Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, thanos78 είπε

Όταν είχε κάνει την επέμβαση ο γιατρός μου το είχε ξεκαθαρίσει πως μετά την επέμβαση μπορεί να μ' ενοχλούν τα φώτα ιδιαίτερα το πρώτο διάστημα και μετέπειτα θα μειωθεί στο ελάχιστο. Το είχε διευκρινήσει πως αν επιμένουν μπορεί να κάνω διορθωτική επέμβαση αρκεί βέβαια να το θέλω και να είναι στο βαθμό του ενοχλητικού και επικίνδυνου, ιδιαίτερα με τη βραδινή οδήγηση. Το πρώτο λόγο τον έχει ο γιατρός πιστεύω. 

Δεν μου το εχε πει αλλα ευτυχως δεν ειχα και προβλημα τετοιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλή Χρονιά σε όλους και Χρόνια Πολλά

Έχω μπει και εγώ στη διαδικασία να κάνω laser -επιτέλους- για να απαλλαγώ από τα γυαλιά και τους φακούς επαφής. Έχω κάνει ήδη τον απαιτούμενο προεγχειρητικό έλεγχο σε ιδιωτική κλινική, όπου ο γιατρός μου υπέδειξε τη μέθοδο lasik. Ίσως θα ήθελα να πάρω και 2η γνώμη πριν προχωρήσω στην επέμβαση.

Κατόπιν συστάσεων και από αυτά που έχω διαβάσει, είμαι ανάμεσα στο Athens Eye Hospital (Ραλλάτο) και Οφθαλμολογικό Αθηνών (Τουρμούζη).

Θα μπορούσατε να μοιραστείτε με προσωπικό μήνυμα τη γνώμη σας και αν είχατε κάποια εμπειρία -είτε θετική είτε αρνητική- με κάποιον από τους παραπάνω γιατρούς;

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα πέρσι σε ένα οφθαλμίατρο και μου διέγνωσε αστιγματισμό ένα ενάμιση βαθμό σε θυμάμαι 

Μου έδωσε γυαλιά και όταν τα φόρεσα είχα οξύτητα σαν να δυναμώνεις το sharpness στις οθόνες 

 

στη περίπτωση μοθ γίνετε ναν κάνω λέιζερ ;  Σαν επέμβαση στοιχίζει πολλά τη καλύπτουν τα ταμεία ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Runner25 είπε

Πήγα πέρσι σε ένα οφθαλμίατρο και μου διέγνωσε αστιγματισμό ένα ενάμιση βαθμό σε θυμάμαι 

Μου έδωσε γυαλιά και όταν τα φόρεσα είχα οξύτητα σαν να δυναμώνεις το sharpness στις οθόνες 

 

στη περίπτωση μοθ γίνετε ναν κάνω λέιζερ ;  Σαν επέμβαση στοιχίζει πολλά τη καλύπτουν τα ταμεία ;;

Δεν ξερω αν γινεται ,μαλλον γινεται ,αλλα για κοστος δεν καλυπτουν τα ταμεια .Να υπολογιζεις 1500-2000 ευρω

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

διαβάσα μόλις  2 σελιδες..θα πω ότι συνεχιζουν να ειναι μαγαζιά και όχι ιατρεία..

Όποιος προτείνει διορθωτικη επέμβαση να ξέρει ότι κινειτε σε αχαρτογραφητα νερά... 

Για τους υπόλοιπους αφήστε μήνες /λίγα χρόνια κ αρκετά προβλήματα που βγηκαν  θα διορθωθούν ή θα συνυπάρξεις σε κάποιο βαθμό με αυτα..κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός μην ακούτε γιατρούς ή γνωστους..

@Runner25 με 1.5 βαθμό χλωμό να χρειαζεσαι και γυαλιά...λέιζερ δεν πρόκειται να κάνεις για 1.5βαθμο..ίσως αν αρχίσουν πονοκέφαλοι κ να σε κουράζει το μάτι με τα χρονια(γερνάει το μάτι με τα χρόνια ή παραδίδεται αν ξεκινήσεις γυαλια).αν δεν σταθεροποιηθεί μετά από μήνες χρόνια ο αστιγματισμός /μυωπία τι νόημα εχει να πειράξεις το μάτι?.δοκίμασε αν απελπιστεις τον κάνελ/Λο που τα "ρυθμίζει" με σταγόνες κ uv σε μικρούς βαθμούς..ίσως πιο safe εφαρμογή ..άγνωστα αποτελέσματα...

