Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, Βαγγ3λης είπε

Καλησπέρα.0.75 και 0,5 μυωπία δεν είναι για δεύτερη επέμβαση.Για βλέπεις στα 7 μέτρα απόσταση τηλεόραση πρέπει να έχεις οθόνη τηλεόρασης 75" τουλαχιστον.

 

 Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Για την τηλεόραση το είπα σαν παράδειγμα. Θελω να πώ οτι δυσκολεύομαι να δώ γράμματα μακριά (βλέπω απλα δεν ειναι τοσο καθαρά και νιώθω ενα ζόρι) και για αυτό ρωτάω να πάρω γυαλιά για αυτές τις περιπρώσεις?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, Mpoumpos είπε

Καλησπέρα,

 

Σχετικά με το θέμα Θεσσαλονίκη εχω ακουσει τα καλύτερα για την ophthalmica αλλα είναι σα 1700-1800 αν δεν κανω λαθος. Τεσπα σιγουρα ολο και καποιον γνωστό εχουμε που εχει κάνει επέμβαση οποτε ρωτάς.

Προσωπικά εγώ έκανα πριν 7 χρόνια την Lasik, είχα στο αριστερό 1,25 μυωπία + 1 αστιγματισμό και στο δεξί 2 μυωπία και 1.25 αστιγματισμο.  Μυωπία και αστιγματισμό έβγαλα στα 19 μου οταν ήμου φοιτητής. Για 1 χρόνο η μυωπία ήταν σταθερή γιατί κυριώς το μπαμ το έπαθα 19-22.  Πήγα έκανα και εγω την επέμβαση και  ο οφθαλμίατρος με άφησε στο ενα μάτι 0.5 μυωπία (δεξί). (τωρα το εκανε επίτηδες δεν ξερω δεν με ρώτησε κάνεις). Με τα μάτια μου γενικά είχα αλεργίες την άνοιξη (Επιπεφυκίτιδα) αλλά τα τελευταία χρονια (10 και δεν ξανα αντιμετώπισα πρόβλημα). Στα μάτια μου όλα ηταν μια χαρα απο άποψη πάχους κερατοειδή και όλα τα σχετικά. 

Να πώ κάτι πριν ρωτήσω η φύση της δουλειάς μου είναι μπρόστα στον Η/Υ πάνω απο 10 ώρες λόγο δουλειάς.

Το θέμα μου και η ερώτηση μου ειναι ή εξής.

Εχει 8 μηνες που νομιζω ανέβηκε η μυωπία μου στο μάτι που έβλεπε σουπερ.. Πήγα σε άλλον γιατρό για να δώ τι συμβαίνει και μου είπε οτι απέκτησα 0.75 μυωπία μόνο στο αριστερό και στο δεξί έχει παραμείνει το 0.5 μυωπίας.

1) Ρωτώ, εχει ακουσει κανεις να ανεβαίνει η μυωπία μετά απο laser? (Διάβασα οτι εχει τύχη, και ο γιατρός που πήγα ο 2ος μου ειπε οτι εχει τύχη φυσικά και σε άλλους, και αυτό συμβαίνει διότη η μυωπία δεν είχε σταθεροποιηθεί πληρως απο πριν.)

2) Θα ξαναέκανε κάποιος την επέμβαση??/ (Δεν μιλάω άμεσα γιατι αν ανεβαίνει η μυωπία δεν υπάρχει νόημα να πετσοκόβουν το μάτι μου για όλες τις παρενέργιες που έχω διαβάσει και δεί) απλά ρωτάω αν κάποιος θα την ξαναέκανε. 

