Προς το περιεχόμενο

Χάλασε ο θερμοσίφωνας σε σπιτι με ενοίκιο


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

....................

Και εννοείται αυτή η μάστιγα με το να βάζεις σπιτι σου οικογένεια και μετά από 1 χρονο να λες ότι θες το σπιτι για ιδιοκατοίκηση (ενώ έχεις συμβόλαιο για 3 χρόνια λογου χάρη). Δε ξέρω τι παιζει σε τέτοιες περιπτωσεις και αν ο ενοικιαστης πρέπει να φυγει, αλλά είναι μπόλικοι που κάνουν αυτή τη πονηράδα τωρα τελευταία. Ναι ελάτε να μεινετε για πολλά χρονια και 1 χρονο μετά… «ε ξέρετε η κορη μου παντρεύεται, αν μπορειτε να φυγετε» κτλ κτλ.

 

Δεν υπαρχει αυτο το τελευταιο και φυσικα δεν προκειται και για μαστιγα. Απλα οπως λεει ο φιλος παραπανω, ειναι απλη παρακληση, χωρις να εχει σημασια ο πραγματικος ή οχι σκοπος, την οποια και ανετα μπορει να αγνοησει ο ενοικιαστης απο τη στιγμη που η τριετης δεσμευση ειναι απολυτη και ξεκαθαρη με πληρη καλυψη απο τον νομο.

 

Ταυτοχρονα η τριετης δεσμευση, εχει και ενα αλλο καλο, σε οτι αφορα τους ιδιοκτητες αυτη τη φορα, εναντι των ενοικιαστων που καθονταν ενα χρονο σε ενα σπιτι κι ας ειχαν υπογραψει μεγαλυτερα ή και πολυχρονα συμβολαια και μετα το εγκατελειπαν με φθορες, ακομα και πανω απο το οποιοδηποτε οριο του "φυσιολογικου λογω χρονου" και ηταν δυσκολο να κυνηγηθουν νομικα, αν και καποιοι το εκαναν. Πλεον οταν καποιος νοικιαζει σπιτι, αυτο ειναι ξεκαθαρο και διαφορο απο το ξενοδοχειο.

 

Τελος επειδη βλεπω και σε αυτο αλλα και σε αλλα νηματα, να αναφερονται αποφασεις του Αρειου Παγου οι οποιες αποτελουν μεν νομολογια αλλα φτανουν σε αυτον τον βαθμο εξαιρετικες μονον περιπτωσεις, να θυμισω πως υπαρχουν και ολα τα ενδιαμεσα δικαστηρια που κρινουν μια διαφορα οπως για παραδειγμα του ποιος θα πληρωσει τον χαλασμενο θερμοσιφωνα ( ξεκαθαρα ο ιδιοκτητης αφου προκειται για συσκευη που αφησε στον χωρο προς εκμεταλλευση και δεν τον νοικιασε χωρις την υπαρξη ζεστου νερου ), του ποιος θα πληρωσει τον χαλασμενο αποροφητηρα ( και παλι ο ιδιοκτητης που αφησε μια επιπροσθετη συσκευη στον ελεγχο καποιου που δεν γνωριζει το πως χειριζεται το ηλεκτρικο ρευμα, το αν θα τηρει την συντηρηση και τους κανονες ασφαλειας ή θα τα αφησει στην τυχη του και θα προκαλεσει πυρκαια ) ή του καναπε ( ξεκαθαρα του ενοικιαστη ο οποιος δεν θα μπορει να αποδειξει οτι δεν χοροπηδαγε καθημερινα πανω του ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 316
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ελάχιστοι συμπεριφέρονται έτσι. Όσοι έχουν «νεοδμητα» (απ το 2000 και μετά) με αυτονομία θέρμανσης και θέση πάρκινκ έχουν πολύ υπεροπτική συμπεριφορά και δε σηκώνουν μυγα στο σπαθί τους αφου ξέρουν οτι αυτά ζητάει ο κόσμος.

 

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς, αλλά μέχρι ενός σημείου λογικό το βρίσκω.

