Προς το περιεχόμενο

Πρόσληψη στο Πλαίσιο


dinak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εταιρεία Πλαίσιο Computers για άλλη μια φορά δείχνει το πόσο πολύ τα κέρδη και οι στρατηγικές managment έχουν εξαφανίσει το ανθρώπινο πρόσωπο της.Η συνάδελφος και μέλος του Σωματείου μας Σοφία Πάτα, εργαζόμενη στο κατάστημα της Λάρισας, απολύθηκε για να εξυπηρετήσει την πολιτική ευέλικτου δυναμικού που έχει υιοθετήσει η εταιρεία τα τελευταία χρόνια, αντικαθιστώντας έμπειρο προσωπικό με νέους υπαλλήλους.

Ο επιθεωρητής καταστημάτων πλεόν, γνωστός για παρόμοιας τακτικής αποστολές, κυριος Π.Π., ανακοίνωσε στην συνάδελφο ότι δεν χρειάζεται πλέον στην εταιρεία. Μάλιστα είναι τόσο μεγάλος ο κυνισμός που σαν δικαιολογία παρουσιάστηκε το ότι η συνάδελφος δεν χαμογελούσε πολύ. Όλοι ξέρουν το περίφημο χαμόγελο των πωλητών του Πλαισίου αλλά δεν ξέρουν πόσο αυτό μετριέται, αξιολογείται και πόσο επηρεάζει την ζωή τους. Απ’ την άλλη πλέον, όλοι ξέρουν πως στο Πλαίσιο το διευθυντικό δικαίωμα έχει γίνει λάστιχο…

8 χρόνια στην εταιρεία, στους καλύτερους υπαλλήλους και μάλιστα αποδεδειγμένα διακεκριμένη με τα κριτήρια που έχει θέσει η εταιρεία (2 φορές στην Dream Team μέσα στο 2015). Μητέρα σε μονογονεϊκή οικογένεια έρχεται αντιμέτωπη με την ανεργία που της επιφύλασε η διοικητική ιδεοληψία. Να παλέψει για να συντηρήσει το τρίχρονο παιδί της γιατί η εταιρεία Πλαίσιο είναι ευαίσθητη επιλεκτικά. 

 https://lefterianews.wordpress.com/2016/02/06/%CE%B7-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%AD%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%AF%CF%83%CE%B9%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%8D%CE%B5/

 

μπράβο πλαίσιο, συγχαρητήρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρόμοιες τακτικές εφαρμόζονται και σε άλλα μέρη όμως... ακόμα και σε απλές καφετέριες.. πχ πρέπει να είσαι στα παραθυρα να κανεις ότι κανεις κάτι , απαγορεύεται να καθίσεις ακόμα και αν δεν είναι κάποιος στο μαγαζί , απαγορεύεται να πατήσεις σε άλλο μαγαζί σε όλη την περιοχή, να πρέπει να καρφώνει ο ένας τον άλλον , να δουλεύεις παραπάνω τσάμπα για το καλό της εταιρίας κτλ...

Απλά τα κάνουν επειδή μπορούν. Οι περισσότεροι προσαρμόζονται/υπακούουν. Οι λίγοι που διαφωνούν ε θα σου πει έχω άλλους τόσους εκατοντάδες που ειναι ικανοποιημένοι... 

Αυτά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Wait, με βαση το κειμενο, η εργαζομενη ηταν "8 χρόνια στην εταιρεία, στους καλύτερους υπαλλήλους και μάλιστα αποδεδειγμένα διακεκριμένη με τα κριτήρια που έχει θέσει η εταιρεία (2 φορές στην Dream Team μέσα στο 2015)" και ωστοσο την απελυσαν?

Πολυ περιεργο, δεν απολυει κανεις καποιον που του φερνει χρηματα, μου κανει πολυ εντυπωση ακομα και για τη συγκεκριμενη εταιρεια το βρισκω τραβηγμενο.

