Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εν τω μεταξύ, το Exodus ενώ ξεκίνησε μαμιώντας βλέπω σε αρκετούς (μεταξύ αυτών κι εγώ) βγάζει θεματάκια, δεν δουλεύουν το search, featured films κλπ. Οι λίστες (oscars, trakt lists κλπ) δουλεύουν κανονικά. Από ό,τι είδα έχει να κάνει με το API του themoviedb.org.

 

http://koditips.com/kodi-exodus-not-working-click-here-for-info/

 

Το περίεργο είναι ότι σε αρκετούς βλέπω ότι με το update του Exodus σε 1.0.1 φαίνεται να διορθώθηκε, σε εμένα με 1.0.1 πάλι δεν δουλεύει... Ας ελπίσουμε να διορθωθεί σύντομα...

 

 

Εδώ:

https://www.reddit.com/r/Addons4Kodi/comments/4657tg/cant_search_on_exodus/

έχει ένα προσωρινό fix, παίρνοντας ξεχωριστό API key από το https://www.themoviedb.org/ και αλλάζοντας κανά 2 αρχεία. Προσωπικά δεν το κάνω ακόμα και περιμένω επίσημο fix... Αν δω ότι βγαίνει νέα έκδοση μετά την 1.0.1 και δεν το διορθώνει, μάλλον θα το πειράξω χειροκίνητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εβαλα σημερα να δω πως παει , καλο φαινεται

Χρησιμοποιησα τον οδηγο του tvaddons,org και φαινεται να ειναι κομπλε σεταρισμενο τουλαχιστον για την ωρα

 

Ποια addons πιστευετε ειναι must have?

Προς το παρον εχω μονο το exodus 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ανάλογα και για τι περιεχόμενο ενδιαφέρεσαι, οι πηγές είναι πραγματικά ΑΠΕΙΡΕΣ. Το Exodus θα σε καλύψει σε πολύ μεγάλο ποσοστό για ταινίες/σειρές, αρκεί να διορθωθούν κάποιες παιδικές ασθένειες (σου δουλεύει κανονικά το search; γιατί έχουν θέμα με ένα API όπως αναφέρω και στο προηγούμενο post μου)..

 

Διαφορετικά για ταινίες/σειρές μπορείς να δεις τα MuttsNutzReloaded, Watch1080p, PubFilm, StreamAllTheSources, MorePower και πολλά άλλα..

 

Για αθλητικά μέχρι πρόσφατα είχα το SportDevil, τον τελευταίο καιρό δουλεύω το CastAway...

 

Για ελληνικά βάλε το HellenicTV..

 

Για καλύτερης ποιότητας αντικείμενο μπορείς να δοκιμάσεις τα torrent-addons, στην ουσία κάνει streaming το βίντεο όσο το κατεβάζεις. Τέτοια είναι το Pulsar/Quasar, KmediaTorrent, Torrenter, αλλά προσωπικά είχα θέματα με τα πρώτα, δεν μου έπαιζε συνεχόμενα την ταινία. Δεν χάνεις όμως τίποτα τα τσεκάρεις, το UI τους είναι πολύ ωραίο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οσο διαβασα κυκλοφορησε fix για το exodus και δουλευει κανονικα , τουλαχιστον σε μενα

Οσο για την χρηση τα κλασσικα , ταινιες/σειρες και μπαλα

 

Για το torrent streaming , απλα πεταω το torrent σε μια εκδοση του PopCorn time που εχω και δουλευει ακομα . Το βρισκω εξαιρετικα ευκολο απλα να το πεταω μεσα και να βαζω και custom subs που δεν βλεπω να παιζει τετοια επιλογη στο Kodi . Ειναι το μονο που δεν μου αρεσει . Εβαλα σαν επιλογη το opensutitles.org που εκανε suggest το guide . Ομως ποια εκδοση ξερεις οτι παιζει για να βρεις τον αντιστοιχο υποτιτλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Ομως ποια εκδοση ξερεις οτι παιζει για να βρεις τον αντιστοιχο υποτιτλο?

Δηλαδη?

 

Το "κακο" με το kodi ειναι οτι δεν εχει drag n drop για να πετας μεσα τον ταδε τορρεντ ή υποτιτλο? Οντως δεν εχει, αλλα εχει τη δυνατοτητα να τον φορτωσει απο το σκληρο (τον υποτιτλο), ασχετως προσθετου, βιντεο ή υπηρεσιας που εχεις ορισει για τους υποτιτλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή σου δουλεύει κανονικά και το search και όλα; Γιατί εμένα (και σε άλλους από ό,τι διάβασα) παρόλο που έκανε update στην έκδοση 1.0.1 εξακολουθεί να μην δουλεύει, ακόμα και με fresh kodi εγκατάσταση σε άλλη συσκευή..

