Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, belray είπε

αι μωρε παιδι μου κι εχω κάνει ολα σχεδόν το side και δεν εχει τύχει ούτε ενα bd... Κάτι λάθος νόμιζα έκανα..
Καλη χρονια παιδια!

Spoiler

Εχει και σε side...ψαξε καλα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σημερα λογω και αργιας,καταφερα και ολοκληρωσα το παιχνιδι και ως τωρα εχω δει τα 2 απο τα 4 κανονικα τελη.

Μολις δω και τα αλλα 2,θα γραψω τις τελικες μου εντυπωσεις για το παιχνιδι,και φυσικα οτι θελει να ρωτησει καποιος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Fulgore είπε

Σημερα λογω και αργιας,καταφερα και ολοκληρωσα το παιχνιδι και ως τωρα εχω δει τα 2 απο τα 4 κανονικα τελη.

Μολις δω και τα αλλα 2,θα γραψω τις τελικες μου εντυπωσεις για το παιχνιδι,και φυσικα οτι θελει να ρωτησει καποιος.

 

Το bug με τα underwater αυτοκίνητα που έχουν οδηγό και κινούνται κανονικά τα είδες? Δεν μπορώ να δώσω λεπτομέρειες, θα spoilaro τους υπόλοιπους, αλλά έλεος. Εκείνη την ώρα το σιχάθηκα το παιχνίδι.

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως απο bugs δεν εχω πετυχει πολλα πραγματα απο διαφορα που εχουν ανεβει στο ιντερνετ.

Εχω πετυχει ως τωρα περισσοτερο τα κλασσικα τυπου ''ιπταμενα τσιγαρα'',''αντικειμενα που τα βλεπεις κατω αλλα δεν μπορεις να τα μαζεψεις,''το αμαξι για 2 δευτερα εκει που ειναι σταθμευμενο να πηγαινει κατω απο το εδαφος και μετα παλι πανω(μου το εχει κανει 2φορες ως τωρα) κλπ.

Και ακομα καλυτερα ευτυχως δεν εχω φαει ουτε ενα κρασαρισμα ως τωρα στις κοντα 48-50ωρες.

Ουτε με αστυνομια εχω ασχοληθει καθολου ως τωρα μιας και ασχολουμαι κυριως με κεντρικες αποστολες+μερικα side missions.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Το νερό στο παιχνίδι πάντως είναι επιεικώς αισχρό. Χαλαρά ότι χειρότερο έχω δει σε 3Α τίτλο.

Αυτό το παρατήρησα κι εγώ και ιδιαίτερα όταν αναδύεσαι από το νερό είναι σαν να μην βγαίνεις καν από νερό

Θυμάμαι πόσο εντύπωση μου είχε κάνει στο πρώτο Crysis η πρώτη βουτιά στην αποβάθρα  και με ποσο λεπτομέρεια

είχανε αποδώσει την έξοδο απο το νερό χωρίς να θέλω να κάνω κάποια σὐγκριση γιατί μιλάμε 14 χρόνια πίσω απλα το αναφέρω σαν εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/12/2020 στις 3:22 ΜΜ, belray είπε

σε κατάσταση braindance, μπαίνεις μόνο σε ορισμένα κουεστ ή το ενεργοποιείς ελεύθερα μες τον χαρτη, αν καταλάβεις ότι κατι παίζει;

Δεν ειναι τυπου "βλεπω κατι και μπαινω σε bd για να το ερευνησω". Το bd το εχουν ηδη ζησει αλλοι και σου δινουν το shard για να το δεις και εσυ. Και αφου πλεον εισαι και editor (ή οπως το ειπε η judy), εχεις την δυνατοτητα να το δεις και ως 3rd person στα modes που σου δινει (sound, temp και το κιτρινο).

Σε καποιο side, αναφερει κιολας κατι μεσα στις γραμμες "εγω δεν μπορεσα να δω κατι, αλλα εσυ εισαι editor, οποτε ισως βρεις κατι σε αυτο το bd"

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας γραψω μιας και το ανεφερα πιο πισω την ως τωρα αποψη μου για το παιχνιδι μετα απο περιπου 50ωρες,εχοντας δει ολα τα τελη και εχοντας κανει τα side quest των κοριτσιων και του αστυνομικου(normal δυσκολια). 

