Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από 4 μήνες από την επέμβαση Lasik βλέπω halos/starbursts και τα κολιρια δε διορθώνουν τη κατάσταση. Τι κάνω τώρα; Έχει κάποιος πληροφορίες για τους σκληρούς φακούς που διορθώνουν την επιφάνεια του κερατοειδή; Υπάρχει δυσκολία στην εφαρμογή; Δημιουργούν άλλα προβλήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Εχεις αρκετο αστιγματισμο.. Καποια στιγμη σου ανεβηκε σχετικα σε γρηγορο χρονικο διαστημα ή εδω και πολλα χρονια οι βαθμοι σου ειναι σταθεροι?

Αυτή η μέτρηση είναι πολύ πρόσφατη (την προηγούμενη βδομάδα) μετά από μέτρηση σε οπτικό για να πάρω και φακούς (γυαλιών) και σκελετό γυαλιών. 

Το παράδοξο της υπόθεσης είναι ότι τα τελευταία χρόνια 5-6 είχα φακούς 4,50 και στα δύο μάτια χωρίς κάποιο τρομερό πρόβλημα στην όρασή μου (ίσως λόγω κούρασης κάποιες φορές ή λόγω ξηροφθαλμίας μόνο).

Να σημειωθεί ότι τα γυαλιά που είχα 8 χρόνια τουλάχιστον ήταν στους 4 βαθμούς με αστιγματισμό 0,50-0,75 περίπου (κάτω από 1) και απλά βαριόμουν να τα αλλάξω (κακώς), με αποτέλεσμα να φοράω πολύ περισσότερο τους φακούς επαφής.

Στα καινούργια δε γυαλιά, νιώθω ενώ βλέπω καθαρά σαν να είναι βρώμικα ή ελάχιστα θαμπά (ενώ δεν είναι)!


Φλυάρησα, sorry :P 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Kingedward είπε

Αυτή η μέτρηση είναι πολύ πρόσφατη (την προηγούμενη βδομάδα) μετά από μέτρηση σε οπτικό για να πάρω και φακούς (γυαλιών) και σκελετό γυαλιών. 

Το παράδοξο της υπόθεσης είναι ότι τα τελευταία χρόνια 5-6 είχα φακούς 4,50 και στα δύο μάτια χωρίς κάποιο τρομερό πρόβλημα στην όρασή μου (ίσως λόγω κούρασης κάποιες φορές ή λόγω ξηροφθαλμίας μόνο).

Να σημειωθεί ότι τα γυαλιά που είχα 8 χρόνια τουλάχιστον ήταν στους 4 βαθμούς με αστιγματισμό 0,50-0,75 περίπου (κάτω από 1) και απλά βαριόμουν να τα αλλάξω (κακώς), με αποτέλεσμα να φοράω πολύ περισσότερο τους φακούς επαφής.

Στα καινούργια δε γυαλιά, νιώθω ενώ βλέπω καθαρά σαν να είναι βρώμικα ή ελάχιστα θαμπά (ενώ δεν είναι)!


Φλυάρησα, sorry :P 
 

 

Στις 6/2/2021 στις 1:43 ΜΜ, PLACEBO_89 είπε

 

Και γω κερατοκωνο εχω στο ενα ματι και το προσεχω.. λιπαντικες σταγονες.. δεν το τριβω και φοραω οσο μπορω λιγοτερο τους φακους γιατι θεωρω οτι το επιβαρυνω..! Με απλους φ. επαφης βλεπω 10/10 ενω με τα γυαλια 9/10!  Μπορει να το δημιουργησα και γω γιατι τοσα χρονια με φακους.. ξηροφθαλμια κατα περιοδους και στο τριψιμο δεν προσεχα.. Και ολα αυτα γιατι κανεις γιατρος δεν μου ειπε τιποτα! Κοιταζαν μονο να παρουν τα λεφτα της επισκεψης!!! 

 

 

Στο post αυτα που γραφω δεν σε προβληματιζουν-πονηρευουν???