 

Όσον αφορά τους υποτιτλους, υπάρχει επιλογή για custom subtitle, απλά για κάποιο (κουλό) λόγο είναι στο μενού του ΗΧΟΥ. Πήγαινε εκεί και κάτω κατω εχει Browse for subtitle. Δεν διαφωνώ για το popcorntime, για μένα πάρα πολύ σημαντικός λόγος που προτιμώ το Kodi είναι ότι χειρίζομαι τα πάντα μέσα ενός Android app (Yatse). Όχι μόνο rewind/fastforward, vol+/-, pause/play, αλλά μέχρι και πλήρη πλοήγηση των addons (και της τοπικής σου βιβλιοθήκης από ταινίες κλπ) απευθείας μέσα από το κινητό/τάμπλετ σου. Δηλαδή μπαίνεις μέσα από το κινητό σου στην λίστα με τις ταινίες σου, σου τις έχει με τα εξώφυλλα, βλέπεις plot, cast κλπ και επιλέγεις ποια θα δεις, και την παίζει στο PC σου. Βολεύει για αυτούς που βλέπουν στο PC (ή σε τηλεόραση συνδεδεμένη με PC) πάρα πολύ. Στην pro έκδοση έχει και το ανάποδο, δηλαδή να βλέπεις στο tablet σου ταινία που έχεις αποθηκευμένη τοπικά στο PC σου...

 

Από υπότιτλους, στις περισσότερες περιπτώσεις θα σου κάνει το subtitles.gr και μετά το opensubtitles,org...

 

Όσο για τις εκδόσεις που αναφέρεις, όσο καιρό το χρησιμοποιώ σπάνια αντιμετώπισα πρόβλημα, εξάλλου τα διάφορα releases δεν έχουν και τόσες διαφορές, εκτός αν μιλάμε για theatrical vs extended version ή σε κάποιες λίγες περιπτώσεις (νομίζω στο PubFilm το συνάντησα αυτό) που είχε βάλει στην αρχή πριν την ταινία ένα logo 4-5 δευτερολέπτων. Βέβαια ρύθμισα το delay μια φορά και μετά έπαιζε κανονικά.. Παρόμοια και σε σειρές. Πολύ λίγες φορές χρειάστηκε να ψάξω για δεύτερο υπότιτλο, σπανιότατα (βασικά δεν μου έρχεται κάποαι στο μυαλό τώρα, απλά κρατάω πισινή μήπως μου διαφεύγει) για τρίτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο , το βρηκα κατα την διαρκεια περισσοτερου ψαξιματος

 

Εβαλα για παραδειγμα το hitman απο το Genesis για να δοκιμασω αν παιζει . Ολα καλα

Ανοιγω τους υποτιτλους και βρισκει 50 . Προφανως οταν παιζεις το 1080p δεν θα εχεις απειρες επιλογες οποτε αντε πες βρισκεις

Αλλα οταν παιζεις την SD εκδοση , πρεπει να δοκιμασω 15 διαφορετικες versions για να δω ποιος υποτιλος δουλευει?

 

99% των περιπτωσεων βλεπω με αγγλικους subs , για αυτο εβαλα το opensubtitles

 

 

@Sadako Ναι δουλευει και το search κανονικα , μολις δοκιμασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ.. Περίεργο για το Exodus. Βέβαια και σε άλλους δουλεύει, αλλά σε μένα αρνείται πεισματικά..

 

Κοίταξε. Και τα SD releases είναι συνήθως απλά reencoding από την ίδια πηγή, απλά για μικρότερο μέγεθος. ΑΝ βέβαια μιλάμε για ίδια αρχική πηγή, Εννοώ να μην είναι τίποτα Cam, Telesync κλπ. Όταν η πηγή είναι BluRay, οι υπότιτλοι θα ταιριάζουν. Δοκιμάζεις με τον πρώτο, αν δεν δουλέψει πας στον δεύτερο κλπ.. Δεν νομίζω να χρειαστεί να δοκιμάσεις 15...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 99% των περιπτώσεων ταιριάζει ο πρώτος υπότιτλος που βάζεις. Στο 1% ο δεύτερος ή ο τρίτος. Δεν θυμάμαι να έχει χρειαστεί να ψάξω πάνω από 3 υπότιτλους για να βρω το σωστό. Άσε που αν χάνει λίγο μπορείς να τον κάνεις sync επιτόπου και είσαι εντάξει.Το sync είναι στο μενού των υπότιτλων στο subtitle offset.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον βρηκα το αντι-quartz και ειναι το cirrus, με το μενου σε οριζοντια διαταξη παντα. Αυτο που δεν μου αρεσει ειναι πως στο υπομενου power η προεπιλογη ειναι το shutdown, οποτε το παταω κατα λαθος και κλεινει το pc. Εχει κανεις το ιδιο skin να μου πει αν αλλαζει απο καπου? Βασικα, μονο τον καιρο, το ρολοϊ και τα αχρηστα πανω δεξια καταφερα να αλλαξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο το Castaway!

 

Το δοκιμασα χθες και εκτος απο τα γνωστα stream (που εχει και το SportsDevil) υπηρχαν αρκετα με παρα πολυ καλη ποιοτητα και χωρις καθολου buffering.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα το kodi και μετά πέρασα το exodus απευθείας.

Δεν μου βγάζει όμως την επιλογή auto update πουθενά και δεν μπορώ να την πατήσω.

Μήπως επειδή δεν πέρασα την διεύθυνση http://fusion.tvaddons.ag ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...