Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PS4][PS5][Xbox One][Xbox Series X|S][Stadia]


skanjos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, spartan29gr είπε

Ειναι πολυ απλο!!Εξυπνο μαρκετινγκ το λενε αυτο

Αλλιως θα τους εκοβε τις πωλησεις στις 2 αυτες πλατφορμες

Βασικα δεν ειναι εξυπνο μαρκετινγκ, ειναι κοροιδια μεσα στα μουτρα μας. Να κρυψουνε επιτηδες το footage απο sub20 fps gameplay, ειναι τερμα ανηθικο για μενα. Και ξαναλεω, η πλειοψηφια εχουν περασμενης γεννιας κονσολες

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 747
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Βασικα δεν ειναι εξυπνο μαρκετινγκ, ειναι κοροιδια μεσα στα μουτρα μας. Να κρυψουνε επιτηδες το footage απο sub20 fps gameplay, ειναι τερμα ανηθικο για μενα. Και ξαναλεω, η πλειοψηφια εχουν περασμενης γεννιας κονσολες

Σε αυτο δεν φταει μονο η cd project/και η καθε  cd project

Φταινε και οι καταναλωτες,που πάνε συνεχως και αγοραζουν day one   παιχνιδια σε μορφης μπετας.

Αυτο που το πας?Το ξεχασες?

Το παιχνιδι εχει πουλησει ειδη 8 εκατομμυρια αντιτυπα παγκοσμιος, απο οτι διαβαζω

Επεξ/σία από spartan29gr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spartan29gr είπε

Σε αυτο δεν φταει μονο η cd project

Φταινε και οι καταναλωτες,που πάνε συνεχως και αγοραζουν day one   παιχνιδια σε μορφης μπετας

Αυτο που το πας?Το ξεχασες?

Φταιει γτ παρεδωσε ενα παιχνιδι που δε μπορει να τρεξει εστω ικανοποιητικα. Ας μην το βγαζανε καθολου στο φιναλε αν βλεπανε οτι δεν τρεχει καθολου καλα σε αυτες τις παλιες κονσολες. Τεσπα, η ολη φαση με θυμιζει το Outer Worlds οταν πρωτοβγηκε στο Switch

Ελπιζω να στρωσει γρηγορα και τα παιδια που το αγορασαν να το ευχαριστηθουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, spartan29gr είπε

Σε αυτο δεν φταει μονο η cd project/και η καθε  cd project

Φταινε και οι καταναλωτες,που πάνε συνεχως και αγοραζουν day one   παιχνιδια σε μορφης μπετας.

Αυτο που το πας?Το ξεχασες?

Το παιχνιδι εχει πουλησει ειδη 8 εκατομμυρια αντιτυπα παγκοσμιος, απο οτι διαβαζω

Πριν καποια χρόνια είχα γράψει ένα κείμενο με σκέψεις πάνω στο preorder και στη ζημια που κάνει και θυμάμαι ακόμα πως είχα κλείσει λέγοντας "γουρούνι στο σακί δεν θα αγόραζες, γιατι αγοράζεις παιχνιδι". Αλλα είχα θεωρηθεί γραφικός :P 

Δυστυχώς το preorder ειναι μεγαλο πληγμα για τους gamers. για 5-10Ε εκπτωση ή ενα keychain (στην καλυτερη γιατι τα περισσότερα δεν εχουν κανενα αβανταζ ή την οποια εκπτωση τετοια την βρισκεις και D1 ετσι κιαλλιως), εχουμε οδηγήσει την βιομηχανία να θεωρεί οτι ειναι οκ να δωσει ενα παιχνιδι ημιτελές και να το φτιάχνει μετα.

Και το προβλημα ειναι οτι αυτο το κανουν οι τεραστιες εταιρίες. Αυτες ειναι που τσιμπαν τα τρελα preorders με το ονομα και το σουπερ marketing. Οι μικροι που δυσκολα να εχουν ιδιαίτερα νουμερα απο preorders, πρεπει να δωσουν παιχνιδι σε πολυ πολυ καλυτερη κατασταση γιατι αν day one το παιχνιδι ειναι γεματο προβληματα, τοτε τελος, καταστραφηκαν.

