Προς το περιεχόμενο

Πρόσληψη στο Πλαίσιο


dinak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα πράγματα δεν είναι τόσο μονοδιάστατα.

Κάποιο παλικάρι μπορεί να δουλεύει για €750 ως τεχνικός Η/Υ και μια μέρα μπορεί να του έρθει η επιθυμία να πάρει μια 980 Ti ή κάποιο κοριτσάκι να δουλεύει για €750 ως ταμίας και μια μέρα να θέλει να πάρει ένα iPhone 6s.

Να λοιπόν πως ξαναγυρνάει το 750άρι (ή άντε λίγο λιγότερα πες αν βάλουμε και την έκπτωση που δίνουν στους υπαλλήλους) πίσω στην εταιρία και πως το Πλαίσιο δεν βγαίνει χαμένο. Την κατανάλωση την κάνουν οι πολλοί που βγάζουν λίγα, όχι οι λίγοι που βγάζουν πολλά.

Καλύτερα από όλους τα έχει πει ο παρακάτω κομμουνιστής καπιταλιστής:

https://www.ted.com/talks/nick_hanauer_beware_fellow_plutocrats_the_pitchforks_are_coming?language=en (δείτε όλο το βίντεο, έχει ενδιαφέρον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λοιπόν ήθελα να πω και γω.

 

 

Σόρι αλλά από που κι ως πού ισχύουν αυτά;

 

Ο bermudakias είπε το πολύ απλό και προφανές ότι δεν υπάρχει απαραίτητα συσχέτιση κέρδους/μισθών πέρα από το ότι αυξάνοντας τους μισθούς μειώνονται σε πρώτη φάση τα κέρδη. Εσύ όχι μόνο το γυρνάς αμέσως στο προσωπικό αλλά συνεχίζεις και λες ιστορίες για αγρίους για συσχέτιση μισθών και απόδοσης. Σε βιβλίο το διάβασες και υποθέτεις πως ισχύει παντού και πάντα;

 

Όχι μόνο είναι τραγικά εύκολο να δεις πως αυτό δε συμβαίνει (10 δευτερόλεπτα πχ, κι άλλο, κι άλλο) αλλά επίσης όποιος έχει δουλέψει νομίζω καταλαβαίνει ότι η απόδοση και ο μισθός δεν πάνε πάντα μαζί. Στην προηγούμενη θέση μου πρωτού πάρω αύξηση δούλευα ακριβώς όπως δούλευα και πριν πάρω. Στην τωρινή μου μπορείς να μου δώσεις 500 επιπλέον και σου εγγυώμαι πως πάλι το ίδιο θα δουλεύω. Ο καθένας θα έχει και δικά του παραδείγματα.

 

Μήπως λοιπόν να κόψεις λίγο ταχύτητα;

Ή πρόταση ήταν σαφής: δεν υπάρχει συσχέτιση μισθών- κέρδους αυτά είναι για ρομαντικούς, δεν υπήρχε κανένα if. Την τεκμηρίωσε με βάση την αυθεντία του εαυτού τού, ως εργοδότης και ως χρηματιστήριακο prodigy (φιμες λένε ότι shortare πρώτα και μίλησε μετά :) ). Δεν θα απαντήσω σε όσα λες τα οποία είναι μερικός αλήθεια και ΑΣΧΕΤΑ με όσα είπε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cool, δεν είσαι αναγκασμένος να μου απαντήσεις και ούτε το ζήτησα. Εγώ εξακολουθώ να συμφωνώ μαζί του αν παίζει κάποιο ρόλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια απόδοση / μισθός φίλε μου; Σε ποια χώρα ζεις; Το αφεντικό σου (ή ο εργοδότης σου αν σε ενοχλεί η λεξούλα…), γνωρίζει πολύ καλά πόσο μπορείς να αποδόσεις.

Θα σου βγάλει λοιπόν τον πάτο για 500 ευρώ (που και αυτά είναι θέμα καλής θέλησης αν στα δώσει) και αν δεν σου αρέσει ή αν δεν αποδόσεις τα αναμενόμενα, πας σπίτι σου διότι απ έξω υπάρχει ουρά που προσκυνά για πρόσληψη. Δυστυχώς αυτό ισχύει εδώ και 5 χρόνια στην ελληνική αγορά.