 

23 ώρες πριν, trendkill είπε

Μετά από 4 μήνες από την επέμβαση Lasik βλέπω halos/starbursts και τα κολιρια δε διορθώνουν τη κατάσταση. Τι κάνω τώρα; Έχει κάποιος πληροφορίες για τους σκληρούς φακούς που διορθώνουν την επιφάνεια του κερατοειδή; Υπάρχει δυσκολία στην εφαρμογή; Δημιουργούν άλλα προβλήματα;

Εχεις κανει lasik και θες να χρησιμοποιεις-δοκιμασεις φ.επαφης? Δεν ειμαι γιατρος αλλα δικη μου εκτιμηση θα παιξεις με την φλογα!!! Σε καταλαβαινω αυτα τωρα τα λες απο την απελπισια σου.. γιατι βλεπεις τον γιατρο σου με τον τροπο του να ειναι αμετοχος και λες δεν μπορει καποια μεσοβεζικη λυση θα υπαρχει..!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/02/2021 at 00:43, trendkill said:

Μετά από 4 μήνες από την επέμβαση Lasik βλέπω halos/starbursts και τα κολιρια δε διορθώνουν τη κατάσταση. Τι κάνω τώρα; Έχει κάποιος πληροφορίες για τους σκληρούς φακούς που διορθώνουν την επιφάνεια του κερατοειδή; Υπάρχει δυσκολία στην εφαρμογή; Δημιουργούν άλλα προβλήματα;

Ειχα παρομοιο θεμα για ενα διαστημα μετα την επεμβαση ( lasik ), το οποιο ομως υποχωρησε σταδιακα. Δεν θυμαμαι ομως ποσο καιρο εκανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Εχεις κανει lasik και θες να χρησιμοποιεις-δοκιμασεις φ.επαφης? Δεν ειμαι γιατρος αλλα δικη μου εκτιμηση θα παιξεις με την φλογα!!! Σε καταλαβαινω αυτα τωρα τα λες απο την απελπισια σου.. γιατι βλεπεις τον γιατρο σου με τον τροπο του να ειναι αμετοχος και λες δεν μπορει καποια μεσοβεζικη λυση θα υπαρχει..!

Εννοεις οτι αν βαλω φακους μπορει να ξεκολλησει το flap; Ή οτι μπορει να δημιουργηθει κερατοκωνος;
Διαβασα οτι υπαρχουν σκληροι φακοι επαφης, οι οποιοι διορθωνουν τις ανωμαλιες που δημιουργηθηκαν απο το λειζερ. Απλα δεν τους δεχονται ολα τα ματια. Γι'αυτο ρωταω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, trendkill είπε

Εννοεις οτι αν βαλω φακους μπορει να ξεκολλησει το flap; Ή οτι μπορει να δημιουργηθει κερατοκωνος;
Διαβασα οτι υπαρχουν σκληροι φακοι επαφης, οι οποιοι διορθωνουν τις ανωμαλιες που δημιουργηθηκαν απο το λειζερ. Απλα δεν τους δεχονται ολα τα ματια. Γι'αυτο ρωταω. 

Μα μονο απο το flap μπορει να σε παει στο μελλον σε κερατεκτασια..!!! Το γραφω και πιο πανω..

Μπορει.. Πολλα μπορει αλλα παιζεις με ποσοστα..  Δεν πιστευω καποιος γιατρος ν αμφισβητησει καποιο σεναριο απλα θα σου δωσει μικρα ποσοστα για το καθε ενα..

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Μα μονο απο το flap μπορει να σε παει στο μελλον σε κερατεκτασια..!!! Το γραφω και πιο πανω..

Μπορει.. Πολλα μπορει αλλα παιζεις με ποσοστα..  Δεν πιστευω καποιος γιατρος ν αμφισβητηση καποιο σεναριο απλα θα σου δωσει μικρα ποσοστα για το καθε ενα..

Κερατεκτασία μπορεί να συμβεί μετά από κάθε τύπο διαθλαστικής επέμβασης που γίνεται στον κερατοειδή (PRK, LASIK, SMILE).

Θα δώσει μικρά ποσοστά όπως δίνουν οι μελέτες που έχουν γίνει παγκοσμίως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. 

Κάποια άλλη αντίστοιχη περίπτωση με τη δική μου είχε κανείς; Ποιο είναι το φυσιολογικό πάχος κερατοειδούς μετά από διαθλαστική επέμβαση;

Παραθέτω ξανά το ιστορικό. 

