Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PS4][PS5][Xbox One][Xbox Series X|S][Stadia]


skanjos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 hours ago, red1 said:

Nικο, χαίρομαι που ειχε χιουμοριστικό χαρακτήρα.
Οτι ειχα να πω φίλε το είπα, προσωπικά, απεχθάνομαι τέτοιου είδους εταιρικές πολιτικές.

Δεν θέλω ρε φιλε να ειναι παιχνίδι του 5 ή του 7 (και πάλι θα το έπαιζα όμως για να κρίνω απο μόνος μου), δηλαδή, νομίζεις πως δεν  θα ήθελα το παιχνίδι να είναι απροβλημάτιστο, να τρέχει καλά, να έχει βγεί κανονικό next-gen patch για XSX/PS5 για να το απολάυσουμε όπως πρέπει ? Ειλικρινής ερώτηση.
Αμα εσύ ξενέρωσες 1 φορά με την όλη κατάσταση, εγώ ξενέρωσα 5 - ΔΕΝ το περίμενα αυτό το πράμα απο την CD, περιμένα τα "κλασσικά" προβλήματα ενος RPG ανοιχτού κόσμου αλλά οχι ρε φίλε αυτό χάλι - γιατί να μεν εχω πλέον ΧSX και οχι ΧΟΝΕ αλλά ειναι πραγματικά αλητεία αυτό που κάνανε οι τυπάδες στους χρήστες κονσολών προηγούμενης γενιάς...
Αμα έχεις PC...πάει και έρχεται, σε κονσόλες η κατάσταση είναι κλάφ'τα, έλλειψη κανονικού "next-gen" patch για XSX/PS5 που σημαίνει πως παίζεις απλά σε BC mode τις εκδόσεις XONE/PS4 και απλά τυχαίνει και κάνεις brute force στο performance λόγω καλύτερου (προφανώς) hardware με δεκάδες/εκατοντάδες bug, στις δε προηγούμενες κονσόλες η κατάσταση είναι κυριολεκτικά χάλι μαύρο.
To αστείο ειναι πως σχετικά με τις "ατζέντες" δεν διαφωνώ - και θα το αφήσω εκεί χωρίς να επεκταθώ.
Ο κοσμος δυστυχώς πρέπει να βρίσκει κάθε μέρα νέα πράματα τα οποία θα τον ενοχλούνε.

Βρίσκεις άτοπη την σύγκριση φίλε με τις άλλες εταιρίες που ανέφερα ? 
Τα πιο πρόσφατα παραδείγματα που μπορώ να θυμηθώ : Star wars battlefront με τα MT του της ΕΑ, τελευταίο παιχνίδι Ghost recon της Ubi (wildlands ?) οπου ηταν τόσοοοοο bug-αρισμένο που έφαγε τέτοια κριτική απο τον κοσμο και μετα απο μόλις 2-3 μήνες το παιχνίδι είχε πέσει στο 1/3 της αρχικής τιμής του επειδή πήγαινε για φούντο.
Αctivision, δες τον ντόρο που δημιουργήθηκε  με το τελευταίο COD.
Αnthem, ΕΑ πάλι - και με Bioware απο πίσω...όλοι θυμόμαστε τι έγινε, το ίδιο και με το τελευταίο Mass Effect λογω ατελείωτων bug/ημιτελούς κατάστασης που κυκλοφόρησε.

Εν κατακλείδι Νίκο, είναι αυτό που πολλοί λέμε και υποστηρίζουμε εδώ και χρόνια, το Hype φιλε ειναι πολύ κακό πράμα και θα πρέπει να μετριάζουμε πάντα τις προσδοκίες μας ανεξάρτητα απο το προϊόν και την (εκάστοτε) εταιρία απο πίσω, στην τελική, δεν μας τα ακουμπάει καμία (σε αντίθεση με τον "εδικό" τύπο που μοίρασε αβέρτα 9άρια και 10ρια)

ΥΓ: Χαίρομαι που κάνεις διάλογο, που παραδέχεσαι και εσύ μαζί με εμάς το όλο φιάσκο και που το πήρες "αντρίκια", σου βγάζω το καπέλο φίλος ;) 

 

Τώρα που έκατσα σε PC μπορώ να γράψω μερικά πράγματα παραπάνω.

Το post είχε χιουμοριστικό χαρακτήρα γιατί δεν πιστεύω πως είσαι στην ομάδα που "μισούν" το παιχνίδι ή την εταιρεία.

