Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Christav είπε

θα αφαιρεθεί στην μετεγχειρητική επίσκεψη, και πως είναι κάτι φυσιολογικό, χωρίς να υπάρχει ανησυχία. Ίσως υπήρχε αυξημένη συγκέντρωση ενζύμων πρωτεινών, βλέννης και εκδόχων των κολλυρίων..

Ακριβώς έτσι. Καλή ενυδάτωση με τεχνητά δάκρυα (αλλά και κατανάλωση νερού), ειδικά πριν την επίσκεψη για να είναι ευκίνητος ο φακός και να αφαιρεθεί εύκολα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Christav είπε

(...)Στο τέλος μίλησα και με τον γιατρό, ο οποίος μου εξήγησε τη μέθοδο femto Lasik που θα ακολουθούσαμε, ενώ ήταν απόλυτα καθησυχαστικός και σίγουρος για την έκβασή της.

(...)Στο διάστημα που μεσολάβησε έψαξα κάποια πράγματα, αλλά δεν άφησα κάτι να με επηρεάσει αρνητικά, καθώς η προσέγγιση της ομάδας του γιατρού και ο ίδιος, με είχαν κάνει να αισθάνομαι σιγουριά. Φυσικά και ενημερώθηκα για παρόμοιες επεμβάσεις που δεν είχαν το αναμενόμενο αποτέλεσμα, και είχα αποδεχθεί ένα ποσοστό ρίσκου που ενέχουν. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες, και δεν είναι όλα ρόδινα. Κι ένας λόγος που γράφω αυτή τη στιγμή, είναι γιατί διάβασα πολύ σωστά σε αυτό το topic, αν δεν κάνω λάθος, πως οι περισσότεροι που έχουν θετική έκβαση δεν γράφουν για την εμπειρία τους μετέπειτα. Με αποτέλεσμα οι αρνητικές εκβάσεις να παρουσιάζονται πιο έντονα.

Καλησπερα φιλε, ευχομαι να αναρρωσεις συντομα, ολα δειχνουν οτι συγκαταλεγεσαι στη πλειοψηφια αυτων που εκαναν την επεμβαση με επιτυχια.
Ας μη χανουμε το point της συζητησης ομως. Οπως κι εσυ ανεφερες ο γιατρος ηταν ΑΠΟΛΥΤΑ καθησυχαστικος και σιγουρος για την επιτυχια της επεμβασης. Οπως κι εσυ διαπιστωσες ομως υπαρχει ενα ποσοστο ασθενων που βγαινουν απο το χειρουργειο με κουσουρια (haze, halos, κλπ) που δεν ειχαν πριν μπουν. Και γι'αυτα δεν ενημερωθηκες απο κανενα γιατρο παρα απο τους ιδιους τους παθοντες! Αυτο ειναι το point που πρεπει να κρατησουμε.

Η θαμπαδα στα ματια μου συνεχιζεται και τα φωτα εχουν ακομα αυτο το αστεροειδες σχημα. Προχθες εκανα τον τριτο προεγχειρητικο ελεγχο, 3.5 μηνες μετα την επεμβαση (fempto lasik) και απαιτησα να με δει ο ιδιος ο γιατρος. Αφου με εξετασε μου ειπε οτι εχω ξηροφθαλμια και ειπε να συνεχισω να βαζω Thealoz. Μου εδωσε την αισθηση οτι δεν υπαρχει κατι αλλο που μπορουμε να κανουμε. Πιστευω οτι ο γιατρος φερθηκε επιπολαια πριν την επεμβαση και δεν εδωσε βαση στην ξηροφθαλμια με αποτελεσμα τωρα να εχω προβλημα. Αν ηξερα οτι το προβλημα μου θα λυθει με τη παροδο του χρονου θα εκανα υπομονη. Ομως δε βλεπω βελτιωση και τα περιθωρια στενευουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2021 στις 1:47 ΜΜ, Christav είπε

Ευχαριστώ πολύ. Επίσης, θα ήθελα να αναφέρω πως τα σχόλια σας είναι πολύτιμα καθ όλη την πορεία του topic.
 