"Καλησπέρα, Θα ήθελα τη γνώμη σας καθώς ενδιαφέρομαι και εγώ να κάνω Laser. Είμαι 29 ετών και έχω μυωπία 2 και 2,5 σταθερά τα τελευταία 10 χρόνια. Έχω πάει σε δύο γιατρούς για προεγχειρητικό έλεγχο και μου είπαν ότι έχω λεπτό κερατοειδή (κοντά στα 510 - 520). Ο πρώτος μου είπε κατευθείαν για PRK καθώς με αυτήν τη μέθοδο θα μικραίνει κατά 30 μm ο κερατοειδής ενώ με τη LASIK κατά 130 και ήταν αρκετά απόλυτος. Ο δεύτερος μου πρότεινε FemtoLasik και μου είπε ότι επαρκεί το πάχος του κερατοειδούς μου δεδομένων των βαθμών μου. Κάθε πληροφορία θα βοηθούσε! Ευχαριστώ πολύ" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Elpida_P είπε

Ποιο είναι το φυσιολογικό πάχος κερατοειδούς μετά από διαθλαστική επέμβαση;

Μην προσπαθείς να το δεις με αυτό τον τρόπο γιατί υπολογίζουμε διαφορετικά πράγματα ανάλογα με το είδος της επέμβασης (PRK/LASIK). 

Για την περίπτωσή σου τα κριτήρια υπολειπόμενου πάχους καλύπτονται και από τις 2 τεχνικές.

Υπάρχουν και άλλες παράμετροι που λαμβάνονται υπόψη για την επιλογή της επέμβασης που δεν μπορούν να εξηγηθούν εύκολα στον ασθενή. Το πάχος γίνεται ευκολότερα κατανοητό αλλά είναι ένα από τα πολλά και όχι το σημαντικότερο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα κι από μένα.

Έχοντας φτάσει πλέον αισίως στα 30 και έχοντας σταθερή μυωπία εδώ και τουλάχιστον 4-5 χρόνια (2.5 σε κάθε μάτι) και 0.5-0.75 αστιγματισμό στο αριστερό, σκέφτομαι σοβαρά την πιθανότητα να κάνω διορθωτική επέμβαση.
Γυαλιά φορούσα/φοράω από την ηλικία των 15 μόνο όταν ήταν/είναι απολύτως απαραίτητο και στην ουσία ποτέ δεν τα αποδέχτηκα. Συνήθισα υπό μία έννοια ή συμβιβάστηκα υπό μία άλλη με το να βλέπω τον κόσμο σε χαμηλή ανάλυση, με τις όποιες δυσκολίες συνεπάγεται αυτό σε επίπεδο καθημερινότητας και τις όποιες αρνητικές επιπτώσεις φέρνει σε επίπεδο διάθεσης και ψυχολογίας.
Έχοντας δοκιμάσει φακούς επαφής στο παρελθόν (μία φορά στην ηλικία των 20 και άλλη μία πριν 1 χρόνο, για περίοδο 1-2 εβδομάδων τη φορά) μπορώ να πω με σιγουριά ότι δεν είναι κάτι που θα μπορούσα να συνηθίσω σαν διαδικασία, αλλά και σαν αίσθηση (ξένου σώματος) στο μάτι.

Σε σχετική ερώτησή μου για διαθλαστική επέμβαση σε γνωστό μου οφθαλμίατρο πριν 1 χρόνο, η απάντησή του ήταν "Δεν χρειάζεσαι laser, σε λίγα χρόνια θα αρχίσει η πρεσβυωπία οπότε θα έρθει στα ίσα", μια απάντηση που δεν με κάλυψε παρόλο που ήταν κάθετος.

