Προς το περιεχόμενο

Samsung 830 128GB 105€ (με ελληνικο ΦΠΑ) @ Amazon.co.uk


SagoniasSlutRos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 422
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα!!!

Μόλις έρηξα κ εγώ μια παραγγελία σε αυτόν με το notebook accessory kit!

 

+1 στον SagoniasSlutRos για το τόπικ!!!!

 

Ημερομηνία παράδοσής μου έχει 16 July 2012 - 13 Aug 2012 αλλά ελπίζω να αλλάξει!!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

Λέω να προχωρήσω και εγω στη αγορά αλλά επειδή δεν έχω μητρική με sata 3 βρήκα έναν controller που μπαινει σε pci express και βγάζει 2 sata iii και 2 usb 3 (θα αντικαταστήσω controller usb3) θα κερδίσω τίποτα σε ταχύτητα;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dont do it Faidon. Χειροτερα θα ειναι. Και γω σε σατα2 τον εβαλα.

 

Απαντάς σε μένα από ότι κατάλαβα.

Έχεις κοιτάξει τι ταχύτητες πιάνεις με copy paste πχ?

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

Λέω να προχωρήσω και εγω στη αγορά αλλά επειδή δεν έχω μητρική με sata 3 βρήκα έναν controller που μπαινει σε pci express και βγάζει 2 sata iii και 2 usb 3 (θα αντικαταστήσω controller usb3) θα κερδίσω τίποτα σε ταχύτητα;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

δώσε link...τα περισσότερα είναι της πλάκας, με το ζόρι 5Gb/s.

 

μοναδικά σοβαρα εργαλεία είναι Ta RocketRAID 2720 (η 2710) πιάνουν όντως τις ταχύτητες που λένε...αλλά αν δεν έχεις PCIE 2.0 x8 θα μπει αναγκαστικά σε θύρα κάρτας γραφικών (στη 2η)..

 

Την ζαχαρώνω και γω αλλά δεν στέλνει Ελλάδα,

αξίζει μάλιστα η μεταχειρισμένη στα 130 $ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δώσε link...τα περισσότερα είναι της πλάκας, με το ζόρι 5Gb/s.

 

μοναδικά σοβαρα εργαλεία είναι Ta RocketRAID 2720 (η 2710) πιάνουν όντως τις ταχύτητες που λένε...αλλά αν δεν έχεις PCIE 2.0 x8 θα μπει αναγκαστικά σε θύρα κάρτας γραφικών (στη 2η)..

 

Την ζαχαρώνω και γω αλλά δεν στέλνει Ελλάδα,

αξίζει μάλιστα η μεταχειρισμένη στα 130 $ ...

 

Στην ίδια φάση με εσάς είμαι, αλλά με $130-150 παίρνεις μητρική με μαμίσια SATA 3/USB 3.(αλλά αν πάμε για άλλη mobo θέλουμε και CPU/RAM).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δώσε link...τα περισσότερα είναι της πλάκας, με το ζόρι 5Gb/s.μοναδικά σοβαρα εργαλεία είναι Ta RocketRAID 2720 (η 2710) πιάνουν όντως τις ταχύτητες που λένε...αλλά αν δεν έχεις PCIE 2.0 x8 θα μπει αναγκαστικά σε θύρα κάρτας γραφικών (στη 2η)..Την ζαχαρώνω και γω αλλά δεν στέλνει Ελλάδα,αξίζει μάλιστα η μεταχειρισμένη στα 130 $ ...

 

http://www.amazon.co.uk/Transcend-Information-TS-PDC3-Combo-Interface/dp/B0056TYT66/ref=wl_it_dp_o_pdT2_nS_nC?ie=UTF8&colid=32FQ3VPYOQJKN&coliid=I2MI0N5MGCRND3

 

Δεν έχω 2η pci 2.0 x8.

Έχω PCIEX1 (έχω τον usb 3 controller), και μία PCIEX4 κενή (πιο μεγάλη).

 

 

Στην ίδια φάση με εσάς είμαι, αλλά με $130-150 παίρνεις μητρική με μαμίσια SATA 3/USB 3.(αλλά αν πάμε για άλλη mobo θέλουμε και CPU/RAM).

