Προς το περιεχόμενο

Χάλασε ο θερμοσίφωνας σε σπιτι με ενοίκιο


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Madegnas είπε

Νεόδμητο καλής κατασκευής , ποιοτικής κατασκευής , κατασκευασμένο με ακριβά υλικά. Understand?

Ακριβά υλικά και χαλάνε κλειδαριές, καζανάκια, βρύσες, ηλεκτρολογικά, ηλιακός σε καινούριο ποιοτικό σπίτι ; 

Anyway 

Για τον ηλιακό κατά τη γνώμη μου φταις και εσύ, χιονιάς κατέβηκε και 3 χρόνια προφανώς δεν είχες δει καν αν έχει αντιπηκτικό μέσα...

Τώρα για τα άλλα κακώς τα πλήρωσες, αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 316
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Madegnas είπε

Έχω μπει σε ένα σπίτι εδώ και 3 χρόνια ,νεόδμητο καλής κατασκευής με ένα ιδιοκτήτη ο οποίος έχει δάνεια και πολλά χρέη.

Πλήρωσα εγώ το βάψιμο (120 τ.μ.) περίπου 900 ευρώ γιατί δεν είχε… με αντάλλαγμα 2 air-condition και μια ηλεκτρική κουζίνα που είχε ήδη το σπίτι…

Πλήρωσα 2 τέντες  περίπου 1200 ευρώ γιατί δεν είχε…

Έφτιαξα τα ηλεκτρικά γιατί ήταν σε κακή κατάσταση 200 ευρώ

Αγόρασα έπιπλο για το μπάνιο γιατί ο γιος του που ήταν πριν έφυγε το πήρε και αυτό. 150 ευρώ.

Άλλαξα μηχανισμό καζανάκι και βρύση μπανιέρας τον 1ο χρόνο… 150 ευρώ

Τον 2ο χρόνο κολλάει η κλειδαριά της πυλωτής καθώς έμπαινε η γυναίκα μου 380 ευρώ.. του άλλαξα και όλα τα κλειδιά!!!!

Σούμα 2980 σε τρία χρόνια!

Και σήμερα χαλάει ο ηλιακός θερμοσίφωνας… Ο υδραυλικός του είπε ότι δεν είχε κάνει ποτέ συντήρηση. Με παίρνει τηλέφωνο με υπονοούμενα ότι έχουμε μέρος της ευθύνης… Συγνώμη αλλά θα πρέπει να πληρώσω εγώ;

Καλά δεν έκανα που του είπα να τον βάλει εκεί που ξέρει;;;;

Σύμφωνα με την περιγραφή σου όχι μόνο δεν είναι νεόδμητο, αλλά άνετα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ερείπιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Madegnas είπε

Έχω μπει σε ένα σπίτι εδώ και 3 χρόνια ,νεόδμητο καλής κατασκευής με ένα ιδιοκτήτη ο οποίος έχει δάνεια και πολλά χρέη.

Πλήρωσα εγώ το βάψιμο (120 τ.μ.) περίπου 900 ευρώ γιατί δεν είχε… με αντάλλαγμα 2 air-condition και μια ηλεκτρική κουζίνα που είχε ήδη το σπίτι…

Πλήρωσα 2 τέντες  περίπου 1200 ευρώ γιατί δεν είχε…

Έφτιαξα τα ηλεκτρικά γιατί ήταν σε κακή κατάσταση 200 ευρώ

Αγόρασα έπιπλο για το μπάνιο γιατί ο γιος του που ήταν πριν έφυγε το πήρε και αυτό. 150 ευρώ.

Άλλαξα μηχανισμό καζανάκι και βρύση μπανιέρας τον 1ο χρόνο… 150 ευρώ

Τον 2ο χρόνο κολλάει η κλειδαριά της πυλωτής καθώς έμπαινε η γυναίκα μου 380 ευρώ.. του άλλαξα και όλα τα κλειδιά!!!!