 

Δεν αναφέρομαι σε περιπτωσεις ατομων που έλεγαν ότι θέλουν να έρχονται να ελέγχουν το σπίτι ανα βδομάδα για να βλεπουν αν έχουμε χαλάσει τα πανάκριβά τους πατώματα, ούτε άλλους που ήθελαν να υπογράψουμε ειδικό συμβόλαιο φτιαγμένο από δικο τους δικηγόρο που αν το υπέγραφες τους πλήρωνες ακομα και αν γκρεμιζοταν η πολυκατοικια που λέει ο λόγος.

 

Κοίτα, αν δεν σου αρέσουν οι όροι που σου βάζει ο άλλος, απλά προσπερνάς. Είτε είσαι ιδιοκτήτης, είτε ενοικιαστής.

 

Υπάρχουν οι πιο πονηροί που δινεις τα χέρια, υπογράφεις τα συμβόλαια και μετά ότι ζημιά γίνει (πχ αλλαγη θερμοσίφωνα) σου λένε ότι δε μπορεις να κρατήσεις το ενοικιο, είναι παράνομο, σου στέλνουν εξωδικα κτλ, οπότε είτε αναγκάζεσαι να μη προχωρήσεις στην αποκατάσταση της βλάβης, ειτε να ρισκάρεις να μη βάλεις ολο το ενοικιο.

 

Ας λένε ότι θέλουν, όσο παράνομο είναι να φτιάξεις μόνος σου τον θερμοσίφωνα κρατώντας τα χρήματα από το ενοίκιο, άλλο τόσο παράνομο είναι να αρνηθεί να σου αποκαταστήσει αυτός τη βλάβη. Οι κούφιες απειλές και τα εξώδικα δεν υποχρέωσαν ποτέ κανέναν να κάνει οτιδήποτε.

 

Σε εμένα έχει τυχει να έχει το σπιτι διαρροή, ηρθε 2 φορές υπερογκο ποσό για το νερό, ο ιδιοκτήτης σφυριζε αδιάφορος και αν δε πληρωνα θα μου έκοβαν το νερό. Άλλος, υποστηριζε ότι παρέδωσε βαμμένο σπίτι (πάντα φροντίζω να έχω βιντεο του σπιτιου και φωτογραφίες απεσταλμένες από ένα μέιλ σε άλλο) και άλλος ότι το σπιτι είναι στην εντέλεια και ο ενοικιαστής βλέπει φαντάσματα.

 

Την είπαμε τη λύση, αν αρνείται να αποκαταστήσει τις βλάβες τότε τις φτιάχνεις μόνος σου, και τις αφαιρείς από το ενοίκιο. Ε λογικά την επόμενη φορά θα έρθει τρέχοντας να φτιάξει ότι χάλασε.

 

Και εννοείται αυτή η μάστιγα με το να βάζεις σπιτι σου οικογένεια και μετά από 1 χρονο να λες ότι θες το σπιτι για ιδιοκατοίκηση (ενώ έχεις συμβόλαιο για 3 χρόνια λογου χάρη). Δε ξέρω τι παιζει σε τέτοιες περιπτωσεις και αν ο ενοικιαστης πρέπει να φυγει, αλλά είναι μπόλικοι που κάνουν αυτή τη πονηράδα τωρα τελευταία. Ναι ελάτε να μεινετε για πολλά χρονια και 1 χρονο μετά… «ε ξέρετε η κορη μου παντρεύεται, αν μπορειτε να φυγετε» κτλ κτλ.

 

Έχεις μείνει τουλάχιστον 20 χρόνια πίσω, η ιδιοκατοίκηση έχει πάψει από το 1997 να αποτελεί λόγο έξωσης. Αν σου πει "ξέρετε η κόρη μου παντρεύεται κτλ" και εσύ μπορείς να του πεις "ευχαρίστως, αλλά ξέρετε έχω επενδύσει πολλά σε αυτό το σπίτι, θα δεχτώ αν μου δώσετε αποζημίωση ύψους 12 μισθωμάτων συν τα έξοδα της μετακόμισης".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/9/2017 στις 1:05 ΜΜ, GREEKEAGLE12 είπε

Ο φίλος Ζerg13 δεν τα ξέρει καλά. 

Εκτός το ότι υπάρχει νόμος του Αστικού Κώδικα περί φυσιολογικής φθοράς λόγω φυσιολογικής χρήσης, 

υπάρχει και απόφαση του Αρείου Πάγου για παρόμοιο περιστατικό όπου οι ιδιοκτήτες ενοικίαζαν ακίνητο στην Ελληνική Αστυνομία για 36 χρόνια και ζητούσαν αποζημιώσεις.

