Προς το περιεχόμενο

Χάλασε ο θερμοσίφωνας σε σπιτι με ενοίκιο


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1)Στο θερμοσίφωνα (σίγουρα αν είναι ηλιακός και πιθανον αν είναι απλός) υπάρχει το ανόδιο μαγνησίου που είναι αναλώσιμο και πρέπει να αλλάζεται κάθε 2-3 χρόνια και να καθαρίζεται το καζάνι. Αν το κάνεις δύσκολα τρυπάει αλλιώς τον πέρνεις στο χέρι σε 5-7 χρονια.

 

Τη συντηρηση αυτή Ποιος την πληρώνει?(ενοικιαστής ή ιδιοκτήτης)?

Ποιος θα φταίει αν δεν έχει γίνει ποτέ ( που σπάνια γινεται ειδικά απο ενοικιαστη )και τρυπάει το καζάνι ?

 

Ειναι σα να λέμε σ ένα αυτοκίνητο αν δεν αλλάζεις ποτέ λάδια ( αφου τσουλάει και χωρις νέα λάδια) και σπάσει ο κινητηρας...

 

2) αν ο ενοικιαστής δε δείχνει καμμία φροντίδα για το σπίτι. Π.χ. μια πόρτα-ντουλάπι δεν ανοιγοκλείνει καλά αλλά τη ζοριζει και κρίνει μεχρι που διαλύεται εντελώς . Ποιος φταίει- πληρώνει?

 

1) Στους ηλιακούς ναι ισχύει ότι πρέπει να αλλάζεται, είναι και όρος στην εγγύηση άλλωστε, αλλά στους απλούς πρώτη φορά το ακούω.

 

Όπως και ναχει την συντήρηση αυτή την επιβαρύνεται ο ιδιοκτήτης, αυτός θα φταίει αν χαλάσει επειδή δεν την έκανε ποτέ. Και όχι μόνο λόγω ανοδίου, γενικά για τον θερμοσίφωνα ο ιδιοκτήτης φταίει ότι και να πάθει, δεν είναι από τα πράγματα που μπορούν να χαλάσουν από κακή χρήση.

 

Και μια και ανέφερες τα λάδια του αυτοκινήτου, όταν νοικιάζεις ένα αυτοκίνητο ποιος πληρώνει την αλλαγή λαδιών? Ο ιδιοκτήτης(η εταιρεία leasing δλδ) ή ο ενοικιαστής?

 

2) Έτσι ακριβώς όπως το περιγράφεις σαφώς φταίει ΚΑΙ ο ενοικιαστής(όχι μόνο ο ενοικιαστής), εφόσον βέβαια δεν μπήκε στον κόπο να ενημερώσει τον ιδιοκτήτη για το πρόβλημα.

Ολα αυτα τα χρονια που μενει μεσα και εχω βαψει και εχω αλλαξει μονωσεις και γενικα εχω κανει αρκετες εργασιες. Απλα θεωρω πως μια λεκανη τουαλετας, η οποια με φυσιολογικη χρηση δε σπαει ετσι απλα, θα μπορουσε να την αλλαξει μονος του. 

 

Υ.Γ. Ο ενοικιαστης παρολο που ειναι τυπικος στις υποχρεωσεις του κλπ ως προς το ενοικιο, δε μπορω να πω πως το προσεχει ιδιαιτερα το σπιτι. Απλα επειδη το σπιτι ειναι σε επαρχεια αρκετα μακρια και εγω βρισκομαι Αθηνα, δε μπορω να εχω αμεσο ελεγχο του τι γινεται. 

 

Για την λεκάνη θα συμφωνήσω, αν πράγματι είναι έτσι όπως τα λες. Κατά τα άλλα είναι πολύ περίεργες οι απόψεις σου, ΔΕΝ του έκανες χάρη πχ που χρεώθηκες εσύ τα σάπια ντουλάπια, υποχρέωση σου ήταν.

 

ΥΓ

Το "δεν προσέχει ιδιαίτερα το σπίτι" μπορεί να ερμηνευτεί ποικιλοτρόπως, και μάλιστα μέχρι ενός ορισμένου σημείου φυσικό και επόμενο είναι μια και το σπίτι αυτό δεν είναι δικό του. Όπως σου έγραψα και πριν, εφόσον δεν είσαι ευχαριστημένος από τη μίσθωση μπορείς να του ζητήσεις να αποχωρήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 316
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ερωτημα.

