Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, trendkill είπε

Καλησπερα σε ολους.
4 μηνες μετα την επεμβαση femto-lasik και τα halos/θαμπαδες δεν λενε να περασουν. 
Θα ηθελα να μαθω εαν υπαρχει καποιος εδω που να ειδε βελτιωση μετα απο πολλους μηνες, ή αν το οτι δεν μου εχει περασει ακομα ειναι ενδειξη οτι θα ειναι μονιμο το προβλημα.

Η θολούρα με την χρήση δακρύων υποχωρεί καθόλου;; Αν υποχωρεί σημαίνει ότι τα μάτια σου στεγνώνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, trendkill είπε

Καλησπερα σε ολους.
4 μηνες μετα την επεμβαση femto-lasik και τα halos/θαμπαδες δεν λενε να περασουν. 
Θα ηθελα να μαθω εαν υπαρχει καποιος εδω που να ειδε βελτιωση μετα απο πολλους μηνες, ή αν το οτι δεν μου εχει περασει ακομα ειναι ενδειξη οτι θα ειναι μονιμο το προβλημα.

Μηπως εχεις ξηροφθαλμια;

Εγω εχω θολουρες ακομα και χρονια μετα απο την επεμβαση,λογω ξηροφθαλμιας.

Λογικα ομως εισαι ακομα φρεσκος,μετα το εξαμηνο πιστευω θα ηρεμησεις,αν δεν εχεις αλλο θεμα.

Να προσθεσω παντως οτι οταν ακομα ειχα προσφατη την αναμνηση προ εγχειρησεως,συνειδητοποιησα οτι δεν εβλεπα  τοσο καλα το βραδυ,μετα την επεμβαση.
Μη φανταστεις τρελη διαφορα,αλλα την ψιλοκαταλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, meletis_m είπε

Με ειδικούς πλέον φακούς επαφής - κερατοκωνικοί . 

Αρα καλυτερα να ειχες ας πουμε πολυ μυωπια παρα αυτο το πραγμα!

Και γω κερατοκωνο εχω στο ενα ματι και το προσεχω.. λιπαντικες σταγονες.. δεν το τριβω και φοραω οσο μπορω λιγοτερο τους φακους γιατι θεωρω οτι το επιβαρυνω..! Με απλους φ. επαφης βλεπω 10/10 ενω με τα γυαλια 9/10!  Μπορει να το δημιουργησα και γω γιατι τοσα χρονια με φακους.. ξηροφθαλμια κατα περιοδους και στο τριψιμο δεν προσεχα.. Και ολα αυτα γιατι κανεις γιατρος δεν μου ειπε τιποτα! Κοιταζαν μονο να παρουν τα λεφτα της επισκεψης!!!  Ε και γω με τη σειρα μου τους ευχομαι να τα φανε φαρμακα!!! 

Το μονο που μου ελεγαν να ερχεσαι καθε χρονο για ελεγχο!!! Φαρμακα ρεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εγω αν ημουν οφθαλμιατρος σε καθε πελατη(ασθενη) θα εδινα και μια φωτοτυπια με συμβουλες για την υγεια των ματιων..!!! 

Συντεχνιες.. Ολα στο βωμο του κερδους!!!

ΥΓ. Μονο ενας κανει τη διαφορα και τον ευχαριστω και μεσα απο δω για την οποια βοηθεια..!!! Ανιδιοτελης!!! Πρωτα ανθρωπος και μετα γιατρος!!!  Του ευχομαι να εχει παντα ΥΓΕΙΑ και οτι καλο κανει ο θεος να του τα φερει στο 50πλασιο!!!

Θλιβομαι πραγματικα το φυσιολογικο και το νορμαλ να το εχουμε για ιδεατο!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, meletis_m είπε

Περιμένε λίγο , συνήθως στο 6μηνο λένε οι περισσότεροι γιατροί οτι φεύγει οποιαδήποτε ενόχληση . 

Ο γιατρός που σε ανέλαβε τι σου είπε ;  

Εάν κρίνω απο εμένα ( θεραπεία κερατόκωνου) , επανήλθα πλήρως στούς 6 μήνες από την επέμβαση .