Το δικαστήριο δεν του επιδίκασε φυσικά τίποτε παρά μόνο κάποιο ποσό για κάποιες μεταλλικές κατασκευές που είχαν κάνει στο κτίριο.1

Με βάση λοιπόν την απόφαση του Άρειου Πάγου το οποίο είναι και το ανώτατο δικαστήριο της χώρας.... δεν ισχύουν αυτά που λέει ο φίλος Zerg13 

 

Έτσι είναι το σωστό και έτσι έκανα και εγώ όταν είχα σωστούς νοικάρηδες.

 

Διαβάστε και την απόφαση του δικαστηρίου το οποίο θεωρείται δεδικασμένο...

http://www.tovima.gr/relatedarticles/article/?aid=336516

Αυτο που λεει εκει μεσα ειναι οτι σε 36ετη χ 15χιλιαρικα(18600 με τις προσαυξησεις)  το μηνα εβγαλαν ~7μυρια και ζηταγαν καμμια 70αρια χιλιαρικα εξτρα :P

Δεδικασμενο για συγκεκριμενες περιπτωσεις...μην διαβαζετε τιτλους φυλλαδων;)

Οτι υπογραψεις στους ορους ισχυει.- αν υπεγραψαν ολες τις ζημιες τις πληρωνει ο ενοικιαστης δεν αμφισβητειτε ουτε απο αρειο παγο

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά ξεθάβω το θέμα να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Έμενα σε ενοίκιο τα τελευταία 2 χρόνια σε ένα νεόδμητο (του 2007 αν θυμάμαι καλά). Το Γενάρη έφυγα λίγο βιαστικά και του άφησα την εγγύηση + κάποια έξτρα λεφτά για βάψιμο, καθώς δεν προλάβαινα να ασχοληθώ εγώ. Πριν μερικές μέρες με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει ότι τώρα πήγε να το δείξει σε άλλους και τα ντουλάπια της κουζίνας ήταν φουσκωμένα και είχαν λαδιές και θα πρέπει να τα αλλάξει και να κανονίσουμε. Έχει δικαίωμα να μου ζητάει λεφτά για την αλλαγή;

Εγώ έκανα τη συνηθισμένη χρήση με μαγείρεμα κτλ. Από την αρχή δεν είχαν και την καλύτερη κατάσταση αλλά δεν ασχολήθηκα και τελευταία απλά αυτό που είναι σαν αυτοκόλλητο από πάνω είχε αρχίσει να φεύγει πιο πολύ σε 2 από τις πόρτες. Δε νομίζω να ήταν και η καλύτερη ποιότητα. Σε καμία περίπτωση δεν ήταν φουσκωμένα όλα όπως υποστηρίζει.

Αν αφήσουμε ότι με πήρα μετά από 3 μήνες, χωρίς να ξέρω τι γίνεται με το σπίτι τόσο καιρό, μπορεί να μου ζητάει λεφτά γι'αυτό; Κανονικά δε θα έπρεπε να είναι στα πλαίσια της φυσιολογικής φθοράς;

Να σημειώσω ότι όταν του έδωσα τα κλείδια δεν έκατσε και πολύ - έρηξε μία ματιά στα γρήγορα χωρίς φυσικά να ανφέρει κάτι τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, kiko33gr είπε

Παιδιά ξεθάβω το θέμα να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Έμενα σε ενοίκιο τα τελευταία 2 χρόνια σε ένα νεόδμητο (του 2007 αν θυμάμαι καλά). Το Γενάρη έφυγα λίγο βιαστικά και του άφησα την εγγύηση + κάποια έξτρα λεφτά για βάψιμο, καθώς δεν προλάβαινα να ασχοληθώ εγώ. Πριν μερικές μέρες με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει ότι τώρα πήγε να το δείξει σε άλλους και τα ντουλάπια της κουζίνας ήταν φουσκωμένα και είχαν λαδιές και θα πρέπει να τα αλλάξει και να κανονίσουμε. Έχει δικαίωμα να μου ζητάει λεφτά για την αλλαγή;

Εγώ έκανα τη συνηθισμένη χρήση με μαγείρεμα κτλ. Από την αρχή δεν είχαν και την καλύτερη κατάσταση αλλά δεν ασχολήθηκα και τελευταία απλά αυτό που είναι σαν αυτοκόλλητο από πάνω είχε αρχίσει να φεύγει πιο πολύ σε 2 από τις πόρτες. Δε νομίζω να ήταν και η καλύτερη ποιότητα. Σε καμία περίπτωση δεν ήταν φουσκωμένα όλα όπως υποστηρίζει.