Γενικά όμως θεωρώ πως υπάρχουν και τέτοιοι και πως καλό θα είναι για αυτούς να προετοιμαστούν, ή και όχι μιας και η αλήθεια είναι πως με αφήνει αδιάφορο το τι θα κάνουν, για αυτό που δείχνει να είναι το παιχνίδι δηλαδή ένα παιχνίδι του 9+.

Διαβάζω κάτι κριτικές που πραγματικά μόνο γέλιο μπορούν να προκαλέσουν και το μόνο που κάνουν είναι να στρέφουν τον κόσμο εναντίον των μέσω που τις φιλοξενούν. Δεν επικροτώ τη συμπεριφορά αυτή βέβαια, η αδιαφορία αρκεί, όμως δεν 

Προσωπικά δεν περίμενα να βγει σε καλύτερη κατάσταση από τεχνικής άποψης και για αυτό δεν θα έλεγα πως νιώθω και κάποια απογοήτευση ειδικά από τη στιγμή που πρακτικά παίρνεις μαζί και την έκδοση για τις επόμενες κονσόλες όταν βγει. 

Είναι άτοπη για μένα η σύγκριση, τουλάχιστον με τα μέχρι τώρα δεδομένα, γιατί ξέρω πως η CDPR θα συνεχίσει να το υποστηρίζει και θα λύσει τα περισσότερα θέματα κάτι που πολλές άλλες εταιρείες δεν το κάνουν. Πραγματικά δεν γίνεται να συγκρίνω το Cyberpunk με CoD, Wildlands και Anthem.

Επίσης έχω πει πολλές φορές πως preorders σε απλές εκδόσεις και digital δεν υπάρχει λόγος να γίνονται. Δεν θεωρώ όμως κακό να έχεις προσδοκίες και να ενθουσιάζεσαι για πράγματα που σε ενδιαφέρουν ούτε θα θεωρήσω παράλογο όταν αυτά είναι πιο έντονα για συγκεκριμένες εταιρείες ή ομάδες ανάπτυξης. 

Εγώ λοιπόν που τους έχω δώσει 440€ μέχρι τώρα για το παιχνίδι δεν νιώθω πως έχω χαραμίσει τα λεφτά μου, θεωρώ πως θα παίξω ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι έστω και αν χρειαστεί να περιμένω λίγο και στην τελική θα μου μείνει η  φιγούρα στη χειρότερη. :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 747
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, elessar86 είπε

Παιδιά τα πράγματα είναι απλά μιλάμε για καθαρή απάτη και εξαπάτηση κοινού.... Το παιχνίδι φτιάχτηκε ΜΟΝΟ για PC (και εκεί έχει άπειρα bugs) σε ps4 και xbox απλά δεν μπορείς να παίξεις. Στις next gen κονσόλες ουσιαστικά είναι να βγει κάποια στιγμή το 2021, απλά οριακά παίζει σε αυτές με 30 fps αλλά άθλια γραφικά κ bugs. Το έγκλημα είναι ότι το 80% μπορεί κ παραπάνω έχει το απλό ps4 κ xbox και βγαίνει η εταιρεία να πανηγυρίσει 8 εκατομμύρια πωλήσεις όταν οι 6 εκατομμύρια δεν μπορούν να παίξουν. Προβλέπω να έρχονται μηνύσεις στην εταιρεία. 

Επειδή χαζεύω λίγο performance σε ps5/xsx μπας και πάρω τπτ του χρόνου, κάποιες παρατηρήσεις.

Αρχικά, δεν έχει άπειρα bugs σε pc. Έχει αρκετά glitches, κυρίως ασήμαντα και έχει και κάποια bugs.
Πχ ένα ασήμαντο glitch, στην 32:9 οθόνη, όταν κάνω load μετά απο θάνατο, μου δείχνει 16:9 και πρέπει να κάνω esq + esq για να δείξει 32:9. Τέτοια πράγματα και άλλα γραφικά glitches έχει κάμποσα, αλλά όχι άπειρα. Το παιχνίδι είναι υπέροχο.

Μετά, στις next gen, παίζει μια χαρά, όχι οριακά και τα γραφικά είναι μια χαρά. Θα έλεγα τώρα, κοντά σε pc medium ; ίσως και προς το low αλλά δείχνουν μια χαρά. Καμμία σχέση με τις παλιές κονσόλες. Και θα βελτιωθούν κι άλλο. Έχουν αρκετή δύναμη οι νέες κονσόλες.