Θα ήθελα να αναφέρω κάτι, που μόλις παρατήρησα, και σχετίζεται με το κομμάτι της θολής όρασης που έγραψα παραπάνω με bold. Μόλις παρατήρησα πως στο μάτι που βλέπω θολά υπάρχει προστατευτικός φακός, ενώ στο άλλο μάτι όχι. Το γνώριζα σαν διαδικασία γενικότερα, απλά δεν μου είχε αναφέρει κάτι ο γιατρός, και μόλις σήμερα το παρατήρησα κοιτώντας τον καθρέπτη. Με είχε προβληματίσει το γεγονός πως το ένα μάτι ήταν άψογο, ενώ το άλλο θολό και με αίσθηση ξένου σώματος, και μόλις διαπίστωσα γιατί συμβαίνει αυτό. Απλά το γεγονός πως δεν μου είχε αναφέρει κάτι εξ αρχής (ίσως για την αποφυγή ανησυχίας), και την τοποθέτηση του φακού μόνο στο ένα μάτι, μου είχε δημιουργήσει αυτό τον προβληματισμό. Μετά την επικοινωνία με το κέντρο με ενημέρωσαν πως θα αφαιρεθεί στην μετεγχειρητική επίσκεψη, και πως είναι κάτι φυσιολογικό, χωρίς να υπάρχει ανησυχία. Ίσως υπήρχε αυξημένη συγκέντρωση ενζύμων.. κάπως έτσι μου το ανέφερε ο κύριος που εκτελεί εφημερία. Κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Έκανα και εγώ την επέμβαση -1 εβδομάδα νωρίτερα από σένα- στο ίδιο νοσοκομείο που την έκανες και εσύ. Και εγώ είχα την ίδια θολούρα στο δεξί μάτι, η οποία είχε είχε γίνει ιδιαίτερα έντονη το πρωί πριν την 1η μετεγχειρητική εξέταση. Ούτε εγώ το γνώριζα ότι μου είχε θεραπευτικό φακό στο μάτι μου και είχα ανησυχήσει.

Όλα καλά πάντως! Μόνο τα καλύτερα έχω να πω για τη διαδικασία, όλο το προσωπικό και κυρίως για τον γιατρό. Απίστευτα γρήγορη ανάρρωση, εγώ μόνο "υπέφερα" από φωτοευαισθησία, κυρίως για λίγες ώρες μετά την επέμβαση. Ο ύπνος και το σκοτάδι ήταν φίλος μου την πρώτη μέρα :P

Όποιος σκέφτεται να πάει να κάνει επέμβαση, συμβουλεύω (από την προσωπική μου εμπειρία τουλάχιστον) να προχωρήσει χωρίς δεύτερες σκέψεις. Είναι ό,τι καλύτερο θα μπορούσε να κάνει. Την ημέρα της επέμβασης δεν έχει να ανησυχεί για κάτι, είναι ακριβώς όπως τα περιγράφεις!

Καλή ανάρρωση να έχεις!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα,

Εχω +1 υπερμετρωπια και -1.75 αστιγματισμο και στα δυο ματια, γυαλια φοραω εδω και 5-6 χρονια απο τοτε που πηγα να κοιταξω τα ματια μου (ειμαι 37 παλιοτερα εβλεπα τελεια, δεν φορουσα ποτε γυαλια).

Τους φακους δεν τους μπορω.

Ενω εχω συνηθισει 5 χρονια τωρα τα γυαλια, δεν μπορω αλλο θελω να τα πεταξω, χωρις γυαλια φυσικα βλεπω θολα και θελω να βλεπω τελεια οπως παλια.

Γρηγορη ερωτηση (αν καποιος κωλυεται να γραψει εδω ας στειλει ενα πμ)

Θα παω για Laser Ηρακλειο Κρητης επειδη ειμαι απο Χανια, ποιος θεωρειται ο καλυτερος με καινουρια μηχανηματα?, εχω ακουσει για πολλους βεμμο εμμετρωπια παπαμαστορακης κλπ κλπ.