Αν αφήσουμε ότι με πήρα μετά από 3 μήνες, χωρίς να ξέρω τι γίνεται με το σπίτι τόσο καιρό, μπορεί να μου ζητάει λεφτά γι'αυτό; Κανονικά δε θα έπρεπε να είναι στα πλαίσια της φυσιολογικής φθοράς;

Να σημειώσω ότι όταν του έδωσα τα κλείδια δεν έκατσε και πολύ - έρηξε μία ματιά στα γρήγορα χωρίς φυσικά να ανφέρει κάτι τότε.

Δικο σου λαθος ειναι, αλλα οχι δεν μπορει να ζηταει μετα απο καιρο. Ας το ελενχε τοτε. Μονο αν εσυ θεωρεις οτι εχεις κανει ζημια του τα δινεις μονος σου,

δεν μπορεις να παραλαβεις επιπλα σε καλη κατασταση και να τα αφησεις πισω διαλυμενα. Η εγγηυση δεν επιστρεφεται, για τετοια ζητηματα.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Δικο σου λαθος ειναι, αλλα οχι δεν μπορει να ζηταει μετα απο καιρο. Ας το ελενχε τοτε. Μονο αν εσυ θεωρεις οτι εχεις κανει ζημια του τα δινεις μονος σου,

δεν μπορεις να παραλαβεις επιπλα σε καλη κατασταση και να τα αφησεις πισω διαλυμενα. Η εγγηυση δεν επιστρεφεται, για τετοια ζητηματα.

Σε καμία περίπτωση δεν ήταν διαλυμένα - αυτό που ξεχώριζε από τότε που μπήκα ήταν η πόρτα του ντουλαπιού πάνω από την κουζίνα. Αυτό που είναι σαν αυτοκόλλητο σαν πάνω στρώση στο MDF είχε αρχίσει να σηκώνεται και μετά από καιρό έγινε κάπως χειρότερο. Ούτε τα έβρεχα με νερό επίτηδες, ούτε τα τράβαγα να ξεκολλήσουν. Τα ντουλάπια ήταν μια χαρά λειτουργικά και εμένα τουλάχιστον ποτέ δε μου φαινόντουσαν άσχημα και ότι θα πρέπει να αλλαχθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, kiko33gr είπε

Σε καμία περίπτωση δεν ήταν διαλυμένα - αυτό που ξεχώριζε από τότε που μπήκα ήταν η πόρτα του ντουλαπιού πάνω από την κουζίνα. Αυτό που είναι σαν αυτοκόλλητο σαν πάνω στρώση στο MDF είχε αρχίσει να σηκώνεται και μετά από καιρό έγινε κάπως χειρότερο. Ούτε τα έβρεχα με νερό επίτηδες, ούτε τα τράβαγα να ξεκολλήσουν. Τα ντουλάπια ήταν μια χαρά λειτουργικά και εμένα τουλάχιστον ποτέ δε μου φαινόντουσαν άσχημα και ότι θα πρέπει να αλλαχθούν.

και ποιος σου λεει οτι δεν ειχε βαλει αυτους τους 3 μηνες μεσα 10 μαγκλαραδες που διέλυσαν το σπιτι πιστολιασαν και εφυγαν;

οφειλε να το ελεγξει τότε, και κακως του αφησες και την εγγυηση+επιπλεον λεφτα... σε βρηκε κοροιδο και θελει να σου φάει κι αλλα. Δεν εχεις καμια απολύτως υποχρεωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α δεν το προσεξα αυτο με την εγγυηση και το βαψιμο. Μια χαρα εισαι τοτε kiko33gr. Θα τους πεις απλα σου αφησα την εγγυηση και παραπανω χρηματα,και τελος.