 

 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, Γιάννης Platano said:

Δεν ξερω αν γινεται αλλα για κοστος δεν καλυπτουν τα ταμεια .Να υπολογιζεις 1500-2000 ευρω

ευχαριστω πολυ για την απαντηση χρονια πολλα
1500 με 2κ τσουζει αλλα μαλλον θα το κανω 
θα ψαξω αυριο αν τα ασφαλιστηκα ταμεια καλυπτουν την δαπανη και θα ενημερωσω εδω το τοπικ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας!! εδώ και χρόνια έχω υπερμετρωπία!! όμως το δεξί μου μάτι βλέπει τέλεια και το αριστερό πρέπει να κλείσω το δεξί για να δω δηλ είναι σα να έχω ένα μόνο μάτι... ως γνωστόν στην υπερμετρωπία δεν βλέπουμε καλά ούτε μακριά ούτε κοντά!!αυτό που νιώθω να έχω ένα μεγάλο μάτι που κάνει στην ουσία για  2  οφείλεται στην υπερμετρωπία η να ψαχτώ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/12/2020 στις 11:15 ΠΜ, thanos78 είπε

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά! Πριν 6 μήνες έκανα και γω με την fem to lasik και τα προβλήματα που περιγράφεις τα είχα τις πρώτες εβδομάδες. Ποια μέθοδο ακολούθησες; Ο γιατρός σου τι γνώμη έχει για όλα αυτά; Σε ενημέρωσε πριν την επέμβαση πως υπάρχει περίπτωση να έχεις τέτοια προβλήματα μετέπειτα; 

Geia σου φιλε τωρα ειδα το σχολιο σου,εκανα lasik(oxi femto) ,ο γιατρος ηταν καθησυχαστικος με τα συμπτωματα οτι θα υποχωρησουν και οντως υποχωρησαν,δε μου τα περιεγραψε απο πριν αναλυτικα και επακριβως  οτι θα υπαρχουν τετοιες παρενεργεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, atzelepi είπε

Geia σου φιλε τωρα ειδα το σχολιο σου,εκανα lasik(oxi femto) ,ο γιατρος ηταν καθησυχαστικος με τα συμπτωματα οτι θα υποχωρησουν και οντως υποχωρησαν,δε μου τα περιεγραψε απο πριν αναλυτικα και επακριβως  οτι θα υπαρχουν τετοιες παρενεργεις.

Επίσης το μάτι δεν το τρίβουμε όπως το τρίβαμε παλιότερα καθώς όπως και να έχει είναι εγχειρισμένο, ακόμα και όταν παρέλθει ένα εύλογο χρονικό διάστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά αποφάσισα στα 33 να παρατήσω τα γυαλία και τους φακούς επαφής και το 2020 εκανα λειζερ..

Μου σύστησαν τον Κο Μπεζάτη Αθανάσιο και έκανα ενα ραντεβού στο Ιατρείο του στο Κολωνάκι , εκει με εξέτασε και μου διέγνωσε ξηροφθαλμία.. δεν βιάστηκε να με χειρουργήσει και έδωσε βάση στο να μου θεραπεύσει πρωτα την ξηροφθαλμία. Μετα συζητήσαμε ποια μέθοδο λειζερ θα κάνουμε και καταλήξαμε πως η prk ειναι η καλύτερη για εμένα ..Πραγματικά, είναι οτι καλύτερο έχω κάνει , αφού πέταξα γυαλία και φακούς αμέσως ..λίγο πόνο είχα μια δυο ημέρες(μου το είχε πει ) αλλα μετά ήταν τέλεια ...δεν μετανιώνω που έκανα την prk και οχι την λασικ , καθώς η λασικ οταν κάνεις αθλητισμό δεν προτείνεται ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας γράψω μερικά πράγματα κι από τη δική μου εμπειρία, μιας και την Παρασκευή έκανα την επέμβαση, που ίσως φανούν χρήσιμα σε κάποιους.

