Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, makunian είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Επειδή δεν βλέπω φως με τις κάρτες γραφικών, σκέφτομαι την αγορά κονσόλας. Η τελευταία (και μοναδική) που είχα ποτέ είναι το PS3.

1) Παίζω παιχνίδια τύπου NBA, Fifa , Witcher, RDR2, RPG,  γενικά. Θα ήθελα να παίζω και racing τύπου Forza ή GT. 

2) Δεν με ενδιαφέρουν καθόλου τα FPS, ούτε ιδιαίτερα τα multiplayer παιχνίδια (ναι είμαι πάνω από 40..). 

3) Δεν σκοπεύω να αγοράζω πάνω από 2-3 παιχνίδια το χρόνο

Αν αφήσουμε στην άκρη το θέμα της διαθεσιμότητας και λαμβάνωντας υπόψη τις συνδρομητικές υπηρεσίες των 2 εταιρειών, θα προτείνατε PS5 digital edition ή Χbox series X; Η διαφορά τιμής καλύπτεται (με βάση τα δικά μου δεδομένα) από τα δωρεάν παιχνίδια του Xbox ή καλύτερα να πάω σε PS5;

 

 

Από άποψη vfm το digital ps5 είναι μάλλον η χειρότερη από τις τέσσερις επιλογές. 

Από εκεί και περα, εξαρτάται κατά ποσο "κολλημένος" είσαι με κάποια ips ή αν ρίχνεις νερό στο κρασί σου. 

Εγώ για παραδειγμα αγαπώ το GT σαν racing, όπως και τα παιχνίδια της naughty Dog. 

Αν δεν σε απασχολεί ιδιαίτερα κάτι συγκεκριμένο, το gamepass είναι πληρεστατο και οικονομικοτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πιστεύω σε καλύπτει το Χ σε συνδυασμό με gamepass. 

Δες τι παιχνίδια περιέχει το gp και αναλόγως πράξε.

Πιστεύω σε καλύπτει το Χ σε συνδυασμό με gamepass. 

Δες τι παιχνίδια περιέχει το gp και αναλόγως πράξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, makunian είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Επειδή δεν βλέπω φως με τις κάρτες γραφικών, σκέφτομαι την αγορά κονσόλας. Η τελευταία (και μοναδική) που είχα ποτέ είναι το PS3.

1) Παίζω παιχνίδια τύπου NBA, Fifa , Witcher, RDR2, RPG,  γενικά. Θα ήθελα να παίζω και racing τύπου Forza ή GT. 

2) Δεν με ενδιαφέρουν καθόλου τα FPS, ούτε ιδιαίτερα τα multiplayer παιχνίδια (ναι είμαι πάνω από 40..). 

3) Δεν σκοπεύω να αγοράζω πάνω από 2-3 παιχνίδια το χρόνο

Αν αφήσουμε στην άκρη το θέμα της διαθεσιμότητας και λαμβάνωντας υπόψη τις συνδρομητικές υπηρεσίες των 2 εταιρειών, θα προτείνατε PS5 digital edition ή Χbox series X; Η διαφορά τιμής καλύπτεται (με βάση τα δικά μου δεδομένα) από τα δωρεάν παιχνίδια του Xbox ή καλύτερα να πάω σε PS5;

 

 

Series X+Gamepass και απο εμενα με βαση τα οσα αναφερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xbox series x ή playstation 5