Απο τα 8 μύρια preorders, το 41% ήταν κονσόλες που δεν μπορούν να παίξουν (ας πούμε όλοι).
Μηνύσεις ποιός θα κάνει; Τον υποχρέωσε κανείς να πάρει το παιχνίδι; Ας κάνει refund.
Η καραμέλα με το false advertising είναι λίγο κουραστική (γενικά).

Γίνανε ρόμπα μόνοι τους (για τα old gen), δεν υπάρχει λόγος να υπερβάλλετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, jousis είπε

Επειδή χαζεύω λίγο performance σε ps5/xsx μπας και πάρω τπτ του χρόνου, κάποιες παρατηρήσεις.

Αρχικά, δεν έχει άπειρα bugs σε pc. Έχει αρκετά glitches, κυρίως ασήμαντα και έχει και κάποια bugs.
Πχ ένα ασήμαντο glitch, στην 32:9 οθόνη, όταν κάνω load μετά απο θάνατο, μου δείχνει 16:9 και πρέπει να κάνω esq + esq για να δείξει 32:9. Τέτοια πράγματα και άλλα γραφικά glitches έχει κάμποσα, αλλά όχι άπειρα. Το παιχνίδι είναι υπέροχο.

Μετά, στις next gen, παίζει μια χαρά, όχι οριακά και τα γραφικά είναι μια χαρά. Θα έλεγα τώρα, κοντά σε pc medium ; ίσως και προς το low αλλά δείχνουν μια χαρά. Καμμία σχέση με τις παλιές κονσόλες. Και θα βελτιωθούν κι άλλο. Έχουν αρκετή δύναμη οι νέες κονσόλες.

Απο τα 8 μύρια preorders, το 41% ήταν κονσόλες που δεν μπορούν να παίξουν (ας πούμε όλοι).
Μηνύσεις ποιός θα κάνει; Τον υποχρέωσε κανείς να πάρει το παιχνίδι; Ας κάνει refund.
Η καραμέλα με το false advertising είναι λίγο κουραστική (γενικά).

Γίνανε ρόμπα μόνοι τους (για τα old gen), δεν υπάρχει λόγος να υπερβάλλετε.

Μου έχει κολλήσει λίγο βελόνα αλλά θα ξαναεπαναλάβω κάτι.

Βγήκε σε PS4/PS5/XboxOne/Xbox Series S/X.

Σε PS4/XboxOne είναι unplayable. Στα Xbox Series S/X και PS5 πρακτικά δε βγήκε day one η next-gen edition για αδιευκρίνιστους λόγους. Ουσιαστικά πρέπει να πάρεις PS5 για να παίξεις την PS4 έκδοση. Παράνοια. Παρόλα αυτά έκανε 3,5 εκατομμύρια πωλήσεις σε αυτές τις κονσόλες.

Αν έβγαινε στο PC και έτρεχε ΜΟΝΟ στο low και πάλι έτρεχε normal σε λιγότερο από τα μισά PC και υπήρχε απλά μια υπόσχεση ότι σε κανα χρόνο θα βγει και η medium-high έκδοση πώς θα ήταν?

Μήνυση κανένας δε θα κάνει και κανένας δεν υποχρέωσε κανέναν να κάνει κάτι. Όπως και κανένας δεν υποχρέωσε βέβαια την CDP να βγάλει το παιχνίδι σε κονσόλες που δε το σηκώνουν.

Anyway, η κάθε εταιρία εν τέλη κρίνεται από τις αποφάσεις τις χωρίς υπερβολές και χωρίς πολλές φανφάρες. Απλά όπως ο κόσμος δε λαχταράει πλέον το επόμενο Blizzard game, το επόμενο Ubisoft game, το No Man's Sky 2 έτσι δε θα περιμένει πώς και πώς την επόμενη δουλειά της CDP. 

PS. Δεν έχω αμφιβολία ότι το παιχνίδι είναι καλό και θα το αγοράσω μάλιστα άμεσα γιατί δε βλέπω να μπορώ να κάνω υπομονή να βγει το next-gen upgrade. Αλλά οι Πολωνοί μεταφραστές με ξενέρωσαν φουλ. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Λίγο άσχετο αλλά θυμάστε όταν ο ueda ετοίμαζε για χρόνια  το the last quardian για ps3 και τελικά το μετέφερε στο ps4 διότι δεν μπορούμε να τρέξει σωστά η A.I του πλάσματος? Τότε είχε φάει τρελό κράξιμο γιατί είπε ότι το όραμα του δεν μπορεί να υλοποιηθεί στο ps3 όποτε η θα ακυρωθεί  θα πάει στο ps4. Τελικά δικαιώθηκε.  Έτσι και cyberpank έπρεπε να βγει μόνο εκεί που έχει νόημα. Οι base console εκδόσεις είναι ξεκάθαρη απάτη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Mitroglou7 δεν διαφωνώ σε τίποτα απο όσα λες. 
Θα έλεγα να περιμένεις 1 μήνα γιατί το patching σε κονσόλες αργεί λίγο πιο πολύ. Σε 1 μήνα θα έχουν μαζέψει τα περισσότερα quest bugs που σου σπάνε τα νεύρα και πρέπει να κάνεις reload ή exit/rerun.

