Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το κακό είναι ότι αφαίρεσε το library integration

Για μένα προσωπικά λείπουν πολύ τα favorites, ελπίζω να τα προσθέσουν σύντομα. Ειδικά για όποιον παρακολουθεί σειρές, είναι σημαντικός (και αχρείαστος) μπελάς να κάνεις search κάθε φορά. Στο Genesis τα έχω όλα σε μια λίστα και πάω από την μια σειρά στην άλλη στο φτερό...

 

EDIT: Τελικά αυτό με τα favorites γίνεται με πλάγιο τρόπο μέσω ενός λογαριασμού στο trakt.tv, μπορείς να κάνεις μετά εκεί watchlist και να έχεις πρόσβαση σε αυτήν μέσα από το Exodus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά, κάποιος που να έχει ασχοληθεί με skins έχει να προτείνει κάποιο για laptop που να φαίνεται και το επίπεδο της μπαταριας κάπου; Μου έχει τύχει κάποιες φορές να κλείσει λόγω μπαταρίας επειδή δεν το πήρα χαμπάρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολα θα βρεις κατι τετοιο. Η ενδειξη της μπαταριας δεν θεωρειται σαν feature* που μπορει να εχει ενα skin, ουτε υπαρχει καποιο προσθετο που να το κανει.

 

* http://kodi.wiki/view/Comparison_of_skin_features

 

Αν θες, υπαρχει το ποσοστο φορτισης στο settings > system information.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να μην υπάρχει. Εξάλλου στα pre-installed υπάρχει το re-touched που το έχει, και είναι υποτίθεται φτιαγμένο για touch συσκευές, αλλά το θεωρώ αρκετά άσχημο. Από γκουγκλάρισμα είδα οτι ΜΑΛΛΟΝ έχει κάτι σχετικό το rapier, αλλά στην εγκατάσταση και μετά το downloading μου βγάζει ένα error failed to install a dependancy..

 

http://kodi.wiki/view/Add-on:Rapier

 

 

Enable battery notification If you enable this option, a battery notification will be displayed in the top status bar. This will only be visible when using a battery powered device.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kodi 16 τελικη. Και ο θεος βοηθος :P

https://kodi.tv/kodi-16-0-jarvis-mark-xvi/

 

kodi μονο τις Χ.2 εκδοσεις

 

την εχουμε πατησει παμπολες φορες με τρελες ασυμβατοτητες και δυσλειτουργιες στο παρελθον

 

πααρα πολυ καλο το salts ειδικα αν ρυθμιστει καλα γινεται οπως το genesis με καποιες ευκολιες παραπανω οπως το να ξεσκαρταρεις πηγες που δεν φερνουν αποτελεσματα με ευκολο κ αυτοματο τροπο αλλα το exodus ειναι τρελα πιο γρηγορο , απλο κ αποτελεσματικο

 

επισης το trakt.tv ειναι πολυ καλυτερος τροπος να διαχειριζεσαι απο το pc σου ευκολα τις watchlist σου κ να τις περνας στα προσθετα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε οκ, υποτίθεται ότι τον ρόλο του testing παίζουν οι alpha και beta εκδόσεις. Αν και οκ, μάλλον κι εγώ θα περιμένω λίγο πριν βάλω την v16. Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν υπάρχει λόγος για clean vs dirty installation. Παραδοσιακά είμαι φαν των καθαρών εγκαταστάσεων, μου έκανε και κάτι χαζά με commoncache fali στην έναρξη, απλά οκ, είναι φορές που βαριέμαι το στήσιμο από την αρχή, με τα addons, τις sources, ρυθμίσεις για remote κλπ, ειδικά αφού κάθε φορά το κάνω σε 4 συσκευές (desktop, netbook, tablet & κινητό)..

 

Στο SALTS με χαλούσαν κάποια πράγματα όσο το δοκίμασα, δεν ξέρω αν ήταν θέμα ρυθμίσεων.. Πχ όταν σου έβγαζε την λίστα με τα links και πατούσα σε κάποιο που οδηγούσε σε url resolve error (και ήταν ΠΟΛΛΑ αυτά), μετά σε έβγαζε πάλι πίσω στην αρχική λίστα με τα επεισόδια.. Δηλαδή για να δοκιμάσω το επόμενο link, έπρεπε να ξαναπατήσω, να ξαναψάξει όλες τις sources και να βγάλει την λίστα με αποτέλεσμα μεγάλη καθυστέρηση..

 

Όσον αφορά το trakt.tv κι εγώ τώρα το χρησιμοποίησα με αφορμή την απουσία favourites στο Exodus, έχει το (πολύ) καλό που γίνεται με αυτόν τον τρόπο shared η watchlist, αλλά γενικά έχει κάποια πράγματα που δεν νομίζω πως δουλεύουν όπως θα ήθελα..