Καλημέρα σας.θα ήθελα να σας ρωτήσω για αυτές της δύο κονσόλες.ξερω ότι είναι και οι δύο πολύ δυνατές απλά θα ήθελα τις συμβουλές σας για το ποια να αγοράσω. Μου αρέσουν και τα παιχνίδια της Microsoft αλλά και τα παιχνίδια της sony.υπαρχει η δυνατότητα μονο η απόκτηση μιας απο αυτές.Εννοητε ότι δεν θέλω σε καμία περίπτωση να κάνω console war.κατι άλλο που θα ήθελα να σας ρωτήσω μπορούν να συνδεθούν εξωτερικοί σκληροί δίσκοι σε αυτές? πραγματικά θα ήθελα πολύ της συμβουλές σας γιατί δεν ξέρω τι να κάνω.σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.. Αν δεν καίγεσαι να παίξεις ή τα έχεις παίξει είδη τα exclusive της Sony (uncharted, God of War, last of us 2 κτλ) πας σε xbox series x που έχει καλύτερες υπηρεσίες όπως είναι το gamepass, συν ότι έχει φοβερή υποστήριξη στα παλιά παιχνίδια.. Εξωτερικός δίσκος usb 3 είναι συμβατός στο xbox για τα τωρινά και παλιά παιχνίδια της κονσόλας, αλλά για τα next gen θα πρέπει να είναι περασμένα στον εσωτερικό δίσκο, μόνο αν κάποια στιγμή θες να πάρεις το kit SSD που κουμπώνει εύκολα πίσω από τη κονσόλα, αλλά ακόμα είναι πολυ ακριβό.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ.Ναι τα έχω παίξει όπως λέτε τα παιχνίδια της Sony αυτά που λέτε σε ps4 και πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί πολύ.οπως αντίστοιχα έχω παίξει και σε  άλλον φίλο σε xbox one τα gears,halo,forza κτλπ.ο φίλος μου που έχει xbox μου έχει πει στο gamepass ότι τα παιχνίδια δεν κρατάνε πάντα μόνιμα μέσα στην υπηρεσία και ότι μόνο τα αποκλειστικά της Microsoft μένουν.ισχυει κάτι τέτοιο?για τον σκληρό που λέτε είναι πολύ καλό αυτό για τους usb 3.ενω και οι δύο φίλοι μου που ένας έχει ps4 και ο άλλος που έχει xbox one στην παρέα μας με έχουν τρέλανει για το ποια κονσόλα να προτιμήσω.υπαρχει ένα console war ας το πούμε μεταξύ τους πάντα σε αστεία μορφή.παντως σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά για την συμβουλή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.Παλαιος κάτοχος xbox 360 ,μετα ps4 και τωρα PS5 και Series X.Πηρα πρώτη μέρα το PS5 και μέχρι τον γενάρη που πήρα το series x ασχολιόμουν με κάποια παλαιότερα παιχνίδια που δεν είχα παίξει στην Sοny.

Απο τότε που δοκίμασα το game pass ,εχω λίωσει στο xbox και το PS σχεδόν σκονίζεται..Είναι μια πραγματικά εκπληκτική υπηρεσία που σου δίνει ευκαιρία να πειραματιστείς με πολλά παιχνίδια και να πάρεις μελλοντικα games την πρώτη μέρα κυκλοφορίας τους χωρίς εξτρα χρέωση.

Η αλήθεια είναι οτι είχα παίξει ολα τα διαμάντια exclusive της sony και έτσι βρήκα χρόνο να ξανασχοληθω με τις αγαπημένες σειρές της MS forza,gears,ori και πολλών άλλων παιχνιδιών.

Γνώμη μου είναι οτι πρέπει να αποκτήσεις και τις δύο σε βάθος 1-2 χρόνων ωστε να τα απολάυσεις και τα δύο.Αν πρέπει να επιλέξεις μία εξαρτάται τι gamer είσαι.

Η Sony θα σου δώσει προσωπικά τα καλύτερα games με exclusives που περιμένουμε συνέχειες (God of war,Horizon,Days gone,Uncharted,Last of us,Ghost of tsushima,Ratchet κ.α) μαζί με νέα πολλά υποσχόμενα Kena,Pragmata,Returnal,Project Athia

H MS έχει την απίθανη υπηρεσία game pass με το καλύτερο value for money για πολλά παιχνίδια και με εξαγορές πολλών στουντιο που λογικά θα φέρει καλούς τίτλους στο μέλλον.

Βασικό ρόλο για μένα παίζει και τι κονσόλες εχουν οι φίλοι μου, που σε μένα ειναι όλοι σονάκιδες και όπως καταλαβαινεις το multiplayer μου είναι μόνο εκεί.

Αν έπρεπε να κρατησω μόνο μία θα επέλεγα PS5 στο σύνολο της γενιάς με τα τωρινά δεδομένα αλλά για μένα πρέπει να τις έχεις και τις δύο...

