-2077/user-reviews?dist=negative

Αναφορά σε κείμενο

How to make profit while lying about your upcoming video game in 7 simple steps:

1. Say it has nudity, this gets people's attention.
2. Like their tweets and make stupid jokes on twitter.
3. Develop your game for 8 years and promise that you will only ship your game when it's truly ready, so all your fanboys could hate on every other game that has bugs, because Cyberpunk 2077 will be perfect.
4. Delay it 3 times and copy-paste GTA V trailer to make people think that your
game will actually be "true next generation of open world games".
5. Say that nobody can show ps4 or xbox one footage, before game is out.
6. Release buggy unfinished mess that has less depth than GTA 4.
7. Profit.

Αναφορά σε κείμενο

Empty lifeless open world, bad coding, extreme amount of bugs, awful fps (you get 39fps GTX 1070 on medium/1080p). This game had extreme overhype for nothing, it's average game at best.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ADHD είπε

Οχι για να παιξεις το game απλα για να πεις ποσα fps βγαζεις να ποσταρεις απειρες τεχνικες αναλυσεις αντε να βαλεις και 2-3 φωτογραφιες και περιμενουμε το επομενο.

Κανεις δεν μιλαει για το παιχνιδι το ιδιο το οποιο εχει σοβαρα προβληματα και ΕΚΤΟΣ performance. Εγω προσωπικα εχω χασει καθε διαθεση να μιλησω για το παιχνιδι το ιδιο στο insomnia.

μιλάει την αλήθεια! όλες μας οι ερωτήσεις που έχουν γίνει πάνω στο παιχνίδι έχουν θαφτεί από τα HW posts.

273 σελίδες θέμα, μόνο 1 αφορά συνολικά για το παιχνίδι...όλες οι άλλες είναι άκυρο μπλαμπλα και benchmarks

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...