Αν ο θερμοσιφωνας χαλάσει, ο ιδιοκτητης αρνειται να πληρωσει και ο ενοικιαστης τον αντικαταστησει με δικά του έξοδα, μπορει μετά να τα αφαιρέσει απο ενοικιο ή αυτο δεν γινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ερωτημα.

Αν ο θερμοσιφωνας χαλάσει, ο ιδιοκτητης αρνειται να πληρωσει και ο ενοικιαστης τον αντικαταστησει με δικά του έξοδα, μπορει μετά να τα αφαιρέσει απο ενοικιο ή αυτο δεν γινεται;

 

Ναι γίνεται. Αν δεν το δεχτεί, απλά φεύγοντας παίρνεις μαζί σου και το θερμοσίφωνα που άλλαξες... :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ήθελα να μάθω πως ότι από τη μια είναι μακριά και δεν μπορεί να το ελέγξει ξέρει ότι ο ενοικιαστής δεν πρόσεχει το σπίτι

 

Πηγαινω μια φορα τον χρονο ή τα 2 χρονια για λιγες μερες. Οσο ειμαι εκει κοιταω τι παιζει και κανω ο,τι εργασιες μπορει να χρειαστουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα αυτα τα χρονια που μενει μεσα και εχω βαψει και εχω αλλαξει μονωσεις και γενικα εχω κανει αρκετες εργασιες. Απλα θεωρω πως μια λεκανη τουαλετας, η οποια με φυσιολογικη χρηση δε σπαει ετσι απλα, θα μπορουσε να την αλλαξει μονος του. 

 

Υ.Γ. Ο ενοικιαστης παρολο που ειναι τυπικος στις υποχρεωσεις του κλπ ως προς το ενοικιο, δε μπορω να πω πως το προσεχει ιδιαιτερα το σπιτι. Απλα επειδη το σπιτι ειναι σε επαρχεια αρκετα μακρια και εγω βρισκομαι Αθηνα, δε μπορω να εχω αμεσο ελεγχο του τι γινεται. 

Αν την εσπασε ή ψωριασε η πορσελανη με τον καιρο και εκανε ρωγμη ή σκουργιασαν οι βιδες και εσπασε δεν μπορεις να το ξέρεις. Αλλα αφου με 20 χρονια χρήσης δεν την εσπασε, προφανως δεν ειναι και κανιβαλος με το σπιτι. Σιγουρα αν δεν τις εχεις αλλαξει, και οι βρυσες θα ειναι για πεταμα,γενικα θα σου βγαζει θεματακια και συνεχεια θα πρεπει να φτιαχνεις. Τωρα αν χαλασει μια καινουργια λεκανη ή μια βρύση 2ετίας τοτε ναι ειναι κακη χρήση απο ενοικιαστη.

 

Εδω στο πατρικο μου που το προσεχουμε, μετα απο 20 χρονια εχω αλλαξει οτι βρυση υπαρχει, σπιραλ,καζανακια, σωληνακι κτλ. Και τοτε ο πατερας μου ειχε βαλει οτι καλυτερο υπηρχε στην αγορα, Grohe κτλ αλλα παλι στα 20 χρονια πεταμα με το νερο που εχουμε ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτημα.

Αν ο θερμοσιφωνας χαλάσει, ο ιδιοκτητης αρνειται να πληρωσει και ο ενοικιαστης τον αντικαταστησει με δικά του έξοδα, μπορει μετά να τα αφαιρέσει απο ενοικιο ή αυτο δεν γινεται;

 

Θεωρητικά όχι, στην πράξη όμως γίνεται.

 

Αν δεν το δεχτεί, απλά φεύγοντας παίρνεις μαζί σου και το θερμοσίφωνα που άλλαξες... :)

 

Δεν είναι λύση αυτό, το ενοίκιο που πληρώνεις είναι για σπίτι ΜΕ θερμοσίφωνα. Το βρίσκω epic fail να βάλεις δικό σου θερμοσίφωνα τη στιγμή που πληρώνεις ενοίκιο (και) για θερμοσίφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα αν μου χαλάσει το καζανάκι και η λεκάνη της τουαλέτας πρέπει να πληρώσει ο ιδιοκτήτης....τι άλλο θα ακούσουμε....

Με την ίδια λογική και τις λάμπες του σπιτιού που καίγονται πρέπει να τις αλλάξει ο ιδιοκτήτης αφού καίγονται απο "φυσιολογική φθορά". 