Τώρα έχω gametime 70% xbox και 30% PS5

Βγάλε άκρη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ είμαι πάντως της άποψης πως αν είσαι gamer και έχεις φυσικά και την οικονομική δυνατότητα, οφείλεις να έχεις τις κονσόλες των τριών μεγάλων. (Sony, Microsoft, Nintendo)

Ποτέ δεν κατάλαβα το κόλλημα που τρώνε μερικοί και πανηγυρίζουν τα exclusives ή τα επιτεύγματα του κάθε στρατοπέδου λες και μπαίνουν στην τσέπη τους λεφτά. Όποιος έχει μεράκι και hobby το gaming, απολαμβάνει τις παροχές περισσότερων από μια κονσόλες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Charismo είπε

Κι εγώ είμαι πάντως της άποψης πως αν είσαι gamer και έχεις φυσικά και την οικονομική δυνατότητα, οφείλεις να έχεις τις κονσόλες των τριών μεγάλων. (Sony, Microsoft, Nintendo)

Ποτέ δεν κατάλαβα το κόλλημα που τρώνε μερικοί και πανηγυρίζουν τα exclusives ή τα επιτεύγματα του κάθε στρατοπέδου λες και μπαίνουν στην τσέπη τους λεφτά. Όποιος έχει μεράκι και hobby το gaming, απολαμβάνει τις παροχές περισσότερων από μια κονσόλες.

Ελα ντε. Σαν πως αν ενα παιχνιδι ειναι exclusive σε μια κονσολα γινεται αυτοματα καλυτερο. Δηλαδη το red dead 2 εχει 9/10 αν ηταν exclusive της nintendo θα γινοταν 10/10 ; Οχι βεβαια. Απλα ο κοσμος που δεν εχει νιντεντο θα στερηθει να το παιξει κ ειναι κριμα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας. Αποφάσισα ή καλύτερα εχω ήδη εγκαταλε'ιψει σταδιακά τα τελευταία χρόνια το PC gaming. και για το hardware με τις τρελές τιμές και επειδή δεν έχω όρεξη και χρόνο για την μανούρα στήσε μηχάνημα, βρες ρυθμίσεις, μάθε νέα κουμπιά κοκ. λέω να δοκιμάσω κονσόλες. έιχα τελευταία το ps2 αλλά με ελάχιστα παιχνίδια.  Από ότι κατάβαλα το xbox έχει πλεονέκτημα πλήρη συμβατότητα προς τα πίσω παιχνίδια και πολλά περιφερειακά, οπότε δεν θα χάνονται τα πάντα και φτου και από την αρχή ανα 6-7 χρόνια. Σαν συσκευή μοιάζει κάμποσο δυνατότερη σε όλα, και ποιοτικότερη. ενδιαφέρον που ενισχύει αυτόματα παλιά παιχνίδια και το quick resume..Το game pass δεν το έχω δει από κοντα από ότι κατάλαβα έχει αντίστοιχο και το ps5. Τα παιχνιδια σε αυτά τα κρατάς στην library σου όπως το steam, (εφόσον έχεις ενεργή συνδρομή) , ή μπαινοβγαίνουν  συχνά και δεν μπορείς να τα παίξεις αν δεν είναι εγκατεστημένα; Η λογική λέει να πάρω xbox s x και αν βγει slim φθηνό ps5 να πάρω τότε για να 5-10 παιχνίδια ενδιαφέροντα στυλ ιστορίες lastof us. Από την άλλη όλοι μικροί μεγάλοι που ρώτησα μου λένε ασε τις βλακείες και πάρε playstation. Kάποια γνώμη;

Επεξ/σία από Dorian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Dorian είπε