3) Γυαλιά να βάλω για οταν κοιτάζω μακρία όπως?? ( όταν βλέπω τηλεόραση γιατι είναι στα 7 μέτρα απο τον καναπέ και οχι οτι δεν βλέπω, απλά νιώθω οτι ζορίζω πολύ τα μάτια μου για να δουν καθαρά τα γράμματα)

 

Ευχαριστώ πολύ

 

 

Βασικα για τοσες ωρες επρεπε να φορας γυαλια με φιλτρο και να ειχες καθιερωσει λιπαντικες σταγονες!

lasik εκανες.. Λογικα θα μπορεις να ξανακανεις μετα απο εξετασεις..  Εγω για τους βαθμου σου δεν θα την εκανα γιατι θα μπορουσε να μπω σε περιπετειες.. Ποιος σου εγγυάται την ποιοτητα ορασης-παρενεργειες..? Δηλαδη να εισαι οκ απο οξυτητα και να σου παρουσιαστει καποιο απο τα αλλα..!!!

Γιατι να μην μπορεις να φορας γυαλια?  Απλα να ειναι σωστη η συνταγη.. Δηλαδη τοσο οσο χρειαζεται και οχι να τα βλεπεις ζωηρα..!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Mpoumpos είπε

 Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Για την τηλεόραση το είπα σαν παράδειγμα. Θελω να πώ οτι δυσκολεύομαι να δώ γράμματα μακριά (βλέπω απλα δεν ειναι τοσο καθαρά και νιώθω ενα ζόρι) και για αυτό ρωτάω να πάρω γυαλιά για αυτές τις περιπρώσεις?? 

Είμαι ακριβώς στο ίδιο δίλλειμα μετα απο 4 χρόνια PRK .

Θα κάνω εξέταση μια απο τις επομενες μέρες να δουν αν άφησε τίποτα ή είναι απλά ξηροφθαλμία.

Αν κάθεσαι σε τηλεόραση ή  υπολογιστή όπως εγώ λογικό να ζορίζεσαι με την ευκρίνεια αν έχεις 0.50 .

Το παράδοξο με εμένα είναι οτι κάποιες ημέρες βλέπω αριστα κάποιες οχι τοσο καλά .

 

Επισης στο προηγούμενο ερώτημα σου ΝΑΙ μπορεί να ξαναμεφανιστεί μυωπία μετα την επέμβαση και μετα απο χρόνια .

Θυμάμαι οταν πήγα να κάνω την επέμβαση ηταν ενα παλικάρι και περιμένε να την κάνει ξανά γιατι του επανεμφανίστηκε .

Εγώ φυσικά και δεν θα ξανακάνω αν χρειαστεί για υπολογιστή οδήγηση θα βάλω γυαλιά .

 

 

Επεξ/σία από Prof_Chaos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Βασικα για τοσες ωρες επρεπε να φορας γυαλια με φιλτρο και να ειχες καθιερωσει λιπαντικες σταγονες!

lasik εκανες.. Λογικα θα μπορεις να ξανακανεις μετα απο εξετασεις..  Εγω για τους βαθμου σου δεν θα την εκανα γιατι θα μπορουσε να μπω σε περιπετειες.. Ποιος σου εγγυάται την ποιοτητα ορασης-παρενεργειες..? Δηλαδη να εισαι οκ απο οξυτητα και να σου παρουσιαστει καποιο απο τα αλλα..!!!

Γιατι να μην μπορεις να φορας γυαλια?  Απλα να ειναι σωστη η συνταγη.. Δηλαδη τοσο οσο χρειαζεται και οχι να τα βλεπεις ζωηρα..!

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Και συμφωνώ ότι ναι για τόσο δεν περνάει από το μυαλό μου να ξανακάνω αν πάει πάνω από 1 τότε θα το σκεφτόμουν αλλά παίζει ρόλο και η ηλικία που θα είμαι τότε ελπίζω να μην φτάσει απλά είναι λίγο ξενερωτικο πως να το πω. Σταγόνες έβαζα αλλά μετά το τέλος της δουλειάς που ο οφλαμιατρος που πήγα με ενημέρωσε ότι έπρεπε κάτι την διάρκεια να γίνεται τουλάχιστον 8 φορές την μέρα. Επίσης δε ξέρω αλλά διάβασα για να κάνεις lasik πρέπει να είσαι και πάνω από 1 βαθμό. Τεσπα αυτά θα είναι τοπικ ελπίζω μελλοντικό πολύ. Εύχαριστω 

9 ώρες πριν, Prof_Chaos είπε

Είμαι ακριβώς στο ίδιο δίλλειμα μετα απο 4 χρόνια PRK .