Ολες οι γνωμες ευπροσδεκτες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2021 στις 5:25 ΜΜ, trendkill είπε

Καλησπερα φιλε, ευχομαι να αναρρωσεις συντομα, ολα δειχνουν οτι συγκαταλεγεσαι στη πλειοψηφια αυτων που εκαναν την επεμβαση με επιτυχια.
Ας μη χανουμε το point της συζητησης ομως. Οπως κι εσυ ανεφερες ο γιατρος ηταν ΑΠΟΛΥΤΑ καθησυχαστικος και σιγουρος για την επιτυχια της επεμβασης. Οπως κι εσυ διαπιστωσες ομως υπαρχει ενα ποσοστο ασθενων που βγαινουν απο το χειρουργειο με κουσουρια (haze, halos, κλπ) που δεν ειχαν πριν μπουν. Και γι'αυτα δεν ενημερωθηκες απο κανενα γιατρο παρα απο τους ιδιους τους παθοντες! Αυτο ειναι το point που πρεπει να κρατησουμε.

Η θαμπαδα στα ματια μου συνεχιζεται και τα φωτα εχουν ακομα αυτο το αστεροειδες σχημα. Προχθες εκανα τον τριτο προεγχειρητικο ελεγχο, 3.5 μηνες μετα την επεμβαση (fempto lasik) και απαιτησα να με δει ο ιδιος ο γιατρος. Αφου με εξετασε μου ειπε οτι εχω ξηροφθαλμια και ειπε να συνεχισω να βαζω Thealoz. Μου εδωσε την αισθηση οτι δεν υπαρχει κατι αλλο που μπορουμε να κανουμε. Πιστευω οτι ο γιατρος φερθηκε επιπολαια πριν την επεμβαση και δεν εδωσε βαση στην ξηροφθαλμια με αποτελεσμα τωρα να εχω προβλημα. Αν ηξερα οτι το προβλημα μου θα λυθει με τη παροδο του χρονου θα εκανα υπομονη. Ομως δε βλεπω βελτιωση και τα περιθωρια στενευουν. 

εκανα lasik teloσ septembrioy,kai  εχει παραμεινει η ξηροφθαλμια,πολυ εκνευριστικη.διαβαζω απο site οτι σε καποιους κανει μηνες να περασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/1/2021 στις 12:55 ΜΜ, Christav είπε

Ας γράψω μερικά πράγματα κι από τη δική μου εμπειρία, μιας και την Παρασκευή έκανα την επέμβαση, που ίσως φανούν χρήσιμα σε κάποιους.

Μετά από 2 επιτυχημένες επεμβάσεις σε γνωστούς μου, οι οποίοι είχαν κάνει την επέμβαση στο γνωστό νοσοκομείο επί της Λεωφ. Βουλιαγμένης στη Γλυφάδα (δεν γράφω στοιχεία για να μην θεωρηθεί διαφήμιση), αποφάσισα να το επισκεφθώ την προ-προηγούμενη Πέμπτη για να κάνω τον προεγχειρητικό έλεγχο. Η εξυπηρέτηση ήταν άμεση, όλοι οι χώροι φροντισμένοι και καθαροί, ενώ έκανα 4-5 διαφορετικές μετρήσεις. Στο τέλος μίλησα και με τον γιατρό, ο οποίος μου εξήγησε τη μέθοδο femto Lasik που θα ακολουθούσαμε, ενώ ήταν απόλυτα καθησυχαστικός και σίγουρος για την έκβασή της.

Μετά από 8 ημέρες, και πιο συγκεκριμένα προχθές Παρασκευή, πραγματοποιήθηκε η επέμβαση. Στο διάστημα που μεσολάβησε έψαξα κάποια πράγματα, αλλά δεν άφησα κάτι να με επηρεάσει αρνητικά, καθώς η προσέγγιση της ομάδας του γιατρού και ο ίδιος, με είχαν κάνει να αισθάνομαι σιγουριά. Φυσικά και ενημερώθηκα για παρόμοιες επεμβάσεις που δεν είχαν το αναμενόμενο αποτέλεσμα, και είχα αποδεχθεί ένα ποσοστό ρίσκου που ενέχουν. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες, και δεν είναι όλα ρόδινα. Κι ένας λόγος που γράφω αυτή τη στιγμή, είναι γιατί διάβασα πολύ σωστά σε αυτό το topic, αν δεν κάνω λάθος, πως οι περισσότεροι που έχουν θετική έκβαση δεν γράφουν για την εμπειρία τους μετέπειτα. Με αποτέλεσμα οι αρνητικές εκβάσεις να παρουσιάζονται πιο έντονα.

