Προς το περιεχόμενο

Συλλήψεις για χρέη άνω των 5000 ευρώ στο δημόσιο.


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α, σωστο (ασχετο που δεν μου το ειπαν ποτε γιατι δεν μπορουσαν)

 

Εγω την λυση την εχω πει παντως

 

Ποσοι ειμαστε εδω περα οι εργαζομενοι? 5 εκατομμυρια βαρια βαρια?

 

5 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ. Και στα @@ μας ολα, δεν θα μας κουνιεται κανεις. Σοβιετ!

Συνηθως αν οχι παντα μερικοι το ακουνε απο το οικογενειακο τους περιβαλλον.

 

κλαιωωω

Ποιος θα μας πληρωνε δεν ξερω αν ειμασταν στα @@ μας και τα 5 εκατομμυρια οπως ειναι οι υπολοιποι τωρα.

Τουλαχιστον να παραγουμε κατι να βγαινει και κανενα φραγκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ιστορια που μου αρεσει να λεω, παραδειγμα του τι παιζει

 

Οταν εμενα Αγγλια, δυσκολευτηκα να συνηθισω το θεμα με τον εισπρακτορα στο λεωφορειο. Το οτι επρεπε να λεω που κατεβαινω για να μου πει ποσα πληρωνω.

Να τονισω οτι εχω μεγαλωσει φοβισμενα, απο γονεις και σογια "νοικοκυραιους", αυτους που δεν αργουσαν φορους, που πληρωναν, που δεν ηθελαν να τους κυνηγαει κανεις. Ισως καλυτερα, ισως χειροτερα, θα δειξει στο μελλον

Τεσπα, θελω να πω οτι ειχα την νοοτροπια "προσεχε παιδι μου, μην κανεις κανα λαθος και σε κυνηγανε, και αμα σου δωσουν παραπανω ρεστα στο ταμειο να τα επιστρεφεις"

Ρωτησα σε καποια στιγμη τους Αγγλους - ΟΧΙ τους Κινεζους ή τους Σοβιετικους, τους Αγγλους, που ειναι η Νο1 χωρα στην Ευρωπη στην εννοια της ιδιωτικοτητας, της πρωτοβουλιας και εχουν μεγαλωσει επι χρονια στον καπιταλισμο

- Ρε σεις, τι με εμποδιζει να πω στον εισπρακτορα οτι θα κατεβω σε 2 στασεις, να πληρωσω 2 στασεις και να κατεβω σε 6?

- Μα γιατι να το κανεις αυτο

- Για να πληρωσω λιγοτερο

- Μα αυτο ειναι κλοπη

- Ναι αλλα θα πληρωσω λιγοτερο

- ΜΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ

 

Οι Αγγλοι λοιπον, που θεωρουνται φιλελευθεροι και "νομος ειναι το δικιο το δικο μου" αδυνατουσαν να καταλαβουν τι τους ελεγα εγω ο Ελληνας, ο "σοσιαλιστης", το καλο παιδι, ο νοικοκυραιος. Θεωρουσαν οτι αυτο που τους ελεγα ειναι παρανομο και επομενως γιατι να μπω στη σκεψη να το κανω

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος πίστευε πριν από αυτό ότι τα λεφτά που τρώγαμε ήταν δανεικά? Ποιος βγήκε να μας το πει στην τελική και δεν τον πιστέψαμε, εκτός από τον τρελό τον Λεβέντη και κάτι άλλους ημίτρελους? 

Τελικα μηπως ειμασταν εμεις οι τρελοι και οι χαζοι και ο Λεβενταρος και η παρεα του οι σωστοι?

Μπορει.....!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αποκει και περα, ΓΙΑΤΙ να δεχεσαι να πληρωσουμε τα λαθη αλλων? Γιατι

να δεχτεις εσυ ο στρατιωτικος να γαμιεσαι στο κουνουπι στις Φερρες για

να μην πειραχτει η ταδε επιλοχινα που βρηκε φως μεσω θειου και μπηκε?