Επεξ/σία από Skywalker333
βρηκα το κείμενο. πωωω περασαν 5 χρονια...
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spartan29gr είπε

Ειναι πολυ απλο!!Εξυπνο μαρκετινγκ το λενε αυτο

Αλλιως θα τους εκοβε τις πωλησεις στις 2 αυτες πλατφορμες

Απατη το λενε αυτο φιλε μου.
Εμεις με τα one, και τα ps4 δεν παιζαμε παιχνιδια τυπου quake 1, και εννοειται δεν περιμεναμε performance ps3 και 360 το 2020.
Τα Forza, spiderman, mgs5, Death Stranding, gears ειναι κοσμηματα οπτικα. Χωρις drops και εννοειται 1080p day one ! 
Δεν συγκρινω complexity, αλλα αυτο δεν ειναι δικο μου προβλημα. Θυμιζει εποχες crysis , αλλα σε κονσολες!  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα δυστηχως οι αλυσιδες παλι εκαναν τις γνωστες τους λαλακιες χωρις να ενημερωσουν.

Η Bandai Namco εδωσε λιγα pre order bonus για Ελλαδα,και οι αλυσιδες δεν ενημερωσαν(ουτε καν να αλλαξουν τροπο παραγγελιας) ποιος θα παραλαβει και ποιος οχι(γιαυτο και πριν λιγες μερες εβγαλαν τα pre order bonus απο το site τους).

Δες και στον συμφορουμιτη απο Public τι του εδωσαν(που ειχε τα ιδια pre order με Πλαισιο)

Εντομεταξυ επειδη το καταλαβα οτι θα παιχτει χαζομαρα με τις εδω αλυσιδες εστειλα email ακυρωση την Δευτερα το πρωι στο Public,και ακομα δεν μου εχουν απαντησει. 

Με πήραν πριν από πλαίσιο για επιβεβαίωση, τους ρώτησα και για τα preorder bonus και μου είπαν ότι μόνο το steelbook θα υπάρχειι, η έκδοση που πείρα είναι για Xbox.
Αλλά αν το ήξερα θα το είχα παραγγείλει από το σκρουτζ, και θα εδινα λιγότερα και σίγουρα θα το είχα ήδη παραλάβει τώρα και θα έλιωνα. Στο πλαισιο που ρώτησα μου είπε από 15 του μηνάς η 6 εργάσιμες ήμερες.

Είναι απαράδεχτες γενικά οι αλυσίδες, υποτίθεται σε αυτά πρέπει να είναι πρώτοι, που είναι ποιο μεγάλες σαν εταιρίες και έχουν πολύ παραπάνω προσωπικο,και είναι πρώτα κατι μαγαζάκια του σκρουτζ. Προχθές που είχα πάρει στο πλαίσιο μου είπαν ότι στις 9/12 θα παραλάβαιναν από τον προμηθευτή που λογικό είναι να μην προλάβουν να τα στείλουν day one, ιδιως με την κατάσταση που επικρατεί έπρεπε εδώ και μια βδομάδα να τα είχαν παραλάβει για να τα έχουν ολοι σήμερα. Τώρα φταίει ο προμηθευτής, οι αλυσίδες ποιος ξέρει..
 

Επεξ/σία από stratos789
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, stratos789 είπε

Με πήραν πριν από πλαίσιο για επιβεβαίωση, τους ρώτησα και για τα preorder bonus και μου είπαν ότι μόνο το steelbook θα υπάρχειι, η έκδοση που πείρα είναι για Xbox.
Αλλά αν το ήξερα θα το είχα παραγγείλει από το σκρουτζ, και θα εδινα λιγότερα και σίγουρα θα το είχα ήδη παραλάβει τώρα και θα έλιωνα. Στο πλαισιο που ρώτησα μου είπε από 15 του μηνάς η 6 εργάσιμες ήμερες.