ΤΙ μου αρεσε

+Οπτικος τομεας/γραφικα. Στο συνολο του το παιχνιδι ειναι πολυ ομορφο,βεβαια υπαρχουν και λεπτομερεις(οπως το νερο που αναφερθηκε ή τα ποτα πχ που δεν ειναι αναλογου επιπεδου)

+Μουσικη. Ωραια μουσικη επενδυση στο παιχνιδι αλλα και κομματια οταν οδηγεις/τιτλους τελους.

+voice over/acting. Κανενα απολυτως παραπονο. Το βρηκα συνολικα παρα πολυ καλο(με τον keanu παραδοξως δεν ξετρελαθηκα αν και το πιο γνωστο ονομα).

+Night City.Πανεμορφη οπτικα πολη,και κυριολεκτικα γεματη με activities,quests και vendors.

+Gameplay. Σε αντιθεση με το Witcher εχεις πολλες επιλογες στο πως θα παιξεις το παιχνιδι.Καλη συνολικα ποικιλια οπλων(μαζι με mods),stealth,quickhacks,και μιξη αυτων. Αυτο γινεται ακομα πιο ενδιαφερον με την προσθηκη αργοτερα ορισμενων επιλογων στο Cyberware(πχ να παγώνεις για λιγο τον χρονο).

+perk tree/attributes που προσθετουν στο gameplay για το πως θα το παιξεις το παιχνιδι.

+Διαρκεια.

Ουτε παρα πολυ μεγαλο,ουτε παρα πολυ μικρο και προφανως αναφερομαι στην κεντρικη ιστορια μαζι με μερικα side quests. Μια χαρα διαρκεια και για οποιον θελει να ασχοληθει παραπανω μεχρι να βγουν τα expansions/multiplayer,υπαρχει επιπλεον περιεχομενο για αρκετες ωρες. Δεν καταλαβαινω για ποιο λογο καποιοι κανανε παραπονο για την ''μικρη''διαρκεια του παιχνιδιου.

+Side Quests/χαρακτηρες/διαλογοι.

Η CDPR συνεχιζει και σε αυτο το παιχνιδι να προσφερει ορισμενα απο τα καλυτερα και πιο καλογραμμενα side quests που εχουμε δει σε παιχνιδι. Επισης εχει καποιους πολυ καλογραμμενους χαρακτηρες(δεν γινομαι πιο συγκεκριμενος λογω spoiler). Το ιδιο το κεντρικο story μου αρεσε συνολικα,αν και δεν ξετρελαθηκα στο τελευταιο κομματι. 

+οχηματα/travel points.

Για τα μεν οχηματα,μπορεις να τα καλας οπου και αν βρισκεσαι οσα ειναι δικα σου,πραγμα πολυ βολικο(και ψιλο αποφευγεις να κλεβεις γενικα οχηματα αλλων).Για τα δε travel points,κυριολεκτικα ολη η πολη ειναι γεματη απο αυτα,αρα κινεισαι πολυ γρηγορα παντου.

+Διαφορετικα τελη(αλλα μου αρεσαν περισσοτερο,αλλα λιγοτερο κλασσικα) και διαλογοι χαρακτηρων στα credits.

+μιας και μιλαμε για εκδοση για Pc και παρολο που γονατιζει τα συστηματα σε αποδοση,εχει καλη υποστηριξη σε νεες τεχνολογιες και αρκετες επιλογες σε ρυθμισεις/φιλτρα.

+γρηγορο loading.

+Γενικα μαρεσε παρα πολυ η θεματολογια στο παιχνιδι και η ολη φουτουριστικη εκτελεση του.

+Υπαρχουν κανονικα επιλογες για ροματζο,αν και πιο περιορισμενες οι επιλογες σε σχεση με το Witcher.

Τι δεν μου αρεσε και τοσο

-παρα πολλα κειμενα για τον κοσμο του παιχνιδιου(και οχι μονο)σε Shards. Πιστευω υπαρχει και καλυτερος τροπος για να τα παρουσιασεις αυτα(πχ side quests)απο ξερα κειμενα,και να γεμιζεις και το παιχνιδι. Ευτυχως που δεν ειναι υποχρεωτικα.