 

πρέπει να είσαι στα παραθυρα να κανεις ότι κανεις κάτι , απαγορεύεται να καθίσεις ακόμα και αν δεν είναι κάποιος στο μαγαζί

Αυτα τα δυο εχουν βαση. Το πρωτο υποτιθεται πως τραβαει την προσοχη των πελατων και το δευτερο πως δεν φαινεσαι να βαριεσαι και να βαρας μυγες οποτε λειτουργει υπερ στην ψυχολογια του πελατη. Υποτιθεται πως αν θελεις να καθισεις υπαρχουν ειδικοι χωροι στα καταστηματα εκτος οπτικης του πελατη. 

Βεβαια εχω ακουσει για περιπτωσεις που απαγορευαν στο προσωπικο να καθεται εκτος διαλειμματος και το βρισκω τραγικο και απανθρωπο. Επισης απαγορευεται, υπαρχει νομιζω συγκεκριμενος κανονισμος επ'αυτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wait, με βαση το κειμενο, η εργαζομενη ηταν "8 χρόνια στην εταιρεία, στους καλύτερους υπαλλήλους και μάλιστα αποδεδειγμένα διακεκριμένη με τα κριτήρια που έχει θέσει η εταιρεία (2 φορές στην Dream Team μέσα στο 2015)" και ωστοσο την απελυσαν?

Πολυ περιεργο, δεν απολυει κανεις καποιον που του φερνει χρηματα, μου κανει πολυ εντυπωση ακομα και για τη συγκεκριμενη εταιρεια το βρισκω τραβηγμενο.

 

Αυτα τα δυο εχουν βαση. Το πρωτο υποτιθεται πως τραβαει την προσοχη των πελατων και το δευτερο πως δεν φαινεσαι να βαριεσαι και να βαρας μυγες οποτε λειτουργει υπερ στην ψυχολογια του πελατη. Υποτιθεται πως αν θελεις να καθισεις υπαρχουν ειδικοι χωροι στα καταστηματα εκτος οπτικης του πελατη. 

Βεβαια εχω ακουσει για περιπτωσεις που απαγορευαν στο προσωπικο να καθεται εκτος διαλειμματος και το βρισκω τραγικο και απανθρωπο. Επισης απαγορευεται, υπαρχει νομιζω συγκεκριμενος κανονισμος επ'αυτου.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κανονισμός αλλά είναι ανάλογα τη δουλειά. Εγώ πχ ήμουν σε δουλειά που δεν μπορούσες να καθίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα και γω συνετευξη τον ιουνιο-αλλα δεν τα πηγα καλα και δεν με πηραν-ειχα αγχος επειση θα ελεγα ψεματα για στρατο ποτ δεν εχω κανει και φανηκε-

αυτο που δεν μου αρεσε ηταν οτι μας φωτοφραφισαν και μας ηχογραφησαν στην συνετευξη-

-το αλλο που λενε στα ταμεια-οκ να ειναι αυγενικοι και "ρομποτικοι" με καποια ηλικια και μετα αλλα οχι να μου μιλανε 20 χρονων λες και ειμαι κυριος 40 ετων-στην ηλικια μας ειναι-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

Το  story "μπάζει" από παντού! Από την περιγραφή, από το ίδιο το όνομα του site, κλπ κλπ. Συνήθως σε αντίστοιχες περιπτώσεις η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση και δύσκολα θα τη μάθουμε μιας και πάντα μετράει η πρώτη εντύπωση. Δεν υποστηρίζω το Πλαίσιο, αλλά ταυτόχρονα γνωρίζω και το "παιχνίδι" από την άλλη πλευρά, ειδικά όταν σε αυτό εμπλέκονται οι συνδικαλιστές... :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφημίζει διαρκώς πόσο ελκυστική είναι μια καριέρα στο «Πλαίσιο» για τους νέους, αλλά όταν αυτοί στηρίξουν τα όνειρα τους σ' αυτήν και τα δώσουν όλα, αυτή θα τους ανταμείψει ρίχνοντας τους στο τεράστιο ποσοστό ανεργίας που μαστίζει την χώρα μας. Άλλωστε το «Πλαίσιο» είναι από τις ελάχιστες εταιρείες στην Ελλάδα που ζητά υπαλλήλους σταθερά, κάθε μήνα, τα τελευταία 10 χρόνια.