Σούμα 2980 σε τρία χρόνια!

Και σήμερα χαλάει ο ηλιακός θερμοσίφωνας… Ο υδραυλικός του είπε ότι δεν είχε κάνει ποτέ συντήρηση. Με παίρνει τηλέφωνο με υπονοούμενα ότι έχουμε μέρος της ευθύνης… Συγνώμη αλλά θα πρέπει να πληρώσω εγώ;

Καλά δεν έκανα που του είπα να τον βάλει εκεί που ξέρει;;;;

Αν θυμάμαι καλά, τον πρώτο χρόνο ότι βλάβες παρουσιαστούν της πληρώνει ο ιδιοκτήτης.

Μετά τον πρώτο χρόνο είναι υποχρέωση του ενοικιαστή η συντήρηση του σπιτιού όποτε προβλέπεται (ηλιακός, κλιματιστικά κλπ).

Βάσει τον παραπάνω έπρεπε να είχες κάνει συντήρηση στον ηλιακό, να τον κάλυπτες το καλοκαίρι αν πήγαινες διακοπές κλπ. Τελικά χάλασε όμως.

Θεωρώ πως σωστό στο αρχικό συμβόλαιο θα ήταν να είχες ενημερωθεί για τις συντηρήσεις που ήταν ευθύνη σου. Στην τρέχουσα φάση, δεν είμαι σίγουρος, αλλά μάλλον είναι δική σου ευθύνη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, sphinxgr said:

Αν θυμάμαι καλά, τον πρώτο χρόνο ότι βλάβες παρουσιαστούν της πληρώνει ο ιδιοκτήτης.

Μετά τον πρώτο χρόνο είναι υποχρέωση του ενοικιαστή η συντήρηση του σπιτιού όποτε προβλέπεται (ηλιακός, κλιματιστικά κλπ).

Βάσει τον παραπάνω έπρεπε να είχες κάνει συντήρηση στον ηλιακό, να τον κάλυπτες το καλοκαίρι αν πήγαινες διακοπές κλπ. Τελικά χάλασε όμως.

Θεωρώ πως σωστό στο αρχικό συμβόλαιο θα ήταν να είχες ενημερωθεί για τις συντηρήσεις που ήταν ευθύνη σου. Στην τρέχουσα φάση, δεν είμαι σίγουρος, αλλά μάλλον είναι δική σου ευθύνη

Αυτό που προβλέπεται; Υπάρχει κάποια σχετική νομοθεσία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2019 στις 5:25 ΜΜ, Madegnas είπε

Έχω μπει σε ένα σπίτι εδώ και 3 χρόνια ,νεόδμητο καλής κατασκευής με ένα ιδιοκτήτη ο οποίος έχει δάνεια και πολλά χρέη.

Πλήρωσα εγώ το βάψιμο (120 τ.μ.) περίπου 900 ευρώ γιατί δεν είχε… με αντάλλαγμα 2 air-condition και μια ηλεκτρική κουζίνα που είχε ήδη το σπίτι…

Πλήρωσα 2 τέντες  περίπου 1200 ευρώ γιατί δεν είχε…

Έφτιαξα τα ηλεκτρικά γιατί ήταν σε κακή κατάσταση 200 ευρώ

Αγόρασα έπιπλο για το μπάνιο γιατί ο γιος του που ήταν πριν έφυγε το πήρε και αυτό. 150 ευρώ.

Άλλαξα μηχανισμό καζανάκι και βρύση μπανιέρας τον 1ο χρόνο… 150 ευρώ

Τον 2ο χρόνο κολλάει η κλειδαριά της πυλωτής καθώς έμπαινε η γυναίκα μου 380 ευρώ.. του άλλαξα και όλα τα κλειδιά!!!!

Σούμα 2980 σε τρία χρόνια!