Θα κάνω εξέταση μια απο τις επομενες μέρες να δουν αν άφησε τίποτα ή είναι απλά ξηροφθαλμία.

Αν κάθεσαι σε τηλεόραση ή  υπολογιστή όπως εγώ λογικό να ζορίζεσαι με την ευκρίνεια αν έχεις 0.50 .

Το παράδοξο με εμένα είναι οτι κάποιες ημέρες βλέπω αριστα κάποιες οχι τοσο καλά .

 

Επισης στο προηγούμενο ερώτημα σου ΝΑΙ μπορεί να ξαναμεφανιστεί μυωπία μετα την επέμβαση και μετα απο χρόνια .

Θυμάμαι οταν πήγα να κάνω την επέμβαση ηταν ενα παλικάρι και περιμένε να την κάνει ξανά γιατι του επανεμφανίστηκε .

Εγώ φυσικά και δεν θα ξανακάνω αν χρειαστεί για υπολογιστή οδήγηση θα βάλω γυαλιά .

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ, κοίτα ισχύει ότι κάποιες φορές καθαρίζει αλλά αυτό είναι τις στιγμής και οφείλετε κυρίως στην ξεκούραση και λίπανση των ματιών. Ελπίζω να μην έχεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mpoumpos είπε

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Και συμφωνώ ότι ναι για τόσο δεν περνάει από το μυαλό μου να ξανακάνω αν πάει πάνω από 1 τότε θα το σκεφτόμουν αλλά παίζει ρόλο και η ηλικία που θα είμαι τότε ελπίζω να μην φτάσει απλά είναι λίγο ξενερωτικο πως να το πω. Σταγόνες έβαζα αλλά μετά το τέλος της δουλειάς που ο οφλαμιατρος που πήγα με ενημέρωσε ότι έπρεπε κάτι την διάρκεια να γίνεται τουλάχιστον 8 φορές την μέρα. Επίσης δε ξέρω αλλά διάβασα για να κάνεις lasik πρέπει να είσαι και πάνω από 1 βαθμό. Τεσπα αυτά θα είναι τοπικ ελπίζω μελλοντικό πολύ. Εύχαριστω 

Σε ευχαριστώ πολύ, κοίτα ισχύει ότι κάποιες φορές καθαρίζει αλλά αυτό είναι τις στιγμής και οφείλετε κυρίως στην ξεκούραση και λίπανση των ματιών. Ελπίζω να μην έχεις. 

αρα μήπως οφείλεται σε ξηροφθαλμία και κουρασμένα μάτια ; κανε μια εξέταση και ενημέρωσε αν θέλεις.

Εγώ Τετάρτη εχω ραντεβού οπότε θα πετάξω ενα μηνυμα εδώ να σας ενημερώσω τι γίνεται.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξηροφθαλμία,βλεφαρίτηδες και όλα αυτά σίγουρα επηρεάζουν και παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο στην όραση , εγώ έπειτα από θεραπείες(για τα 2 που αναφέρω) ξαναβλέπω όπως πριν καιρό και ας έχω στο ένα μάτι 0,50 αστιγματισμό και στο άλλο 0,50 μυωπία, δεν με επηρεάζει πουθενά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Prof_Chaos είπε

αρα μήπως οφείλεται σε ξηροφθαλμία και κουρασμένα μάτια ; κανε μια εξέταση και ενημέρωσε αν θέλεις.

Εγώ Τετάρτη εχω ραντεβού οπότε θα πετάξω ενα μηνυμα εδώ να σας ενημερώσω τι γίνεται.