Είναι απαράδεχτες γενικά οι αλυσίδες, υποτίθεται σε αυτά πρέπει να είναι πρώτοι, που είναι ποιο μεγάλες σαν εταιρίες και έχουν πολύ παραπάνω προσωπικο,και είναι πρώτα κατι μαγαζάκια του σκρουτζ. Προχθές που είχα πάρει στο πλαίσιο μου είπαν ότι στις 9/12 θα παραλάβαιναν από τον προμηθευτή που λογικό είναι να μην προλάβουν να τα στείλουν day one, ιδιως με την κατάσταση που επικρατεί έπρεπε εδώ και μια βδομάδα να τα είχαν παραλάβει για να τα έχουν ολοι σήμερα. Τώρα φταίει ο προμηθευτής, οι αλυσίδες ποιος ξέρει..
 

Πηρα την κολεκτορς απο το Public και μου την εστειλαν σημερα με SENDx ...Η εταιρεια αψογη και το εφερε...ταξι! Αργησε λιγο στο χρονο που ειχε πει αλλα πταισμα ...1 ωρα περιπου εκτος ηταν...απιστευτο. Και επικοινωνια αμεση μεσω Live chat. Μπραβο τους.

ΔΥΣΤΗΧΩΣ δεν μου εδωσαν το Steelbook μονο ενα keychain...εχει παραλαβει καποιος αλλο απο PUBLIC?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Skywalker333 said:

Δυστυχώς το preorder ειναι μεγαλο πληγμα για τους gamers. για 5-10Ε εκπτωση ή ενα keychain (στην καλυτερη γιατι τα περισσότερα δεν εχουν κανενα αβανταζ ή την οποια εκπτωση τετοια την βρισκεις και D1 ετσι κιαλλιως), εχουμε οδηγήσει την βιομηχανία να θεωρεί οτι ειναι οκ να δωσει ενα παιχνιδι ημιτελές και να το φτιάχνει μετα.

Βέβαια αν θες συγκεκριμένες εκδόσεις πολλές φορές δεν τις βρίσκεις παρά μόνο αν κάνεις preorder. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, ison είπε

Πηρα την κολεκτορς απο το Public και μου την εστειλαν σημερα με SENDx ...Η εταιρεια αψογη και το εφερε...ταξι! Αργησε λιγο στο χρονο που ειχε πει αλλα πταισμα ...1 ωρα περιπου εκτος ηταν...απιστευτο. Και επικοινωνια αμεση μεσω Live chat. Μπραβο τους.

ΔΥΣΤΗΧΩΣ δεν μου εδωσαν το Steelbook μονο ενα keychain...εχει παραλαβει καποιος αλλο απο PUBLIC?

Πριν πήραν έναν φιλο μου που εχει παραγγείλει και αυτος από πλαίσιο την κολεκτορ και του είπαν αν την πληρώσει με καρτα θα την φέρουν το Σάββατο αν την πλήρωνε με μετρητά θα αργούσε  παραπάνω, δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική είναι αυτή.

Πάντος μου έκανε εντύπωση που έκανε τόσο γρηγορα το public γιατί στις προπαραγγελιες των Xbox Series x/s και PS5 ειχαν πολλοί θέμα με τις αποστολές και πολλούς δεν τους είχαν ενημερώσει καν, και το είχαν παραλάβει ελάχιστοι οι οποίοι είχαν κανει προπαραγγελεια μια -δυο ήμερες πριν και αυτοί που την είχαν κανει στις αρχες και μάλιστα την είχαν προπληρώσει ήδη την κονσόλα ,τους καθυστέρησαν παραπάνω.

Επεξ/σία από stratos789
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, najinblue3 είπε

Βασικα δεν ειναι εξυπνο μαρκετινγκ, ειναι κοροιδια μεσα στα μουτρα μας. Να κρυψουνε επιτηδες το footage απο sub20 fps gameplay, ειναι τερμα ανηθικο για μενα. Και ξαναλεω, η πλειοψηφια εχουν περασμενης γεννιας κονσολες

Συμφωνώ 100%.

Προσωπικά, πιστεύω ότι σε αυτό το σημείο η CD Red θα έπρεπε να γυρίσει πίσω τα λεφτά στον κόσμο και να αποσύρει τον τίτλο από τις παλιές κονσόλες από την στιγμή που όπως φαίνεται ξεκάθαρα δεν μπορούν να το σηκώσουν.