Ε ναι και όλοι προσπαθούμε να αρκεστούμε σε ότι έχουμε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ερωτησουλες!

 

1. Απ οτι βλεπω εχω περασμενο τον driver της Microsoft. Πως ακριβως θα βρω αυτον της intel για τη μητρικη μου; Asus p6t

 

2. Περασα τα φρεσκα windows χωρις να κανω φορματ στον παλιο δισκο και εχω το εξης προβλημα. Μπηκα στο bios μετα την εγκατασταση και ειδα οτι πρωτος για boot-αρισμα ειναι ο hdd, αλλαξα και εβαλα τον ssd πρωτο και δεν boot-αρει, οποτε υποθετω οτι το αρχειο για το boot εχει περαστει στον hdd. Aυτο το υποθετω γιατι οταν ξεκιναει, εχοντας πρωτο τον hdd, μου λεει να διαλεξω ποιο λειτουργικο θα ξεκινησει, το νεο ή το παλιο. Αν τρεξω το "fix mbr" απο το recovery θα στρωσει; ή να περασω απο την αρχη τα windows να ειμαι σιγουρος; Moλις ειδα οτι μπορω να σβησω το παλιο boot απο το run-msconfig-system settings, αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν θα δουλεψει.

 

Mε εφαγε η βιασυνη να τον εγκαταστησω μολις ηρθε γιατι θα εφευγα για εκλογες την επομενη μερα.

 

edit

για το 1. να δοκιμασω αυτους;

http://www.thelab.gr/1063193735-post312.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μη βασανίζεστε.. Σας μιλάω γιατι έχω samsung 830 σε sata3 στο ένα pc, και vertex2 σε sata2 στο αλλο.

Μια χαρα παει και το δευτερο pc, και στο boot, και σε ολα. Τωρα αν θέλετε να κάνετε αντιγραφή απο ssd σε ssd παω πάσο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ερωτησουλες!1. Απ οτι βλεπω εχω περασμενο τον driver της Microsoft. Πως ακριβως θα βρω αυτον της intel για τη μητρικη μου; Asus p6t2. Περασα τα φρεσκα windows χωρις να κανω φορματ στον παλιο δισκο και εχω το εξης προβλημα. Μπηκα στο bios μετα την εγκατασταση και ειδα οτι πρωτος για boot-αρισμα ειναι ο hdd, αλλαξα και εβαλα τον ssd πρωτο και δεν boot-αρει, οποτε υποθετω οτι το αρχειο για το boot εχει περαστει στον hdd. Aυτο το υποθετω γιατι οταν ξεκιναει, εχοντας πρωτο τον hdd, μου λεει να διαλεξω ποιο λειτουργικο θα ξεκινησει, το νεο ή το παλιο. Αν τρεξω το "fix mbr" απο το recovery θα στρωσει; ή να περασω απο την αρχη τα windows να ειμαι σιγουρος; Moλις ειδα οτι μπορω να σβησω το παλιο boot απο το run-msconfig-system settings, αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν θα δουλεψει.Mε εφαγε η βιασυνη να τον εγκαταστησω μολις ηρθε γιατι θα εφευγα για εκλογες την επομενη μερα.editγια το 1. να δοκιμασω αυτους;http://www.thelab.gr/1063193735-post312.html

 

Για το 1ο μπες www.intel.com στο download drivers με internet explorer και εγκαθιστάς ένα πρόσθετο που οφείλει να δεί τι σου λείπει και να σου προτείνει να το εγκαταστήσεις.

 

Προφανώς έχουν boot sector και οι δύο δίσκοι αν αποσυνδέσεις τον παλιό boot-άρει ο νέος;

 

 

Παιδιά μη βασανίζεστε.. Σας μιλάω γιατι έχω samsung 830 σε sata3 στο ένα pc, και vertex2 σε sata2 στο αλλο. Μια χαρα παει και το δευτερο pc, και στο boot, και σε ολα. Τωρα αν θέλετε να κάνετε αντιγραφή απο ssd σε ssd παω πάσο!!

 

Ωραία σε σχέση με Sata 2 κάτι θα κερδίσουμε όπως και να έχει.