Ναι οφείλεται, απλά ειμαι σιγουρος οτι ανέβηκε για μένα μιλώντας γιατι καθαρίζει για ελάχιστο χρόνικο διάστημα. Πήγα την Δευτέρα 1/3 και θα ξαναπάω ξανά απο βδομάδα για να μου γράψει γυαλιά. Ολά αυτά πήγα σε 2ο γιατρό γίατι πριν 1 χρόνο που πήγα στον γιατρό που με έκανε επέμβαση με βρήκε όλα καλά και οτι έχω το 0.5 (monovision) μονο στο ένα μάτι. Τεσπα υπομονή και δύναμη σε όλους μας.

5 λεπτά πριν, dionisis1925 είπε

Ξηροφθαλμία,βλεφαρίτηδες και όλα αυτά σίγουρα επηρεάζουν και παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο στην όραση , εγώ έπειτα από θεραπείες(για τα 2 που αναφέρω) ξαναβλέπω όπως πριν καιρό και ας έχω στο ένα μάτι 0,50 αστιγματισμό και στο άλλο 0,50 μυωπία, δεν με επηρεάζει πουθενά.

Είναι και θέμα κατασκευαστικό το καταλαβαίνω. Απλά μετά την επέμβαση σίγουρα εγώ τουλάχιστον ένιωθα τα μάτια μου πιο ξέρα.

Φυσικά και δεν μετάνιωσα που έκανα την επέμβαση απλά μου φάνηκε  λίγο η σχεδόν 10ετία  για να ξαναβγάλω αυτόν τον 0.75 που απέκτησα. Επίσης οποιος θέλει ρίχνει μία ματιά στο παρακάτω άρθρα  1 και 2 ειναι ξένο και αναφέρει πολύ ωραία πράμγατα και για την περίπτωση μου για άτομα σε υπολογιστή και επίστροφή βαθμών απο 0.5 - 1. 

Απλά στα ελληνικά δεν βρήκα τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ βάζω ακόμα σταγόνες όταν νιώθω πως τα μάτια μου ξηραίνονται.

 

Εγώ είχα 6 βαθμούς μυωπία και 1 με 1,5 βαθμό αστιγματισμό στο κάθε μάτι 

Επεξ/σία από dionisis1925
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κοντινή δραστηριότητα φαίνεται ότι μπορεί να έχει συνέπειες στην εμφάνιση ή την αύξηση της μυωπίας σε οποιαδήποτε ηλικία, ανεξαρτήτως αν μιλάμε για μάτια χειρουργημένα ή όχι.

Σε όλους όσους περνούν αρκετό χρόνο σε κοντινή δραστηριότητα, πρέπει να υπενθυμίζουμε να κάνουν μικρά, συχνά διαλείμματα κοιτώντας μακρυά. Ο made in USA κανόνας 20-20-20 (κάθε 20 λεπτά ένα μικρό διάλειμμα 20 δευτερολέπτων με τα μάτια να κοιτάζουν μακρυά πέρα από τα 20 πόδια (~6 μέτρα)) είναι μια καλή ενδεικτική καθοδήγηση.

Επίσης, όταν βρισκόμαστε μπροστά από οθόνη ανοιγοκλείνουμε τα μάτια με μικρότερη συχνότητα με αποτέλεσμα τα δάκρυα να εξατμίζονται ευκολότερα. Είναι καλό να τα βοηθάμε με κάποιο τεχνητό δάκρυ, είτε υπάρχουν συμπτώματα, είτε όχι.

Τα παραπάνω ισχύουν για όλους και όχι μόνο για αυτούς που έχουν κάνει διαθλάστική επέμβαση. Και πολύ περισσότερο για τα παιδιά που είναι πολύ πιο εύκολο να εμφανίσουν ή να αυξήσουν μυωπία.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrNick είπε

Η κοντινή δραστηριότητα φαίνεται ότι μπορεί να έχει συνέπειες στην εμφάνιση ή την αύξηση της μυωπίας σε οποιαδήποτε ηλικία, ανεξαρτήτως αν μιλάμε για μάτια χειρουργημένα ή όχι.

