Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Το μοναδικό game που θα έπαιζα μέχρι τα γεράματα και δεν θα ξενέρωνα ποτέ με τα γραφικά του είναι το Skyrim. Ξέρεις γιατί; Γιατί κάθε φορά που το ξεκινάς φτιάχνεις build τόσο διαφορετικά μεταξύ τους που είναι σαν να παίζεις νέο game.

Τα παιχνίδια της rockstar(και όσα ανέφερες) είναι ρηχές υπερπαραγωγές. Σε εντυπωσιάζουν με τα γραφικά, με την ιστορία τους, τη σκηνοθεσία τους, το επίπεδο προσομοίωσης και την αληθοφάνεια του κόσμου τους αλλά μέχρι εκεί. Είναι console experience. Παιχνίδια ταινίες που σε κατευθύνουν σε τεράστιο βαθμό. Δεν υπάρχει βάθος στο gameplay. Ό,τι πήρες από το πρώτο playthrough είναι το 95% όσων έχεις ακόμα να δεις. Δεν υπάρχει το replayability και sandbox στοιχείο των TES Oblivion, Morrowind και Skyrim. Τυχαίο ότι δεν έχει βγει ούτε ένας επιτυχημένος κλώνος των TES;

Θεός φυλάξοι μην γίνουν έτσι όλα τα games. Generic shooters με ωραίο περιτύλιγμα. Γιατί το CP προς τα εκεί κλίνει από το λίγο που είδα ως τώρα. Ελπίζω στην πορεία να διαψευστώ.

Είναι ανάλογα τις προτιμήσεις. Εγω το Skyrim μετα τις 60 ωρες το αφησα. 

Αντιθέτως, Dragon's Dogma, GTA V, AC Odyssey εχω εκατοντάδες ώρες.

 

Στο GTA V (αποκλειστικά campaign) συνεχώς βρισκω νεα πράγματα να κανω.  Νεα (για εμενα) side quests, μυστικά, homages/αναφορές σε ποπ κουλτούρα κλπ. Για παράδειγμα, το Kifflom sub quest με το θρησκευτικό cult το ανακάλυψα στο τρίτο plauthrough. 

Επίσης μπορείς να ασχοληθείς με χρηματηστηριο, να αγοράσεις απο μια καφετερια μεχρι ενα σινεμα ή ολοκληρο  γηπεδο golf και πολλα ακομη. Δεν ειναι καθόλου ρηχό. Εχει απειρο περιεχόμενο αν θελησεις να το ξεζουμισεις.

 

Επίσης (εκτός των Fallout, Skyrim, Oblivion) και το  GTA V έχει εναλλαγή προοπτικής πρώτου / τρίτου προσώπου.

 

Το βίντεο πιο πισω με την σύγκριση GTA V / CP 2077 δεν έγινε γιατί είναι ίδια παιχνίδια.  Έγινε για να τονίσει καποιες αστοχίες σε ενα τοσο αναμενόμενο τίτλο. Αστοχιες που ελπίζουμε να διορθωθούν. 

Στα PS4/XO βεβαια, το καλύτερο θα ήταν επανατύπωση νεων blu ray. Μια redux/complete edition. Γιατί  αυτη την στιγμή τα δισκάκια αυτα ειναι σουβερ.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραίο είναι το παιχνιδάκι ρε παιδιά κανένα δίωρο που το έπαιξα, και έχει και ωραία physics στο shooting. Γιατί τρώει τέτοιο κράξιμο;

 

*επίσης πουλάκι γιατί διαλέγουμε; το χρησιμοποιεί καθόλου;

Επεξ/σία από ChrisN.S.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, ChrisN.S. said:

Ωραίο είναι το παιχνιδάκι ρε παιδιά κανένα δίωρο που το έπαιξα, και έχει και ωραία physics στο shooting. Γιατί τρώει τέτοιο κράξιμο;

 

*επίσης πουλάκι γιατί διαλέγουμε; το χρησιμοποιεί καθόλου;

Για ισοροπία, ξέρεις.. Όπως τα αιλουροειδή την ουρά τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, seithan είπε

Για ισοροπία, ξέρεις.. Όπως τα αιλουροειδή την ουρά τους.

Πες το ντε, έτσι εξηγείται που όλες οι γυναίκες είναι ανισόρροπες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος στις 49 ώρες με πολλα side story αλλά λίγες "χαμαλοδουλειες". Παρά το κακο ξεκίνημα βρήκα την ιστορία συγκλονιστική. Βέβαια  έχω μία αδυναμία στο cyberpunk σαν subgenre κ είμαι φανατικος του είδους (πολλες ώρες σε βιβλία /manga) όποτε ίσως να λάτρεψα την ιστορία απλά επειδή πατησε τα σωστά κουμπιά σε εμένα. 