Γιατι να δεχτω εγω ο μισθωτος να φαω το αγγουρι προκειμενου να συνεχισει

να κυκλοφορει μαυρο χρημα?

ΓΙΑΤΙ να δεχομαστε το "ολοι μαζι αδελφια" αφου αλλες εποχες ουτε αδελφια ειμασταν ουτε μαζι ουτε ολοι?

Ξερεις τι θα σου πει τωρα κάποιος? Οτι τους ψήφισες άρα φταις. Αιώνια διαφωνια. Δυστηχως ο παγκαλισμος θα έχει πάντα οπαδους. Γενικά η προσπάθεια του διαμοιρασμου ευθυνών, ειναι άδικη αλλά κάποιοι διαφωνουν και εδω στο φόρουμ.

Στο φάγωμα ο καθενας έτρωγε μονος. Στις ευθύνες ομως, όλοι φταίμε...ωραία λογική.

 

Ποιος πίστευε πριν από αυτό ότι τα λεφτά που τρώγαμε ήταν δανεικά? Ποιος

βγήκε να μας το πει στην τελική και δεν τον πιστέψαμε, εκτός από τον

τρελό τον Λεβέντη και κάτι άλλους ημίτρελους?

Και όταν το 2007 βγηκε και τα ειπε κάποιος με πολύ έμμεσο τρόπο , κάποιος άλλος τον διέψευσε μέσα σε κύμα πανηγυρισμού, λέγοντας οτι λεφτά υπάρχουν και ξέρει που θα τα βρει...

Οπως συνηθιζουν να λένε κάποιοι, σε οποιαδηποτε χωρα παγκοσμίως να πας να υποσχεθεις χρήμα, θα ψηφισtείς παμψηφεί.

Εγω απορω μάλιστα πως δεν βγηκε με 100%...τελικά είμαστε πιο έξυπνοι σαν λαός απ ότι άλλοι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιστορια που μου αρεσει να λεω, παραδειγμα του τι παιζει

 

Οταν εμενα Αγγλια, δυσκολευτηκα να συνηθισω το θεμα με τον εισπρακτορα στο λεωφορειο. Το οτι επρεπε να λεω που κατεβαινω για να μου πει ποσα πληρωνω.

Να τονισω οτι εχω μεγαλωσει φοβισμενα, απο γονεις και σογια "νοικοκυραιους", αυτους που δεν αργουσαν φορους, που πληρωναν, που δεν ηθελαν να τους κυνηγαει κανεις. Ισως καλυτερα, ισως χειροτερα, θα δειξει στο μελλον

Τεσπα, θελω να πω οτι ειχα την νοοτροπια "προσεχε παιδι μου, μην κανεις κανα λαθος και σε κυνηγανε, και αμα σου δωσουν παραπανω ρεστα στο ταμειο να τα επιστρεφεις"

Ρωτησα σε καποια στιγμη τους Αγγλους - ΟΧΙ τους Κινεζους ή τους Σοβιετικους, τους Αγγλους, που ειναι η Νο1 χωρα στην Ευρωπη στην εννοια της ιδιωτικοτητας, της πρωτοβουλιας και εχουν μεγαλωσει επι χρονια στον καπιταλισμο

- Ρε σεις, τι με εμποδιζει να πω στον εισπρακτορα οτι θα κατεβω σε 2 στασεις, να πληρωσω 2 στασεις και να κατεβω σε 6?

- Μα γιατι να το κανεις αυτο

- Για να πληρωσω λιγοτερο

- Μα αυτο ειναι κλοπη

- Ναι αλλα θα πληρωσω λιγοτερο

- ΜΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ

 

Οι Αγγλοι λοιπον, που θεωρουνται φιλελευθεροι και "νομος ειναι το δικιο το δικο μου" αδυνατουσαν να καταλαβουν τι τους ελεγα εγω ο Ελληνας, ο "σοσιαλιστης", το καλο παιδι, ο νοικοκυραιος. Θεωρουσαν οτι αυτο που τους ελεγα ειναι παρανομο και επομενως γιατι να μπω στη σκεψη να το κανω

 

Μου θύμισες τώρα αμερικάνο συμφοιτητή κολλητού μου στο Σικάγο, ο οποίος δανείστηκε το laptop του κολλητού μου επειδή είχε περασμένο Photoshop και την ίδια μέρα του το επέστρεψε έντρομος, επειδή διαπίστωσε ότι το Photoshop ήταν σπασμένο και δεν ήθελε να δουλέψει με κλεμμένο όπως είπε υλικό.