 

Για να το πάμε και παραπέρα, αν νοικιάστηκε επιπλωμένο και χαλάσει ο φούρνος ή το κρεβάτι ή ο καναπές απο "φυσιολογική φθορά" πάλι ο ιδιοκτήτης πρέπει να αγοράσει καινούργιο φούρνο και έπιπλα στον κακόμοιρο τον ενοικιαστή.

 

Ολη την συντήρηση του σπιτιού την πληρώνει ο ιδιοκτήτης. Αν είναι επιπλωμένο το σπίτι αυτό σημαίνει φυσικά και την συντήρηση/αντικατάσταση ηλεκτρικών συσκευών και όχι μόνο και είναι απόλυτα λογικό. Το μόνο πράγμα που θα έπρεπε να απασχολεί τον ενοικιαστή είναι φυσικά το ενοίκιο και να μην κάνει τσόντα τοίχους, πατώματα, κλειδαριές κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

 

 

Δεν είναι λύση αυτό, το ενοίκιο που πληρώνεις είναι για σπίτι ΜΕ θερμοσίφωνα. Το βρίσκω epic fail να βάλεις δικό σου θερμοσίφωνα τη στιγμή που πληρώνεις ενοίκιο (και) για θερμοσίφωνα.

 

Ναι βρε παιδί μου συμφωνώ. Αλλά αν πέσεις σε προβληματικό ιδιοκτήτη και δεν μπορείς να φύγεις άμεσα τι θα κάνεις, θα μείνεις χωρίς ζεστό νερό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε παιδί μου συμφωνώ. Αλλά αν πέσεις σε προβληματικό ιδιοκτήτη και δεν μπορείς να φύγεις άμεσα τι θα κάνεις, θα μείνεις χωρίς ζεστό νερό? 

 

Είπαμε, τον φτιάχνεις με δικά σου έξοδα και μετά τον αφαιρείς από το επόμενο ενοίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε, τον φτιάχνεις με δικά σου έξοδα και μετά τον αφαιρείς από το επόμενο ενοίκιο.

Αν ειναι προβληματικος ο ιδιοκτητης δε θα ειναι τοσο απλα τα πραματα.

Νοικιασα μονοκατοικια που πριν απο εμενα εμεναν οι ιδιοκτητες 20 χρονια και το σπιτι ειναι οτι να'ναι.

Μιλαμε για την πατεντα της πατεντας,τραβηγμενες γραμμες ρευματος απο οπου να'ναι,μπριζες που << δεν ειναι μπριζες >> οπως γραφει ενα σημειωμα,ασφαλειες που πεφτουν οταν μαγειρευω επειδη ολα τα της κουζινας ειναι στην ιδια γραμμη,λαστιχενιοι σωληνες στο μπανιο,βουλωμενο ολο το μπανιο,αποχετευση του πλυντηριου στη μπανιερα,χαλασμενα κλιματιστικα,αυθαιρετα δωματια που μπαζουν αερα και ποντικια και αλλα πολλα.

Το θεμα ειναι πως εγω φερνω δικους μου μαστορες που μου χρεωνουν τα ελαχιστα και η νοικοκυρα μου λεει οτι αν θελω να πηγαινω δικους μου μαστορες οτι θα πρεπει να τους πληρωνω εγω,αλλιως θα φερνει αυτα δικους της πατενταριδες που ενδεχομενως θα τα κανουν ολα πιο πουτ@ν@ απο οτι ειναι ηδη.

Το θεμα ειναι οτι συνεχεια κατι χαλαει και εγω δε μπορω να περιμενω ποτε θα συνεννοηθω μαζι της και ποτε θα συννενοηθει εκεινη με τα μαστορια της,ασε που λειπω απο το σπιτι συχνα λογω δουλειας.

Να δω ποσο θα τραβηξει η ολη ιστορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτημα.

Αν ο θερμοσιφωνας χαλάσει, ο ιδιοκτητης αρνειται να πληρωσει και ο ενοικιαστης τον αντικαταστησει με δικά του έξοδα, μπορει μετά να τα αφαιρέσει απο ενοικιο ή αυτο δεν γινεται;

Το χω κανει, εγινε φασαρια μετα. Κατοπιν συννεοησης μονο.

Αν ειναι προβληματικος ο ιδιοκτητης δε θα ειναι τοσο απλα τα πραματα.

Νοικιασα μονοκατοικια που πριν απο εμενα εμεναν οι ιδιοκτητες 20 χρονια και το σπιτι ειναι οτι να'ναι.