 

Αν και πιστευω οτι το CP2077 είναι πραγματικα υπεροχη εμπειρία , εχω πολλα παραπονα κ λόγω  bugs κ λόγω σχεδιαστικων λαθών στο gameplay. Όσο κ να μου άρεσε το παιχνιδι , όσο κ να θέλω να το δικαιολογήσω απλά το έχουν παρακανει σε ορισμένα σημεία. Οκ εγώ είμαι καμμενος κ δε με πειραξαν κάποια θεματα σχεδόν καθόλου αλλά δε μπορω να πω έτσι απλά, φοβερό δώστε 60€, θέλει ακόμα δουλειά ακόμα 

Πάω κ αλλά endings κ θα γραψω πιο αναλυτικά σχόλια κάποια άλλη στιγμή 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Anastazio είπε

Θα μπορουσαν παντως να διαχειριστουν την απαιτηση του κοσμου για release και ισως και των μετοχων τους με μια early access σαν της larian ξερωγω θα γλιτωναν το ξυλο που τρωνε,ο κοσμος με κατι θα ειχε κατι να ασχολειται και αυτοι θα το παρεδιδαν οπως θα πρεπε καποια στιγμη γιατι αυτο το cashgrab δυσκολα ξεπλενεται!

Early access σε τι κατάσταση; Ολόκληρο παιχνίδι; Αν ναι, σε τι τιμή, full price? Εκεί κι αν θα έπεφτε κράξιμο. Στη μισή τιμή αποκλείεται να στο έδιναν ολοκληρωμένο, επειδή απλά έχει bugs. Οπότε τι μένει; Να έβγαζαν ας πούμε μόνο ένα κομμάτι της ιστορίας και το υπόλοιπο να στο πουλούσαν ως upgrade όταν θα το ολοκλήρωναν; Χλωμά όλα τα σενάρια. Τα περισσότερα έσοδα ήρθαν από pre-order, οπότε δεν μπορείς να προμοτάρεις έναν τέτοιο τίτλο ως early access.

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι ειμαι κόντά στο να τελειώσω το main story , μετα θα πιάσω με την ησυχία μου τα side quests και οτι έχει περιμένωντας τα dlc , αν και στις αρχές είχε τα θέματα του με το performance και ακόμη έχει βέβαια , απο την μέση και μέρα και πηράζοντας ορισμένες ρυθμίσεις τρέχει αρκετά smooth , πάντως απο glitches θέλει πολλά patch γιατι γίνεται χαμός

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι περίπου στις 12 ώρες play time και 10% progress. Το απολάμβανα χωρίς bugs glitches μέχρι σήμερα. Κάποια στιγμή σταμάτησε να βαράει έχοντας τα όπλα σε right click aiming.

μόνο η σπάθα δούλευετ και τελικά αναγκάστικα να βγω εκτός και να ξαναφορτώσω.

έπεσε λίγο ξενέρωμα που μέχρι στιγμής μόνο καλά λόγια είχα να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, p4n0s86 said:

Early access σε τι κατάσταση; Ολόκληρο παιχνίδι; Αν ναι, σε τι τιμή, full price? Εκεί κι αν θα έπεφτε κράξιμο. Στη μισή τιμή αποκλείεται να στο έδιναν ολοκληρωμένο, επειδή απλά έχει bugs. Οπότε τι μένει; Να έβγαζαν ας πούμε μόνο ένα κομμάτι της ιστορίας και το υπόλοιπο να στο πουλούσαν ως upgrade όταν θα το ολοκλήρωναν; Χλωμά όλα τα σενάρια. Τα περισσότερα έσοδα ήρθαν από pre-order, οπότε δεν μπορείς να προμοτάρεις έναν τέτοιο τίτλο ως early access.

Full price σε early access με κομμενο περιεχομενο,οπως ειναι το bg της larian αυτη τη στιγμη,θα καλυπταν και οσους ηθελαν ντε και καλα να παιξουν και εσοδα θα εμφανιζαν και feedback θα ειχαν απο κοσμο.Τεσπα αφου δεν ειναι δικο μας το μαγαζι οτι εγινε εγινε! 🤣 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για οσους δεν τον ξερουν ειναι ο δημιουργος του pen&paper game system του cyberpunk. Το βαζω για να θυμηθουμε το scope του παιχνιδιου και κατα ποσο πετυχε σε αυτο ή οχι.. Τα συμπερασματα δικα σας. 

Ειδικα το quote " Cyberpunk isn't about saving humanity.. It is about saving yourself" ειναι αυτο που με βοηθησε σε καποιο σημειο του παιχνιδιου. Δεν θα πω κατι αλλο μην σποιλεριασω..

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Για οσους δεν τον ξερουν ειναι ο δημιουργος του pen&paper game system του cyberpunk. Το βαζω για να θυμηθουμε το scope του παιχνιδιου και κατα ποσο πετυχε σε αυτο ή οχι.. Τα συμπερασματα δικα σας. 

Ειδικα το quote " Cyberpunk isn't about saving humanity.. It is about saving yourself" ειναι αυτο που με βοηθησε σε καποιο σημειο του παιχνιδιου. Δεν θα πω κατι αλλο μην σποιλεριασω..

 

Από εχθές σκέφτομαι παρά πολυ ποσο καλή δουλειά έκαναν για να δώσουν στο παικτη να καταλάβει ότι

1)"η Night city " δεν είναι όλος ο κόσμος είναι απλά μια πολη κ πιθανον ουτε η μεγαλύτερη και

2) κάποια πράγματα παραειναι μεγάλα για εσένα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...