 

Όσο για τα περί «συμβουλευτικής» και τις λοιπές φαντασιώσεις σου, απλά κλαίω :lol:

Εγώ δεν σε πιστεύω βλέπεις… Όταν ο άλλος είναι τελείως άσχετος σε ένα θέμα, δεν μπορεί ούτε να κρυφτεί, ούτε να υποκριθεί.Παραμένει άσχετος οτιδήποτε και αν κάνει.

Καταλαβαίνω επίσης και τα σύνδρομα σου με τους επιχειρηματίες κτλ και κατανοώ γιατί δεν τους συμπαθείς. Αλλά για αυτό δεν μπορώ να κάνω κάτι. Απευθύνσου σε κάποιον ειδικό….

Είμαι για εσένα ανοιχτό βιβλίο. Δεν συμπαθω τους επιχειρηματίες εν γένει, επειδή απλά θεωρώ ΕΣΕΝΑ κακό στη δουλειά σού. Ο τομέας δραστηριότητας σου λογικά συνδέεται με ανειδίκευτο προσωπικό. Αυτό μαζί με ένα ανεπαρκές θεωρητικό υπόβαθρο μπορεί να έχει δώσει ως αποτέλεσμα μια τόσο ΛΑΘΟΣ εικόνα της εργασιακής πραγματικότητας. Όχι δεν θα κάτσουν ΟΛΟΙ να τους βγάλεις το λάδι για 500€ (που και αυτά είναι θέμα καλής θέλησης αν θα τα δώσει). Όταν ο άλλος είναι άσχετος δεν μπορεί ούτε να κρυφτεί παραμένει άσχετος ότι και να κάνει. Βλέπεις που κατά συνθήκη συμφωνούμε??

Cool, δεν είσαι αναγκασμένος να μου απαντήσεις και ούτε το ζήτησα. Εγώ εξακολουθώ να συμφωνώ μαζί του αν παίζει κάποιο ρόλο.

καλέ μου άνθρωπε κάνε οτι θες. Το συμπέρασμα της θέσης το βλέπεις από πάνω. Γυρνά Ελλάδα, άνοιξε μια εταιρία πληροφορικής και δίνε 500€ (και αυτά όπως λέει ΑΝ θέλεις). Ένα λογικό αποτέλεσμα θα είναι να ΦΙΔΙΑΖΟΥΝ όλοι ΑΣΥΣΤΟΛΑ σε κάθε ευκαιρία. Μετά επειδή από αλλά ποστ έχω δει ότι ή σκέψη σου έχει ενα α υπόβαθρο λογικά θα δεις και καμιά άλλη στρατηγική :).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορυφαιο ηλεκτρονικο καταστημα το Πλαισιο για το 2015......Και μετα τι μου λενε μερικοι οτι υπαρχει ελπιδα....

 

http://www.plaisio.gr/Campaign/e-Retailer-2015.htm?cm_sp=homepage+Bottom-Banner-_-e-retailer15-_-20160210

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλέ μου άνθρωπε κάνε οτι θες. Το συμπέρασμα της θέσης το βλέπεις από πάνω. Γυρνά Ελλάδα, άνοιξε μια εταιρία πληροφορικής και δίνε 500€ (και αυτά όπως λέει ΑΝ θέλεις). Ένα λογικό αποτέλεσμα θα είναι να ΦΙΔΙΑΖΟΥΝ όλοι ΑΣΥΣΤΟΛΑ σε κάθε ευκαιρία. Μετά επειδή από αλλά ποστ έχω δει ότι ή σκέψη σου έχει ενα α υπόβαθρο λογικά θα δεις και καμιά άλλη στρατηγική :).

 

Σίγουρα πάντως με τη σκέψη μου θα δω ότι αυτό που λες είναι αστείο γιατί το Πλαίσιο δεν είναι "εταιρία πληροφορικής" και οι συγκεκριμένοι υπάλληλοι δεν είναι "υπάλληλοι πληροφορικής" και τα 500 ευρώ δεν είναι market rate για επαγγελματίες πληροφορικής (χωρίς εισαγωγικά) οπότε αν φιδιάζουν θα είσαι μάλλον τυχερός:  μπορεί και να δουλέψουν κάποια στιγμή και έχεις ήδη γλυτώσει το "καθαρίστρια νομίζεις ότι προσλαμβάνεις και δίνεις 500?"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα πάντως με τη σκέψη μου θα δω ότι αυτό που λες είναι αστείο γιατί το Πλαίσιο δεν είναι "εταιρία πληροφορικής" και οι συγκεκριμένοι υπάλληλοι δεν είναι "υπάλληλοι πληροφορικής" και τα 500 ευρώ δεν είναι market rate για επαγγελματίες πληροφορικής (χωρίς εισαγωγικά) οπότε αν φιδιάζουν θα είσαι μάλλον τυχερός: μπορεί και να δουλέψουν κάποια στιγμή και έχεις ήδη γλυτώσει το "καθαρίστρια νομίζεις ότι προσλαμβάνεις και δίνεις 500?"

