Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μένα στο κινητό και στον σταθερό, όποιο δω το βγάζει ως προβλήθηκαν το exodus.Jarvis έχω και στα δύο

 

Δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο, αν απλά δω ένα επεισόδιο μέσα από το Kodi προφανώς και το βγάζει ως watched μέσα στο Kodi. Εγώ λέω για όταν πάω μέσα στο trakt.tv μπαίνω σε μια σειρά που έχω μαρκάρει (ολόκληρη) να μπει στην watchlist (από το καθολικό search κάνω "Add to watchlist" στην σειρά) και μετά πάω μέσα από το trakt.tv στο πρώτο unwatched episode, πατάω Add to watched history και σβήνει ολόκληρη την σειρά από την TV watchlist μου.

 

Και βασικά μόλις τώρα παρατήρησα, ότι με τον τρόπο που κάνω add την σειρά, μπαίνοντας μετά σε ξεχωριστές σεζόν, στα ξεχωριστά επεισόδια δεν έχει πατημένο το κουμπάκι της watchlist. Μήπως φταίει αυτό; Αλλά πώς μπορώ να είναι κάθε επεισόδιο ξεχωριστά στην watchlist χωρίς να τα επιλέξω ένα-ένα;

κανε καθαρη το kodi κ αντικατεστησε μετα το C:\Users\USER\AppData\Roaming\Kodi που εχεις παρει απο την παλια εγκατασταση (ειναι τα παντα ολα ,βαση ,ρυθμισεις κλπ)

 

στο salts απλα βαζεις στις ρυθμισεις -> source management -> source selection method -> directory

 

επισης user interface ,τα 2 πρωτα 500 τα αλλα 2 504

 

ειναι χαλαρα ομως πιο αργο απο το exodus με ιδιες ρυθμισεις στο source timeout (40)

 

trakt.tv watchlist τα βαζω κ τα διαχειριζομαι απο εδω (οπου USER το ονομα του χρηστη)

 

https://trakt.tv/users/USER/watchlist

 

Το source selection method το άλλαξα, ευχαριστώ. Το άλλο με το user interface δεν το βρίσκω, στο συγκεκριμένο tab έχει μόνο μια λίστ με Show τάδε...

 

Για το trakt.tv, το θέμα είναι, από την στιγμή που κάνεις add μια σειρά, ασχολείσαι καθόλου μετά μέσα από το site τικάροντας τα επεισόδια που έχεις δει κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

από πάνω αναφέρεις ότι δεν σου κάνει αφού βγάζει την σειρά από την watchlist αφού δεις επεισόδιο

Αν είναι να τις βάλω μια φορά και να μην μαρκάρω μέσα από το trakt τα επεισόδια που έχω δει, μου κάνει και η default watchlist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α τα default views λες; Σε τι εξυπηρετεί αν αλλάξω τα default 0;

 

γινεται οπως ακριβως το genesis k τωρα το exodus ,νομιζω ειναι οι βολικοτερες ρυθμισεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρι, ίσως δεν εκφράστηκα σωστά...

 

Αν η μόνη χρησιμότητα που μπορεί να μου προσφέρει το trakt.tv όσον αφορά το Kodi είναι να έχω την λίστα με τις σειρές που βλέπω (ή ταινίες που θέλω να δω), να τις βάλω μια φορά και να μην ξαναχρειαστεί να μπω πάλι στο trakt.tv εκτός αν θέλω να προσθέσω κάποια νέα σειρά, μου αρκεί και η default watchlist, είναι κάτι σαν τα favorites του Genesis που χρησιμοποιούσα, και έχει φυσικά το καλό ότι γίνεται shared από συσκευή σε συσκευή και από addon σε addon στην ίδια συσκευή.. Καθόλου άσχημα..

 

Απλά εγώ φαντάστηκα πως θα υπήρχε μια μεγαλύτερη "διαδραστικότητα" ανάμεσα στο trakt.tv και το Kodi. Ότι θα έβαζα μια σειρά ολόκληρη στην watchlist, θα βλέπω ένα επεισόδιο, θα μπαίνω θα το μαρκάρω ως watched στο trakt.tv και αυτόματα θα μαρκάρεται ως watched και σε όλες τις συσκευές μου όπου έχω περάσει το Kodi και έχω συνδέσει τον trakt λογαριασμό μου..