 

Untitled-3.jpg

 

Ευχαριστώ.

Δεν τα πάει και άσχημα ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Untitled-3.jpg

 

για SATA II ΑΡΙΣΤΟ!

http://www.amazon.co.uk/Transcend-Information-TS-PDC3-Combo-Interface/dp/B0056TYT66/ref=wl_it_dp_o_pdT2_nS_nC?ie=UTF8&colid=32FQ3VPYOQJKN&coliid=I2MI0N5MGCRND3

 

Δεν έχω 2η pci 2.0 x8.

Έχω PCIEX1 (έχω τον usb 3 controller), και μία PCIEX4 κενή (πιο μεγάλη).

 

 

 

Ε ναι και όλοι προσπαθούμε να αρκεστούμε σε ότι έχουμε. :)

 

μιλάω για PCI E 2.0 x 16 (της κάρτα γραφικών αν έχει 2η) τι μητρική έχεις?

 

αυτή που προτείνεις χρησιμοποιεί 1 PCIe Lane άρα MAX 5gb/s άρα πας για 1 SSD (που δεν θα παίξεi ΜΑΧ αλλά σαν να είχε marvel 9128 onboard) , τώρα αν βάλεις πάνω και USB 3.0 συσκευή θα μοιράζεται το pcie lane με τον SSD...τα συμπεράσματα δικά σου.

 

επειδή το έχω ψάξει πολύ, η μοναδική "σωστή" λύση που αξίζει είναι oi κάρτες που πρότεινα. πάνω σε μια PCIe x16 (δεν θα χρησιμοποιεί όλα τα πόδια), τώρα αν μου έλεγες αν θα την αγόραζα...την μεταχειρισμένη στα 100eyro το συζητάμε, παραπάνω όχι, θα περίμενα όταν (3+ χρονια) για να κάνω αναβάθμιση.

 

Επίσης δεν κάνει TRIM κανένας controller μη native

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ακύρωσα τον 256αρη έκανα παραγγελία στις 74 λίρες τον 128αρη με το notebook kit...

Αρχικά ως dispatch day εμφάνισε 15/7 - 15/8.. Αυτό άλλαξε ήδη σε 9/7-31/7 και ελπίζω να έρθει νωρίτερα...

Σκοπέυω να τον βάλω σε μία ASUS P5Q Pro που έχω ήδη έναν OCZ Vertex 96αρη (άρα θα είμαι σε SATA 2)

Επειδή όμως βαριέμαι να ξαναπερνάω λειτουργικό μπορώ με το Notebook Kit να περάσω την εγκατάσταση του Vertex στον Samsung;

Μετά τον Vertex θέλω να τον βάλω σε ένα netbook μήπως και γίνει χρηστικότερο...Φαντάζομαι ότι θα δω αποτελέσματα έτσι δεν είναι;

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι το Netbook έχει WinXP πάνω και σκέφτομαι να κρατήσω το ίδιο setup λόγω μη υποστήριξης TRIM...

Αξίζει τον κόπο ή να βάλω Win7 Starter ή UBUNTU

 

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όμως βαριέμαι να ξαναπερνάω λειτουργικό μπορώ με το Notebook Kit να περάσω την εγκατάσταση του Vertex στον Samsung;

 

Mπορείς κανονικότατα καθώς το Notebook Kit περιλαμβάνει CD με πλήρη έκδοση Norton Ghost (μαζί με serial number) καθώς και sata σε usb adapter. Προσωπικά δεν θα στο συνιστούσα. Πιστεύω είναι καλύτερα να αφιερώσει 2-3 ωρίτσες και να κάνεις μία φρέσκια εγκατάσταση των WIN7 στον SSD...

 

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι το Netbook έχει WinXP πάνω και σκέφτομαι να κρατήσω το ίδιο setup λόγω μη υποστήριξης TRIM...

Αξίζει τον κόπο ή να βάλω Win7 Starter ή UBUNTU

 

Nα βάλεις 7άρια που υποστηρίζουν trim. Τα netbook σηκώνουν άνετα και καλύτερη έκδοση από τα starter ειδικά αν έχεις 2GB ram...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...