Ή πρόταση που ειπώθηκε ήταν σαφείς: δεν υπάρχει συσχέτιση μεταξύ μισθών και κέρδους. Εσύ το κάνεις πιο συγκεκριμένο, ξεφεύγοντας από την τελείως ΛΑΘΟΣ ΠΡΟΤΑΣΗ. Θες λοιπόν να μιλήσουμε συγκεκριμένα για τους "υπαλλήλους πληροφορικής" που απασχολεί το πλαίσιο? Το πλαίσιο κυνηγά την ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΠΩΛΗΣΗ σα στρατηγική. Την ΠΙΟ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΠΩΛΗΣΗ στην Ελλάδα,θα κάνεις εσύ υλοποίηση του πλάνου (ως στέλεχος) με βασικό? Πάλι σε αυτό το forum θα μιλάμε για τα αυτονόητα. ΟΧΙ δεν θα κάνεις, διότι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Το πλαίσιο βγάζει από την μύγα ξυγκι αλλά δεν έκανε μειώσεις μισθών για λόγους τι? Άποψης, ανθρωπισμού? Όχι, οι μισθοί αυτοί είναι ΑΝΑΠΟΣΠΑΣΤΟ κομμάτι ενός ΠΟΛΥ επιτυχημένου businessmodel. Όμως ΞΑΝΑ λέω συζητάμε κάτι πολύ διαφορετικό από τις ,ευγενικά θα πω αστοχίες, που έλεγε πριν ο χαροπος " μεγιστάνας του πλούτου ".
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξηγούμε στο παλικάρι ότι στην σημερινή αγορά δεν υπάρχουν ρομαντισμοί με σχέση μισθών / κέρδους και αυτός επιμένει να μην καταλαβαίνει.

 

Ισχυρίζεται ότι εμείς είμαστε αμόρφωτοι, ότι δεν ξέρουμε τι είναι η σχέση μισθών / κέρδους και ότι ο εργαζόμενος πρέπει να έχει κίνητρο. Δηλαδή πράγματα που ξέρει και ένα δεκάχρονο αλλά αυτός τα θεωρεί υπέρτατη σοφία.

 

Δεν αντιλαμβάνεται ότι απλά αναφερόμαστε στο παρόν και σε αυτά που βιώνει ο εργαζόμενος καθημερινά και όχι στο τι θα έπρεπε να εφαρμόζεται θεωρητικά.

 

Προσβάλει, ειρωνεύεται, βρίζει και «φωνάζει» με κεφαλαία ενώ δεν έχει καν καταλάβει τι λέει ο άλλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξηγούμε στο παλικάρι ότι στην σημερινή αγορά δεν υπάρχουν ρομαντισμοί με σχέση μισθών / κέρδους και αυτός επιμένει να μην καταλαβαίνει.

 

Ισχυρίζεται ότι εμείς είμαστε αμόρφωτοι, ότι δεν ξέρουμε τι είναι η σχέση μισθών / κέρδους και ότι ο εργαζόμενος πρέπει να έχει κίνητρο. Δηλαδή πράγματα που ξέρει και ένα δεκάχρονο αλλά αυτός τα θεωρεί υπέρτατη σοφία.

 

Δεν αντιλαμβάνεται ότι απλά αναφερόμαστε στο παρόν και σε αυτά που βιώνει ο εργαζόμενος καθημερινά και όχι στο τι θα έπρεπε να εφαρμόζεται θεωρητικά.

 

Προσβάλει, ειρωνεύεται, βρίζει και «φωνάζει» με κεφαλαία ενώ δεν έχει καν καταλάβει τι λέει ο άλλος.