 

Τώρα μπαίνω στο trakt.tv, πάω στο search field πάνω αριστερά, βάζω μια σειρά, στα results πατάω Add to watchlist και μπαίνει κανονικά, εμφανίζεται και στο exodus και σε όλα. Αν όμως πάω σε ένα συγκεκριμένο επεισόδιο της σειράς και το μαρκάρω ως watched, εξαφανίζεται ΟΛΟΚΛΗΡΗ η σειρά από την watchlist.

 

Δηλαδή είναι μέθοδος απλά να βάλω τις σειρές που παρακολουθώ σε μια favorites list, αλλά δεν εξυπηρετεί και πολύ στο να κρατάω κι έναν μπούσουλα ποια επεισόδια έχω δει και ποια μου μένουν να δω. Εκτός αν δεν κάνω εγώ κάτι καλά μέσα από το trakt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείτε ότι δεν μαρκαρεις εσύ τίποτα ως watched,αυτό γίνεται αυτόματα μόλις τελειώσεις την θέαση ενός επεισοδίου και στο kodi και στο trakt,αν δεν συμβαίνει αυτό μήπως δεν έχεις κανει εγκατάσταση το trakt addon?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν.. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα περάσει ξεχωριστό Addon, θεώρησα ότι αρκεί το authorize που έκανα μέσα από το Exodus για το trakt. Πέρασα λοιπόν το official (είχε κι ένα unofficial κάτω ακριβώς στην λίστα), έκανα κι εκεί το authorize, είδα ότι δουλεύει, δηλαδή βλέποντας ένα επεισόδιο στο Kodi στο PC μπήκα στο site του trakt και έλεγε τι βλέπω εκείνη την στιγμή, και μάλιστα σε ποιο λεπτό βρίσκομαι..

 

Το κακό (για μένα), είναι ότι δεν βλέπω να κάνει sync τα watched επεισόδια σε kodi σε άλλη συσκευή την οποία έχω κάνει επίσης authorize για το trakt. Τι εννοώ.. Είδα χτες ένα επεισόδιο Walking Dead στο PC. Στο Exodus στο PC το έχει τικαρισμένο ως watched και στο trakt μου λέει recently watched κλπ. Μπήκα μετά δοκιμαστικά στο Kodi στο netbook, στο οποίο επίσης πέρασα το trakt addon, έκανα authorize και αυτό και το Exodus για το trakt, αλλά μπαίνοντας στην TV watchlist στο Exodus (του netbook), δεν έχει τικαρισμένο ως watched το επεισόδιο που είδα. Αυτό είναι που ευχόμουν να γίνεται..

 

Επίσης, σχετικοάσχετο, δοκίμασα να περάσω στο netbook το v16, μαύρη οθόνη. Μια φορά που εμφάνισε κάτι, πήγαινε τρελά αργά και μετά πάλι έβγαλε μαύρη οθόνη. Οπότε γύρισα σε 15.2. Δεν ξέρω αν φταίνει ότι είναι λίγο παλιό το netbook, Asus HA1101 με GMA500 κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν.. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα περάσει ξεχωριστό Addon, θεώρησα ότι αρκεί το authorize που έκανα μέσα από το Exodus για το trakt. Πέρασα λοιπόν το official (είχε κι ένα unofficial κάτω ακριβώς στην λίστα), έκανα κι εκεί το authorize, είδα ότι δουλεύει, δηλαδή βλέποντας ένα επεισόδιο στο Kodi στο PC μπήκα στο site του trakt και έλεγε τι βλέπω εκείνη την στιγμή, και μάλιστα σε ποιο λεπτό βρίσκομαι..