Την ημέρα της επέμβασης, όπως και τις ημέρες πριν από αυτή, παραδόξως.. δεν είχα κανένα άγχος. Κάτι το οποίο είναι εντελώς αντίθετο με το χαρακτήρα μου. Μάλιστα, θυμάμαι να λέω στον εαυτό μου φράσεις όπως "τελευταία Τετάρτη με γυαλιά, άντε να τελειώνουμε κτλ". Την ημέρα της επέμβασης έγιναν 2-3 μετρήσεις, ίδιες με τον προεγχειρητικό έλεγχο, ενώ με είδε πάλι και ο γιατρός. Εμένα προσωπικά δεν με έπιασε καθόλου το ηρεμιστικό, ενώ όπως προανέφερα, ανυπομονούσα να τελειώσω και να γυρίσω πίσω να ξεκουραστώ.. ώστε να έχω την καλύτερη δυνατή μετεγχειρητική αποκατάσταση.

Στα της επέμβαση τώρα.. Η επέμβαση δεν πονάει ΚΑΘΟΛΟΥ. Στην αρχή, στο πρώτο μηχάνημα, νιώθεις μία πίεση στο μάτι και λίγο νερό να τρέχει. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω ακριβώς.. Είναι σαν να κοιτάς με κυάλι μία σήραγγα με ελαφρύ φωτισμό τριγύρω, και ξαφνικά, σαν να σβήνουν όλα τα φώτα. Απόλυτο σκοτάδι. Υπόθεση δευτερολέπτων. Δεν χρειάζεται να ανησυχήσεις για κάτι. Αμέσως μεταφέρεσε στο άλλο μηχάνημα. Η διαδικασία με τις αναισθητικές σταγόνες επαναλαμβάνεται και πάλι.. ενώ πλέον βλέπεις σαν να είναι θολωμένα τα γυαλιά σου. Μπορείς να δεις την τομή που κάνει ο γιατρός με τον νυστέρι, ενώ μετέπειτα βλέπεις φωτάκια να αναβοσήνουν. Είναι 2 κόκκινα και 1 πράσινο. Εσύ εστιάζεις στο πράσινο, ενώ μυρίζει και λίγο καμμένο. Επαναλαμβάνω, ΚΑΜΙΑ ενόχληση, ΚΑΝΕΝΑΣ πόνος, ΚΑΜΙΑ ανησυχία. Ειδικά τα κόκκινα φωτάκια μοιάζουν σαν να έχεις ζουμάρει πάρα πολύ, σε ομίχλη, στα πίσω φώτα του αυτοκινήτου. Ελπίζω να βοήθησε λίγο η περιγραφή. Υπόθεση 2 λεπτών το πολύ για κάθε μάτι. Μάλιστα, στη μετάβαση από το ένα μάτι στο άλλο, αυτό που είπα μέσα στο χειρουργείο είναι "Αυτό ήταν; Πολύ κακό για το τίποτα..". Μετά την επέμβαση, αφού σηκωθείς, βλέπεις θολά, αλλά μπορείς να κινηθείς άνετα στο χώρο. Σε εξετάζει αμέσως ο γιατρός, και ακολουθούν οι μετεγχειρητικές οδηγίες. Ήταν τόσο εύκολο και ανώδυνο, που ήθελα να πω σε όλους όσους περίμεναν (καθώς ήμουν ο πρώτος που μπήκα μέσα), πως δεν χρειάζεται να ανησυχούν για ΤΙΠΟΤΑ απολύτως. Αν μου έλεγαν να κάνω την εγχείριση και γι αυτούς, θα το έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη για όλους. Τόσο πολύ. Ο γιατρός ήταν ευχαριστημένος, ενώ δεν ένιωθα σχεδόν καθόλου τσούξιμο ή αίσθηση ξένου σώματος. Περισσότερη ενόχληση έχεις αν φοράς φακούς επαφής, και έχει στεγνώσει το μάτι σου, παρά μετά την επέμβαση. Τουλάχιστον, έτσι το ένιωσα εγώ.

Στις οδηγίες προ και μετά της επέμβασης δεν θα αναφερθώ, καθώς δεν έχει νόημα. Μην σας κουράσω. Σας τα εξηγούν όλα αναλυτικά.