-inventory/menu/συστημα βαρους αντικειμενων/μαζεψε σκουπιδια απο κατω αλα witcher. Ειδικα το κομματι του βαρους δεν μου αρεσε. Θα προτιμουσα να υπηρχε οριο στα πραγματα που μαζευεις.

-ΑΙ εχθρων.

Ειναι απο τα αρνητικά που παρατηρουν οι περισσοτεροι και γενικα ας πουμε οτι θα μπορουσε και καλυτερα.

-δεν μπορεις να αλλαξεις την εμφανιση του χαρακτηρα σου εντος παιχνιδιου(πχ καποιος μπαρμπερης) ή να αλλαξεις τα attributes/perks(για αυτα μπορεις αλλα ειναι πανακριβα).

-τα αρχικα paths δεν εχουν καποιο σοβαρο impact στο παιχνιδι,ουτε προσφερουν ιδιαιτερα στο χτησιμο του κεντρικο χαρακτηρα.

Ο/Η V ηταν ισως ο χαρακτηρας που με κερδισε λιγοτερο για αυτο ακριβως το λογο. Δεν μου αρεσε και τοσο η επιλογη του προλογου/διαλογων για να δικαιολογησουν την υπαρξη των paths. 

-bugs/glitches/crashes.

Οπως και στο Witcher 3,υπαρχουν και εγω και αναμενουμε το επομενο διαστημα να διορθωθουν πολλα απο αυτα.

-crafting συστημα.

Για το μεν crafting,το θεωρω χαμενη ευκαιρια ετσι οπως το εκαναν. Χρονοβορο να κραφταρεις τα ανωτερης ποιοτητας υλικα και να καθεσαι να ψαχνεις blueprints απο τους διαφορους πωλητες για να μπορεις να κραφταρεις πραγματα. Απλα στο τελος καταληγεις να παιζεις με τα οπλα που απλα βρισκεις,και αρα μονο σπας πραγματα για να τα ξεφορτωθεις απο βαρος.

-exp/οικονομια(χρηματα). Το exp που σου δινει το παιχνιδι ειναι λιγο για να ανεβεις levels και στο κομματι των χρηματων μαζευεις δυσκολα λεφτα,αλλα οχηματα και ακριβoς(σε ποιοτητα)εξοπλισμος κοστιζει πολυ ακριβα. 

Συνολικα το παιχνιδι μου αρεσε πολυ περισσοτερο απο οσο το περιμενα. Μια η ολη θεματολογια και η εκτελεση της,μια οι καλογραμμενοι διαλογοι/χαρακτηρες,μια η τεραστια αλλαγη/βελτιωση στο gameplay σε σχεση με το Witcher. Σιγουρα υπαρχουν πολλα πραγματα προς διορθωση και αναμενω πως και πως να δω σε τι θα δωσουν βαση στα expansions.

Το παιχνιδι μου αρεσε τοσο που θα συνεχισω να παιζω για 100%.

8.5/10 απο μενα(με ενδεχομενο να ανεβει το σκορ αναλογα τις μελλοντικες βελτιωσεις).

Αν ενοχλει το μεγεθος του κειμενου,πειτε μου να το βαλω σε spoiler tag.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, greekfragma είπε

Έχουμε κάνα νεώτερο για το επόμενο πατσάρισμα; Είμαι ακόμα στο 10% της ιστορίας και το τρενάρω όσο μπορώ....

Patch 1 January.

Patch 2 February.

DLC early 2021.

Ερχονται πραγματακια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Balantakos είπε

Patch 1 January.

Patch 2 February.

DLC early 2021.

Ερχονται πραγματακια...

Θα περιμένω.

είμαι από τους πρώτους που τάχθηκα υπερ της διόρθωσης του χαμού από την CDPR και δε τους πέταξα στην πυρά. αποφάσισα να κάνω υπομονή γιατί δε βγαίνουν τέτοιοι τίτλοι κάθε μέρα. δυστυχώς τα bugs που πέτυχα μου χαλάνε την ωραία διάθεση και απόλαυση, οπότε αφού δε μπορεί να γίνει κάτι άλλο...υπομονή λίγο καιρό ακόμα.