Και σήμερα χαλάει ο ηλιακός θερμοσίφωνας… Ο υδραυλικός του είπε ότι δεν είχε κάνει ποτέ συντήρηση. Με παίρνει τηλέφωνο με υπονοούμενα ότι έχουμε μέρος της ευθύνης… Συγνώμη αλλά θα πρέπει να πληρώσω εγώ;

Καλά δεν έκανα που του είπα να τον βάλει εκεί που ξέρει;;;;

Ας υποθέσουμε ότι το έπιπλο του μπάνιου θα το πάρεις φεύγοντας, το κόστος της κλειδαριάς μπει στα κοινόχρηστα και μοιραστεί το κόστος (κανονικά βέβαια ειναι δαπάνες ιδιοκτητών), τα ηλέκτρικά δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει κακή κατάσταση σε νεόδμητη κατοικία καιτο παραβλέπω, απορώ για τις τέντες τι συμφωνία έχεις κάνει; Θα τα συμψηφίσεις με ενοίκια;

Βέβαια, όλα όσα περιγράφεις ειναι δαπάνες ιδιοκτητών (ακόμη και ο ηλιακός). Επρεπε μονο να σε ενημερώσει για το προγραμμα τακτικής συντήρησης.

3 ώρες πριν, marmagia είπε

Αυτό που προβλέπεται; Υπάρχει κάποια σχετική νομοθεσία; 

 

Αρ. Πάγος  633/2010 απόφασή:  οι ενοικιαστές έχουν υποχρέωση να αποζημιώνουν τους ιδιοκτήτες για την αποκατάσταση των ζημιών που έχουν προκαλέσει στο ακίνητο και είναι εκτός του πλαισίου των φυσιολογικών φθορών που δημιουργούνται από τον καθημερινό τρόπο ζωής. Αν δεν έχεις πάρει τον γκασμά ή κομπρεσερ να σπας τις βρύσες, τα καζανάκια κτλ και ζεις ως κανονικός άνθρωπος στο διαμέρισμα, πρέπει ο ιδιοκτήτης να πλήρώσει όλες τις φυσιολογικές φθορές. Είναι ένας απο τους λόγους που πληρώσεις ενοίκιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον ηλιακο τον συντηρει ο ιδιοκτητης και απολαμβαινει αποσβεση ο ενοικιαστης; Το ιδιο και με τον καυστηρα πετρελαιου αν υπαρχει; Την συντηρηση την πληρωνει ο ιδιοκτητης και απολαμβανει θερμανση ο ενοικιαστης; Τι λετε ρε παλικαρια :)

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Zerg13 είπε

Τον ηλιακο τον συντηρει ο ιδιοκτητης και απολαμβαινει αποσβεση ο ενοικιαστης; Το ιδιο και με τον καυστηρα πετρελαιου αν υπαρχει; Την συμτηρηση την πληρωνει ο ιδιοκτητης και απολαμβανει θερμανση ο ενοικιαστης; Τι λετε ρε παλικαρια :)

Δε μιλάμε για συντήρηση εδώ, μιλάμε για βλάβες. Η συντήρηση πρέπει να γίνεται απο τον ενοικιαστή. Οι βλάβες καλύπτονται απο τον ιδιοκτήτη. Η χαλασμένη βρύση δεν ειναι αποτέλεσμα μη συντήρησης ούτε το καζανάκι. Οι κλειδαριές έχουν ένα όριο ζώης, κάποια στιγμή μπορεί να φθαρούν και να θέλουν αντικατάσταση. Ο ενοικιαστής πληρώνει ένα ενοίκιο που θεωρητικά καλύπτει όλα τα παραπάνω.