Γιατί εδώ δεν μιλάμε για μερικά απλά προβληματάκια που θα λυθούν με 1-2 Updates. Εδώ μιλάμε για ένα χάλι μαύρο. Από τα Video που έχω δει για την προηγούμενη γενιά, το παιχνίδι πιο πολύ σου αφήνει την ιδέα ότι είναι μια σαπίλα που κυκλοφόρησε ένα Studio που δεν το ξέρει κανείς. Παρά ένα παιχνίδι που έφτιαχνε εδώ και 7 χρόνια ένα από τα μεγαλύτερα/καλύτερα Studio του κόσμου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, NickTG είπε

Βέβαια αν θες συγκεκριμένες εκδόσεις πολλές φορές δεν τις βρίσκεις παρά μόνο αν κάνεις preorder. 

ναι αλλα αυτο ειναι ενα τρομακτικα μικρο ποσοσο των preorders. δεν αναφερομαι για ατομα που ζουν πχ σε νησια που δεν ερχονται σχεδον τιποτα εκει σε καταστηματα, ουτε για special editions. μιλαμε για το 99% που ειναι η απλη βασικη εκδοσουλα κ που κ τωρα αν θες, τσιμπας απο καταστημα (ηλεκτρονικο τωρα λογο covid).
δεν υπαρχει λογος για αυτο που κανουμε, εχουμε βγαλει τα ματια μας κ εχουμε αφησει να ειναι οκ οι καταστασεις οπως αυτο που γινεται τωρα στο CP στα ps4/one.

Και οταν τα λεγαμε πριν μηνες, "παιδια, ειναι λιγο περιεργο οτι δε δειχνουν τιποτα, μη κανετε preorders", αυτα που ελεγαν πολλοι ειναι "εγω θελω να στηριξω τον developer, δεν μας απογοητευει η CDP κλπ κλπ". ε τωρα αυτα πληρώνονται.
Και εγω πιστευω οτι θα τα φτιαξει η CDP γιατι εχει πολυ καλο ιστορικο υποστήριξης. Αλλα αν δεν ειχε παρει μισο ΔΙΣ εσοδα απο τις πωλήσεις του preorder, θα ειχε σκεφτει πολυ περισσότερο να μη το βγαλει σε τετοιο χαλι στα ps4/one.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, stratos789 είπε

Πριν πήραν έναν φιλο μου που εχει παραγγείλει και αυτος από πλαίσιο την κολεκτορ και του είπαν αν την πληρώσει με καρτα θα την φέρουν το Σάββατο αν την πλήρωνε με μετρητά θα αργούσε  παραπάνω, δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική είναι αυτή.

Πάντος μου έκανε εντύπωση που έκανε τόσο γρηγορα το public γιατί στις προπαραγγελιες των Xbox Series x/s και PS5 ειχαν πολλοί θέμα με τις αποστολές και πολλούς δεν τους είχαν ενημερώσει καν, και το είχαν παραλάβει ελάχιστοι οι οποίοι είχαν κανει προπαραγγελεια μια -δυο ήμερες πριν και αυτοί που την είχαν κανει στις αρχες και μάλιστα την είχαν προπληρώσει ήδη την κονσόλα ,τους καθυστέρησαν παραπάνω.

Να σημειωσω οτι με πηραν και εμενα και εκανα καταθεση πρωτα για να φυγει (ειχα παραλαβη απο το καταστημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δηλαδή είχε 800.000 preorders αντί για 8.000.000 δε θα είχε αυτό το χάλι?

Η ευθύνη είναι καθαρά της CDP. Αυτό ειδικά που έκανε με τα reviews PC-only και συνήθως σε youtubers με pc κτήνη όπως είναι λογικό προσεγγίζει τα όρια της απάτης.