Ερχόμενος στο σήμερα, έχοντας πλέον διαβάσει μεγάλο μέρος του παρόντος thread και έχοντας αποκομίσει πληροφορίες που με βοήθησαν να σχηματίσω μια πρώτη εικόνα σχετικά με τη σύγκριση μεταξύ των μεθόδων, των αναμενόμενων αποτελεσμάτων και των πιθανών μελλοντικών επιπλοκών, θα με ενδιέφερε να εξετάσω την περίπτωση να κάνω trans-PRK. 
Σκοπεύω να κάνω τουλάχιστον 3 προεγχειρητικούς ελέγχους σε διαφορετικές κλινικές / οφθαλμολογικά κέντρα.
Υπάρχει διαθέσιμο σπίτι κοντινού μου προσώπου στη Θεσσαλονίκη, οπότε από μετεγχειρητικής άποψης η Αθήνα θα ήταν πιο δύσκολη επιλογή (μένω επαρχία εκτός Αθηνών-Θεσσαλονίκης).

Θα παρακαλούσα πολύ να μου στείλει προσωπικό μήνυμα όποιος έχει να μου προτείνει ή να με συμβουλεύσει κάτι σχετικά με (ή και γενικότερα):

1) α) Κλινικές / οφθαλμολογικά κέντρα στη Θεσσαλονίκη για προεγχειρητικό έλεγχο (ή και Αθήνα),
     β) ονόματα γιατρών με τους οποίους προτείνετε να επικοινωνήσω στις συγκεκριμένες κλινικές,
     γ) κόστος του κάθε σταδίου ή/και συνολικά (προεγχειρητικά / επέμβαση / μετεγχ. σταγόνες κλπ).
2) Σύγκριση Αθήνας - Θεσσαλονίκης αν τυχόν κάποιος γνωρίζει από άποψη ποιότητας (γιατρών / τεχνολογίας).
     Θα είχε νόημα να μεταβώ στην Αθήνα αυθημερόν μόνο για προεγχειρητικούς και δυνητικά να κάνω
     την επέμβαση στη Θεσσαλονίκη
(μιας που υπάρχει διαθέσιμο σπίτι εκεί);

Επεξ/σία από ccsin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ccsin είπε



Έχοντας φτάσει πλέον αισίως στα 30 και έχοντας σταθερή μυωπία εδώ και τουλάχιστον 4-5 χρόνια (2.5 σε κάθε μάτι) και 0.5-0.75 αστιγματισμό στο αριστερό, σκέφτομαι σοβαρά την πιθανότητα να κάνω διορθωτική επέμβαση.
Γυαλιά φορούσα/φοράω από την ηλικία των 15 μόνο όταν ήταν/είναι απολύτως απαραίτητο και στην ουσία ποτέ δεν τα αποδέχτηκα. Συνήθισα υπό μία έννοια ή συμβιβάστηκα υπό μία άλλη με το να βλέπω τον κόσμο σε χαμηλή ανάλυση, με τις όποιες δυσκολίες συνεπάγεται αυτό σε επίπεδο καθημερινότητας και τις όποιες αρνητικές επιπτώσεις φέρνει σε επίπεδο διάθεσης και ψυχολογίας.
Έχοντας δοκιμάσει φακούς επαφής στο παρελθόν (μία φορά στην ηλικία των 20 και άλλη μία πριν 1 χρόνο, για περίοδο 1-2 εβδομάδων τη φορά) μπορώ να πω με σιγουριά ότι δεν είναι κάτι που θα μπορούσα να συνηθίσω σαν διαδικασία, αλλά και σαν αίσθηση (ξένου σώματος) στο μάτι.

Ερχόμενος στο σήμερα και έχοντας πλέον διαβάσει μεγάλο μέρος του παρόντος thread αλλά και άλλων σχετικών σε ξένα forums

Προσωπικη μου αποψη.. Πιστευω ολα αυτα τα χρονια αν φοραγες συνεχεια τα γυαλια θα ειχες τωρα περισσοτερους βαθμους!!!

Αφου εισαι διαβασμενος οπως λες μηπως το ξεκινας αναποδα..! Να κανεις πρωτα τον προεγχειρητικο γιατι υπαρχει περιπτωση απο το να υπαρχουν καποιοι προβληματισμοι.. μεχρι που να απαγορευεται στην περιπτωση σου να την κανεις!!!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2021 στις 5:41 ΜΜ, ccsin είπε

Καλησπέρα κι από μένα.