Ο ιδιοκτήτης θεωρητικά έπρεπε να μεριμνήσει για το πρόγραμμα συντήρησης του καυστήρα, του θερμοσιφωνα και όλων των υπολοίπων και το κόστος να καλυφθεί απο τον ενοικιαστή (πχ μέσω κοινοχρήστων).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, BTL said:

Ας υποθέσουμε ότι το έπιπλο του μπάνιου θα το πάρεις φεύγοντας, το κόστος της κλειδαριάς μπει στα κοινόχρηστα και μοιραστεί το κόστος (κανονικά βέβαια ειναι δαπάνες ιδιοκτητών), τα ηλέκτρικά δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει κακή κατάσταση σε νεόδμητη κατοικία καιτο παραβλέπω, απορώ για τις τέντες τι συμφωνία έχεις κάνει; Θα τα συμψηφίσεις με ενοίκια;

Βέβαια, όλα όσα περιγράφεις ειναι δαπάνες ιδιοκτητών (ακόμη και ο ηλιακός). Επρεπε μονο να σε ενημερώσει για το προγραμμα τακτικής συντήρησης.

 

Αρ. Πάγος  633/2010 απόφασή:  οι ενοικιαστές έχουν υποχρέωση να αποζημιώνουν τους ιδιοκτήτες για την αποκατάσταση των ζημιών που έχουν προκαλέσει στο ακίνητο και είναι εκτός του πλαισίου των φυσιολογικών φθορών που δημιουργούνται από τον καθημερινό τρόπο ζωής. Αν δεν έχεις πάρει τον γκασμά ή κομπρεσερ να σπας τις βρύσες, τα καζανάκια κτλ και ζεις ως κανονικός άνθρωπος στο διαμέρισμα, πρέπει ο ιδιοκτήτης να πλήρώσει όλες τις φυσιολογικές φθορές. Είναι ένας απο τους λόγους που πληρώσεις ενοίκιο.

Δεν αντιλέγω. Έχω υπόψιν μου την εν λόγω απόφαση αλλά από αυτήν δεν προκύπτει ότι 

Quote

 

τον πρώτο χρόνο ότι βλάβες παρουσιαστούν της πληρώνει ο ιδιοκτήτης.

Μετά τον πρώτο χρόνο είναι υποχρέωση του ενοικιαστή η συντήρηση του σπιτιού όποτε προβλέπεται (ηλιακός, κλιματιστικά κλπ).

 

 

εκει έγκειται η ερώτηση. 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Τον ηλιακο τον συντηρει ο ιδιοκτητης και απολαμβαινει αποσβεση ο ενοικιαστης; Το ιδιο και με τον καυστηρα πετρελαιου αν υπαρχει; Την συντηρηση την πληρωνει ο ιδιοκτητης και απολαμβανει θερμανση ο ενοικιαστης; Τι λετε ρε παλικαρια :)

Γι'αυτό σπίτι με ηλιακό το βάζεις +30-40€ στο ενοίκιο. Όπως επίσης και πολυκατοικία χωρίς θέρμανση δεν πληρώνει ο ενοικιαστής συντήρηση σε κάτι που δεν χρησιμοποιεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marmagia είπε

Δεν αντιλέγω. Έχω υπόψιν μου την εν λόγω απόφαση αλλά από αυτήν δεν προκύπτει ότι 

εκει έγκειται η ερώτηση. 

Οχι, δεν ισχύει αυτό. Ολες οι βλάβες (εκτός αναλωσίμων) καλύπονται απο τον ιδιοκτήτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, *Kopanos* είπε

Γι'αυτό σπίτι με ηλιακό το βάζεις +30-40€ στο ενοίκιο. Όπως επίσης και πολυκατοικία χωρίς θέρμανση δεν πληρώνει ο ενοικιαστής συντήρηση σε κάτι που δεν χρησιμοποιεί.