 

Το κακό (για μένα), είναι ότι δεν βλέπω να κάνει sync τα watched επεισόδια σε kodi σε άλλη συσκευή την οποία έχω κάνει επίσης authorize για το trakt. Τι εννοώ.. Είδα χτες ένα επεισόδιο Walking Dead στο PC. Στο Exodus στο PC το έχει τικαρισμένο ως watched και στο trakt μου λέει recently watched κλπ. Μπήκα μετά δοκιμαστικά στο Kodi στο netbook, στο οποίο επίσης πέρασα το trakt addon, έκανα authorize και αυτό και το Exodus για το trakt, αλλά μπαίνοντας στην TV watchlist στο Exodus (του netbook), δεν έχει τικαρισμένο ως watched το επεισόδιο που είδα. Αυτό είναι που ευχόμουν να γίνεται..

 

Επίσης, σχετικοάσχετο, δοκίμασα να περάσω στο netbook το v16, μαύρη οθόνη. Μια φορά που εμφάνισε κάτι, πήγαινε τρελά αργά και μετά πάλι έβγαλε μαύρη οθόνη. Οπότε γύρισα σε 15.2. Δεν ξέρω αν φταίνει ότι είναι λίγο παλιό το netbook, Asus HA1101 με GMA500 κάρτα γραφικών.

Θα πρεπει να τρέξεις το  trakt add-on και στο δεύτερο PC για να κανει sync,μπορεί να τρέχει αυτόματα μετα απο library scan,δεν ξέρω τι επιλογές έχει το exodus αλλά στο salts πχ υπάρχει επιλογή να τρέξει το trakt add-on μετα απο το scan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρεπει να τρέξεις το  trakt add-on και στο δεύτερο PC για να κανει sync,μπορεί να τρέχει αυτόματα μετα απο library scan,δεν ξέρω τι επιλογές έχει το exodus αλλά στο salts πχ υπάρχει επιλογή να τρέξει το trakt add-on μετα απο το scan

 

Το έχω κάνει, σε 2 άλλες συσκευές (tablet + netbook). Ξέρω μάλιστα πως στο netbook έκανε και sync το trakt, γιατί είχα ενεργοποιήσει τις notifications. Τίποτα. Στο netbook στο exodus πάλι δεν έχει τικαρισμένο ούτε το επεισόδιο που είδα χτες, ούτε τα άλλα που είχα μαρκάρει ως watched manually.. Δοκίμασα και με το SALTS στο netbook, έκανα authorize το trakt, έκανε και sync, πάλι όλα τα έχει unchecked.

Νομίζω θα το παρατήσω, με κούρασε. Και μόνο που έχω την watchlist ως favorites και μάλιστα shared βοηθάει αρκετά.

 

Εν τω μεταξύ, το Exodus ενώ ξεκίνησε μαμιώντας βλέπω σε αρκετούς (μεταξύ αυτών κι εγώ) βγάζει θεματάκια, δεν δουλεύουν το search, featured films κλπ. Οι λίστες (oscars, trakt lists κλπ) δουλεύουν κανονικά. Από ό,τι είδα έχει να κάνει με το API του themoviedb.org.

 

http://koditips.com/kodi-exodus-not-working-click-here-for-info/

 

Το περίεργο είναι ότι σε αρκετούς βλέπω ότι με το update του Exodus σε 1.0.1 φαίνεται να διορθώθηκε, σε εμένα με 1.0.1 πάλι δεν δουλεύει... Ας ελπίσουμε να διορθωθεί σύντομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς τρόπο για θέαση σειρών ή ταινιών λιγότερο mainstream; Σκανδιναβικές σειρές πχ. και ευρωπαϊκό ή ανεξάρτητο κινηματογράφο;

Παρότι τέτοιες ταινίες φαίνονται στους scrappers των γνωστών addons αν τις ψάξεις, δεν υπάρχουν φυσικά διαθέσιμες πηγές και είναι λογικό..

Μέσω quasar ή παρόμοιων p2p πρόσθετων αν έχει δοκιμάσει κάποιος, υπάρχει δυνατότητα για εισαγωγή custom providers από ιδιωτικούς τράκερς (πχ. karagarga, eutorrents ή τράκερς από συγκεκριμένες χώρες) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...