Μιλαμε για την πατεντα της πατεντας,τραβηγμενες γραμμες ρευματος απο οπου να'ναι,μπριζες που << δεν ειναι μπριζες >> οπως γραφει ενα σημειωμα,ασφαλειες που πεφτουν οταν μαγειρευω επειδη ολα τα της κουζινας ειναι στην ιδια γραμμη,λαστιχενιοι σωληνες στο μπανιο,βουλωμενο ολο το μπανιο,αποχετευση του πλυντηριου στη μπανιερα,χαλασμενα κλιματιστικα,αυθαιρετα δωματια που μπαζουν αερα και ποντικια και αλλα πολλα.

Το θεμα ειναι πως εγω φερνω δικους μου μαστορες που μου χρεωνουν τα ελαχιστα και η νοικοκυρα μου λεει οτι αν θελω να πηγαινω δικους μου μαστορες οτι θα πρεπει να τους πληρωνω εγω,αλλιως θα φερνει αυτα δικους της πατενταριδες που ενδεχομενως θα τα κανουν ολα πιο πουτ@ν@ απο οτι ειναι ηδη.

Το θεμα ειναι οτι συνεχεια κατι χαλαει και εγω δε μπορω να περιμενω ποτε θα συνεννοηθω μαζι της και ποτε θα συννενοηθει εκεινη με τα μαστορια της,ασε που λειπω απο το σπιτι συχνα λογω δουλειας.

Να δω ποσο θα τραβηξει η ολη ιστορια.

Είπαμε, τον φτιάχνεις με δικά σου έξοδα και μετά τον αφαιρείς από το επόμενο ενοίκιο.

Και για καποια παλια σπιτια που χαλανε συνεχεια, να ξερετε υπαρχει περιπτωση να παρεις και χρηματα αντι να δωσεις απο τον ιδιοκτητη. Πχ αν το νοικι ειναι 200 και οι ζημιες πανε 250, πας στον ιδιοκτητη και σου δινει και ενα πενταρικο :) θεωρητικα παντα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι προβληματικος ο ιδιοκτητης δε θα ειναι τοσο απλα τα πραματα.

Νοικιασα μονοκατοικια που πριν απο εμενα εμεναν οι ιδιοκτητες 20 χρονια και το σπιτι ειναι οτι να'ναι.

Μιλαμε για την πατεντα της πατεντας,τραβηγμενες γραμμες ρευματος απο οπου να'ναι,μπριζες που << δεν ειναι μπριζες >> οπως γραφει ενα σημειωμα,ασφαλειες που πεφτουν οταν μαγειρευω επειδη ολα τα της κουζινας ειναι στην ιδια γραμμη,λαστιχενιοι σωληνες στο μπανιο,βουλωμενο ολο το μπανιο,αποχετευση του πλυντηριου στη μπανιερα,χαλασμενα κλιματιστικα,αυθαιρετα δωματια που μπαζουν αερα και ποντικια και αλλα πολλα.

Το θεμα ειναι πως εγω φερνω δικους μου μαστορες που μου χρεωνουν τα ελαχιστα και η νοικοκυρα μου λεει οτι αν θελω να πηγαινω δικους μου μαστορες οτι θα πρεπει να τους πληρωνω εγω,αλλιως θα φερνει αυτα δικους της πατενταριδες που ενδεχομενως θα τα κανουν ολα πιο πουτ@ν@ απο οτι ειναι ηδη.

Το θεμα ειναι οτι συνεχεια κατι χαλαει και εγω δε μπορω να περιμενω ποτε θα συνεννοηθω μαζι της και ποτε θα συννενοηθει εκεινη με τα μαστορια της,ασε που λειπω απο το σπιτι συχνα λογω δουλειας.

Να δω ποσο θα τραβηξει η ολη ιστορια.

 

https://www.youtube.com/watch?v=_xe-JZ81y9Q

 

Μα καλά, πριν το νοικιάσεις δεν το κοίταξες καν? Εφόσον είναι τόσο ερείπιο όσο λες, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να φύγεις από εκεί μέσα το συντομότερο δυνατόν. Η απάντηση που έδωσα αφορούσε έναν χαλασμένο θερμοσίφωνα, όχι ένα σπίτι που δεν δουλεύει τίποτα.

Το χω κανει, εγινε φασαρια μετα. Κατοπιν συννεοησης μονο.

Έγινε φασαρία, και? Σου έκανε δικαστήριο μήπως? Σε έκλεισε φυλακή?