Αναλογα την πολυκατοικια. Υπαρχει παγιο θερμανσης καμια φορα, ασχετα αν αναβεις , και σε μια που ημουν εγω διαχειριστης συντηρηση πληρωναν ολοι και ας μην αναβαν ποτε την αυτονομη θερμανση :) μαντεψε γιατι τα εκανα ετσι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Zerg13 είπε

Αναλογα την πολυκατοικια. Υπαρχει παγιο θερμανσης καμια φορα, ασχετα αν αναβεις , και σε μια που ημουν εγω διαχειριστης συντηρηση πληρωναν ολοι και ας μην αναβαν ποτε την αυτονομη θερμανση :) μαντεψε γιατι τα εκανα ετσι :)

Σε αυτόνομη θέρμανση ναι έχεις δίκιο, αλλά υπάρχουν πολλές πολυκατοικίες που δεν ανάβουν καθόλου εδω και χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα εμπιστευτείς δηλαδή τον ενοικιαστή να κάνει συντήρηση σε ηλιακό, καυστήρα, κλπ? Πολύ που χέστηκε...ή θα το κάνεις εσύ ή θα πληρώσεις επισκευή/αντικατάσταση αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Αν θυμάμαι καλά, τον πρώτο χρόνο ότι βλάβες παρουσιαστούν της πληρώνει ο ιδιοκτήτης.

Μετά τον πρώτο χρόνο είναι υποχρέωση του ενοικιαστή η συντήρηση του σπιτιού όποτε προβλέπεται (ηλιακός, κλιματιστικά κλπ).

Βάσει τον παραπάνω έπρεπε να είχες κάνει συντήρηση στον ηλιακό, να τον κάλυπτες το καλοκαίρι αν πήγαινες διακοπές κλπ. Τελικά χάλασε όμως.

Ο κανόνας είναι τα κόστη λειτουργίας και συντήρησης να επιβαρύνουν τον ενοικιαστή, ενώ οι έκτακτες επισκευές να επιβαρύνουν τον ιδιοκτήτη, και όλα αυτά για όλη τη διάρκεια της μίσθωσης.

Τώρα στη συγκεκριμένη περίπτωση με μοναδικό δεδομένο το "χάλασε ο ηλιακός", κανένας δεν μπορεί να βγάλει συμπέρασμα για το ποιος πρέπει να επιβαρυνθεί τη ζημιά.

Στις 9/1/2019 στις 11:09 ΠΜ, sphinxgr είπε

Θεωρώ πως σωστό στο αρχικό συμβόλαιο θα ήταν να είχες ενημερωθεί για τις συντηρήσεις που ήταν ευθύνη σου. Στην τρέχουσα φάση, δεν είμαι σίγουρος, αλλά μάλλον είναι δική σου ευθύνη

Λάθος το έχεις καταλάβει, ο λόγος ύπαρξης του μισθωτηρίου δεν είναι για να ενημερώνει τον ενοικιαστή για τις υποχρεώσεις του, είναι για να έχουν και οι δύο συμβαλλόμενοι στα χέρια τους αποδεικτικό που να περιγράφει τις λεπτομέρειες που έχουν συμφωνηθεί σχετικά με τη μίσθωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ είμαι υδραυλικός, και μπαίνω σε διάφορα σπίτια. Όταν χαλάει κατι μικρό ( καζανάκι ,μηχανισμός μπαταριας, συντήρηση ηλιακού) τα πληρώνει ο ενοικιαστής. Όταν χαλάσει κάτι πιο σοβαρό ( μπαταρίες, θερμοσίφωνα ) τότε είμαστε σε συννενόηση και με τον ιδιοκτήτη. Εάν ο ενοικιαστής είναι φρέσκος τότε σαφώς τα αναλαμβάνει ο ιδιοκτήτης. Εάν ο ενοικιαστής είναι αρκετά χρόνια ,τότε έχει κι αυτός τη λογική να καταλάβει ότι πρέπει να είτε να συμβάλει στην ζημιά ή και σε κάποιες περιπτώσεις να αντιλαμβάνεται ότι εκείνος έχει επωφεληθεί από τη χρήση του κάθε αντικείμενου, και το πληρώνει εκείνος. Βέβαια όλα αυτά είναι ρευστά και αλλάζουν σε κάθε περίπτωση. Θέλει λίγη συζήτηση και βρίσκεται η λύση σε σχεδόν κάθε πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...