Μέχρι τη συμπλήρωση της 1 ημέρας δεν είχα ΚΑΜΙΑ απολύτως επαφή με κάθε είδους οθόνη, πηγή φωτός ή περιβάλλον. Είτε κοιμόμουν, είτε όχι, είχα κλειστά τα μάτια μου. Πέρα από τις οδηγίες της αποκατάστασης, ήταν κάτι το οποίο το έκανα από μόνος μου, για να έχω την γρηγορότερη και αποτελεσματικότερη επούλωση. Κατά τη 2η ημέρα, ξεκίνησα προσεκτικά να κυκλοφορώ χωρίς γυαλιά ηλίου στο σπίτι, ενώ είδα λίγο τηλεόραση από μεγάλη απόσταση. Συνέχισα να έχω αρκετές ώρες κλειστά τα μάτια. Γνωρίζω πως έχω ενεργήσει πολλές φορές υπερβολικά, αλλά πιστεύω πως η προσεκτική αποκατάσταση είναι πολύ σημαντική. Σήμερα διανύω την 3η ημέρα, και έχω αρχίσει να ασχολούμαι ελαφρά με τον υπολογιστή και με το κινητό. Από εκεί και πέρα, η πρώτη μετεγχειρητική επίσκεψη θα είναι την Τρίτη. Κολλύρια συνεχώς, δάκρυα επίσης, αλλά κακά τα ψέμματα.. ξεχνάς οποιαδήποτε ταλαιπωρία όταν ξυπνάς και βλέπεις. Όταν δεν ψάχνεις τα γυαλιά στο κομοδίνο μετά από 26 χρόνια. Είναι ένα τίμημα που δέχομαι ευχαρίστως να πληρώσω ξανά και ξανά.

Η όραση μου στο ένα μάτι μπορώ να πώ, πως τη νιώθω στο 100% από το πρωί της επόμενης ημέρας της επέμβασης. Κανένα τσούξιμο και ελαφριά έως καθόλου κοκκινίλα στα μάτια, και αυτή μόνο ορισμένες ελάχιστες φορές. Το μόνο που με προβληματίζει είναι πως το άλλο μάτι δεν έχει ξεθολώσει αρκετά, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να διαβάσω, όταν χρησιμοποιώ μόνο αυτό.

Υ.Γ.1: Η μυωπία και στα δύο μάτια ήταν στο 5.75, ενώ ο αστιγματισμός στο 1.00. Το κόστος (μόνο) της επέμβαση ήταν στα 1.500 €.

Υ.Γ.2: Ελπίζω να βοήθησα κάποιους με την (μέχρι τώρα) εμπειρία μου.

Καλησπερα! Καταρχην, συγχαρητήρια και γρηγορη ανάρρωση ευχομαι. Πραγματικα ακριβης περιγραφη..

Επειδη το σκέφτομαι και εγω να κανω láser, εχω 4,50 στο ενα ματι και 4,25 στο αλλο περίπου συν αστιγματισμο κανα 0.75.. Με εχουν κουρασει τα γυαλια αλλα και οι φακοι καθως γτ τελευταία ανακαλυψα οτι ειμαι αλλεργικο ατομο ξέρετε στις εποχικες αλλεργίες πραγμα που μπορει να σε χτυπησει και στο ματι και να χρειαστει να μην φορας φακους για καποιο διαστημα καθως επισης μπορει να υπαρξει αλεργια και απο φακούς. Αυτα .. Τα ωραια... Οποτε οπως καταλαβαίνετε προσωπικα ταλαιπωρούμαι και σκέφτομαι σιγα σιγα δειλα δειλα να απαλλαγώ. (Γενικά το λεω) Εχει κανει ο αδερφος μ( ετων 35, και μαλιστα ανεφερε ο γιατρος του οτι οσο πιο μεγαλος το κανεις τοσο αποτελεσματικο? Κατι τετοιο ειχε αναφερει. Επισης να διευκρινησω, οταν κανεις την επεμβαση δν θα μπορεσεις τους αρχικούς 3 μηνες να κανεις μπανιο-βουτιες στη θαλασσα ειδικα σπορ κλπ)  laser την μεθοδο lasik σχετικα προσφατα... 2 χρονια? Η 1? Καπου εκει και εζησα την μετεγχειριδικη ανάρρωση ας πουμε και δεν ξερω αν εχεκ να κανει το οτι καποιοι αντρες σε αρρωστιες κλπ φερνουντην καταστροφη, αλλα τον εβλεπα σε καποια φαση... Επειδη εμενα μαζι τουνα τον βοηθήσω αμα χρειαστεί βοηθεια κλπ... Εβλεπα π λετε ... Το θυμαμαι και γελαω χαχα ... Να ανοιγει σε καποιες φασεις τη καταψυξη και να βαζει ολο το κεφαλι του μεσα για να δροσίστει αχαχαχα!!! Προφανως, ο ανθρωπος ειχε καποιο αισθημα καψιματος και η αληθεια ειναι οτι ταλαιπωρήθηκε τις πρωτες ειδικα 2 μερες. Ωστοσο, εβλεπε απο τη πρώτη στιγμη κανονικα, και εβαζε κανονικα τα κοληρια κλπ καθως επισης ακολουθησε και μια σειρα απο μετεγχειριτικη παρακολουθηση με επισκεψεις στο γιατρο μέχρι και σημερα μπορω να πω..

