Προς το περιεχόμενο

εταιρεια arvato.απαραδεκτη συμπεριφορα σε σερβις κινητου


helen7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ την παρασκευή άφησα το iPhone 5S μου στην arvato το οποίο είχε πρόβλημα με την μπαταρία (άδειαζε πολύ γρήγορα και ζεσταινόταν υπερβολικά). Μου είπαν ότι θα το ελέγξουν και αν διαπιστωθεί βλάβη θα γίνει αντικατάσταση της συσκευής σε 4 εργάσιμες (δηλαδή την Τετάρτη). Χθες λοιπόν μου στέλνουν μήνυμα ότι το κινητό είναι σε αναμονή για έλεγχο και σήμερα Τετάρτη (όπως μου είχαν πει) τους πήρα τηλέφωνο μου είπαν ότι όντως διαπιστώθηκε πρόβλημα και όποτε θέλω να πάω να παραλάβω την καινούρια συσκευή. Πήγα, μου έδωσαν το καινούριο μου iPhone (το οποίο προς το παρόν δουλεύει άψογα) και όλα πήγαν λοιπόν μια χαρά χωρίς φυσικά να δώσω ούτε ένα ευρώ. :-D  Τι να πω σε εμένα μια χαρά φέρθηκαν και δεν υπήρξε το παραμικρό πρόβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 743
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγώ την παρασκευή άφησα το iPhone 5S μου στην arvato το οποίο είχε πρόβλημα με την μπαταρία (άδειαζε πολύ γρήγορα και ζεσταινόταν υπερβολικά). Μου είπαν ότι θα το ελέγξουν και αν διαπιστωθεί βλάβη θα γίνει αντικατάσταση της συσκευής σε 4 εργάσιμες (δηλαδή την Τετάρτη). Χθες λοιπόν μου στέλνουν μήνυμα ότι το κινητό είναι σε αναμονή για έλεγχο και σήμερα Τετάρτη (όπως μου είχαν πει) τους πήρα τηλέφωνο μου είπαν ότι όντως διαπιστώθηκε πρόβλημα και όποτε θέλω να πάω να παραλάβω την καινούρια συσκευή. Πήγα, μου έδωσαν το καινούριο μου iPhone (το οποίο προς το παρόν δουλεύει άψογα) και όλα πήγαν λοιπόν μια χαρά χωρίς φυσικά να δώσω ούτε ένα ευρώ. :-D  Τι να πω σε εμένα μια χαρά φέρθηκαν και δεν υπήρξε το παραμικρό πρόβλημα..

διαβασαν το φορουμ και φοβηθηκαν :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ σε μένα κατά κάποιο περίργο τρόπο "συμπεριφέρθηκαν" σωστά απο την αρβάτο ενώ δεν το περίμενα.Μπορεί να άλλαξαν αφεντικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ την παρασκευή άφησα το iPhone 5S μου στην arvato το οποίο είχε πρόβλημα με την μπαταρία (άδειαζε πολύ γρήγορα και ζεσταινόταν υπερβολικά). Μου είπαν ότι θα το ελέγξουν και αν διαπιστωθεί βλάβη θα γίνει αντικατάσταση της συσκευής σε 4 εργάσιμες (δηλαδή την Τετάρτη). Χθες λοιπόν μου στέλνουν μήνυμα ότι το κινητό είναι σε αναμονή για έλεγχο και σήμερα Τετάρτη (όπως μου είχαν πει) τους πήρα τηλέφωνο μου είπαν ότι όντως διαπιστώθηκε πρόβλημα και όποτε θέλω να πάω να παραλάβω την καινούρια συσκευή. Πήγα, μου έδωσαν το καινούριο μου iPhone (το οποίο προς το παρόν δουλεύει άψογα) και όλα πήγαν λοιπόν μια χαρά χωρίς φυσικά να δώσω ούτε ένα ευρώ. :-D  Τι να πω σε εμένα μια χαρά φέρθηκαν και δεν υπήρξε το παραμικρό πρόβλημα..

 

Refurbished σου έδωσαν να ξέρεις πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μπήκα στο φόρουμ για να γράψω και εγώ την εμπειρία μου με την αρβατο και να δώσω και κάποιες συμβουλές μέσα από αυτήν.

 

Είχα και εγώ και η γυναίκα μου το xperia arc s. Κάποια στιγμή της γυναίκας μου άρχισε να κλείνει όταν μιλούσε και να κάνει επανεκείνηση μόνο του. Το πήγε στην αρβατο και μετά από μια εβδομάδα της είπαν ότι όλα είναι οκ. εντος εγγύησης κτλ. Το τηλ. όμως έκανε τα ίδια. Το ξαναπάει και μετά από 7 μέρες τα ίδια. Το παραλαμβάνει και σαν να μην είχε γίνει επισκεύή. Την τελευταία φορά τους το πηγαίνει και καλεί για οδηγείες τη Sony Hellas. Παράλληλα τους στέλνει το ιστορικό σε μέιλ το οποίο μέιλ το κοινοποιεί και στη σονυ. Φαίνεται αγχώθηκαν λίγο και μετά από 4 ώρες την πήραν τηλέφωνο να της πουν πως το κινητό δεν παράγεται πλέον και πως θέλουν να της το αλλάξουν με το xperia SP!.