 

Η απάντηση που έδωσα ήταν στην περίπτωση που ο ιδιοκτήτης αρνηθεί να αποκαταστήσει τη ζημιά, που το "Κατοπιν συννεοησης" δεν είναι εφικτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

https://www.youtube.com/watch?v=_xe-JZ81y9Q

 

Μα καλά, πριν το νοικιάσεις δεν το κοίταξες καν? Εφόσον είναι τόσο ερείπιο όσο λες, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να φύγεις από εκεί μέσα το συντομότερο δυνατόν. Η απάντηση που έδωσα αφορούσε έναν χαλασμένο θερμοσίφωνα, όχι ένα σπίτι που δεν δουλεύει τίποτα.

 

 

Δεν ειναι και καλυβι,απλα ειναι παλιο.

Δεν ειχα καταλαβει οτι θα ειναι τοσο δυσλειτουργικο,το προβλημα ειναι οτι εχουν γινει πολλες πατεντες αντι να επισκευαστουν κανονικα,με αποτελεσμα να διαλυονται σιγα σιγα.

Μπηκα πολυ βιαστικα,καθως εμενα σε σπιτι ΤΙΓΚΑ ΥΓΡΑΣΙΑ και καθως δουλευω πρωι βραδυ δεν μπορουσα να ψαξω αλλο,βρηκα αυτο και μπηκα.

Θελω να φυγω,απλα δε βρισκεται ευκολα σπιτι στην Καλαματα,αν διαβασεις πιο πανω θα δεις τι εχω τραβηξει φετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Διαβάζω απίθανα πράγματα εδώ μέσα κυρίως από ιδιοκτήτες....!!!

 

Επειδή ήμουν ιδιοκτήτης κατοικίας την οποία νοίκιαζα για αρκετά χρόνια σε κάθε λογής νοικάρη (από λαμόγιο έως τον πιο οκ) αλλά επειδή επίσης μένω και σε κατοικία που νοικιάζει η μητέρα μου 45 χρόνια τώρα, να σας πω ότι κανονικά οι φθορές του σπιτιού που δεν οφείλονται σε υπαιτιότητα του ενοικιαστή + φθορές φυσιολογικής χρήσης είναι του ιδιοκτήτη.

 

Φθορές με υπαιτιότητα του ενοικιαστή είναι του ενοικιαστή.

 

Αυτό σημαίνει ότι:

 

α) ο χαλασμένος θερμοσίφωνας είναι του ιδιοκτήτη εκτός αν ανέβηκε ο άλλος στο πατάρι και τον κοπάναγε να σπάσει

 

β) η λεκάνη του μπάνιου, τα έπιπλα κουζίνας κτλ αν σπάσανε από φυσιολογική χρήση - φθορά χρόνου είναι του ιδιοκτήτη

 

Ακόμα και το πάτωμα που κάποιοι κάνουν πλακίτσα είναι φυσιολογική φθορά χρήσης και είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη εκτός αν ο ενοικιαστής είναι ιπτάμενος ινδός να μην σας χαλάει και το πάτωμα!!!!

 

 

Ξαναλέω ότι ήμουν ιδιοκτήτης (το πούλησα μόλις άρχισε η κρίση) αλλά και ενοικιαστής και μάλιστα 45 χρόνια στο ίδιο σπίτι.

 

Που σημαίνει ότι έχουμε "αγοράσει" το σπίτι τουλάχιστον 3 φορές.

Που σημαίνει ότι ο ιδιοκτήτης δεν έχει πληρώσει για βαψίματα από το 1973.

Και άλλα πολλά...

 

Αλλά το κακό πολλών ιδιοκτητών είναι ότι τα βλέπουν όπως τους συμφέρει και το κακό πολλών ενοικιαστών είναι ότι είναι τα μεγαλύτερα λαμόγια ever (με απλήρωτα ενοίκια, καταστροφές, απλήρωτες ΔΕΚΟ, κτλ.)

 

Ότι λένε οι νόμοι κύριοι-ες..

 

Το μόνο που δυσκολεύομαι είναι ως προ το βάψιμο μετά την αποχώρηση - λήξη συμβολαίου

 

Άλλοι λένε ότι είναι του ενοικιαστή (να το παραδώσει όπως το παρέλαβε) και άλλοι του ιδιοκτήτη (φυσιολογική χρήση)

 

Φαντάζομαι τώρα που σκέφτομαι να πάρω την μητέρα μου σε άλλο δικό μου σπίτι να μας ζητήσει η ιδιοκτήτρια μετά από 45 χρόνια ενοικίων - ούτε 1 δραχμή δεν έλειψε ποτέ - να της το παραδώσουμε και βαμμένο....!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...