Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 hours ago, Eddie Oxygon said:

Γεια σας. έχω cyta 24αρα κ δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος, όπου να ναι λίγη το συμβόλαιο κ δεν ξέρω αν θα ανανεώσω αλλά πριν θα ήθελα να μου πείτε αν μπορώ να αλλάξω κάτι ώστε να δω καλύτερη ταχύτητα κ δεν χρειαστεί να αλλάξω εταιρία.

για το 22 attenuation και το 8 margin η ταχυτητα σου δεν ειναι ουτε η καλυτερη ουτε η χειροτερη.και παροχο να αλλαξεις θα παρεις τον ιδιο χαλκο .απλα θα αλλαξει το dslam και ο εξοπλισμός.το μονο που μπορεις να κανεις είναι να δοκιμασεις με αλλο ρουτερ αλλα ετσι χανεις την τηλεφωνια αν την χρησιμοποιείς.επισης αν πιανουν τα χερια σου κατεβαινεις στον κατανεμητη της πολυκατοικιας σου ή στην χωνευτή και μετρας εκεί αφου εχεις αποσυνδεσεις το σπιτι για να δεις τι sync θα εχεις. αυτο το κανεις με σκοπο να δεις αν φταιει κατι στην εσωτερικη σου καλωδιωση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

να είσαι καλά φίλε μου για την απάντηση σου. το σπίτι μας είναι παλιό μπορεί να φταίνε όντως τα καλώδια αλλά δεν το έχω να κάνω άλλες μετρήσεις , πάντως αποσυνδέσεις δεν έχω τώρα αλλά είχα στην αρχή όταν έβαλα την σύνδεση. απλά διάβασα το αρχικό σου ποστ κ σκέφτηκα ότι μάλλον με έβαλαν 8 margin για να μην τους ζαλίσω αλλά από ταχύτητα δεν πάμε καλά..

Μια άλλη ερώτηση θέλω να κάνω, επειδή με έχουν πάρει τηλ για προσφορά από την Wind  για την ίδια 24αρα γραμμή άλλα λιγότερα λεφτά από Cyta (που θα γίνει Vodafone) άρα με συμφέρει, ποια εταιρία είναι ποιο σοβαρή στο θέμα του ίντερνετ από τις δυο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, Eddie Oxygon said:

να είσαι καλά φίλε μου για την απάντηση σου. το σπίτι μας είναι παλιό μπορεί να φταίνε όντως τα καλώδια αλλά δεν το έχω να κάνω άλλες μετρήσεις , πάντως αποσυνδέσεις δεν έχω τώρα αλλά είχα στην αρχή όταν έβαλα την σύνδεση. απλά διάβασα το αρχικό σου ποστ κ σκέφτηκα ότι μάλλον με έβαλαν 8 margin για να μην τους ζαλίσω αλλά από ταχύτητα δεν πάμε καλά..

Μια άλλη ερώτηση θέλω να κάνω, επειδή με έχουν πάρει τηλ για προσφορά από την Wind  για την ίδια 24αρα γραμμή άλλα λιγότερα λεφτά από Cyta (που θα γίνει Vodafone) άρα με συμφέρει, ποια εταιρία είναι ποιο σοβαρή στο θέμα του ίντερνετ από τις δυο;

to 8 margin ειναι default για μερικους παροχους.αν ζητησεις 6 θα παιξεις λιγο καλυτερα αλλα πρεπει να το παρακολουθησεις καιγια αποσυνδεσεις μιας καιεχεις και την τηλεφωνια πανω απο το Internet. τωρα για τους παροχους ολα σχετικα ειναι αν και για την wind παντα υπηρχαν λιγο παραπανω παραπονα συγκριτικα με αλλες εταιρειες.αλλωστε η Cyta vodafone ειναι τωρα :)  .απο εκει και περα δεν σημαινει οτι αμα πας wind θα εχεις προβλημα υποχρεωτικα. και το αν θα αλλαξεις εταιρεια εξαρτατε και το ποσο σε συμφερει . αν μπορεις να βαλεις vdsl βεβαια ειναι οτι καλυτερο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Kαλησπερα παιδια!!Η συνδεση adsl ειναι hol αλλα δεν ειμαστε καθολου ευχαριστημενοι με την ταχυτητα...

Την συνδεση την μοιραζομαστε με τον γειτονα μου  που μας χωριζει ενας τοιχος!

Τι μπορουμε  να κανουμε για βελτιωση?

 

 

dsl.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα.