4 ώρες πριν, paylidis είπε

και ποιος σου λεει οτι δεν ειχε βαλει αυτους τους 3 μηνες μεσα 10 μαγκλαραδες που διέλυσαν το σπιτι πιστολιασαν και εφυγαν;

οφειλε να το ελεγξει τότε, και κακως του αφησες και την εγγυηση+επιπλεον λεφτα... σε βρηκε κοροιδο και θελει να σου φάει κι αλλα. Δεν εχεις καμια απολύτως υποχρεωση.

Ζημιες πληρωνει ο ενοικιαστης, οχι ο ιδιοκτητης. Τωρα αν θες να το αφησεις διαλυμενο και να φυγεις, αν στο επιτρεπουν, καντο. 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zerg13 είπε

Ζημιες πληρωνει ο ενοικιαστης, οχι ο ιδιοκτητης. Τωρα αν θες να το αφησεις διαλυμενο και να φυγεις, αν στο επιτρεπουν, καντο. 

To ιδιο λεμε, απλα εξηγω οτι μαλλον τον/τη βρηκε κοροιδο και παει να του/της φαει λεφτα τόσους μήνες μετά, που ενας θεος ξερει τι μπορει να εχει γινει εκει μεσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ασχολεισαι καθολου...το σπιτι το παρεδωσες πριν 3μηνες.. δεν εχει δικαιωμα να ζητησει τιποτα τωρα... αν τυχον υπηρχαν ζημιες θα επρεπε να σου ζητησει επιδιορθωση ή χρηματα οταν του παρεδιδες κλειδια... τωρα τελος!!!!

Επισης αν εμεινε η εγγυση μεσα κακως θα επρεπε να σου την  επιστρεψει ...αφου θελει να ειναι τυπικος...εκτος και αν την συμψιφισατε με ενοικιο ή πληρωμη λογαριασμων ή οτιδηποτε αλλο.

Ειναι αδυνατον οτιδηποτε να μεινει στην ιδια κατασταση απο οτι ηταν  καινουριο,... μετα απο 5-10-25-20 χρονια... ειδικα αμα ειναι και τιποτα εργολαβικα φτηνιαρικα επιπλα μετα καμμια 10 χρονια διαλυονται οσο καλη χρηση και να τα κανεις..Φυσιολογικη φθορα ειναι αυτο που επικαλειται ο ιδιοκτητης... θελει να κανει ανακαινιση τζαμπα... μην ασχολεισαι...αν θελει ας παει και σε δικηγορο...δεν μπορει να επικαλεστει τιποτα...κοροιδο προσπαθει να σε πιασει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Έχω μπει σε ένα σπίτι εδώ και 3 χρόνια ,νεόδμητο καλής κατασκευής με ένα ιδιοκτήτη ο οποίος έχει δάνεια και πολλά χρέη.

Πλήρωσα εγώ το βάψιμο (120 τ.μ.) περίπου 900 ευρώ γιατί δεν είχε… με αντάλλαγμα 2 air-condition και μια ηλεκτρική κουζίνα που είχε ήδη το σπίτι…

Πλήρωσα 2 τέντες  περίπου 1200 ευρώ γιατί δεν είχε…

Έφτιαξα τα ηλεκτρικά γιατί ήταν σε κακή κατάσταση 200 ευρώ

Αγόρασα έπιπλο για το μπάνιο γιατί ο γιος του που ήταν πριν έφυγε το πήρε και αυτό. 150 ευρώ.

Άλλαξα μηχανισμό καζανάκι και βρύση μπανιέρας τον 1ο χρόνο… 150 ευρώ

Τον 2ο χρόνο κολλάει η κλειδαριά της πυλωτής καθώς έμπαινε η γυναίκα μου 380 ευρώ.. του άλλαξα και όλα τα κλειδιά!!!!

Σούμα 2980 σε τρία χρόνια!

Και σήμερα χαλάει ο ηλιακός θερμοσίφωνας… Ο υδραυλικός του είπε ότι δεν είχε κάνει ποτέ συντήρηση. Με παίρνει τηλέφωνο με υπονοούμενα ότι έχουμε μέρος της ευθύνης… Συγνώμη αλλά θα πρέπει να πληρώσω εγώ;

Καλά δεν έκανα που του είπα να τον βάλει εκεί που ξέρει;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...