Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, trendkill said:

Γεια σας. Εκανα επεμβαση λεϊζερ πριν 3 μηνες για μυωπια και αστιγματισμο.
Το προβλημα διορθωθηκε και βλεπω χωρις γυαλια τωρα.

Ομως απο τη μερα της επεμβασης εχω haze-θαμπαδα.
Την ημερα αισθανομαι σαν να υπαρχει ενα θαμπωμενο τζαμι μπροστα μου και το φως μου φαινεται υπερβολικα δυνατο σε σχεση με πριν.
Τη νυχτα βλεπω ολα τα φωτα με φωτοστεφανο. Το χειροτερο ειναι οταν βλεπω ταινια στο σκοταδι, ειναι σχεδον αδυνατο να αντεξω τη θαμπαδα των γραμματων και το φωτοστεφανο της οθονης.
Αν εβλεπα σταδιακη βελτιωση θα εκανα υπομονη, ομως δεν βλεπω καθολου βελτιωση σε σχεση με τις πρωτες μερες. Το Thealoz δεν βοηθαει καθολου.
Οσους εχω ρωτησει μου λενε οτι ειχαν το ιδιο προβλημα μονο τις πρωτες μερες. Οσα σχολια διαβασα εδω επιβεβαιωνουν το ιδιο. 
Υπαρχει καποιος που να εχει/ειχε το ιδιο προβλημα; 

Κι Εγώ έχω τα ίδια μέρα - νύχτα. Τα γράμματα τα αντέχω αλλά τα φωτοστέφανα υπάρχουν. Τα φώτα των αυτοκινήτων με τυφλώνουν τη νύχτα λόγω starburst halos και glare. Σε όλα τα φώτα βλέπω starburst και glare. Έχω επίσης και ένα ακόμη σύμπτωμα που βλέπω 3 κατακόρυφες γραμμές ίριδας από το δεξί μάτι. Έκλεισα τον 4ο μήνα και περιμένω ακόμη μήπως και υπάρξει βελτίωση. Χρησιμοποιώ το thealoz κι εγώ. Ωστόσο δεν ξέρω πόσο θα πάρει ή αν θα βελτιωθεί. Στον 6ο μήνα θα πάω για επανεξέταση.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, trendkill είπε

Γεια σας. Εκανα επεμβαση λεϊζερ πριν 3 μηνες για μυωπια και αστιγματισμο.
Το προβλημα διορθωθηκε και βλεπω χωρις γυαλια τωρα.

Ομως απο τη μερα της επεμβασης εχω haze-θαμπαδα.
Την ημερα αισθανομαι σαν να υπαρχει ενα θαμπωμενο τζαμι μπροστα μου και το φως μου φαινεται υπερβολικα δυνατο σε σχεση με πριν.
Τη νυχτα βλεπω ολα τα φωτα με φωτοστεφανο. Το χειροτερο ειναι οταν βλεπω ταινια στο σκοταδι, ειναι σχεδον αδυνατο να αντεξω τη θαμπαδα των γραμματων και το φωτοστεφανο της οθονης.
Αν εβλεπα σταδιακη βελτιωση θα εκανα υπομονη, ομως δεν βλεπω καθολου βελτιωση σε σχεση με τις πρωτες μερες. Το Thealoz δεν βοηθαει καθολου.
Οσους εχω ρωτησει μου λενε οτι ειχαν το ιδιο προβλημα μονο τις πρωτες μερες. Οσα σχολια διαβασα εδω επιβεβαιωνουν το ιδιο. 
Υπαρχει καποιος που να εχει/ειχε το ιδιο προβλημα; 

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά! Πριν 6 μήνες έκανα και γω με την fem to lasik και τα προβλήματα που περιγράφεις τα είχα τις πρώτες εβδομάδες. Ποια μέθοδο ακολούθησες; Ο γιατρός σου τι γνώμη έχει για όλα αυτά; Σε ενημέρωσε πριν την επέμβαση πως υπάρχει περίπτωση να έχεις τέτοια προβλήματα μετέπειτα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονια πολλα. Δεν θυμαμαι το ονομα της επεμβασης, ειναι αυτη που σου αφαιρουν το επιθυλιο, σου κανουν το λεϊζερ και μετα σου το επανατοποθετουν.
Ο γιατρος ειπε οτι θα εχω προβλημα με τα φωτα μονο τις πρωτες μερες και μετα θα βλεπω τελεια, πραγμα το οποιο τελικα δεν ισχυει. Οταν με επανεξετασε πριν 1.5 μηνα μου ειπε "βαζε Thealoz και θα περασει με τον καιρο". Πραγμα το οποιο δεν ισχυει επισης. Δεν υπαρχει βελτιωση, οσο θαμπα εβλεπα τις πρωτες μερες ετσι βλεπω και τωρα μετα απο 3 μηνες. Θα παω παλι για εξεταση μεσα στον Ιανουαριο...