Μετά από 2 επιτυχημένες επεμβάσεις σε γνωστούς μου, οι οποίοι είχαν κάνει την επέμβαση στο γνωστό νοσοκομείο επί της Λεωφ. Βουλιαγμένης στη Γλυφάδα (δεν γράφω στοιχεία για να μην θεωρηθεί διαφήμιση), αποφάσισα να το επισκεφθώ την προ-προηγούμενη Πέμπτη για να κάνω τον προεγχειρητικό έλεγχο. Η εξυπηρέτηση ήταν άμεση, όλοι οι χώροι φροντισμένοι και καθαροί, ενώ έκανα 4-5 διαφορετικές μετρήσεις. Στο τέλος μίλησα και με τον γιατρό, ο οποίος μου εξήγησε τη μέθοδο femto Lasik που θα ακολουθούσαμε, ενώ ήταν απόλυτα καθησυχαστικός και σίγουρος για την έκβασή της.

Μετά από 8 ημέρες, και πιο συγκεκριμένα προχθές Παρασκευή, πραγματοποιήθηκε η επέμβαση. Στο διάστημα που μεσολάβησε έψαξα κάποια πράγματα, αλλά δεν άφησα κάτι να με επηρεάσει αρνητικά, καθώς η προσέγγιση της ομάδας του γιατρού και ο ίδιος, με είχαν κάνει να αισθάνομαι σιγουριά. Φυσικά και ενημερώθηκα για παρόμοιες επεμβάσεις που δεν είχαν το αναμενόμενο αποτέλεσμα, και είχα αποδεχθεί ένα ποσοστό ρίσκου που ενέχουν. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες, και δεν είναι όλα ρόδινα. Κι ένας λόγος που γράφω αυτή τη στιγμή, είναι γιατί διάβασα πολύ σωστά σε αυτό το topic, αν δεν κάνω λάθος, πως οι περισσότεροι που έχουν θετική έκβαση δεν γράφουν για την εμπειρία τους μετέπειτα. Με αποτέλεσμα οι αρνητικές εκβάσεις να παρουσιάζονται πιο έντονα.

Την ημέρα της επέμβασης, όπως και τις ημέρες πριν από αυτή, παραδόξως.. δεν είχα κανένα άγχος. Κάτι το οποίο είναι εντελώς αντίθετο με το χαρακτήρα μου. Μάλιστα, θυμάμαι να λέω στον εαυτό μου φράσεις όπως "τελευταία Τετάρτη με γυαλιά, άντε να τελειώνουμε κτλ". Την ημέρα της επέμβασης έγιναν 2-3 μετρήσεις, ίδιες με τον προεγχειρητικό έλεγχο, ενώ με είδε πάλι και ο γιατρός. Εμένα προσωπικά δεν με έπιασε καθόλου το ηρεμιστικό, ενώ όπως προανέφερα, ανυπομονούσα να τελειώσω και να γυρίσω πίσω να ξεκουραστώ.. ώστε να έχω την καλύτερη δυνατή μετεγχειρητική αποκατάσταση.