Σε όλους όσους περνούν αρκετό χρόνο σε κοντινή δραστηριότητα, πρέπει να υπενθυμίζουμε να κάνουν μικρά, συχνά διαλείμματα κοιτώντας μακρυά. Ο made in USA κανόνας 20-20-20 (κάθε 20 λεπτά ένα μικρό διάλειμμα 20 δευτερολέπτων με τα μάτια να κοιτάζουν μακρυά πέρα από τα 20 πόδια (~6 μέτρα)) είναι μια καλή ενδεικτική καθοδήγηση.

Επίσης, όταν βρισκόμαστε μπροστά από οθόνη ανοιγοκλείνουμε τα μάτια με μικρότερη συχνότητα με αποτέλεσμα τα δάκρυα να εξατμίζονται ευκολότερα. Είναι καλό να τα βοηθάμε με κάποιο τεχνητό δάκρυ, είτε υπάρχουν συμπτώματα, είτε όχι.

Τα παραπάνω ισχύουν για όλους και όχι μόνο για αυτούς που έχουν κάνει διαθλάστική επέμβαση. Και πολύ περισσότερο για τα παιδιά που είναι πολύ πιο εύκολο να εμφανίσουν ή να αυξήσουν μυωπία.

Πολυ χρησιμο @DrNick

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrNick είπε

Η κοντινή δραστηριότητα φαίνεται ότι μπορεί να έχει συνέπειες στην εμφάνιση ή την αύξηση της μυωπίας σε οποιαδήποτε ηλικία, ανεξαρτήτως αν μιλάμε για μάτια χειρουργημένα ή όχι.

Σε όλους όσους περνούν αρκετό χρόνο σε κοντινή δραστηριότητα, πρέπει να υπενθυμίζουμε να κάνουν μικρά, συχνά διαλείμματα κοιτώντας μακρυά. Ο made in USA κανόνας 20-20-20 (κάθε 20 λεπτά ένα μικρό διάλειμμα 20 δευτερολέπτων με τα μάτια να κοιτάζουν μακρυά πέρα από τα 20 πόδια (~6 μέτρα)) είναι μια καλή ενδεικτική καθοδήγηση.

Επίσης, όταν βρισκόμαστε μπροστά από οθόνη ανοιγοκλείνουμε τα μάτια με μικρότερη συχνότητα με αποτέλεσμα τα δάκρυα να εξατμίζονται ευκολότερα. Είναι καλό να τα βοηθάμε με κάποιο τεχνητό δάκρυ, είτε υπάρχουν συμπτώματα, είτε όχι.

Τα παραπάνω ισχύουν για όλους και όχι μόνο για αυτούς που έχουν κάνει διαθλάστική επέμβαση. Και πολύ περισσότερο για τα παιδιά που είναι πολύ πιο εύκολο να εμφανίσουν ή να αυξήσουν μυωπία.

Συμφώνω απόλυτα αλλά αυτά εμένα κανεις δεν μου τα είπε τότε. Κάνεις προσωπικά δεν μου είπε οτι μπορεί να ξαναβγάλω ή το ένα ή το άλλο ή να κάνω αυτές τις ασκήσεις που αναφέρεις. (Αν και ειναι απειρα δυσκολο να τις ακολουθήσεις ακριβώς) τουλάχιστον πλέον θα προσπαθήσω. Το μόνο που με είπε αν ξαναβγάλω που δυσκολα  θα είχα επανεμφάνιση, θα μου την ξανακάνει χωρίς κόστος (Λες και ειναι ρουτίνα να  κάνεις χειρουργίο στα μάτια) ...Τώρα ακομα δεν εψαξα να δώ να ξανακάνω τίποτα και αν πάρω γυαλιά εστω και για 0.75 για ξεκούραση λόγο δουλειάς θα μείνω με τα γυαλιά.  Δεν μετανιώνω και φυσικα θα ξανα έκανα την επέμβαση απλά ειναι αλλιώς να ξερεις και τι μπορεί να γίνει. Οι γιατροί κυρίως αποφεύγουν να σου πουνε και τι μπορεί να συμβεί αρνητικά λές και δεν θα πάς σε άλλον γιατρό για μια δευτερη άποψη οπως κάνουν οι περισσότεροι. Τεσπα εγώ προσωπικά είμαι υπέρ όλων των τεχνολογικών εξελίξεων που έχουν σαν σκοπό την βελτίωση της ποιότητας της ζωής μας. Φυσικά και ενα laser είναι ενα χειρουργείο και δεν το ξέχασα πότε αυτό και δεν πρεπει κανείς να το ξεχνάει. Τεσπά υπομονή σε όλους και δύναμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, DrNick είπε