Αρχικα, τι εννοεις με το νυστέρι??? Τι ακριβως κανει δλδ?

Και το επόμενο ερωτημα μου είναι, οσοι εχουν κανει την επεμβαση ειτε τη lasik ειτε την αλλη ηταν τοσο τραυματικη η εμπειρια σας οπως του αδερφου μ?? 😂

Υ.γ. σε περίπτωση που δν εχω διατυπωσει σωστα αυτα που σκεφτομουν, να αναφερω οτι προφανως δεν θέλω να κανω την επεμβαση για να απαλλαγω απο τις αλλεργιες. Οι αλλεργίες τωρα θα γίνουν φιλες μ δυστυχώς.. Απλα τουλάχιστον, να μην χρειαζομαι γυαλια φακους συντηρήσεις κλπ αλλεργιες π δν πρπ να φορας φακους για συγκεκριμενο χρονικο διάστημα κλπ. 

Επεξ/σία από Joanna000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Joanna000 είπε

Καλησπερα! Καταρχην, συγχαρητήρια και γρηγορη ανάρρωση ευχομαι. Πραγματικα ακριβης περιγραφη..

Επειδη το σκέφτομαι και εγω να κανω láser, εχω 4,50 στο ενα ματι και 4,25 στο αλλο περίπου συν αστιγματισμο κανα 0.75.. Με εχουν κουρασει τα γυαλια αλλα και οι φακοι καθως γτ τελευταία ανακαλυψα οτι ειμαι αλλεργικο ατομο ξέρετε στις εποχικες αλλεργίες πραγμα που μπορει να σε χτυπησει και στο ματι και να χρειαστει να μην φορας φακους για καποιο διαστημα καθως επισης μπορει να υπαρξει αλεργια και απο φακούς. Αυτα .. Τα ωραια... Οποτε οπως καταλαβαίνετε προσωπικα ταλαιπωρούμαι και σκέφτομαι σιγα σιγα δειλα δειλα να απαλλαγώ. (Γενικά το λεω) Εχει κανει ο αδερφος μ( ετων 35, και μαλιστα ανεφερε ο γιατρος του οτι οσο πιο μεγαλος το κανεις τοσο αποτελεσματικο? Κατι τετοιο ειχε αναφερει. Επισης να διευκρινησω, οταν κανεις την επεμβαση δν θα μπορεσεις τους αρχικούς 3 μηνες να κανεις μπανιο-βουτιες στη θαλασσα ειδικα σπορ κλπ)  laser την μεθοδο lasik σχετικα προσφατα... 2 χρονια? Η 1? Καπου εκει και εζησα την μετεγχειριδικη ανάρρωση ας πουμε και δεν ξερω αν εχεκ να κανει το οτι καποιοι αντρες σε αρρωστιες κλπ φερνουντην καταστροφη, αλλα τον εβλεπα σε καποια φαση... Επειδη εμενα μαζι τουνα τον βοηθήσω αμα χρειαστεί βοηθεια κλπ... Εβλεπα π λετε ... Το θυμαμαι και γελαω χαχα ... Να ανοιγει σε καποιες φασεις τη καταψυξη και να βαζει ολο το κεφαλι του μεσα για να δροσίστει αχαχαχα!!! Προφανως, ο ανθρωπος ειχε καποιο αισθημα καψιματος και η αληθεια ειναι οτι ταλαιπωρήθηκε τις πρωτες ειδικα 2 μερες. Ωστοσο, εβλεπε απο τη πρώτη στιγμη κανονικα, και εβαζε κανονικα τα κοληρια κλπ καθως επισης ακολουθησε και μια σειρα απο μετεγχειριτικη παρακολουθηση με επισκεψεις στο γιατρο μέχρι και σημερα μπορω να πω..