Στα της επέμβαση τώρα.. Η επέμβαση δεν πονάει ΚΑΘΟΛΟΥ. Στην αρχή, στο πρώτο μηχάνημα, νιώθεις μία πίεση στο μάτι και λίγο νερό να τρέχει. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω ακριβώς.. Είναι σαν να κοιτάς με κυάλι μία σήραγγα με ελαφρύ φωτισμό τριγύρω, και ξαφνικά, σαν να σβήνουν όλα τα φώτα. Απόλυτο σκοτάδι. Υπόθεση δευτερολέπτων. Δεν χρειάζεται να ανησυχήσεις για κάτι. Αμέσως μεταφέρεσε στο άλλο μηχάνημα. Η διαδικασία με τις αναισθητικές σταγόνες επαναλαμβάνεται και πάλι.. ενώ πλέον βλέπεις σαν να είναι θολωμένα τα γυαλιά σου. Μπορείς να δεις την τομή που κάνει ο γιατρός με τον νυστέρι, ενώ μετέπειτα βλέπεις φωτάκια να αναβοσήνουν. Είναι 2 κόκκινα και 1 πράσινο. Εσύ εστιάζεις στο πράσινο, ενώ μυρίζει και λίγο καμμένο. Επαναλαμβάνω, ΚΑΜΙΑ ενόχληση, ΚΑΝΕΝΑΣ πόνος, ΚΑΜΙΑ ανησυχία. Ειδικά τα κόκκινα φωτάκια μοιάζουν σαν να έχεις ζουμάρει πάρα πολύ, σε ομίχλη, στα πίσω φώτα του αυτοκινήτου. Ελπίζω να βοήθησε λίγο η περιγραφή. Υπόθεση 2 λεπτών το πολύ για κάθε μάτι. Μάλιστα, στη μετάβαση από το ένα μάτι στο άλλο, αυτό που είπα μέσα στο χειρουργείο είναι "Αυτό ήταν; Πολύ κακό για το τίποτα..". Μετά την επέμβαση, αφού σηκωθείς, βλέπεις θολά, αλλά μπορείς να κινηθείς άνετα στο χώρο. Σε εξετάζει αμέσως ο γιατρός, και ακολουθούν οι μετεγχειρητικές οδηγίες. Ήταν τόσο εύκολο και ανώδυνο, που ήθελα να πω σε όλους όσους περίμεναν (καθώς ήμουν ο πρώτος που μπήκα μέσα), πως δεν χρειάζεται να ανησυχούν για ΤΙΠΟΤΑ απολύτως. Αν μου έλεγαν να κάνω την εγχείριση και γι αυτούς, θα το έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη για όλους. Τόσο πολύ. Ο γιατρός ήταν ευχαριστημένος, ενώ δεν ένιωθα σχεδόν καθόλου τσούξιμο ή αίσθηση ξένου σώματος. Περισσότερη ενόχληση έχεις αν φοράς φακούς επαφής, και έχει στεγνώσει το μάτι σου, παρά μετά την επέμβαση. Τουλάχιστον, έτσι το ένιωσα εγώ.

Στις οδηγίες προ και μετά της επέμβασης δεν θα αναφερθώ, καθώς δεν έχει νόημα. Μην σας κουράσω. Σας τα εξηγούν όλα αναλυτικά.

Μέχρι τη συμπλήρωση της 1 ημέρας δεν είχα ΚΑΜΙΑ απολύτως επαφή με κάθε είδους οθόνη, πηγή φωτός ή περιβάλλον. Είτε κοιμόμουν, είτε όχι, είχα κλειστά τα μάτια μου. Πέρα από τις οδηγίες της αποκατάστασης, ήταν κάτι το οποίο το έκανα από μόνος μου, για να έχω την γρηγορότερη και αποτελεσματικότερη επούλωση. Κατά τη 2η ημέρα, ξεκίνησα προσεκτικά να κυκλοφορώ χωρίς γυαλιά ηλίου στο σπίτι, ενώ είδα λίγο τηλεόραση από μεγάλη απόσταση. Συνέχισα να έχω αρκετές ώρες κλειστά τα μάτια. Γνωρίζω πως έχω ενεργήσει πολλές φορές υπερβολικά, αλλά πιστεύω πως η προσεκτική αποκατάσταση είναι πολύ σημαντική. Σήμερα διανύω την 3η ημέρα, και έχω αρχίσει να ασχολούμαι ελαφρά με τον υπολογιστή και με το κινητό. Από εκεί και πέρα, η πρώτη μετεγχειρητική επίσκεψη θα είναι την Τρίτη. Κολλύρια συνεχώς, δάκρυα επίσης, αλλά κακά τα ψέμματα.. ξεχνάς οποιαδήποτε ταλαιπωρία όταν ξυπνάς και βλέπεις. Όταν δεν ψάχνεις τα γυαλιά στο κομοδίνο μετά από 26 χρόνια. Είναι ένα τίμημα που δέχομαι ευχαρίστως να πληρώσω ξανά και ξανά.