Πριν από λίγο καιρό αγόρασα ένα tplink d20 ταυτόχρονα με την μετάβαση από forthnet σε Vodafone. Έχω double play adsl 24αρι.

Ο λόγος ήταν καλύτερη προσφορά και επίσης αρκετά σπαστικά κολλήματα όταν έβλεπα βιντεακια. Γενικά δεν ειμουν και δυσαρεστημένος αλλά ούτε τούμπανο.

Είχα ένα Technicolor. Και συγχρονιζα περίπου στα 15.Τώρα λοιπόν με voda και d20 βλέπω την μέρα με την νύχτα. Είναι δυνατόν με αλλαγη παρόχου και ρούτερ να βλέπω τόσο βελτίωση στην υπηρεσία και τόσο σταθεροτητα. 

Το αναφέρω γιατί μέχρι τώρα νόμιζα ότι μόνο ο χαλκός παίζει ρόλο.

ΥΓ.1.Και στην forthnet snr 6 είχα 

2.Είμαι στο ΑΚ Περιστερίου αρκετά μακριά αλλά η καμπίνα του ΟΤΕ είναι καινούρια στα 30 μέτρα. 

20181202_133808.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2018 στις 2:02 ΜΜ, sakis206 είπε

Παιδιά καλησπέρα.

Πριν από λίγο καιρό αγόρασα ένα tplink d20 ταυτόχρονα με την μετάβαση από forthnet σε Vodafone. Έχω double play adsl 24αρι.

Ο λόγος ήταν καλύτερη προσφορά και επίσης αρκετά σπαστικά κολλήματα όταν έβλεπα βιντεακια. Γενικά δεν ειμουν και δυσαρεστημένος αλλά ούτε τούμπανο.

Είχα ένα Technicolor. Και συγχρονιζα περίπου στα 15.Τώρα λοιπόν με voda και d20 βλέπω την μέρα με την νύχτα. Είναι δυνατόν με αλλαγη παρόχου και ρούτερ να βλέπω τόσο βελτίωση στην υπηρεσία και τόσο σταθεροτητα. 

Το αναφέρω γιατί μέχρι τώρα νόμιζα ότι μόνο ο χαλκός παίζει ρόλο.

ΥΓ.1.Και στην forthnet snr 6 είχα 

2.Είμαι στο ΑΚ Περιστερίου αρκετά μακριά αλλά η καμπίνα του ΟΤΕ είναι καινούρια στα 30 μέτρα. 

20181202_133808.jpg

Και γω τα ίδια θέματα είχα με forthnet, πήγα cosmote και απο τον Ιούνη και μετά έχω βρει την υγειά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/12/2018 at 14:02, sakis206 said:

Παιδιά καλησπέρα.

Πριν από λίγο καιρό αγόρασα ένα tplink d20 ταυτόχρονα με την μετάβαση από forthnet σε Vodafone. Έχω double play adsl 24αρι.

Ο λόγος ήταν καλύτερη προσφορά και επίσης αρκετά σπαστικά κολλήματα όταν έβλεπα βιντεακια. Γενικά δεν ειμουν και δυσαρεστημένος αλλά ούτε τούμπανο.

Είχα ένα Technicolor. Και συγχρονιζα περίπου στα 15.Τώρα λοιπόν με voda και d20 βλέπω την μέρα με την νύχτα. Είναι δυνατόν με αλλαγη παρόχου και ρούτερ να βλέπω τόσο βελτίωση στην υπηρεσία και τόσο σταθεροτητα. 

Το αναφέρω γιατί μέχρι τώρα νόμιζα ότι μόνο ο χαλκός παίζει ρόλο.

ΥΓ.1.Και στην forthnet snr 6 είχα 

2.Είμαι στο ΑΚ Περιστερίου αρκετά μακριά αλλά η καμπίνα του ΟΤΕ είναι καινούρια στα 30 μέτρα. 

20181202_133808.jpg

εχεις κανει και τις δυο αλλαγες μαζι οποτε δεν ξερουμε αν ειναι θεμα router ή αν ειναι θεμα παροχου.απο ρουτερ σε ρουτερ αλλαζουν πολλα.αν ειναι λογω παροχου μπορει να εχει γινει για διαφορους λογους.

α.να ειχες καποιο αλλο Profile που ομως ηταν με 6 snr.

β.να ησουν σε Fast path.

γ.προβλημα σε ζευκτικο καλωδιο ή ακομα και μη καλο πατσαρισμα καπου μεσα στο αστικο κεντρο.πολλα μπορει.