 

Μετά από λίγο καιρό παθαίνω και εγώ τα ίδια. Πήραν το κινητό και μου είπαν μετά από 13 μέρες πως επειδή είχε απώλεια σήματος άλλαξαν το touch και 2-3 βίδες!!! Ενημερώνω τηλεφωνικά τη Σονυ και κάνω έγγραφο με μέιλ διαμαρτυρίας στην αρβάτο με κοινοποίηση στη σόνυ και την γενική γραμματεία καταναλωτή πως με κοροϊδεύουν και δεν είναι δυνατόν να φτιάξει το σήμα που είχα πρόβλημα αλλάζοντας το touch και 2-3 βίδες όπως με ενημέρωσαν πως έπραξαν  και πως καθυστερούν επίτιδες ενώ εγώ επειδή το κινητό είναι εργαλείο για τη δουλειά μου και δυσλειτουργώ εξαιτίας τους και τέλος απαιτώ απάντηση εντός 3 εργάσιμων ημερών και επιφυλλάσσομαι για κάθε νόμιμο δικαίωμά μου. Φαίνεται πως και πάλι έσφιξαν τα γάλατα και μου απάντησαν την ίδια μέρα πως θέλουν να μου αλλάξουν το κινητό με το xperia T.

 

Συμβουλή: Ότι κάνετε να το κάνετε εγγράφως αφού το κοινοποιήσετε και στην εταιρία κινητού αλλά και στην γραμματεία προστασίας καταναλωτή. Τουλάχιστον θα ξέρουν πως δεν παίζετε και θα σας πάρουν στα σοβαρά.

 

costasvagelis.blogspot.gr


Και κάτι άλλο. Επειδή είμαι ηλεκτρολόγος και διάβασα από πολλούς ότι τους είπαν πως το κινητό είχε υγρασία από κάποιο air condition να σας πω πως από ότι ξέρω, το air condition ξηραίνει την ατμόσφαιρα και δεν την υγραίνει. Γι αυτό κιόλας δεν ενδείκνυται για ανθρώπους που πάσχουν από άσθμα. :shifty:

 

costasvagelis.blogspot.gr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο προβλημα αντιμετωπίζω και εγω γιατι μαλλον παω για αντικατασταση του κινητου μου. Τα δινουν χωρις κουτι σε ενα απλο σακουλάκι και όλοι λενε οτι ειναι ανακατασκευασμενα.Η νομοθεσια απο οτι γνωριζω επιβαλλει σε περιπτωση αντικαταστασης η συσκευή να ειναι σφραγισμενη όπως ακριβως αγορασες την πρωτη που χαλασε και λογικα δεν επισκευαζεται. Αλλα που να βρεις το δικιο σου και που να τραβιεσαι. Εγω παντως θα αρνηθώ να παραλαβω ανοιχτη συσκευη χωρις συσκευασια, και βλεπουμε. 

 

 

Το καλύτερο είναι αυτό,μακάρι να το κάνουν όλοι...!!

Δε μπορείς να το κάνεις αυτό. Δεν είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν καινούργιο κινητό. Είναι υποχρεωμένοι μόνο (αν πληρείς τις προϋποθέσεις της εγγύησης) να το κάνουν ξανά λειτουργικό (τον τρόπο τον κρίνουν αυτοί αν θα είναι επισκευή, αντικατάσταση με νέο ή refurbished κλπ) και χωρίς χρέωση συμπληρώνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Alcatel one touch idol mini + Γερμανός + Arvato

http://www.gsmarena.com/alcatel_idol_mini-reviews-5669.php

Παρακαλώ διαβάστε τα reviews, είμαι και εγώ ένας κάτοχος του συγκεκριμένου μοντέλου Alcatel one touch idol mini.

Μετά από την αγορά με 150 ευρώ από τα καταστήματα Γερμανός 29/3/2014 χάλασε το S/ware και η οθόνη (touch) σε 20 μέρες. Τους ζήτησα αντικατάσταση με άλλο μοντέλο και μου είπαν ότι αυτό δεν είναι δυνατόν μετά το πέρας 15 ημερών. Το παρέδωσα για service και μετά από 10 μέρες το έλαβα επισκευασμένο (έκαναν αναβάθμιση λογισμικού , ενώ σίγουρα υπάρχει πρόβλημα στο κύκλωμα). Μέσα σε 4 μέρες ξανά τα ίδια, το ξαναπαρέδωσα πάλι στο service. Επειδή το κινητό είναι καινούργιο μπορεί να μην έχουν προκύψει ακόμα πολλά ίδια περιστατικά, αλλά από τις γνώμες των υπολοίπων αγοραστών είναι πασιφανές ότι πρόκειται για ελαττωματικές συσκευές και δεν θα έπρεπε να έχουν φτάσει στα μαγαζιά προς πώληση.