Η όραση μου στο ένα μάτι μπορώ να πώ, πως τη νιώθω στο 100% από το πρωί της επόμενης ημέρας της επέμβασης. Κανένα τσούξιμο και ελαφριά έως καθόλου κοκκινίλα στα μάτια, και αυτή μόνο ορισμένες ελάχιστες φορές. Το μόνο που με προβληματίζει είναι πως το άλλο μάτι δεν έχει ξεθολώσει αρκετά, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να διαβάσω, όταν χρησιμοποιώ μόνο αυτό.

Υ.Γ.1: Η μυωπία και στα δύο μάτια ήταν στο 5.75, ενώ ο αστιγματισμός στο 1.00. Το κόστος (μόνο) της επέμβαση ήταν στα 1.500 €.

Υ.Γ.2: Ελπίζω να βοήθησα κάποιους με την (μέχρι τώρα) εμπειρία μου.

Επεξ/σία από Christav
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ζωντανή περιγραφή!

8 λεπτά πριν, Christav είπε

Μπορείς να δεις την τομή που κάνει ο γιατρός με τον νυστέρι, ενώ μετέπειτα βλέπεις φωτάκια να αναβοσήνουν.

Μια παρατήρηση μόνο. Τη στιγμή που περιγράφεις παραπάνω η τομή έχει γίνει ήδη με το femtosecond laser (εκεί που χάθηκαν τα φώτα και είχε απόλυτο σκοτάδι) και ο γιατρός με ένα κατάλληλο εργαλείο (όχι νυστέρι) διαχωρίζει και ανασηκώνει το πέταλο.

Υπομονή μέχρι την μετεγχειρητική εξέταση της Τρίτης και καθόλου τρίψιμο στα μάτια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, DrNick είπε

Πολύ ζωντανή περιγραφή!

Μια παρατήρηση μόνο. Τη στιγμή που περιγράφεις παραπάνω η τομή έχει γίνει ήδη με το femtosecond laser (εκεί που χάθηκαν τα φώτα και είχε απόλυτο σκοτάδι) και ο γιατρός με ένα κατάλληλο εργαλείο (όχι νυστέρι) διαχωρίζει και ανασηκώνει το πέταλο.

Υπομονή μέχρι την μετεγχειρητική εξέταση της Τρίτης και καθόλου τρίψιμο στα μάτια.

Ευχαριστώ πολύ. Επίσης, θα ήθελα να αναφέρω πως τα σχόλια σας είναι πολύτιμα καθ όλη την πορεία του topic.
 

Θα ήθελα να αναφέρω κάτι, που μόλις παρατήρησα, και σχετίζεται με το κομμάτι της θολής όρασης που έγραψα παραπάνω με bold. Μόλις παρατήρησα πως στο μάτι που βλέπω θολά υπάρχει προστατευτικός φακός, ενώ στο άλλο μάτι όχι. Το γνώριζα σαν διαδικασία γενικότερα, απλά δεν μου είχε αναφέρει κάτι ο γιατρός, και μόλις σήμερα το παρατήρησα κοιτώντας τον καθρέπτη. Με είχε προβληματίσει το γεγονός πως το ένα μάτι ήταν άψογο, ενώ το άλλο θολό και με αίσθηση ξένου σώματος, και μόλις διαπίστωσα γιατί συμβαίνει αυτό. Απλά το γεγονός πως δεν μου είχε αναφέρει κάτι εξ αρχής (ίσως για την αποφυγή ανησυχίας), και την τοποθέτηση του φακού μόνο στο ένα μάτι, μου είχε δημιουργήσει αυτό τον προβληματισμό. Μετά την επικοινωνία με το κέντρο με ενημέρωσαν πως θα αφαιρεθεί στην μετεγχειρητική επίσκεψη, και πως είναι κάτι φυσιολογικό, χωρίς να υπάρχει ανησυχία. Ίσως υπήρχε αυξημένη συγκέντρωση ενζύμων.. κάπως έτσι μου το ανέφερε ο κύριος που εκτελεί εφημερία. Κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Επεξ/σία από Christav
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...