Συγνώμη για την ειρωνεία, έχω έντονη προδιάθεση είναι γεγονός. Υπάρχουν και κομμάτια που μηλάω απολύτος σοβαρά- Υπάρχει κατα γνώμη μου αδυναμία επικοινωνίας. Από αυτά που έγραψα αυτό κατάλαβες? Ότι :

''Ισχυρίζεται ότι εμείς είμαστε αμόρφωτοι, ότι δεν ξέρουμε τι είναι η σχέση μισθών / κέρδους και ότι ο εργαζόμενος πρέπει να έχει κίνητρο. Δηλαδή πράγματα που ξέρει και ένα δεκάχρονο αλλά αυτός τα θεωρεί υπέρτατη σοφία.'' Δεν μπορεί να λέτε το ίδιο το πράγμα διότι αυτό που λες εσύ απορέει από μια ''πραγματιστική'' αντιλήψη της Ελληνικής αγοράς εργασίας, στην οποία ο άλλος δεν ζει διότι είναι μετανάστης. Food for thought (τροφή για σκέψη): Έχουμε δύο εταιρίες (leaders by far σε share) θα πω 2 ονόματα στην τύχη: Public και Πλαίσιο!! H μια (public) δίνει ρόλο σοβαρό σε εποχικούς, από την πρώτη μέρα γύρισε τους μισθούς στο βασικό κτλπ. Η άλλη (πλαίσο) Δεν μείωσε μισθούς, μέχρι κάποια στιγμή έχει τρομερή φήμη στην πιάτσα για τα συστήματα μετεκπεύδεσης και ανέλιξης που ακολουθεί. Στη πορεία άλλαξε τα πάντα εκτός από ένα την επιθετική πώληση και πώληση με τεχνική ερωτήσεων- μοντέλα που ο βασικός δεν μπορεί να υποστηρίξει- αν μπορούσε θα έδιναν βασικό- αλλιώς κυριολέκτικά υποστηρίζεις οτι χαρίζει λεφτά. Σε κάθε περίπτωση ο συλλογισμός σου τρέχει και έχεις μια ροπή στη γενίκευση αντίστοιχη με τηην δική μου στην ειρωνεία. Έκανα μια προσπάθεια για επικοινωνία, όσο πιο ήρεμα μπορω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για την ειρωνεία, έχω έντονη προδιάθεση είναι γεγονός. Υπάρχουν και κομμάτια που μηλάω απολύτος σοβαρά- Υπάρχει κατα γνώμη μου αδυναμία επικοινωνίας. Από αυτά που έγραψα αυτό κατάλαβες? Ότι :

''Ισχυρίζεται ότι εμείς είμαστε αμόρφωτοι, ότι δεν ξέρουμε τι είναι η σχέση μισθών / κέρδους και ότι ο εργαζόμενος πρέπει να έχει κίνητρο. Δηλαδή πράγματα που ξέρει και ένα δεκάχρονο αλλά αυτός τα θεωρεί υπέρτατη σοφία.'' Δεν μπορεί να λέτε το ίδιο το πράγμα διότι αυτό που λες εσύ απορέει από μια ''πραγματιστική'' αντιλήψη της Ελληνικής αγοράς εργασίας, στην οποία ο άλλος δεν ζει διότι είναι μετανάστης. Food for thought (τροφή για σκέψη): Έχουμε δύο εταιρίες (leaders by far σε share) θα πω 2 ονόματα στην τύχη: Public και Πλαίσιο!! H μια (public) δίνει ρόλο σοβαρό σε εποχικούς, από την πρώτη μέρα γύρισε τους μισθούς στο βασικό κτλπ. Η άλλη (πλαίσο) Δεν μείωσε μισθούς, μέχρι κάποια στιγμή έχει τρομερή φήμη στην πιάτσα για τα συστήματα μετεκπεύδεσης και ανέλιξης που ακολουθεί. Στη πορεία άλλαξε τα πάντα εκτός από ένα την επιθετική πώληση και πώληση με τεχνική ερωτήσεων- μοντέλα που ο βασικός δεν μπορεί να υποστηρίξει- αν μπορούσε θα έδιναν βασικό- αλλιώς κυριολέκτικά υποστηρίζεις οτι χαρίζει λεφτά. Σε κάθε περίπτωση ο συλλογισμός σου τρέχει και έχεις μια ροπή στη γενίκευση αντίστοιχη με τηην δική μου στην ειρωνεία. Έκανα μια προσπάθεια για επικοινωνία, όσο πιο ήρεμα μπορω.