 

Τα πάντα είναι θέμα νοοτροπίας, τα πάντα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιστορια που μου αρεσει να λεω, παραδειγμα του τι παιζει

 

Οταν εμενα Αγγλια, δυσκολευτηκα να συνηθισω το θεμα με τον εισπρακτορα στο λεωφορειο. Το οτι επρεπε να λεω που κατεβαινω για να μου πει ποσα πληρωνω.

Να τονισω οτι εχω μεγαλωσει φοβισμενα, απο γονεις και σογια "νοικοκυραιους", αυτους που δεν αργουσαν φορους, που πληρωναν, που δεν ηθελαν να τους κυνηγαει κανεις. Ισως καλυτερα, ισως χειροτερα, θα δειξει στο μελλον

Τεσπα, θελω να πω οτι ειχα την νοοτροπια "προσεχε παιδι μου, μην κανεις κανα λαθος και σε κυνηγανε, και αμα σου δωσουν παραπανω ρεστα στο ταμειο να τα επιστρεφεις"

Ρωτησα σε καποια στιγμη τους Αγγλους - ΟΧΙ τους Κινεζους ή τους Σοβιετικους, τους Αγγλους, που ειναι η Νο1 χωρα στην Ευρωπη στην εννοια της ιδιωτικοτητας, της πρωτοβουλιας και εχουν μεγαλωσει επι χρονια στον καπιταλισμο

- Ρε σεις, τι με εμποδιζει να πω στον εισπρακτορα οτι θα κατεβω σε 2 στασεις, να πληρωσω 2 στασεις και να κατεβω σε 6?

- Μα γιατι να το κανεις αυτο

- Για να πληρωσω λιγοτερο

- Μα αυτο ειναι κλοπη

- Ναι αλλα θα πληρωσω λιγοτερο

- ΜΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ

 

Οι Αγγλοι λοιπον, που θεωρουνται φιλελευθεροι και "νομος ειναι το δικιο το δικο μου" αδυνατουσαν να καταλαβουν τι τους ελεγα εγω ο Ελληνας, ο "σοσιαλιστης", το καλο παιδι, ο νοικοκυραιος. Θεωρουσαν οτι αυτο που τους ελεγα ειναι παρανομο και επομενως γιατι να μπω στη σκεψη να το κανω

Απλά εκείνοι (σε αντίθεση με εμάς) έχουν τους νόμους για να τους ακολουθούν και όχι για να τους καταπατούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παιδειας.

Γι'αυτο υστερουμε τοσο στην Παιδεια

 

Τωρα βγαζουμε τα σπασμενα της δικτατοριας (τελειωσε η δικτατορια, φατε)

Πριν τα σπασμενα των Πολεμων (τελειωσε ο πολεμος, ας ορμηξουμε οπου μπορουμε)

Πιο πριν η Τουρκοκρατια (ελεος με τα 400 χρονια σκλαβιας που μας φταινε ακομα)

Υποθετω να λεμε καλα που δεν τα φορτωνουμε ολα στους Πελοποννησιακους Πολεμους ακομα...

 

Αν ο Λεμονιδας εβλεπε την καταληξη θα ελεγε στον Ξερξη "Και δεν παιρνας ρε φιλαρακι? Στα @@ μου"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα πάντα είναι θέμα νοοτροπίας, τα πάντα.