Έχοντας φτάσει πλέον αισίως στα 30 και έχοντας σταθερή μυωπία εδώ και τουλάχιστον 4-5 χρόνια (2.5 σε κάθε μάτι) και 0.5-0.75 αστιγματισμό στο αριστερό, σκέφτομαι σοβαρά την πιθανότητα να κάνω διορθωτική επέμβαση.
Γυαλιά φορούσα/φοράω από την ηλικία των 15 μόνο όταν ήταν/είναι απολύτως απαραίτητο και στην ουσία ποτέ δεν τα αποδέχτηκα. Συνήθισα υπό μία έννοια ή συμβιβάστηκα υπό μία άλλη με το να βλέπω τον κόσμο σε χαμηλή ανάλυση, με τις όποιες δυσκολίες συνεπάγεται αυτό σε επίπεδο καθημερινότητας και τις όποιες αρνητικές επιπτώσεις φέρνει σε επίπεδο διάθεσης και ψυχολογίας.
Έχοντας δοκιμάσει φακούς επαφής στο παρελθόν (μία φορά στην ηλικία των 20 και άλλη μία πριν 1 χρόνο, για περίοδο 1-2 εβδομάδων τη φορά) μπορώ να πω με σιγουριά ότι δεν είναι κάτι που θα μπορούσα να συνηθίσω σαν διαδικασία, αλλά και σαν αίσθηση (ξένου σώματος) στο μάτι.

Σε σχετική ερώτησή μου για διαθλαστική επέμβαση σε γνωστό μου οφθαλμίατρο πριν 1 χρόνο, η απάντησή του ήταν "Δεν χρειάζεσαι laser, σε λίγα χρόνια θα αρχίσει η πρεσβυωπία οπότε θα έρθει στα ίσα", μια απάντηση που δεν με κάλυψε παρόλο που ήταν κάθετος.

Ερχόμενος στο σήμερα, έχοντας πλέον διαβάσει μεγάλο μέρος του παρόντος thread και έχοντας αποκομίσει πληροφορίες που με βοήθησαν να σχηματίσω μια πρώτη εικόνα σχετικά με τη σύγκριση μεταξύ των μεθόδων, των αναμενόμενων αποτελεσμάτων και των πιθανών μελλοντικών επιπλοκών, θα με ενδιέφερε να εξετάσω την περίπτωση να κάνω trans-PRK. 
Σκοπεύω να κάνω τουλάχιστον 3 προεγχειρητικούς ελέγχους σε διαφορετικές κλινικές / οφθαλμολογικά κέντρα.
Υπάρχει διαθέσιμο σπίτι κοντινού μου προσώπου στη Θεσσαλονίκη, οπότε από μετεγχειρητικής άποψης η Αθήνα θα ήταν πιο δύσκολη επιλογή (μένω επαρχία εκτός Αθηνών-Θεσσαλονίκης).

Θα παρακαλούσα πολύ να μου στείλει προσωπικό μήνυμα όποιος έχει να μου προτείνει ή να με συμβουλεύσει κάτι σχετικά με (ή και γενικότερα):

1) α) Κλινικές / οφθαλμολογικά κέντρα στη Θεσσαλονίκη για προεγχειρητικό έλεγχο (ή και Αθήνα),
     β) ονόματα γιατρών με τους οποίους προτείνετε να επικοινωνήσω στις συγκεκριμένες κλινικές,
     γ) κόστος του κάθε σταδίου ή/και συνολικά (προεγχειρητικά / επέμβαση / μετεγχ. σταγόνες κλπ).
2) Σύγκριση Αθήνας - Θεσσαλονίκης αν τυχόν κάποιος γνωρίζει από άποψη ποιότητας (γιατρών / τεχνολογίας).
     Θα είχε νόημα να μεταβώ στην Αθήνα αυθημερόν μόνο για προεγχειρητικούς και δυνητικά να κάνω
     την επέμβαση στη Θεσσαλονίκη
(μιας που υπάρχει διαθέσιμο σπίτι εκεί);

https://www.ophthalmica.gr/iatroi/miltos-mpalidis/

 

Εγώ για Θεσσαλονίκη θα σου πρότεινα τον συγκεκριμένο ιατρό από φίλους μου που είχαν κάνει επέμβαση εκεί και ήταν πολύ ευχαριστημένοι.