Ελπιζω να βρω λυση, δε θελω να πιστεψω οτι για 1700 ευρω ολοκληροι γιατροι ειναι διατεθειμενοι να ρισκαρουν με την οραση ενος ανθρωπου.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, trendkill είπε

Χρονια πολλα. Δεν θυμαμαι το ονομα της επεμβασης, ειναι αυτη που σου αφαιρουν το επιθυλιο, σου κανουν το λεϊζερ και μετα σου το επανατοποθετουν.
Ο γιατρος ειπε οτι θα εχω προβλημα με τα φωτα μονο τις πρωτες μερες και μετα θα βλεπω τελεια, πραγμα το οποιο τελικα δεν ισχυει. Οταν με επανεξετασε πριν 1.5 μηνα μου ειπε "βαζε Thealoz και θα περασει με τον καιρο". Πραγμα το οποιο δεν ισχυει επισης. Δεν υπαρχει βελτιωση, οσο θαμπα εβλεπα τις πρωτες μερες ετσι βλεπω και τωρα μετα απο 3 μηνες. Θα παω παλι για εξεταση μεσα στον Ιανουαριο...

Ελπιζω να βρω λυση, δε θελω να πιστεψω οτι για 1700 ευρω ολοκληροι γιατροι ειναι διατεθειμενοι να ρισκαρουν με την οραση ενος ανθρωπου.

lasik ειναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η fem to lasik που εφάρμοσες έχει μεγάλο ποσοστό επιτυχίας αρκεί βέβαια να τηρούνται μετεγχειρητικά όσα πρέπει να έχεις εφαρμόσει ιδιαίτερα τις πρώτες μέρες. Πίεσε το γιατρό για το πρόβλημα που έχει παρουσιαστεί καθώς είναι υποχρεωμένος να δώσει λύση. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά με υγεία και... αετήσια όραση σε όλες και όλους!

Το επιθήλιο αφαιρείται και "ξανατοποθετείται" στην epi-LASIK και στη LASEK. Αν και μοιάζουν, δεν έχουν καμμία σχέση με την LASIK και τη femto LASIK.

@trendkill αν θυμάσαι να έχεις ενοχλήσεις-πόνο-φωτοφοβία τις πρώτες μέρες, τότε έκανες PRK / epi-LASIK / LASEK.

Αν όχι, τότε έκανες LASIK/femtoLASIK. 

Από τη στιγμή που ο γιατρός σου δεν σου δίνει κάποια αγωγή πέρα από τα δάκρυα, τότε φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει κάποια επιπλοκή. 

Τα τεχνητά δάκρυα βοηθάνε καθόλου (έστω και παροδικά);

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, DrNick είπε

Τα τεχνητά δάκρυα βοηθάνε καθόλου (έστω και παροδικά);

Στο μονο που με βοηθα το Thealoz ειναι οτι μου ενυδατωνει το ματι, δεν μου καθαριζει το haze. Παρολα αυτα βαζω 5 - 6 φορες τη μερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2020 στις 11:31 ΜΜ, dimips είπε

Κι Εγώ έχω τα ίδια μέρα - νύχτα. Τα γράμματα τα αντέχω αλλά τα φωτοστέφανα υπάρχουν. Τα φώτα των αυτοκινήτων με τυφλώνουν τη νύχτα λόγω starburst halos και glare. Σε όλα τα φώτα βλέπω starburst και glare. Έχω επίσης και ένα ακόμη σύμπτωμα που βλέπω 3 κατακόρυφες γραμμές ίριδας από το δεξί μάτι. Έκλεισα τον 4ο μήνα και περιμένω ακόμη μήπως και υπάρξει βελτίωση. Χρησιμοποιώ το thealoz κι εγώ. Ωστόσο δεν ξέρω πόσο θα πάρει ή αν θα βελτιωθεί. Στον 6ο μήνα θα πάω για επανεξέταση.