On 28/11/2018 at 18:19, johnnyman said:

Kαλησπερα παιδια!!Η συνδεση adsl ειναι hol αλλα δεν ειμαστε καθολου ευχαριστημενοι με την ταχυτητα...

Την συνδεση την μοιραζομαστε με τον γειτονα μου  που μας χωριζει ενας τοιχος!

Τι μπορουμε  να κανουμε για βελτιωση?

dsl.JPG

παιζεις πολυ χαμηλα για την αποσταση που εισαι.μπορει να ειναι θεμα γραμμης απο τον κατανεμητη σου/χωνευτη και προς τα πισω δηλαδη στο κομματι του οτε μπορει να ειναι ομως και κατι στην δικια σου καλωδιωση.θελει δοκιμη για να δεις ποιο απο τα 2 φταιει. για 24 attenuation με 6 margin θα πρεπε να εχεις κανα 15αρι ανετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2018 στις 3:18 ΜΜ, poulinos είπε

to 8 margin ειναι default για μερικους παροχους.αν ζητησεις 6 θα παιξεις λιγο καλυτερα αλλα πρεπει να το παρακολουθησεις καιγια αποσυνδεσεις μιας καιεχεις και την τηλεφωνια πανω απο το Internet. τωρα για τους παροχους ολα σχετικα ειναι αν και για την wind παντα υπηρχαν λιγο παραπανω παραπονα συγκριτικα με αλλες εταιρειες.αλλωστε η Cyta vodafone ειναι τωρα :)  .απο εκει και περα δεν σημαινει οτι αμα πας wind θα εχεις προβλημα υποχρεωτικα. και το αν θα αλλαξεις εταιρεια εξαρτατε και το ποσο σε συμφερει . αν μπορεις να βαλεις vdsl βεβαια ειναι οτι καλυτερο.

καλησπέρα φίλε. τελικά πήγα wind εδώ και μια εβδομάδα αγόρασα και ένα καινούργιο μόντεμ Archer VR600 v2. παρόλο που από την wind μου είπαν με κάποιες μετρήσεις υπολογισμούς που έκαναν δήθεν ότι όταν θα αλλάξω σε wind θα έχω 4 με 6mb παραπάνω από τι είχα με cyta, μέχρι στιγμής δεν βλέπω κάτι καλύτερο. δεν έχω πάρει ακόμα τηλ. στη τεχνική ομάδα να ρωτήσω τι γίνετε ρε παιδιά άλλα μου λέγατε και άλλα βλέπω. Πάντως αν βλέπεις κάτι που μπορώ να κάνω η να τους πιέσω τώρα που είναι νωρίς ακόμα..

Screenshot_2018-12-07 Archer VR600.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Ενω εχω ιντερνετ κανονικα, αργουν να φορτωσουν οι σελιδες, πολλες φορες δεν φορτωνουν και λεει αδυναμια συνδεσης αλλα φτιαξει μετα απο λιγο. Οι μονες αλλαγες που εχω κανει ειναι η αλλαγη του dns απο τον υπολιστη και εχω βαλει του 1.1.1.1 στο ipv4 και ipv6. Επισης οι συσκευες στο wifi κανουν πολλες αποσυνδεσεις μεσα στην ημερα. Κοιταξα το προφιλ σημερα και τα error ειναι αυτα... Καμια ιδεα;

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, GeorgeSmirlis είπε

Τελικα ειναι vector ή οχι? Σε τηλεφωνικη επικοινωνια με την nova σημερα με ειπαν οχι.

vdsl zte168n.PNG

Μάλλον στην καμπίνα σου έχει ενεργοποιηθεί το vectoring αλλά έτσι κι αλλιώς η Νόβα δεν έχει πακέτο πάνω από 50Mbps.

Βέβαια νομίζω ότι έτσι κι αλλιώς αυτή η Τεχνολογία επηρεάζει θετικά ακόμα και αυτούς που είναι πακέτα 50/5.

Αυτό μπορεί να μας το επιβεβαιώσει ένας πιο γνώστης στα τεχνικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με νοβα την περασμενη βδομαδα για μια μερα ηταν,αλλαξε το dsl type σε vdsl2 vectoring.Eχω 50αρα και κλειδωνω 49.999

Την επομενη μερα το dsl type ξαναγυρισε σε (VDSL2).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Mr_Terror είπε

Εγω με νοβα την περασμενη βδομαδα για μια μερα ηταν,αλλαξε το dsl type σε vdsl2 vectoring.Eχω 50αρα και κλειδωνω 49.999

Την επομενη μερα το dsl type ξαναγυρισε σε (VDSL2).

μαλιστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...