Τη θεραπεια κερατοκωνου την εκανες μετα την επεμβαση; Αν ναι τι προβλημα ειχες και προχωρησες σε αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, trendkill είπε

Τη θεραπεια κερατοκωνου την εκανες μετα την επεμβαση; Αν ναι τι προβλημα ειχες και προχωρησες σε αυτο;

Ίσως παραερμηνεύτηκε  . Μόνο θεραπεία κερατόκωνου έκανα , είναι πάθηση του κερατοειδή  . Τόσα χρόνια είχα μυωπία και αστιγματισμό και φόραγα γυαλιά οράσεως . Δέν γνώριζα οτι είχα κερατόκωνο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, trendkill είπε

Τη θεραπεια κερατοκωνου την εκανες μετα την επεμβαση; Αν ναι τι προβλημα ειχες και προχωρησες σε αυτο;

Οσοι εχουν πειραξει τον κερατοειδη για επεμβαση λειζερ υπαρχει το σεναριο στο μελλον να εμφανισουν κερατεκτασία!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά σκέφτομαι να κάνω laser στα 33 (είμαι 31). Έβαζα χρόνια φακούς επαφής, χωρίς την παραμικρή χρήση γυαλιών ή δακρύων.

1) Επίσης, για laser φαντάζομαι πρέπει να έχει σταθεροποιηθεί κάποια χρόνια και μετά να προχωρήσει κάποιος στην επέμβαση. Σωστά; 

2) Σε μια κλινική που πήγα μου πρότειναν LASIK περί τα 2000 (πριν 6-7 χρόνια αυτό) σε γνωστή κλινική. Τελικά, αποφάσισα να μην την κάνω και να περιμένω λίγο ακόμα.

Τέλος, διάβασα και κάποια blogs και δημοσιεύσεις πολλών στο διαδίκτυο για επιπλοκές από επέμβαση στα μάτια (Halos and Glare) που με κάνουν να το σκέφτομαι διπλά. 

Επεξ/σία από Kingedward
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Kingedward είπε

Παιδιά σκέφτομαι να κάνω laser στα 33 (είμαι 31). Έβαζα χρόνια φακούς επαφής, χωρίς την παραμικρή χρήση γυαλιών ή δακρύων.



2) Επίσης, για laser φαντάζομαι πρέπει να έχει σταθεροποιηθεί κάποια χρόνια και μετά να προχωρήσει κάποιος στην επέμβαση. Σωστά; 

 

Ναι 2-3 με 3 χρονια σταθερη και ηλικια τουλαχιστον 20 ηλικια για αντρες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Kingedward είπε

Παιδιά σκέφτομαι να κάνω laser στα 33 (είμαι 31). Έβαζα χρόνια φακούς επαφής, χωρίς την παραμικρή χρήση γυαλιών ή δακρύων.

1) Επίσης, για laser φαντάζομαι πρέπει να έχει σταθεροποιηθεί κάποια χρόνια και μετά να προχωρήσει κάποιος στην επέμβαση. Σωστά; 

2) Σε μια κλινική που πήγα μου πρότειναν LASIK περί τα 2000 (πριν 6-7 χρόνια αυτό) σε γνωστή κλινική. Τελικά, αποφάσισα να μην την κάνω και να περιμένω λίγο ακόμα.

Τέλος, διάβασα και κάποια blogs και δημοσιεύσεις πολλών στο διαδίκτυο για επιπλοκές από επέμβαση στα μάτια (Halos and Glare) που με κάνουν να το σκέφτομαι διπλά. 

Εχεις αστιγματισμο? Αν ναι ποσους βαθμους?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Οσοι εχουν πειραξει τον κερατοειδη για επεμβαση λειζερ υπαρχει το σεναριο στο μελλον να εμφανισουν κερατεκτασία!!!

Είναι αντιμετωπίσιμη όμως . Εμένα μου είπε ο εφαρμοστής θα δημιουργηθεί μόνο εάν δεν βάζω τη σωστή ποσότητα λιπαντικών σταγόνων στούς φακούς επαφής κατά τήν εφαρμογή.

Στις 6/2/2021 στις 1:43 ΜΜ, PLACEBO_89 είπε

Αρα καλυτερα να ειχες ας πουμε πολυ μυωπια παρα αυτο το πραγμα!

Και γω κερατοκωνο εχω στο ενα ματι και το προσεχω.. λιπαντικες σταγονες.. δεν το τριβω και φοραω οσο μπορω λιγοτερο τους φακους γιατι θεωρω οτι το επιβαρυνω..! Με απλους φ. επαφης βλεπω 10/10 ενω με τα γυαλια 9/10!  Μπορει να το δημιουργησα και γω γιατι τοσα χρονια με φακους.. ξηροφθαλμια κατα περιοδους και στο τριψιμο δεν προσεχα.. Και ολα αυτα γιατι κανεις γιατρος δεν μου ειπε τιποτα! Κοιταζαν μονο να παρουν τα λεφτα της επισκεψης!!!  Ε και γω με τη σειρα μου τους ευχομαι να τα φανε φαρμακα!!! 

Το μονο που μου ελεγαν να ερχεσαι καθε χρονο για ελεγχο!!! Φαρμακα ρεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εγω αν ημουν οφθαλμιατρος σε καθε πελατη(ασθενη) θα εδινα και μια φωτοτυπια με συμβουλες για την υγεια των ματιων..!!! 