Γεια σου φιλε,δλδ καμια βελτιωση σε αυτο το διαστημα?εστω και αργη?πηγες σε αλλους γιατρους?

 

Εγω μετα απο 3 μηνες απο το lasik υποχωρησαν τετοια συμπτωματα,παραμενει ξηροφθαλμια μικρη και ευαισθησια στον ηλιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, atzelepi said:

Γεια σου φιλε,δλδ καμια βελτιωση σε αυτο το διαστημα?εστω και αργη?πηγες σε αλλους γιατρους?

 

Εγω μετα απο 3 μηνες απο το lasik υποχωρησαν τετοια συμπτωματα,παραμενει ξηροφθαλμια μικρη και ευαισθησια στον ηλιο..

Καμία μα καμία. Όπως ήμουν τη πρώτη μέρα. Τώρα λόγω λοκνταουν δεν έβγαινα και απ' το σπίτι πολύ τη νύχτα και νόμιζα διορθώθηκε λίγο αλλά με το που κάτσω καμία ώρα έξω νύχτα είναι όπως τη πρώτη μέρα. Πλέον είμαι πεπεισμένος πως θα μείνει για πάντα έτσι και φταίει το μέγεθος από τις κόρες των ματιών μου. Όσο δηλαδή διαστέλλονται τα συμπτώματα αυτά χειροτερεύουν. Έπρεπε ή να γίνει διαφορετικά η διόρθωση με το λέιζερ ή να μου πουν να μην κάνω καθόλου.

Στις παρακάτω εικόνες είναι οσα βλέπω στα φώτα των αυτοκινήτων τη νύχτα... Τα είχατε εσείς αυτά ;

lasik-complications-starbursts.jpg

12SCI-LASIK7-jumbo.jpg

NINTCHDBPICT0004585792251.jpg

hqdefault.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2020 στις 11:30 ΠΜ, Gemar123 είπε

Καλησπέρα. Έχω κάνει laser με τη μέθοδο prk για μειωπια και αστιγματισμό (3 βαθμούς κ 2.75 κ μίσος αστιγματισμός). Την έχω κανει εδώ και 2 μήνες σχεδόν. Βλέπω καλά αλλά στο ένα μάτι που είχα αστιγματισμό παραπάνω, πρόσφατα μου είπε η γιατρός ότι έχει μένει αστιγματισμός γι αυτό βλέπω λίγο θολα. Μου λέει μπορεί κ να φύγει αλλά δεν μου έβγαζε σιγουριά. Έχει περάσει κάποιος κάτι παρόμοιο? 

ναι και μένα είχε μείνει ελαχιστο απο το δεξί μάλλον περισσότερο αλλα μπορεί να είναι και ξηροφθαλμία δεν μπορω να πώ με σιγουριά.

Το πρόβλημα μου είναι οτι δεν έχω καλή ποιότητα δακρύων και εχω variations στην ποιότητα της όρασης.

Για παράδειγμα κάποιες ημέρες η ευκρίνεια είναι τρομερή κάποιες αλλες λόγο ξηρότητας η όραση είναι κουραστική.

Νομίζω είναι απο τα downsides της επέμβασης . 

Εχουν περάσει σχεδον 4 χρόνια μετα την επέμβαση και πλησιάζω 40 όπου αρχίζει η πρεσβυωπεία 

Δεν ξέρω αν έιναι μύθος ή άληθεια αλλά οταν σου έχει μείνει λίγο μετα την επέμβαση εξισορροπείται με την πρεσβυωπεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Prof_Chaos είπε

 

Δεν ξέρω αν έιναι μύθος ή άληθεια αλλά οταν σου έχει μείνει λίγο μετα την επέμβαση εξισορροπείται με την πρεσβυωπεία;

Ναι ειναι αληθεια οτι μια μικρη μυωπια εξισοροπει πρεσβυωπια .Για αυτο οι γατροι σε οσους ειναι κοντα σε τετοια ηλικια προτεινουν να μεινει λιγη μυωπα στο ενα ματι .Μεθοδος monovision