Από που προκύπτει ότι δεν θα μπορούσε να βρει άτομα να κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα με βασικό μισθό; Θέλει κάποια συγκεκριμένη εξειδίκευση ή κάποιο άλλο προσόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που προκύπτει ότι δεν θα μπορούσε να βρει άτομα να κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα με βασικό μισθό; Θέλει κάποια συγκεκριμένη εξειδίκευση ή κάποιο άλλο προσόν;

ναι. Ειδίκευση όχι τρομερή το 20ημερο που έχουν για εκπαίδευση φτανει , αλλά είναι τρόπος πώλησης που απαιτεί να απολέσει το άτομο τα οποιαδήποτε δράμια αξιοπρέπειας του έχουν απομείνει. Παίζει παρα πολύ στην αγορά του φαρμάκου. Είναι πολύ ψυχοφθόρα πώληση με αποτέλεσμα π.χ. να σου λέει ο άλλος προτιμά public με 500€ παρά πλαίσιο με 750€. Επικαλούμενος άλλοτε την κοινή λογική, πιστεύει έστω και ένας ότι αν μπορούσε δεν θα το έκανε? Αυτό οντως ναι, πρέπει να είναι κανείς αφελής να το πιστεύει, νομίζω.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι. Ειδίκευση όχι τρομερή το 20ημερο που έχουν για εκπαίδευση φτανει , αλλά είναι τρόπος πώλησης που απαιτεί να απολέσει το άτομο τα οποιαδήποτε δράμια αξιοπρέπειας του έχουν απομείνει. Παίζει παρα πολύ στην αγορά του φαρμάκου. Είναι πολύ ψυχοφθόρα πώληση με αποτέλεσμα π.χ. να σου λέει ο άλλος προτιμά public με 500€ παρά πλαίσιο με 750€. Επικαλούμενος άλλοτε την κοινή λογική, πιστεύει έστω και ένας ότι αν μπορούσε δεν θα το έκανε? Αυτό οντως ναι, πρέπει να είναι κανείς αφελής να το πιστεύει, νομίζω.

Η διαφορά (και η δυσκολία) είναι ότι το πλαίσιο έχει δικά του προϊόντα που πρέπει να πουλήσουν ενώ τα public όχι;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά (και η δυσκολία) είναι ότι το πλαίσιο έχει δικά του προϊόντα που πρέπει να πουλήσουν ενώ τα public όχι;

zio οι πωλήσεις είναι ολόκληρη επιστήμη. Μέρες να μιλάμε θα έχει ψωμί ή κουβέντα. Για να καταλάβεις το πλαίσιο πουλάει δεχόμενο ως προκειμένη ότι ο άλλος δεν έχει ιδέα (για αυτό και πάει καλά :) ) τι χρειάζεται. Δεν έχει να κάνει μόνο με το ότι έχει δικά του προϊόντα, ούτε μόνο με το ότι το προϊόν αυτό που λες είναι κακό, αλλά ότι λίγο πιο πέρα έχει ένα κωδικό (προϊόν) ΚΛΑΣΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΟ, το οποίο θέλει να δει ο πελάτης ως επιλογή μόνο όταν έχει 100% αποκλείσει ότι δεν θα πάρει turbo x.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

zio οι πωλήσεις είναι ολόκληρη επιστήμη. Μέρες να μιλάμε θα έχει ψωμί ή κουβέντα. Για να καταλάβεις το πλαίσιο πουλάει δεχόμενο ως προκειμένη ότι ο άλλος δεν έχει ιδέα (για αυτό και πάει καλά :) ) τι χρειάζεται. Δεν έχει να κάνει μόνο με το ότι έχει δικά του προϊόντα, ούτε μόνο με το ότι το προϊόν αυτό που λες είναι κακό, αλλά ότι λίγο πιο πέρα έχει ένα κωδικό (προϊόν) ΚΛΑΣΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΟ, το οποίο θέλει να δει ο πελάτης ως επιλογή μόνο όταν έχει 100% αποκλείσει ότι δεν θα πάρει turbo x.

Πρέπει να είναι σχετικά ευκολότερη η δουλειά πάντως τώρα τελευταία γιατί νομίζω ότι έχει περιορίσει πολύ τις επιλογές σε άλλες μάρκες! :)

 

(Πάντως, αν και νομίζω ότι το έχω ξαναγράψει, το πλαίσιο έχει και αρκετούς φανατικούς πελάτες που δεν είναι άσχετοι! Για τα δικά του προϊόντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...