Γεια σας. Αποφάσισα ή καλύτερα εχω ήδη εγκαταλε'ιψει σταδιακά τα τελευταία χρόνια το PC gaming. και για το hardware με τις τρελές τιμές και επειδή δεν έχω όρεξη και χρόνο για την μανούρα στήσε μηχάνημα, βρες ρυθμίσεις, μάθε νέα κουμπιά κοκ. λέω να δοκιμάσω κονσόλες. έιχα τελευταία το ps2 αλλά με ελάχιστα παιχνίδια.  Από ότι κατάβαλα το xbox έχει πλεονέκτημα πλήρη συμβατότητα προς τα πίσω παιχνίδια και πολλά περιφερειακά, οπότε δεν θα χάνονται τα πάντα και φτου και από την αρχή ανα 6-7 χρόνια. Σαν συσκευή μοιάζει κάμποσο δυνατότερη σε όλα, και ποιοτικότερη. ενδιαφέρον που ενισχύει αυτόματα παλιά παιχνίδια και το quick resume..Το game pass δεν το έχω δει από κοντα από ότι κατάλαβα έχει αντίστοιχο και το ps5. Τα παιχνιδια σε αυτά τα κρατάς στην library σου όπως το steam, (εφόσον έχεις ενεργή συνδρομή) , ή μπαινοβγαίνουν  συχνά και δεν μπορείς να τα παίξεις αν δεν είναι εγκατεστημένα; Η λογική λέει να πάρω xbox s x και αν βγει slim φθηνό ps5 να πάρω τότε για να 5-10 παιχνίδια ενδιαφέροντα στυλ ιστορίες lastof us. Από την άλλη όλοι μικροί μεγάλοι που ρώτησα μου λένε ασε τις βλακείες και πάρε playstation. Kάποια γνώμη;

- Τι παιχνιδια περιπου σου αρεσουν;

- Ποσες ωρες τη μερα/βδομαδα εχεις για gaming?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Dorian said:

Γεια σας. Αποφάσισα ή καλύτερα εχω ήδη εγκαταλε'ιψει σταδιακά τα τελευταία χρόνια το PC gaming. και για το hardware με τις τρελές τιμές και επειδή δεν έχω όρεξη και χρόνο για την μανούρα στήσε μηχάνημα, βρες ρυθμίσεις, μάθε νέα κουμπιά κοκ. λέω να δοκιμάσω κονσόλες. έιχα τελευταία το ps2 αλλά με ελάχιστα παιχνίδια.  Από ότι κατάβαλα το xbox έχει πλεονέκτημα πλήρη συμβατότητα προς τα πίσω παιχνίδια και πολλά περιφερειακά, οπότε δεν θα χάνονται τα πάντα και φτου και από την αρχή ανα 6-7 χρόνια. Σαν συσκευή μοιάζει κάμποσο δυνατότερη σε όλα, και ποιοτικότερη. ενδιαφέρον που ενισχύει αυτόματα παλιά παιχνίδια και το quick resume..Το game pass δεν το έχω δει από κοντα από ότι κατάλαβα έχει αντίστοιχο και το ps5. Τα παιχνιδια σε αυτά τα κρατάς στην library σου όπως το steam, (εφόσον έχεις ενεργή συνδρομή) , ή μπαινοβγαίνουν  συχνά και δεν μπορείς να τα παίξεις αν δεν είναι εγκατεστημένα; Η λογική λέει να πάρω xbox s x και αν βγει slim φθηνό ps5 να πάρω τότε για να 5-10 παιχνίδια ενδιαφέροντα στυλ ιστορίες lastof us. Από την άλλη όλοι μικροί μεγάλοι που ρώτησα μου λένε ασε τις βλακείες και πάρε playstation. Kάποια γνώμη;

xbox series x μαζι με gamepass ειναι η καλυτερη επιλογη για οποιον ενδιαφερεται για αποδοση/τιμη.Τεραστια συλλογη απο παιχνιδια ιδιως εσυ που δεν ειχες κονσολα παλια θα εχεις πολλες επιλογες.

Επισης:

Δυνατό Backwards compatibility

Quick resume

Δυνατοτερο μηχανημα αρα τα Multplatform τρεχουν καλυτερα

Φτηνότερο store για αγορες παιχνιδων 

Περισσοτερα features πχ VRR/ Dolby Vision/fps boost/autohdr κτλ

Ωριμο UI με ολα τα features απο τις προηγουμενες γενιες να υπαρχουν περασει στην υπαρχουσα

23 στουντιο ετοιμαζουν παιχνιδια τα οποια θα μπαινουν day 1 στο gamepass. Και παιχνιδια σε ενα σωρο genres. 

