Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα στο φόρουμ. ενεργοποιηθηκε η 100αρα μου με παροχο Vodafone. διαπιστώνω ότι αργεί να ξεκινήσει να φορτώσει σελίδες με οποιονδήποτε Browser και οποιοσδήποτε κινητό και αν μπω. με το ίδιο κινητό σε άλλο wifi router φορτώνει κανονικά. το πρόβλημα δηλαδή είναι ότι όταν ανοίγω browser και πατάω την αρχική του insomnia.gr για παράδειγμα, περνάνε 5 δευτερόλεπτα περίπου και μετά φορτώνει αστραπιαία τη σελίδα. δοκίμασα και άλλαξα dns με της Google αλλά τα ίδια. καμία ιδέα? 

Screenshot_20180521-220905.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 26/05/2018 at 11:11, mecp2 said:

καλημέρα στο φόρουμ. ενεργοποιηθηκε η 100αρα μου με παροχο Vodafone. διαπιστώνω ότι αργεί να ξεκινήσει να φορτώσει σελίδες με οποιονδήποτε Browser και οποιοσδήποτε κινητό και αν μπω. με το ίδιο κινητό σε άλλο wifi router φορτώνει κανονικά. το πρόβλημα δηλαδή είναι ότι όταν ανοίγω browser και πατάω την αρχική του insomnia.gr για παράδειγμα, περνάνε 5 δευτερόλεπτα περίπου και μετά φορτώνει αστραπιαία τη σελίδα. δοκίμασα και άλλαξα dns με της Google αλλά τα ίδια. καμία ιδέα? 

Screenshot_20180521-220905.jpg

a.δοκιμη με ethernet απο καποιο Pc/laptop και δες αν ειναι οκ.

αν ειναι οκ δοκιμασε wireless απο καποια αλλη συσκευη να δεις αν κανει το ιδιο.

β.ζητα fast path και στο down να δεις αν θα παιξει καλυτερα.

γ.δοκιμασε σε ενα pc και αν εχει το ιδιο θεμα δοκιμασε στο pc να αλλαξεις dns.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο φόρουμ, μπορεί κάποιος που ξέρει να μου πει άμα οι παρακάτω τιμές είναι εντάξει σε σχέσει με το Attenuation της γραμμής. Επίσης το Attenuation μας δίνει την απόσταση μεταξύ του σπιτιού μας και του καφάο ή μεταξύ του σπιτιού μας και του αστικού κέντρου?

Ευχαριστώ  

Link Status

Connected
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate (Up/Down) 948/7631 kbps
Attainable Rate (Up/Down) 1112/8636 kbps
Noise Margin (Up/Down) 6.5/8.3 dB
Line Attenuation (Up/Down) 26.6/41.9 dB
Output Power (Up/Down) 12.6/20.5 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth (Up/Down) 8/32
Interleave Delay (Up/Down) 7.82/7.98 ms
INP (Up/Down) 1.8/0.7 symbols
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
CRC Errors (Up/Down) 0/2839
Annex Type AnnexA

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Alex314 said:

Καλησπέρα στο φόρουμ, μπορεί κάποιος που ξέρει να μου πει άμα οι παρακάτω τιμές είναι εντάξει σε σχέσει με το Attenuation της γραμμής. Επίσης το Attenuation μας δίνει την απόσταση μεταξύ του σπιτιού μας και του καφάο ή μεταξύ του σπιτιού μας και του αστικού κέντρου?

Ευχαριστώ  

Link Status

Connected
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate (Up/Down) 948/7631 kbps
Attainable Rate (Up/Down) 1112/8636 kbps
Noise Margin (Up/Down) 6.5/8.3 dB
Line Attenuation (Up/Down) 26.6/41.9 dB
Output Power (Up/Down) 12.6/20.5 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth (Up/Down) 8/32
Interleave Delay (Up/Down) 7.82/7.98 ms
INP (Up/Down) 1.8/0.7 symbols
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
CRC Errors (Up/Down) 0/2839
Annex Type AnnexA

αποσταση σπιτι αστικο κεντρο.για 41 attenuation  και 8 margin μια χαρα εισαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, poulinos είπε

αποσταση σπιτι αστικο κεντρο.για 41 attenuation  και 8 margin μια χαρα εισαι.

ωραία και να ρωτήσω και κάτι άλλο. Επειδή είμαι χρόνια στην hol και όταν έκανα την σύνδεση υπήρχε μόνο αυτό το αστικό κέντρο που είναι 4-5 χλμ μακριά γίνεται να κάνω κάποια αίτηση γιατί τώρα  έχουν κάνει ένα νέο αστικό κέντρο και είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου, κάτω του ενός χιλιομέτρου η απόσταση. Γίνεται να με πάνε στο καινούργιο ?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Alex314 said:

ωραία και να ρωτήσω και κάτι άλλο. Επειδή είμαι χρόνια στην hol και όταν έκανα την σύνδεση υπήρχε μόνο αυτό το αστικό κέντρο που είναι 4-5 χλμ μακριά γίνεται να κάνω κάποια αίτηση γιατί τώρα  έχουν κάνει ένα νέο αστικό κέντρο και είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου, κάτω του ενός χιλιομέτρου η απόσταση. Γίνεται να με πάνε στο καινούργιο ?