Αρχικα, τι εννοεις με το νυστέρι??? Τι ακριβως κανει δλδ?

Και το επόμενο ερωτημα μου είναι, οσοι εχουν κανει την επεμβαση ειτε τη lasik ειτε την αλλη ηταν τοσο τραυματικη η εμπειρια σας οπως του αδερφου μ?? 😂

Υ.γ. σε περίπτωση που δν εχω διατυπωσει σωστα αυτα που σκεφτομουν, να αναφερω οτι προφανως δεν θέλω να κανω την επεμβαση για να απαλλαγω απο τις αλλεργιες. Οι αλλεργίες τωρα θα γίνουν φιλες μ δυστυχώς.. Απλα τουλάχιστον, να μην χρειαζομαι γυαλια φακους συντηρήσεις κλπ αλλεργιες π δν πρπ να φορας φακους για συγκεκριμενο χρονικο διάστημα κλπ. 

Καλησπέρα ,για να μην γράφουμε ο καθένας τα ίδια πράγματα, θα πας στις σελίδες 11 έως 14 για να διαβάσεις την δικιά μου εμπειρία μετά την επέμβαση ,σε προηγούμενες σελίδες περιγράφουν και άλλα μέλη του φόρουμ πως ένιωσαν μετά την επέμβαση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, Θα ήθελα τη γνώμη σας καθώς ενδιαφέρομαι και εγώ να κάνω Laser. Είμαι 29 ετών και έχω μυωπία 2 και 2,5 σταθερά τα τελευταία 10 χρόνια. Έχω πάει σε δύο γιατρούς για προεγχειρητικό έλεγχο και μου είπαν ότι έχω λεπτό κερατοειδή (κοντά στα 510 - 520). Ο πρώτος μου είπε κατευθείαν για PRK καθώς με αυτήν τη μέθοδο θα μικραίνει κατά 30 μm ο κερατοειδής ενώ με τη LASIK κατά 130 και ήταν αρκετά απόλυτος. Ο δεύτερος μου πρότεινε FemtoLasik και μου είπε ότι επαρκεί το πάχος του κερατοειδούς μου δεδομένων των βαθμών μου. Κάθε πληροφορία θα βοηθούσε! Ευχαριστώ πολύ 

 

Επεξ/σία από Elpida_P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/11/2020 στις 10:26 ΠΜ, Γιάννης Platano είπε

Μερικες φορες ομως και σε νεους ειναι μονοδρομος ο ενδοφακος σε πολυ υψηλες  μυωπιες οπως της κορης μου .

Για πόσο υψηλή μυωπία μιλάμε; Άλλαξε ενδοφακό το κορίτσι;

Εσείς με το monovision, συνηθίσατε; Μου το έχει προτείνει γιατρός αλλά μου φαίνεται πως δε θα μπορούσα να το συνηθίσω ποτέ (πρεσβυωπία δεν έχω ακόμα αλλα κάποια στιγμή...)

Επεξ/σία από buruburu
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, buruburu είπε

Για πόσο υψηλή μυωπία μιλάμε; Άλλαξε ενδοφακό το κορίτσι;

Εσείς με το monovision, συνηθίσατε; Μου το έχει προτείνει γιατρός αλλά μου φαίνεται πως δε θα μπορούσα να το συνηθίσω ποτέ (πρεσβυωπία δεν έχω ακόμα αλλα κάποια στιγμή...)

16 και 14 βαθμους και αστυγματισμο .Εκανε ουσιαστηκα επεμβαση καταρακτη χωρις να εχει .

Εγω με monovision μια χαρα το εχω συνηθισει αλλα ηταν και μονοδορομος αφου ειχα ηδη πρεσβυωπια για να μπορω ψωρις γυαλια . 14 χρονια τωρα ...