Δεν είμαι διαθετιμένος να παραδίδω πολλές φορές την συσκευή, και να την παραλαμβάνω δήθεν επισκευασμένη και να  ξαναπερναώ ένα κάρο Data μέσα (μου είναι απαραίτητο για την εργασία μου) για να τα ξαναχάνω και να μένω χωρίς συσκευή για 15ήμερα – 1 μήνα.

Aπότι κατάλαβα το service είναι Arvato, άρα θα μπλέξω, υπάρχει τίποτα άλλο που μπορεί να κάνει κανείς?

Έστειλα μυνμα στη μαμά εταιρία Αlcatel μπας και ιδρώσει το αυτί τους.

Παιδιά μακριά από αυτή τη συσκευή.

 

Ευχαριστώ

Σωκράτης Βορεόπoυλος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

παιδια ειχα αγορασει απο το buy and sell ενα sony xperia t μετα απο 9 μηνες αρχισε να σβηνει μονο πηγα να το φτιαξουν μετα απο 1,5 μηνα στο σερβις τους πηγαινε ελα καθως δεν επισκευαζοταν με παραπεμψανε στην αρβατο 

να το παω θα το φτιαξουν ? ή θα μου βγαλουν τη παναγια και το θεμα δεν εχω καθολου υπομονη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το κακό με την Htc και τη Sony. Αν αποφασίσεις να το πας, βγάλτο φωτογραφίες σε τι κατάσταση είναι για να μην σε βγάλουν τρελό και έχεις θέμα με την δική σου ψυχική υγεία. Ο Θεός μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα κανουν βλακεια εγω για ενα κινητο θα τους χαλασω 50 ειναι απλες οι εξηγησεις μου απο πριν αν πουν κατι τετοιο μετα τα θελει ο κ***ς τους

άμα σου κάνουν κάτι που δεν είναι λογικό, τότε κινήσου νομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ειχα αγορασει απο το buy and sell ενα sony xperia t μετα απο 9 μηνες αρχισε να σβηνει μονο πηγα να το φτιαξουν μετα απο 1,5 μηνα στο σερβις τους πηγαινε ελα καθως δεν επισκευαζοταν με παραπεμψανε στην αρβατο 

να το παω θα το φτιαξουν ? ή θα μου βγαλουν τη παναγια και το θεμα δεν εχω καθολου υπομονη 

όπως έχω δει από ένα φίλο μου του το φτιάξανε γρήγορα και δεν είχε κάποιο πρόβλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μια χείρα βοηθείας και εδώ πλζ..

Πήρα το sony sp από kaizer, έχει θέμα με τον αισθητήρα κλήσεων (τις μισές φορές ανάβει η οθόνη) και τις επαφές(δεν σβήνουν κ.α).

Στο kaizer μου είπαν να το πάω στην arvato και αν μου πουν ότι είναι ελλατωατική θα μου το αντικαταστήσουν...αλλά μαντέψτε..θέλω να το αποφύγω.

Μπορώ να το πάω στην sony ή σε κάποιο άλλο εξουσιοδοτημένο service? Θα το φτιάξουν δωρεάν?Μπορώ να ζητήσω κάποια βεβαίωση και να την πάω στο kaizer να μου το αντικαταστήσουν αντί να το φτιάξουν?

Ευχαριστώ πολύ παιδιά..!!

Επεξ/σία από tony81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια χείρα βοηθείας και εδώ πλζ..

Πήρα το sony sp από kaizer, έχει θέμα με τον αισθητήρα κλήσεων (τις μισές φορές ανάβει η οθόνη) και τις επαφές(δεν σβήνουν κ.α).

Στο kaizer μου είπαν να το πάω στην arvato και αν μου πουν ότι είναι ελλατωατική θα μου το αντικαταστήσουν...αλλά μαντέψτε..θέλω να το αποφύγω.

Μπορώ να το πάω στην sony ή σε κάποιο άλλο εξουσιοδοτημένο service? Θα το φτιάξουν δωρεάν?Μπορώ να ζητήσω κάποια βεβαίωση και να την πάω στο kaizer να μου το αντικαταστήσουν αντί να το φτιάξουν?

Ευχαριστώ πολύ παιδιά..!!

Στο kaizer θα κάνουν τις πάπιες.Εγω τους είχα αφήσει ενα xperia l να το στείλουν για επισκευή, υποτίθεται όχι στην αρβάτο ,τελικά εκεί το έστειλαν (μου είπαν ψέμματα δηλαδή).Τουλάχιστον το κινητό επιστράφηκε σώο και αβλαβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...