το παιχνίδι έτρεξε πολύ καλά στο σύστημά μου αλλά τελικά με χάλασε να πετάνε αμάξια πάνω από το κεφάλι μου ή με right click zoom weapon να μην μπορώ να πυροβολήσω.

σπάσιμο γιατί γιορτές υπήρχε χρόνος αλλά οκ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2020 στις 1:22 ΜΜ, belray είπε

σε κατάσταση braindance, μπαίνεις μόνο σε ορισμένα κουεστ ή το ενεργοποιείς ελεύθερα μες τον χαρτη, αν καταλάβεις ότι κατι παίζει;

με αφορμή αυτό, και το γεγονός ότι δεν έχω δει bd καταστάσεις πέραν του tutorial, βρήκα και αυτό το οποίο είναι κάπως απογοητευτικό να το διαβάζεις. σαν πίτσα με γεύση σκατά ένα πράγμα. Το παιχνίδι το ευχαριστιέμαι βέβαια, άλλα τόσο potential χαμένο; 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνω μια χαζομαρα δε κατάλαβα τι ακριβώς κ με κυνηγάνε αστυνομικοι. Τρέχω μακριά αλλά με ακολουθούν. Γυρνάω πισω να κάνω  hack στον αστυνομικο δε μπορω , λέω θα πυροβολισω . Σκοτώνω τον αστυνομικό βλέπω ότι βγαίνει 2ο αστεράκι αστυνομικών λέω λογικό θα με κυνηγήσουν κ άλλοι. Κάνω αναστροφή κ βλέπω ότι έχουν τηλε μεταφερθεί 3 αστυνομικοί πισω μου εκεί που πριν δεν υπήρχε κανένας. Καλώ αμάξι έρχεται από τη πλευρα των αστυνομικών δε μπορω να μπω. Λέω θα κλέψω ένα. Συνειδητοποιώ ότι εντελώς τυχαία ΟΛΟΙ οι δρόμοι είναι κενοί. Και από αμάξια κ από πεζους . Περνώ απόσταση τρέχοντας κ μια διασταυρωση καλώ άλλο αμάξι. Το σκέφτηκα μια χαρά μιας κ το αμάξι έρχεται απο το πλαινο δρόμο, μπαίνω μέσα γκαζωνω κ μετα απο 2-3 στενά τους χάνω 

 

Ναι το έχετε παρατηρησει κ εσεις φαντάζομαι οι αστυνομικοί δεν μπαίνουν σε αμάξι να σε κυνηγήσουν δεν είναι αρκετά έξυπνοι. Για τον ίδιο λόγο που δε βλέπεις κανέναν να οδηγάει μηχανή υποθέτω, η ΑΙ είναι για τα μπάζα

 

Και εντάξει δε μπορουσαν να φτιάξουν σωστή αστυνομία. Αν μην εβαζαν αστυνομικους ανθρώπους αν εβαζαν ρομποτ οπότε εκεί δε θα σε ενοιαζε ότι δεν υπάρχει κυνηγητό αυτοκινήτων. Ας έκαναν κ ενα εφέ για τη τηλεμεταφορά κ τελείωσε. Μη περίμενετε αυτά να φτιάχνουν με patch   είναι συνειδητές επιλογές game design για να κρυψουν τη κακή ΑΙ, η ο οποία όμως δεν κρύβεται με τίποτα 

Έτσι όπως το έκαναν καλά κάνει κ τους δουλευει ο κόσμος 

Εχω πανω απο 90ωρες παω για 100% κ δε το κάνω συχνά μόνο για παιχνιδια που μου αρέσουν παρα πολυ 

Επεξ/σία από nickk0kkav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το παράδοξο είναι ότι είναι πολύ καλό παιχνίδι ακόμα κι έτσι.

αλλά κρίμα ρε γαμώτο.

έχω 42hr 14level, νοιώθω ότι έχω παίξει μισή ώρα.

επίσης η φάση είναι μόνο νύχτα να παίζεις, άλλο παιχνίδι.

Επεξ/σία από spirit)earth)aflame
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...