δεν μπορεις να αλλαξεις αστικο κεντρο.τα καλωδια σου πανε σε ενα συγκεκριμενο καφαο και το καφαο σε ενα συγκεκριμενο αστικο κεντρο.εκτος απιθανη περιπτωση να παιρνεις απο box και να εφεραν και αλλο box απο αλλο καφαο που παει σε αλλο αστικο κεντρο.οποτε απλα  περιμενεις vdsl απο kv για να παιξεις καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, poulinos είπε

δεν μπορεις να αλλαξεις αστικο κεντρο.τα καλωδια σου πανε σε ενα συγκεκριμενο καφαο και το καφαο σε ενα συγκεκριμενο αστικο κεντρο.εκτος απιθανη περιπτωση να παιρνεις απο box και να εφεραν και αλλο box απο αλλο καφαο που παει σε αλλο αστικο κεντρο.οποτε απλα  περιμενεις vdsl απο kv για να παιξεις καλυτερα

Στα 500 μέτρα από το σπίτι μου έχω 2 καφάο του Οτε, τα έχουν βάλει τώρα 1 χρόνο και έχουν  vdsl και ένα φιλαράκι που έχει οτε πιάνει κοντά 30 mbps. Εγώ για να συνδεθώ σε ένα από αυτά πρέπει να αλλάξω απο adsl σε vdsl στην hol ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/08/2018 at 00:54, Alex314 said:

Στα 500 μέτρα από το σπίτι μου έχω 2 καφάο του Οτε, τα έχουν βάλει τώρα 1 χρόνο και έχουν  vdsl και ένα φιλαράκι που έχει οτε πιάνει κοντά 30 mbps. Εγώ για να συνδεθώ σε ένα από αυτά πρέπει να αλλάξω απο adsl σε vdsl στην hol ?

yes.:) αρκει να μιλαμε για καινουρια καφαο και οχι για παλια.αν εισαι επαρχια που για να λες 500 μετρα παιζει τοτε AN εχεις Rural vdsl θα παρεις 50 mbit με 30 Upload αντι για 3 Upload.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
On 06/08/2018 at 23:31, Alex314 said:

ωραία και να ρωτήσω και κάτι άλλο. Επειδή είμαι χρόνια στην hol και όταν έκανα την σύνδεση υπήρχε μόνο αυτό το αστικό κέντρο που είναι 4-5 χλμ μακριά γίνεται να κάνω κάποια αίτηση γιατί τώρα  έχουν κάνει ένα νέο αστικό κέντρο και είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου, κάτω του ενός χιλιομέτρου η απόσταση. Γίνεται να με πάνε στο καινούργιο ?

απο περιεργεια και μονο.που μενεις και εφτιαξαν και αλλο αστικο κεντρο?εκτος αν εννοεις καφαο αλλα δεν θα λεγαμε για 4-5 km τοτε.αλλα ναι ο οτε να κατσει να κοψει και να αναδρομολογησει καλωδιο στο αλλο αστικο κεντρο το θεωρω απιθανο αλλο τοσο οταν μιλαμε για vdsl απο kv πλεον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

έχω cyta απλή 24αρα , το θέμα ειναι οτι το τελευταίο διάστημα εχω μεγάλο ping ,μπορω να κανω κατι εγω απο το ρουτερ ? 

τα στατιστικά τις γραμμής μου ...

cyta.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Votritis said:

έχω cyta απλή 24αρα , το θέμα ειναι οτι το τελευταίο διάστημα εχω μεγάλο ping ,μπορω να κανω κατι εγω απο το ρουτερ ? 

τα στατιστικά τις γραμμής μου ...

cyta.png

εισαι ηδη σε Fast οποτε οχι.δες μηπως ειναι λογω wireless και οχι λογω φορτου της cyta με το εξωτερικο ή δεν ξερω τι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γειά σας, περνώ τηλέφωνο στην wind τους λέω θέλω fast path μου λέει ο πρώτος  είστε Ίδη fast path λέω οκ βλέπω ότι δεν άλλαξε κάτι στο ρούτερ ξανά περνώ τους λέω στο ρούτερ δεν γράφει fast path και μου λέει η κυρία πλέων όλες η vdsl σύνδεσης είναι fast path, ρε παιδιά είναι η δεν είμαι  FAST PATH

Screenshot_2018-11-12-00-23-33-729_com.ddm.iptools.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/11/2018 at 00:52, banalisgeorge said:

Γειά σας, περνώ τηλέφωνο στην wind τους λέω θέλω fast path μου λέει ο πρώτος  είστε Ίδη fast path λέω οκ βλέπω ότι δεν άλλαξε κάτι στο ρούτερ ξανά περνώ τους λέω στο ρούτερ δεν γράφει fast path και μου λέει η κυρία πλέων όλες η vdsl σύνδεσης είναι fast path, ρε παιδιά είναι η δεν είμαι  FAST PATH

Screenshot_2018-11-12-00-23-33-729_com.ddm.iptools.png

a.δεν εισαι

β.αν θες τεστ kανε ping  τον dns της wind.αν δεν παρεις κατω απο 10ms δεν εισαι fast. εγω λεω οτι θα παρεις κοντα στα 30ms

γ.ο οτε παλια τις vdsl απο τα kv τις ειχε interleave σε down και fast στο Up.εσυ δεν εισαι ουτε σε αυτην την κατηγορια.τωρα να βαζεις ολες τις γραμμες fast up/fast down δεν το εχω πετυχει ακόμα αλλα σιγουρα μπορει να μας πει ο @divo

αλλιως το β ειναι ο πιο ευκολος τροπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. έχω cyta 24αρα κ δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος, όπου να ναι λίγη το συμβόλαιο κ δεν ξέρω αν θα ανανεώσω αλλά πριν θα ήθελα να μου πείτε αν μπορώ να αλλάξω κάτι ώστε να δω καλύτερη ταχύτητα κ δεν χρειαστεί να αλλάξω εταιρία.

jkghjkhk.jpg.14e62d8bb0f88f93a550d430c688bf76.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...