Η κοντινή δραστηριότητα φαίνεται ότι μπορεί να έχει συνέπειες στην εμφάνιση ή την αύξηση της μυωπίας σε οποιαδήποτε ηλικία, ανεξαρτήτως αν μιλάμε για μάτια χειρουργημένα ή όχι.

Σε όλους όσους περνούν αρκετό χρόνο σε κοντινή δραστηριότητα, πρέπει να υπενθυμίζουμε να κάνουν μικρά, συχνά διαλείμματα κοιτώντας μακρυά. Ο made in USA κανόνας 20-20-20 (κάθε 20 λεπτά ένα μικρό διάλειμμα 20 δευτερολέπτων με τα μάτια να κοιτάζουν μακρυά πέρα από τα 20 πόδια (~6 μέτρα)) είναι μια καλή ενδεικτική καθοδήγηση.

Επίσης, όταν βρισκόμαστε μπροστά από οθόνη ανοιγοκλείνουμε τα μάτια με μικρότερη συχνότητα με αποτέλεσμα τα δάκρυα να εξατμίζονται ευκολότερα. Είναι καλό να τα βοηθάμε με κάποιο τεχνητό δάκρυ, είτε υπάρχουν συμπτώματα, είτε όχι.

Τα παραπάνω ισχύουν για όλους και όχι μόνο για αυτούς που έχουν κάνει διαθλάστική επέμβαση. Και πολύ περισσότερο για τα παιδιά που είναι πολύ πιο εύκολο να εμφανίσουν ή να αυξήσουν μυωπία.

Γι αυτο λεει η παλια γενιά.. Εμεις δεν ειχαμε να φαμε και δεν παρουσιαζαμε τετοια προβληματα υγειας!!!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γράψω κι εγώ την εμπειρία μου. Έκανα την μέθοδο Lasic κοντά στο 2000, ίσως 2001, το 2017 στο ίδιο μάτι , επέμβαση καταρράκτη (είμαι πριν τα 50).

Για 1-2 βαθμούς,  δεν χρειάζεται η επέμβαση ή εάν γίνει,  δεν πρέπει να μηδενιστεί.  Μου το είπε ο γιατρός μου (τότε) και το καταλαβαίνω απόλυτα τα τελευταία 5-6 χρόνια που στο μάτι που δεν διόρθωσα (0.75-1) δεν χρειάζεται να φοράω γυαλιά (πρεσβυωπιας) για να διαβάσω κοντά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, george1994 είπε

Να γράψω κι εγώ την εμπειρία μου. Έκανα την μέθοδο Lasic κοντά στο 2000, ίσως 2001, το 2017 στο ίδιο μάτι , επέμβαση καταρράκτη (είμαι πριν τα 50).

Για 1-2 βαθμούς,  δεν χρειάζεται η επέμβαση ή εάν γίνει,  δεν πρέπει να μηδενιστεί.  Μου το είπε ο γιατρός μου (τότε) και το καταλαβαίνω απόλυτα τα τελευταία 5-6 χρόνια που στο μάτι που δεν διόρθωσα (0.75-1) δεν χρειάζεται να φοράω γυαλιά (πρεσβυωπιας) για να διαβάσω κοντά. 

γιατι να μην μηδενιστει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...