 

Εκτός του ότι δεν καταλαβαίνω και πολύ την διαφορά ανάμεσα στο Add to watchlist και το Add to Collection (να πω ότι είχα δημιουργήσει κάποια collection πχ Horror και μου ζητούσε να την βάλει εκεί μέσα να το καταλάβω), κυρίως το πώς διαχειρίζεται τα watched items, ειδικά στις σειρές. Έχω βάλει κάποιες σειρές στην TV Watchlist μου, βλέπω ένα επεισόδιο, μαρκάρω το watched για το συγκεκριμένο επεισόδιο και εξαφανίζεται ολόκληρη η σειρά από την watchlist μου όταν την ανοίγω πχ από το Exodus, πρέπει να την ξαναπροσθέσω. Για εμένα το ιδανικό (και το λογικό) θα ήταν να μάρκαρε απλά το επεισόδιο ως "watched" μέσα στο Exodus, έτσι ώστε όταν το ανοίγω και από διαφορετική συσκευή να μου θυμίζει πού έχω σταματήσει. Δεν ξέρω αν δεν κάνω εγώ κάτι σωστά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε οκ, υποτίθεται ότι τον ρόλο του testing παίζουν οι alpha και beta εκδόσεις. Αν και οκ, μάλλον κι εγώ θα περιμένω λίγο πριν βάλω την v16. Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν υπάρχει λόγος για clean vs dirty installation. Παραδοσιακά είμαι φαν των καθαρών εγκαταστάσεων, μου έκανε και κάτι χαζά με commoncache fali στην έναρξη, απλά οκ, είναι φορές που βαριέμαι το στήσιμο από την αρχή, με τα addons, τις sources, ρυθμίσεις για remote κλπ, ειδικά αφού κάθε φορά το κάνω σε 4 συσκευές (desktop, netbook, tablet & κινητό)..

 

Στο SALTS με χαλούσαν κάποια πράγματα όσο το δοκίμασα, δεν ξέρω αν ήταν θέμα ρυθμίσεων.. Πχ όταν σου έβγαζε την λίστα με τα links και πατούσα σε κάποιο που οδηγούσε σε url resolve error (και ήταν ΠΟΛΛΑ αυτά), μετά σε έβγαζε πάλι πίσω στην αρχική λίστα με τα επεισόδια.. Δηλαδή για να δοκιμάσω το επόμενο link, έπρεπε να ξαναπατήσω, να ξαναψάξει όλες τις sources και να βγάλει την λίστα με αποτέλεσμα μεγάλη καθυστέρηση..

 

Όσον αφορά το trakt.tv κι εγώ τώρα το χρησιμοποίησα με αφορμή την απουσία favourites στο Exodus, έχει το (πολύ) καλό που γίνεται με αυτόν τον τρόπο shared η watchlist, αλλά γενικά έχει κάποια πράγματα που δεν νομίζω πως δουλεύουν όπως θα ήθελα..

 

Εκτός του ότι δεν καταλαβαίνω και πολύ την διαφορά ανάμεσα στο Add to watchlist και το Add to Collection (να πω ότι είχα δημιουργήσει κάποια collection πχ Horror και μου ζητούσε να την βάλει εκεί μέσα να το καταλάβω), κυρίως το πώς διαχειρίζεται τα watched items, ειδικά στις σειρές. Έχω βάλει κάποιες σειρές στην TV Watchlist μου, βλέπω ένα επεισόδιο, μαρκάρω το watched για το συγκεκριμένο επεισόδιο και εξαφανίζεται ολόκληρη η σειρά από την watchlist μου όταν την ανοίγω πχ από το Exodus, πρέπει να την ξαναπροσθέσω. Για εμένα το ιδανικό (και το λογικό) θα ήταν να μάρκαρε απλά το επεισόδιο ως "watched" μέσα στο Exodus, έτσι ώστε όταν το ανοίγω και από διαφορετική συσκευή να μου θυμίζει πού έχω σταματήσει. Δεν ξέρω αν δεν κάνω εγώ κάτι σωστά...

 

κανε καθαρη το kodi κ αντικατεστησε μετα το C:\Users\USER\AppData\Roaming\Kodi που εχεις παρει απο την παλια εγκατασταση (ειναι τα παντα ολα ,βαση ,ρυθμισεις κλπ)

 

στο salts απλα βαζεις στις ρυθμισεις -> source management -> source selection method -> directory

 

επισης user interface ,τα 2 πρωτα 500 τα αλλα 2 504

 

ειναι χαλαρα ομως πιο αργο απο το exodus με ιδιες ρυθμισεις στο source timeout (40)

 

trakt.tv watchlist τα βαζω κ τα διαχειριζομαι απο εδω (οπου USER το ονομα του χρηστη)

 

https://trakt.tv/users/USER/watchlist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...