Και προσφοράς...Διότι το κόστος του photoshop πχ σε φοιτητές στις ΗΠΑ ειναι πολυ μικρότερο σε σχέση με την Ελλάδα. Ασε που απ οτι θυμάμαι έχουν ειδικά trials πλέον για φοιτητές, ωστε να κάνουν τη δουλειά τους για 1 χρόνο και εφόσον αποφοιτήσουν να αγοραζουν το προιόν. (σορρυ αν ειμαι λάθος για το 2ο, το θυμάμαι πως υπήρχε στην Ολλανδία αυτό και μια που ακολουθάνε και εκει τον Αμερικάνικο τροπο, υποθέτω πως το έχουν)

 

Συμφωνω πάντως με τη νοοτροπία.

Τα στερεοτυπα ομως σπάνε.

Απλά στην Ελλάδα σπάνε προς το χειρότερο οχι προς το καλυτερο...

 

 

Π.χ. ειπώθηκε τωρα, οτι η ενισχυτική διδασκαλια στη παιδία επανέρχεται. Χαρας ευαγγέλια για τους γονεις για τα παιδιά κτλ κτλ.

Κανεις δεν ειπε ομως πως αυτη η ενισχυτική θα λάβει χωρα, ειτε με υπερωρίες που δε θα πληρώνονται οι εκπαιδευτικοί, είτε με αναπληρωτές ωρομίσθιους, οι οποιοι θα παιρνουν 3 και 60 (στη κυριολεξία) για να κάνουν 2-3 ωρες την εβδομάδα μάθημα...και φυσικά θα θεωρουνται εργαζομενοι!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστό είναι " Γεννήθηκες και μεγάλωσες στην Ελλάδα , τον καιρό της μεταπολιτευτικής νοοτροπίας"

Και πριν την μεταπολιτευση την ιδια νοοτροπια ειχαμε μην μπερδευεσαι, η μονη διαφορα ηταν στο κομματι των ΔΥ που τοτε  επαιρναν λιγα λεφτα η' πιο σωστα επαιρναν τα αντιστοιχα που μπορουσε η ελληνικη οικονομια.Στο θεμα νοοτροπιας ομως τα ιδια σκατα και απαραλλαχτα ειμασταν.

Χαιρομαι παντως που ανακαλυπτω πως με μερικους απο εδω μεσα στην ουσια τα ιδια λεμε απλα το βλεπουμε απο διαφορετικη οπτικη γωνια, το ουσιωδες ομως ειναι σχεδον το ιδιο.Και αυτο τουλαχιστον ειναι παρηγορο και μιλαω για ατομα που στην αρχη και συμφωνα με οσα μπορεις να συμπερανεις απο ενα  φορουμ πιστευα πως εχουμε εκ διαμετρου αντιθετες αποψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα παιδιά και καλώς σας βρήκα.όπως έχω συνηθίσει να λέω μπορεί όλοι μαζί να τα φάγαμε εννοώ με την λάθος ζωή που κάναμε όλοι μέχρι τώρα πάντως μόνο εμείς τα πληρώνουμε.Κατά τα άλλα τα ισόβια  για αυτους που πραγματικά τα έφαγαν για αρχή είναι ότι πρέπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti σου φάνηκε περιεργο?

 

Συμφωνω με DNKI...Θα πέσει κανας φουρνος :P

 

Μλκα brick. στα ΚΑΑΥ ειναι κορυφή ρε...και του σουπερ μαρκετ στον Καρέα καλό ειναι ρε....Οκ μακρυά αλλά αξιζει που και που για μεγάλα ψωνια :-) (ειχα κοπέλα παλιά που δουλευε εκει :P )

 

 

t=0

Έχεις 0

Δανείζεσε 100

Αγοράζεις ένα σπίτι με 100

Εχεις 100 - 100(το χρέος) = 0

 

 

t=1

ας πούμε ότι μετά από ένα χρόνο ας πούμε ότι το σπίτι σου αξίζει 120 (και έστω δεν έχεις πληρώσει δώσεις)

και δεν πληρώνεις εφορία 30

 

έχεις 120-100-30 = -10 

 

 

Σου ωγάζει η εφορία το σπίτι στο σφιρί.

