Προς το περιεχόμενο

Samsung 830 128GB 105€ (με ελληνικο ΦΠΑ) @ Amazon.co.uk


SagoniasSlutRos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού ακύρωσα τον 256αρη έκανα παραγγελία στις 74 λίρες τον 128αρη με το notebook kit...

Αρχικά ως dispatch day εμφάνισε 15/7 - 15/8.. Αυτό άλλαξε ήδη σε 9/7-31/7 και ελπίζω να έρθει νωρίτερα...

Σκοπέυω να τον βάλω σε μία ASUS P5Q Pro που έχω ήδη έναν OCZ Vertex 96αρη (άρα θα είμαι σε SATA 2)

Επειδή όμως βαριέμαι να ξαναπερνάω λειτουργικό μπορώ με το Notebook Kit να περάσω την εγκατάσταση του Vertex στον Samsung;

Μετά τον Vertex θέλω να τον βάλω σε ένα netbook μήπως και γίνει χρηστικότερο...Φαντάζομαι ότι θα δω αποτελέσματα έτσι δεν είναι;

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι το Netbook έχει WinXP πάνω και σκέφτομαι να κρατήσω το ίδιο setup λόγω μη υποστήριξης TRIM...

Αξίζει τον κόπο ή να βάλω Win7 Starter ή UBUNTU

 

Ευχαριστώ...

στειλε αν μπορεισ το λινκ σε παρακαλω γιατι δεν βρισκω στην συγκεκριμενη τιμη τον σκληρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 422
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

στειλε αν μπορεισ το λινκ σε παρακαλω γιατι δεν βρισκω στην συγκεκριμενη τιμη τον σκληρο...

 

Δεν μπορώ και εγώ να βρω το link.. βρίσκω μόνο με 79.99 σε ετοιμοπαράδοτο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορείς κανονικότατα καθώς το Notebook Kit περιλαμβάνει CD με πλήρη έκδοση Norton Ghost (μαζί με serial number) καθώς και sata σε usb adapter. Προσωπικά δεν θα στο συνιστούσα. Πιστεύω είναι καλύτερα να αφιερώσει 2-3 ωρίτσες και να κάνεις μία φρέσκια εγκατάσταση των WIN7 στον SSD...

 

Το σωστό είναι αυτό που λες.. αλλά και ο χρόνος είναι απίστευτα περιορισμένος....

 

Nα βάλεις 7άρια που υποστηρίζουν trim. Τα netbook σηκώνουν άνετα και καλύτερη έκδοση από τα starter ειδικά αν έχεις 2GB ram...

 

2GB έχουν αλλά είναι μονοπύρηνος ο Atom ... Το θέμα ειναι να γίνουν πιο άνετα και όχι να τα αντέχουν οριακά.....

Επειδή δεν τα έχω δοκιμάσει είναι όντως πιο ελεφριά τα Starter;

Με το pagefile θα έχω πρόβλημα στον SSD;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ και εγώ να βρω το link.. βρίσκω μόνο με 79.99 σε ετοιμοπαράδοτο....

 

Είσαι σίγουρος πως είναι ετοιμοπαράδοτος? γιατί χ8ες έκανα παραγγελία κ είναι 1-2 μήνες!

Μπορείς να ποστάρεις το λινκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στειλε το 79.9 γιατι μου φαινεται πως ειμαι γκαβαδι...

http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/ASIN/B005OK6VJU/ref=ox_ya_os_product

Δες δεξιά δίπλα για τα ore shopping options με πωλητή το amazon...

Απλά εντωμεταξύ πήγε 1-2 months....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παρτε 3η φορα το λινκ (στις πολλες σελιδες χανονται, το καταλαβαινω)

http://www.amazon.co...=A3P5ROKL5A1OLE

Δεν πηγε τωρα 1-2 μηνες, απο τις 13-6 ειναι ετσι οταν επεσε στις £73.99.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτος εχει λιγοτερα αξεσουαρ, μονος λογος να τον προτιμησει καποιος θα ηταν η τιμη, αφου ειναι ιδια τωρα, ΔΕΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω πάντως να μην κάνει τόσο όσο λέει κ μέχρι μέσα Ιουλίου να τον έχουμε όσοι έχουμε παραγγείλει!!!!

και γω δεν κρατηθηκα, παραειναι καλος ο συγκεκριμενος ssd για την τιμη του. ελπιζω να ερθει το συντομοτερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

για SATA II ΑΡΙΣΤΟ!

 

μιλάω για PCI E 2.0 x 16 (της κάρτα γραφικών αν έχει 2η) τι μητρική έχεις?

 

αυτή που προτείνεις χρησιμοποιεί 1 PCIe Lane άρα MAX 5gb/s άρα πας για 1 SSD (που δεν θα παίξεi ΜΑΧ αλλά σαν να είχε marvel 9128 onboard) ' date=' τώρα αν βάλεις πάνω και USB 3.0 συσκευή θα μοιράζεται το pcie lane με τον SSD...τα συμπεράσματα δικά σου.

 

επειδή το έχω ψάξει πολύ, η μοναδική "σωστή" λύση που αξίζει είναι oi κάρτες που πρότεινα. πάνω σε μια PCIe x16 (δεν θα χρησιμοποιεί όλα τα πόδια), τώρα αν μου έλεγες αν θα την αγόραζα...την μεταχειρισμένη στα 100eyro το συζητάμε, παραπάνω όχι, θα περίμενα όταν (3+ χρονια) για να κάνω αναβάθμιση.

 

Επίσης δεν κάνει TRIM κανένας controller μη native[/quote']

 

Ε αν αν ειναι όπως τα λες μένω με το sata 2 και όπως πάει..

 

Η motherboard που χρησιμοποιώ είναι η gigabyte p55-ud3l.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην τρελαίνεστε με το SATA2 vs 3

 

Η διαφορά που θα δώσει το SATA3 είναι σε sequential read και writes. Δλδ, όταν προσπαθείς να διαβάσεις/γράψεις ένα τεράστιο αρχείο όσο πιο γρήγορα μπορείς (πχ, copy). Αυτό το σενάριο όμως είναι ακραίο. Σε συνήθη χρήση, το 90% των read/writes αφορούν 4KB και 512KB chunks και σ'αυτά ο δίσκος δε μπορεί να "γεμίσει" το bandwidth του SATA2. Έτσι η διαφορά με το SATA3 καταλήγει να είναι απλά η γρηγορότερη σηματοδοσία του πρωτοκόλλου: πόσο γρήγορα δλδ "μιλάει" ο SATA controller με το δίσκο, διαφορά που είναι πρακτικά μη παρατηρήσιμη.

 

Ειδικά για 4ΚΒ chunks ακόμη και το SATA1 δε θα είχε σημαντική διαφορά από το SATA3.

Επεξ/σία από frap73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...