 

Και οχι το Ps5 δεν εχει αντιστοιχο του Gamepass. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dorian είπε

Γεια σας. Αποφάσισα ή καλύτερα εχω ήδη εγκαταλε'ιψει σταδιακά τα τελευταία χρόνια το PC gaming. και για το hardware με τις τρελές τιμές και επειδή δεν έχω όρεξη και χρόνο για την μανούρα στήσε μηχάνημα, βρες ρυθμίσεις, μάθε νέα κουμπιά κοκ. λέω να δοκιμάσω κονσόλες. έιχα τελευταία το ps2 αλλά με ελάχιστα παιχνίδια.  Από ότι κατάβαλα το xbox έχει πλεονέκτημα πλήρη συμβατότητα προς τα πίσω παιχνίδια και πολλά περιφερειακά, οπότε δεν θα χάνονται τα πάντα και φτου και από την αρχή ανα 6-7 χρόνια. Σαν συσκευή μοιάζει κάμποσο δυνατότερη σε όλα, και ποιοτικότερη. ενδιαφέρον που ενισχύει αυτόματα παλιά παιχνίδια και το quick resume..Το game pass δεν το έχω δει από κοντα από ότι κατάλαβα έχει αντίστοιχο και το ps5. Τα παιχνιδια σε αυτά τα κρατάς στην library σου όπως το steam, (εφόσον έχεις ενεργή συνδρομή) , ή μπαινοβγαίνουν  συχνά και δεν μπορείς να τα παίξεις αν δεν είναι εγκατεστημένα; Η λογική λέει να πάρω xbox s x και αν βγει slim φθηνό ps5 να πάρω τότε για να 5-10 παιχνίδια ενδιαφέροντα στυλ ιστορίες lastof us. Από την άλλη όλοι μικροί μεγάλοι που ρώτησα μου λένε ασε τις βλακείες και πάρε playstation. Kάποια γνώμη;

αν παιζεις λιγα και καλα παρε ps5, αν παιζεις πολλα και μετρια παρε xsx, αν δεν εχεις καλη τηλεοραση παρε xss...γενικοτερα παρε οτι βρεις...υπαρχουν ατομα που παραγγειλαν οκτωβρη-νοεμβρη και ακομα δεν παρελαβαν...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2021 στις 5:09 ΜΜ, makunian είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Επειδή δεν βλέπω φως με τις κάρτες γραφικών, σκέφτομαι την αγορά κονσόλας. Η τελευταία (και μοναδική) που είχα ποτέ είναι το PS3.

1) Παίζω παιχνίδια τύπου NBA, Fifa , Witcher, RDR2, RPG,  γενικά. Θα ήθελα να παίζω και racing τύπου Forza ή GT. 

2) Δεν με ενδιαφέρουν καθόλου τα FPS, ούτε ιδιαίτερα τα multiplayer παιχνίδια (ναι είμαι πάνω από 40..). 

3) Δεν σκοπεύω να αγοράζω πάνω από 2-3 παιχνίδια το χρόνο

Αν αφήσουμε στην άκρη το θέμα της διαθεσιμότητας και λαμβάνωντας υπόψη τις συνδρομητικές υπηρεσίες των 2 εταιρειών, θα προτείνατε PS5 digital edition ή Χbox series X; Η διαφορά τιμής καλύπτεται (με βάση τα δικά μου δεδομένα) από τα δωρεάν παιχνίδια του Xbox ή καλύτερα να πάω σε PS5;

 

 

Είμαι κάτοχος και των δύο (series X και Ps5).Από τη στιγμή που δε σε ενδιαφέρει κάποιο συγκεκριμένο exclusive της Sony,πάρε με κλειστα μάτια το Series X.Gamepass, δυνατότερο με καλύτερα features, φανταστική κατασκευη και πολλά studios που ετοιμάζουν exclusives.Αν είσαι και λάτρης racing και sport games,τότε το Series X είναι μονόδρομος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...