Αυτη εκανα στα 49 εγω που εχα ηδη πρεσβυωπια και τωρα μπορω και χωρις γυαλια για κοντα .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είχε κάνει την επέμβαση ο γιατρός μου το είχε ξεκαθαρίσει πως μετά την επέμβαση μπορεί να μ' ενοχλούν τα φώτα ιδιαίτερα το πρώτο διάστημα και μετέπειτα θα μειωθεί στο ελάχιστο. Το είχε διευκρινήσει πως αν επιμένουν μπορεί να κάνω διορθωτική επέμβαση αρκεί βέβαια να το θέλω και να είναι στο βαθμό του ενοχλητικού και επικίνδυνου, ιδιαίτερα με τη βραδινή οδήγηση. Το πρώτο λόγο τον έχει ο γιατρός πιστεύω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2021 στις 1:11 ΜΜ, dimips είπε

Καμία μα καμία. Όπως ήμουν τη πρώτη μέρα. Τώρα λόγω λοκνταουν δεν έβγαινα και απ' το σπίτι πολύ τη νύχτα και νόμιζα διορθώθηκε λίγο αλλά με το που κάτσω καμία ώρα έξω νύχτα είναι όπως τη πρώτη μέρα. Πλέον είμαι πεπεισμένος πως θα μείνει για πάντα έτσι και φταίει το μέγεθος από τις κόρες των ματιών μου. Όσο δηλαδή διαστέλλονται τα συμπτώματα αυτά χειροτερεύουν. Έπρεπε ή να γίνει διαφορετικά η διόρθωση με το λέιζερ ή να μου πουν να μην κάνω καθόλου.

Στις παρακάτω εικόνες είναι οσα βλέπω στα φώτα των αυτοκινήτων τη νύχτα... Τα είχατε εσείς αυτά ;

lasik-complications-starbursts.jpg

12SCI-LASIK7-jumbo.jpg

NINTCHDBPICT0004585792251.jpg

hqdefault.jpg

etsi eblepa την 1η εβοδμαδα,μετα υποχωρουσε μερα με τη μερα,  πλεον βλεπω μονο μερικες μικρες ακτινες 4-6 ανα φωτεινη πηγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, thanos78 είπε

Όταν είχε κάνει την επέμβαση ο γιατρός μου το είχε ξεκαθαρίσει πως μετά την επέμβαση μπορεί να μ' ενοχλούν τα φώτα ιδιαίτερα το πρώτο διάστημα και μετέπειτα θα μειωθεί στο ελάχιστο. Το είχε διευκρινήσει πως αν επιμένουν μπορεί να κάνω διορθωτική επέμβαση αρκεί βέβαια να το θέλω και να είναι στο βαθμό του ενοχλητικού και επικίνδυνου, ιδιαίτερα με τη βραδινή οδήγηση. Το πρώτο λόγο τον έχει ο γιατρός πιστεύω. 

Εμενα δεν το ανεφερε καν, ηταν 100% καθισυχαστικος οτι προκειται για απλη επεμβαση ρουτινας... Ειχα παρει θετικο feedback και απο ολους οσους την ειχαν κανει, γιαυτο και πιστηκα.
Η διορθωτικη επεμβαση πως ακριβως γινεται; Επιδιορθωνουν την επιφανεια του ματιου με καποιο τροπο ωστε να μη θαμπωνει; Θα το σκεφτω πολυ σοβαρα να την κανω αν δω οτι δεν υπαρχει βελτιωση τους επομενους μηνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trendkill είπε

Εμενα δεν το ανεφερε καν, ηταν 100% καθισυχαστικος οτι προκειται για απλη επεμβαση ρουτινας... Ειχα παρει θετικο feedback και απο ολους οσους την ειχαν κανει, γιαυτο και πιστηκα.
Η διορθωτικη επεμβαση πως ακριβως γινεται; Επιδιορθωνουν την επιφανεια του ματιου με καποιο τροπο ωστε να μη θαμπωνει; Θα το σκεφτω πολυ σοβαρα να την κανω αν δω οτι δεν υπαρχει βελτιωση τους επομενους μηνες...

Κακώς που δεν το ανέφερε πριν την επέμβαση. Για τη διορθωτική επέμβαση δεν μπορώ να σου πω με απόλυτη σιγουριά πως γίνεται. Αν θέλεις να πάρεις και μια άλλη γνώμη, σου στέλνω το όνομα του γιατρού που έκανα την επέμβαση για να το δει και κείνος σε προσωπικό μήνυμα, καθώς δεν θέλω να θεωρηθεί διαφήμιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...