 

Δηλαδή τι προτείνεις να σου πάρουν το σπίτι και εφόσον δεν έχεις πλέον σπίτι να μην έχεις πλέον χρέος

και εκεί που είχες -10 να έχεις πλέον 0 (ή 90 ?)

δηλαδή να στην ουσία βγάζεις λεφτά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζμπόινγκ

 

Το σπίτι δεν είναι δικό του, μέχρι να το ξεχρεώσει, κάπου σου ξέφυγε αυτό.

 

Νοικιάζω λοιπόν με leasing ένα δίλιτρο Mercedes και μου ρίχνει φόρο πολυτελείας, για κάτι που δεν είναι δικό μου, αλλά ανήκει σε μία εταιρεία. Όταν στο τέλος του συμβολαίου επιστρέψω το αυτοκίνητο στην εταιρεία, θα μου επιστραφεί ο φόρος πολυτελείας ή να τα κλάψω τα λεφτά μου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστείτε λοιπόν έναν καθημερινό πολιτη, νομιμο, με 2 παιδιά, οπου εργαζόταν και αυτός και η σύζυγος του και έβγαζαν 2000 ευρω πχ. .

5 χρόνια πριν, για να μην πληρωνουν νοικια, πήραν ένα δάνειο της τάξεως των 80.000 ευρω. Κανένα προβλημα εως τωρα.

 

Ελα ομως που και οι 2 έμειναν άνεργοι, το ταμείο ανεργίας τους βοήθησε για 1 χρόνο (έχουν και 2 παιδιά έτσι?), ο σύζυγος εργάζεται πλέον ως πιτσαδόρος αλλά δεεεεεεεν...

 

Οι φόροι, ομως φόροι, τα χαράτσια χαράτσια και το δάνειο τρέχει.

 

Κάπως έτσι, βρισκεσαι να χρωστάς ευκολάκι ένα τάληρο στο δημόσιο και φυσικά το δημόσιο να μην δέχεται να πάρει το ακίνητό σου, αντι των χρεών διότι δεν εχει τι να το κάνει....

 

Πως σας φαίνεται???

 

Γνωρίζω αρκετές τέτοιες περιπτώσεις. Είμαι σιγουρος οτι οι περισσότεροι γνωριζετε.

 

Και πριν προλάβει κάποιος να πετάξει την εξυπνάδα "γιατι πήρε το ζευγος δάνειο", η απάντηση ειναι "γιατι δεν εχουν όλοι παππουδες με σπιτια και κάπως έπρεπε να στεγάσουν τα παιδιά τους.

 

Αντι να κυνηγάνε οσους έχουν κάνει υπεξεραίσεις, που ειναι αρκετοι, κυνηγάνε πλέον τον χρεωμένο από τους φόρους πολίτη.

 

Έχω δεκάδες συναδέλφους που έχουν αφησει απληρωτους, φόρους εισοδήματος. Οχι επειδή δε θέλουν. Επειδή δεν έχουν.

800άρια, 500αρια, χιλιάρικα....

 

Ας τους βάλει το κράτος φυλακη. Να δω μετά απο ποιον θα έχει να παιρνει...

 

Είπαμε...οποιος θέλει τα πολλά χάνει και τα λίγα...

 

Καλη η φαντασια, αλλα η πραγματικοτητα ειναι αλλη.  Για να χρωσταν 5000 σε φορο εισοδηματος, σημαινει οτι το 11 εβγαλες 30κ μονος σου, ή εχεις 8 2αρια.

 

Εγω θεωρω πως το μετρο ειναι ΔΙΚΑΙΟΤΑΤΟ (ασχετα αν οι φοροι αδικοι), επισης η πραγματικοτητα δειχνει οτι ειναι και αποτελεσματικο εφοσον ο κοσμος συρρεει στις εφοριες ειτε για να πληρωσει ειτε για διακανονισμο. Εεε δεν θα λυπηθω τον καθε Κιμουλη που εκει που δεν ειχε μια (και καλα) με το που τον εβαλαν φυλακη, αμεσως βρηκε 250,000!!!!!!! 250,000 ευρω ειναι 400 χαρατσια ρε φιλε, ελεος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...