Αν εισαι καπου στα 40 ζητα να δοκιμασεις με φακους επαφης το αποτελεσμα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Elpida_P είπε

Καλησπέρα, Θα ήθελα τη γνώμη σας καθώς ενδιαφέρομαι και εγώ να κάνω Laser. Είμαι 29 ετών και έχω μυωπία 2 και 2,5 σταθερά τα τελευταία 10 χρόνια. Έχω πάει σε δύο γιατρούς για προεγχειρητικό έλεγχο και μου είπαν ότι έχω λεπτό κερατοειδή (κοντά στα 510 - 520). Ο πρώτος μου είπε κατευθείαν για PRK καθώς με αυτήν τη μέθοδο θα μικραίνει κατά 30 μκάτι ο κερατοειδής ενώ με τη LASIK κατά 130 και ήταν αρκετά απόλυτος. Ο δεύτερος μου πρότεινε FemtoLasik και μου είπε ότι επαρκεί το πάχος του κερατοειδούς μου δεδομένων των βαθμών μου. Κάθε πληροφορία θα βοηθούσε! Ευχαριστώ πολύ 

 

Πάρε και απο άλλους γιατρούς γνώμη . Ο Κερατοειδής φαίνεται με καλό σχετικά πάχος . Γιατρός βέβαια δέν είμαι .

Εγω βέβαια είχα πάθηση κερατόκωνου ( διαφορετική πάθηση ) και στο ένα μάτι ήμουν στο όριο για μεταμόσχευση . Είχε πάχος ο κερατοειδής 390. Δέν ξέρω εάν οι δικές σου μέθοδοι έχουν κάποιο κοινό με το cross linking 

Ψάξτο περισσότερο άποψη μου, εγω απο 6 γιατρούς πέρασα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.
4 μηνες μετα την επεμβαση femto-lasik και τα halos/θαμπαδες δεν λενε να περασουν. 
Θα ηθελα να μαθω εαν υπαρχει καποιος εδω που να ειδε βελτιωση μετα απο πολλους μηνες, ή αν το οτι δεν μου εχει περασει ακομα ειναι ενδειξη οτι θα ειναι μονιμο το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, trendkill είπε

Καλησπερα σε ολους.
4 μηνες μετα την επεμβαση femto-lasik και τα halos/θαμπαδες δεν λενε να περασουν. 
Θα ηθελα να μαθω εαν υπαρχει καποιος εδω που να ειδε βελτιωση μετα απο πολλους μηνες, ή αν το οτι δεν μου εχει περασει ακομα ειναι ενδειξη οτι θα ειναι μονιμο το προβλημα.

Πηγαινε στην Αγια Παρασκευη να αναψεις κερακι και να προσευχηθεις.Λενε ειναι για τα ματια και εχουν γινει θαυματα!

Προφανως τις θαμπαδες θα τις εχεις μονο το βραδυ και υπο συγκεκριμενες συνθηκες..

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trendkill είπε

Καλησπερα σε ολους.
4 μηνες μετα την επεμβαση femto-lasik και τα halos/θαμπαδες δεν λενε να περασουν. 
Θα ηθελα να μαθω εαν υπαρχει καποιος εδω που να ειδε βελτιωση μετα απο πολλους μηνες, ή αν το οτι δεν μου εχει περασει ακομα ειναι ενδειξη οτι θα ειναι μονιμο το προβλημα.

Περιμένε λίγο , συνήθως στο 6μηνο λένε οι περισσότεροι γιατροί οτι φεύγει οποιαδήποτε ενόχληση . 

Ο γιατρός που σε ανέλαβε τι σου είπε ;  

Εάν κρίνω απο εμένα ( θεραπεία κερατόκωνου) , επανήλθα πλήρως στούς 6 μήνες από την επέμβαση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, meletis_m είπε

Περιμένε λίγο , συνήθως στο 6μηνο λένε οι περισσότεροι γιατροί οτι φεύγει οποιαδήποτε ενόχληση . 

Ο γιατρός που σε ανέλαβε τι σου είπε ;  

Εάν κρίνω απο εμένα ( θεραπεία κερατόκωνου) , επανήλθα πλήρως στούς 6 μήνες από την επέμβαση .

Βλεπεις με απλους φ. επαφης???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...