  • PS4/XBOXone έκδοση στα όρια του unplayable
  • PS5/XSX έκδοση ανύπαρκτη (οι μισοί που τρέξαμε να τις αγοράσουμε ήταν για αυτό το παιχνίδι)
  • PC έκδοση...meh

Sorry κιόλας αλλά αυτά ούτε οι χειρότερες και anti-consumer εταιρίες του χώρου δε τα έχουν κάνει άσχετα που οι Πολωνοί με 1,5 καλό παιχνίδι απολαμβάνουν την ασυλία του Φορτούνη.

Τι φταίει ο καταναλωτής που πάνω στη κάβλα του και έχοντας πήξει από Assasin's Creed και Call of Duty αγοράζει ή προαγοράζει ένα τέτοιο παιχνίδι που υποτίθεται βγαίνει κάθε 2-3 χρόνια το πολύ. 'Επρεπε να μαντέψει ότι η CDP θα πάθει Bethesda? Για το πιο πολυαναμενόμενο παιχνίδι ever μιλάμε τουλάχιστον μέχρι το Half-life 3 και το GTA 6.

Anyway έχουν ξαναγίνει στο παρελθόν άσχημα launches αλλά εδώ το hype ήταν πολύ υψηλό και η εμπιστοσύνη πολύ μεγάλη. 

 

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πολύ άγχος για το αν θα καταφέρω να παίξω πρίν το 2021, κατάφερα και το πήρα σήμερα από συνικιακό κατάστημα. Το κακό είναι πως έιχα μέχρι χθες τρεις ημέρες εκτός δουλειάς αλλά τι να κάνεις. Άδεια τώρα.

Ίσα που πρόλαβα να βγω στον έξω κόσμο οπότε δεν έχω συναντήσει όλα αυτά τα άσχημα που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο αλλά ρε διάολε πολύ θολούρα. Για αρχή δεν ήταν τόσο χάλια όσο έβλεπα αλλά πραγματικά αισθάνομαι ότι παίζω fallout. Και το κακό είναι ότι το συγκεκριμένο Fallout δεν είναι έτσι οπότε και δεν το απολαμβάνω δύο φορές. Gameplay μέχρι εκείνο το σημείο ικανοποιητικό αλλά τι να το κάνεις; Είμαι διχασμένος γιατί ενώ από την μία έχω ξενερώσει απίστευτα, από την άλλη δεν πιστεύω ότι επιτέλους παίζω αυτό το game. Το παίζω σε PS4 Slim. ΠΕριέργως δεν το έχει κάνει αεροπλάνο αλλά φαίνεται ότι ήθελε πολύ δουλειά. 

Επειδή πιάσατε την συζήτηση για pre order items, είχα κααφέρει να προλάβω μια συλλεκτική από Console Club όπου έλαβα SMS ότι ναι μεν θα πάρω τα pre order αλλά όχι όλα καθώς είναι λίγα τα κομμάτια. Με τα πολλά ακύρωσα τη συλλεκτική καθώς ειδικά μετά τα leaked gameplay videos λέω να κρατήσω τα λεφτά και με άλλα τόσα να πάρω PS5 στην επόμενη φουρνιά. Πήρα και την απόφαση να ακυρώσω από Public και πλαίσιο τις Day One καθώς θεώρησα πως 20 ευρώ πάνω από skroutz για ένα steelbook και ένα μπρελόκ ήταν πολλά τα λεφτά. 

Δεν μετανιώνω που το πήρα. Με χαλάει όμως ότι χειρίστηκαν έτσι το user base που τους έκανε σχεδόν τις άλλες μισές πωλήσεις... ΄Σιως παίξω λίγο ακόμα για να πάρω τη τζούρα μου και μετά το αφήσω για PS5...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

 

Sorry κιόλας αλλά αυτά ούτε οι χειρότερες και anti-consumer εταιρίες του χώρου δε τα έχουν κάνει άσχετα που οι Πολωνοί με 1,5 καλό παιχνίδι απολαμβάνουν την ασυλία του Φορτούνη.

 

 

Αυτο με την ασυλια ουτε εγω το καταλαβαινω. Οταν σχολιασα τo crunch και την δουλεια 60 ωρες τη βδομαδα, καποιοι απο εδω μεσα πεσανε να με φανε επειδη τους εθιξα την αγαπημενη τους εταιρεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...