Συντεχνιες.. Ολα στο βωμο του κερδους!!!

ΥΓ. Μονο ενας κανει τη διαφορα και τον ευχαριστω και μεσα απο δω για την οποια βοηθεια..!!! Ανιδιοτελης!!! Πρωτα ανθρωπος και μετα γιατρος!!!  Του ευχομαι να εχει παντα ΥΓΕΙΑ και οτι καλο κανει ο θεος να του τα φερει στο 50πλασιο!!!

Θλιβομαι πραγματικα το φυσιολογικο και το νορμαλ να το εχουμε για ιδεατο!!!

 

 

Επειδή και εγώ το εμάθα σε προχωρημένο στάδιο , και όσους πήγα μου είπαν οτι τη συγκεκριμένη πάθηση την είχα απο τα 16 χρόνια , και υπεύθυνος ήταν ο γιατρός που με παρακολουθούσε επί χρόνια. Όταν το έμαθα , ήταν όντως σε προχωρημένο στάδιο και είχα πανικοβληθεί κιόλας . Πέρασα συνολικά απο 6 γιατρούς . 2 από τους 6 δέν μου άρεσαν καθόλουν όπως αντίμετώπισν τη κατάσταση . Να το κάνουμε και να τελειώνουμε . Τελικά βρήκα γιατρό που δέν ηταν φιλοχρήματος και πάνω από όλα κάθησε και μου τα εξήγησε αναλυτικά . Έχω που παιδεύομαι 1,5 χρόνο , και μπορώ να πώ οτι πλέον όλα πήγαν μια χαρά , από Νοεμβρη του 2020 έχω ξεκινήσει τους κερατοκινικούς φακούς και ευτυχώς η ΄'οραση επέστρεψε . Ήταν ενα δυνατό σόκ για την καθημερινότητα και κυρίως για τη ψυχολογία . Άφησα ενα διάστημα 6 μηνών ανάμεσα στίς επεμβάσεις ( έτσι μου είπε ο γιατρός ) .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Είναι αντιμετωπίσιμη όμως . Εμένα μου είπε ο εφαρμοστής θα δημιουργηθεί μόνο εάν δεν βάζω τη σωστή ποσότητα λιπαντικών σταγόνων στούς φακούς επαφής κατά τήν εφαρμογή.

Επειδή και εγώ το εμάθα σε προχωρημένο στάδιο , και όσους πήγα μου είπαν οτι τη συγκεκριμένη πάθηση την είχα απο τα 16 χρόνια , και υπεύθυνος ήταν ο γιατρός που με παρακολουθούσε επί χρόνια. Όταν το έμαθα , ήταν όντως σε προχωρημένο στάδιο και είχα πανικοβληθεί κιόλας . Πέρασα συνολικά απο 6 γιατρούς . 2 από τους 6 δέν μου άρεσαν καθόλουν όπως αντίμετώπισν τη κατάσταση . Να το κάνουμε και να τελειώνουμε . Τελικά βρήκα γιατρό που δέν ηταν φιλοχρήματος και πάνω από όλα κάθησε και μου τα εξήγησε αναλυτικά . Έχω που παιδεύομαι 1,5 χρόνο , και μπορώ να πώ οτι πλέον όλα πήγαν μια χαρά , από Νοεμβρη του 2020 έχω ξεκινήσει τους κερατοκινικούς φακούς και ευτυχώς η ΄'οραση επέστρεψε . Ήταν ενα δυνατό σόκ για την καθημερινότητα και κυρίως για τη ψυχολογία . Άφησα ενα διάστημα 6 μηνών ανάμεσα στίς επεμβάσεις ( έτσι μου είπε ο γιατρός ) .

Οι φακοι ποσο κοστιζουν και για ποσο καιρο ειναι? Βλεπεις 10/10?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Kingedward είπε

R: 4,75 1,50
L: 3,75 1,75

 

Εχεις αρκετο αστιγματισμο.. Καποια στιγμη σου ανεβηκε σχετικα σε γρηγορο χρονικο διαστημα ή εδω και πολλα χρονια οι βαθμοι σου ειναι σταθεροι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Οι φακοι ποσο κοστιζουν και για ποσο καιρο ειναι? Βλεπεις 10/10?

Βλέπεις οσο ειναι η μυωπια σου οπως στα γυαλια σου. Υπαρχουν διάφορες εταιρειες αναλογα τι ταιριάζει στο ματι σου. Ειναι για 1 μηνα . Οι δικοι μ που παιρνω 3 ζευγάρια κοστιζουν  περιπου 32ε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...