 

Η άρνηση της συναδέλφου να δεχτεί μια άδικη απόλυση και κατόπιν η καταγγελία της στην επιθεώρηση εργασίας θορύβησε την εταιρεία, αλλά όπως πάντα κατόπιν εορτής και έβαλε όλα τα “κλιμάκια” , “ψυχολόγους”, “καλούς συναδέλφους”, “κακούς επιθεωρητές”, δικαστικούς κλητήρες, τοπικούς παράγοντες κτλ. για να τρομοκρατήσουν και να κάμψουν την αντίσταση της συναδέλφου, η οποία ωστόσο είναι αποφασισμένη να διεκδικήσει μέχρι τέλους πίσω την θέση της.

 

Το Σωματείο μας ζητά την άμεση επαναπρόσληψη της συναδέλφου. Θα στηρίξει με όποιον τρόπο την προσπάθεια της και θα κινητοποιήσει κάθε ευαισθητοποιημένο πολίτη της τοπικής κοινωνίας να σταθεί στο πλευρό της. Άλλωστε, η κοινωνία της Λάρισας σαφέστατα πιο κλειστή και δεμένη από αυτήν της Αθήνας έχει αποδείξει πως η απάνθρωπη συμπεριφορά και η αλαζονεία δεν περνάνε έτσι. Άμεση επαναπρόσληψη της συναδέλφου Σοφίας Πάτα.

 

 

η υπολοιπη ανακοινωση για την απολυση.  κριμα για την κοπελα που προσφερε τοσα σε αυτην την τουλαχιστον αναξιοπιστη εταιρεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το άμεση επαναπρόσληψη που λένε σε τέτοιες περιπτώσεις δεν μπορώ να το καταλάβω...για κάποιο λόγο θα την έδιωξε, το θέμα να πήρε ό,τι δικαιούνταν να πάρει.

 

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω αυτούς που λένε ότι δεν αγοράζουν από το πλαίσιο γιατί δεν έχει καλές εργασιακές συνθήκες αλλά αγοράζουν από την Κίνα και το skroutz  τυχαία σκρουτζομάγαζα!

Επεξ/σία από zio10
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δυστυχώς όσες φορές πήγα στο πλάισιο για κάτι ήταν σαν τα αγόρια ήθελαν να με πηδήξουν εκείνη την στίγμη...έλεος ρε αγόρια...!!!

 

 

Απολύεσαι! (από πελάτης)  :devil:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όσες φορές πήγα στο πλάισιο για κάτι ήταν σαν τα αγόρια ήθελαν να με πηδήξουν εκείνη την στίγμη...έλεος ρε αγόρια...!!!

pics or never happened

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όσες φορές πήγα στο πλάισιο για κάτι ήταν σαν τα αγόρια ήθελαν να με πηδήξουν εκείνη την στίγμη...έλεος ρε αγόρια...!!!

Aμα εσκασες σαν τσόλι, τι θα ηθελαν να σε κανουν;

Να σε πανε στα Ηλισια πεδια με αμαξα, σαμπανια και σοκολάτα; :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όσες φορές πήγα στο πλάισιο για κάτι ήταν σαν τα αγόρια ήθελαν να με πηδήξουν εκείνη την στίγμη...έλεος ρε αγόρια...!!!

already mind fucked η μαλλον fucked by mind.

Αν εσκασες μυτη με κανα κολαν και τον κωλο να κοιταει ουρανο ποσο να αντεξουν τα παιδια ελα στην θεση τους λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...