Προσωπικά δεν είμαι φαν καμίας εταιρίας αλλά έχω μια μανία με elder scrolls και με cyberpunk universe.
Παρ'όλα αυτά, το cp2077 (όπως και κάθε άλλο game) το πήρα λίγο πριν το παίξω (όταν άρχισε το preloading).

Ήδη βγήκε 1.04patch (pc) που λύνει κάποια quest bugs. Back to night city...cu ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω στα patch notes του 1.04

"Console-specific

  • Improved reflections quality on Xbox One and PlayStation 4 to eliminate the smudge effect.

 Μπήκε κανείς με το ps του να μας πει αν έστρωσε τίποτα οπτικά γιατί σε xbox δεν έχει βγει ακόμα το patch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manos. είπε

 Λίγο άσχετο αλλά θυμάστε όταν ο ueda ετοίμαζε για χρόνια  το the last quardian για ps3 και τελικά το μετέφερε στο ps4 διότι δεν μπορούμε να τρέξει σωστά η A.I του πλάσματος? Τότε είχε φάει τρελό κράξιμο γιατί είπε ότι το όραμα του δεν μπορεί να υλοποιηθεί στο ps3 όποτε η θα ακυρωθεί  θα πάει στο ps4. Τελικά δικαιώθηκε.  Έτσι και cyberpank έπρεπε να βγει μόνο εκεί που έχει νόημα. Οι base console εκδόσεις είναι ξεκάθαρη απάτη. 

φιλαρακι και στο ps4 σα καθυστερημενο αντιδρουσε. θυμαμαι να δινω την εντολη 3-4 φορες μεχρι να προχωρησει το ζωντανο. Τεσπα οφτοπικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καταπληκτικο στο ps5! Μην ακουτε τιποτα! Με ρυθμισεις video μεσα απο το παιχνιδι ειναι ηδη σουπερ στα 60fps! To παιζω χωρις hdr γιατι ειναι broken το hdr ακομα και η εικονα ειναι πολυ καλυτερη με sdr! Κινηση νερο, καθαρα γραφικα και κανενα glitch μεχρι τωρα. Εβαλα και το τελευταιο update 17gb που βγηκε πριν απο λιγο και διορθωνει πολλα αποτι διαβασα. Δηλαδη με το next gen update που θα βγει πως θα ειναι; Παιχνιδαρα τι να λεμε τωρα! Παω να λιωσω ως nomad!!!

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η όλη φάση μου θυμίζει το middle earth shadow of mordor. Είχα αηδίασει με αυτό που έβλεπα και εν τέλει ήταν από τα ελάχιστα παιχνίδια εβερ που ντροπαρα στο ps3. Η ίδια έκδοση στο ps4 ήταν goty υποψήφιο και είχε αξιολογηθεί με δεκάρια από τα γνωστά σαιτ. Δεν μποσουσε με τπτ να τρέξει το σύστημα nemesis η προηγούμενη γενιά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pictorino είπε

"Τυχαία" όλες οι ιστοσελίδες έκαναν review την έκδοση για υπολογιστή!! Όλα τυχαία! 

Καθόλου τυχαίο, η cdpr δεν έδωσε access παρα μόνο σε πισι. Όλοι οι σοβαροί reviewers το ανέφεραν, όπως και το embargo στο footage που υποχρεωνε τα video reviews να έχουν πλάνα μόνο από την cdpr και όχι από συστήματα και gameplay των reviewers.

Όσους το κάνανε γαργαρα, κρινε τους κατάλληλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά και το σημερινό update το HDR πλέον παίζει μια χαρά σε ps5 όλα φαίνονται πιο καθαρά, βελτιώθηκε γενικά η εικόνα του, ίσως ανέβασαν και ανάλυση γιατί έχει διαφορά σε σχέση με χθες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...