Το κόστος του προεγχειρητικόυ είναι 100€ περίπου και της επέμβασης γύρω στα 1500-2000€.

Τόσο η Αθήνα όσο και η Θεσσαλονίκη έχουν και εξαίρετους ιατρούς και state-of-the-art εξοπλισμό δεν νομίζω να ήταν σημαντικός λόγος ιδιαίτερα . Συνήθως στις μεγάλες κλινικές δίνουν στη τιμή και τις σταγόνες και τις μετεγχειρητικές επισκέψεις 12 μηνών .

 

Καλό απόγευμα και καλή επιτυχία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

 

Σχετικά με το θέμα Θεσσαλονίκη εχω ακουσει τα καλύτερα για την ophthalmica αλλα είναι σα 1700-1800 αν δεν κανω λαθος. Τεσπα σιγουρα ολο και καποιον γνωστό εχουμε που εχει κάνει επέμβαση οποτε ρωτάς.

Προσωπικά εγώ έκανα πριν 7 χρόνια την Lasik, είχα στο αριστερό 1,25 μυωπία + 1 αστιγματισμό και στο δεξί 2 μυωπία και 1.25 αστιγματισμο.  Μυωπία και αστιγματισμό έβγαλα στα 19 μου οταν ήμου φοιτητής. Για 1 χρόνο η μυωπία ήταν σταθερή γιατί κυριώς το μπαμ το έπαθα 19-22.  Πήγα έκανα και εγω την επέμβαση και  ο οφθαλμίατρος με άφησε στο ενα μάτι 0.5 μυωπία (δεξί). (τωρα το εκανε επίτηδες δεν ξερω δεν με ρώτησε κάνεις). Με τα μάτια μου γενικά είχα αλεργίες την άνοιξη (Επιπεφυκίτιδα) αλλά τα τελευταία χρονια (10 και δεν ξανα αντιμετώπισα πρόβλημα). Στα μάτια μου όλα ηταν μια χαρα απο άποψη πάχους κερατοειδή και όλα τα σχετικά. 

Να πώ κάτι πριν ρωτήσω η φύση της δουλειάς μου είναι μπρόστα στον Η/Υ πάνω απο 10 ώρες λόγο δουλειάς.

Το θέμα μου και η ερώτηση μου ειναι ή εξής.

Εχει 8 μηνες που νομιζω ανέβηκε η μυωπία μου στο μάτι που έβλεπε σουπερ.. Πήγα σε άλλον γιατρό για να δώ τι συμβαίνει και μου είπε οτι απέκτησα 0.75 μυωπία μόνο στο αριστερό και στο δεξί έχει παραμείνει το 0.5 μυωπίας.

1) Ρωτώ, εχει ακουσει κανεις να ανεβαίνει η μυωπία μετά απο laser? (Διάβασα οτι εχει τύχη, και ο γιατρός που πήγα ο 2ος μου ειπε οτι εχει τύχη φυσικά και σε άλλους, και αυτό συμβαίνει διότη η μυωπία δεν είχε σταθεροποιηθεί πληρως απο πριν.)

2) Θα ξαναέκανε κάποιος την επέμβαση??/ (Δεν μιλάω άμεσα γιατι αν ανεβαίνει η μυωπία δεν υπάρχει νόημα να πετσοκόβουν το μάτι μου για όλες τις παρενέργιες που έχω διαβάσει και δεί) απλά ρωτάω αν κάποιος θα την ξαναέκανε. 

3) Γυαλιά να βάλω για οταν κοιτάζω μακρία όπως?? ( όταν βλέπω τηλεόραση γιατι είναι στα 7 μέτρα απο τον καναπέ και οχι οτι δεν βλέπω, απλά νιώθω οτι ζορίζω πολύ τα μάτια μου για να δουν καθαρά τα γράμματα)

 

Ευχαριστώ πολύ

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.0.75 και 0,5 μυωπία δεν είναι για δεύτερη επέμβαση.Για βλέπεις στα 7 μέτρα απόσταση τηλεόραση πρέπει να έχεις οθόνη τηλεόρασης 75" τουλαχιστον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...