Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία για Πλαίσιο, Arvato και Apple‏


athon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε ειναι γελοιοι .. Διαβασα ολα τα ποστ . Τους χρειαζεται να τους μπει γερα απο πισω μπας και καταλαβουν τιποτα .. Ενας αλλος θυμαμαι ειχε παρει σφραγισμενο σκληρο , που οταν τον ανοιξε βρηκε λειτουργικο και αρχεια αλλου. Τον καλοπιασαν ομως λεγοντας του οτι θα του κανουν εκπτωση σε ολες τις επομενες αγορες . Μην πεσεις και εσυ θυμα της πολιτικης τους . Πηγαινε το δικαστικα .. Το μισος που υπαρχει για αυτη την εταιρια και την αρβατο ειναι απιστευτο. Εγω πιτευω κατι θα καταφερεις !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 287
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε τρολλάρεις;

 

Το όνομα μου είναι ΤΣΙΟΥΔΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ και τις καταγγελίες τις κάνω επώνυμα.

 Απευθύνθηκα σε όλους τους φορείς με ονοματεπώνυμο. Δεν υπάρχει τίποτα το περίεργο. Το μόνο περίεργο είναι το δικό σου ποστ που προσπαθει να ρίξει σκιές στο δικό μου ποστ

 

Και επίσης, πρώτη φορά που έχω προιόν APPLE

 

ΕΠΙΣΗΣ, ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ

καταρχας να συγχαρω αυτους που καναν like στο comment σου.και εις ανωτερα

εμαθες το τρολαρισμα με 30ποστ ή μπαινεις με αλλο ακουντ?τεσπα

δεν τα γραφω για σενα αλλα κυριως για τους υπολοιπους.

προφανως και δεν εδωσες σημασια στο ποστ μου ουτε στου haha.

 

1.τα iphone στην ελλαδα δεν εχουν καμμια σχεση με την μαμα εταιρεια.προφανως για οικονομικους λογους και εφοσον δεν υπαρχει αντ/πεια(μονο τα iphone δεν δεχεται. στα μακ ειναι οκ)ολοι κανουν εισαγωγες οπως και τα εκατονταδες μαγαζια του σκρουτζ(που δεν ξερω που θα απευθυνθειτε αν το παιρνατε απο κει).οι αλυσιδες και οι 3 εταιρειες κινητης εχουν φτιαξει σχεδον δικο τους συστημα.απο το μαγαζι στα κεντρικα που κοιτανε αν ειναι noobs οι πελατες και διορθωθει με restore(format)αν οχι το στελνουν στην αρβατο ή σε αλλη εταιρεια .αν και απο κει φανε ακυρο οτι δεν φτιαχνεται ,ζητανε αντικατασταση δηλ. ενα refurbished κινητο!αν δεν το βγαλουν για υγρασια ή χτυπηματα το παιρνεις πισω δωρεαν αλλιως 200ε.

για καποιο λογο η καθε αρβατο κερδιζει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ αν βγαζει σκαρτα τα κινητα.

2.εγγυηση 2ου χρονου δεν υπαρχει μονο για τα iphone γιατι ετσι θελουν και μπορουν οι αλυσιδες-εταιρειες.ειπαμε δεν υπαρχει αντ/πεια- ο 2ος χρονος στην ευρωπη ειναι τυπου αποδειξε μου οτι ηταν ελλατωματικο απο την αρχη! τον κλεγανε!

3.doa δεν υπαρχει νομικα.οδηγια ευρωπης=σας προτεινουμε να κανετε νομο γι αυτο το θεμα.

οποτε μερικες αλυσιδες-μαγαζια αν γραφουν σε απόδειξη/τιμολόγιο/κλπ ότι γίνεται επιστροφή εντός Χ ημερών μπορει και να τα δεχτουν.ΑΝ θελουν και οπως θελουν στην ουσια!ειπαμε δεν υπαρχει νομος!marketing

4.πως θα αποδειξει καποιος αν το κινητο δεν βρεχτηκε ή εγινε κοκκινη η ταινια υγρασιας/νερου(νεροπαγιδα).δεν γινεται ρε μαγκες παρτε το χαμπαρι.Μπορουν να σου στειλουν φωτος απο αλλο κινητο,μπορουν να το βρεξουν,μπορουν να βγαλουν την ταινια οτι γουσταρουν θα κανουν γιατι μπορουν.

 

οποτε να ξερετε οσοι εχετε iphone θα μπλεξετε(ναι εμπλεξα και εγω αλλα βρηκα μια ακρη)αν χαλασει.Αυτο γινεται και στις αλλες εταιρειες ΑΛΛΑ εκει ο αντ.πος -που και αυτος ως επι το πλειστω εχει ορισει σερβις σε εταιριες σαν την αρβατο- αν πιεστει θα το αλλαξει/φτιαξει πιο ευκολα.Δεν  θελει να γινει ρομπα για ενα κινητο...

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να έχει, περιμένω τον συνήγορο του καταναλωτή. Πιστεύω να δικαιωθώ.

 

Στη συνέχεια ετοιμάζομαι να σηκώσω site για το θέμα μου και πολλών άλλων. ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΗΣΩ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΙΚΗΣ ΠΤΩΣΗΣ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουν  οτι είμαι από θεσσαλονίκη και δεν μπορω να πάω, εκεί πατάνε. κατάλαβες λογική;

Πιστευω οτι σκεφτεσαι λανθασμενα..

Μπορεις να στειλεις καποιον γνωστο σου ή ακομα και εναν δικηγορο.

Λιγοτερο θα σου κοστισει ο δικηγορος απο οτι 293€, συν οτι αν πραγματι εχουν βγαλει φωτογραφια αλλο κινητο οπως ισχυριζεσαι, θα τους κανεις και μια μηνυση για εξαπατηση.

 

 

Για αυτο ακριβως πιστευω οτι οι φωτο ειναι του κινητού σου, δεν νομιζω οτι ειναι τοσο χαζοι/αφελεις στην αρβατο να εδωσαν φωτο αλλου κινητου κ να κινδυνεύουν να βρουν το μπελα τους.

 

 

Όπως και να έχει, περιμένω τον συνήγορο του καταναλωτή. Πιστεύω να δικαιωθώ.

 

Απορω πως περιμενεις να δικαιωθεις.

Ειναι ο λογος σου (χωρις αποδειξεις) εναντι στο λογο και τις "αποδειξεις" της αρβατο.

 

Επισης, ελπιζω να μην απευθυνθηκες στο συνηγορο του καταναλωτη αναφεροντας περι DOA και αλλα τετοια που δεν εχουν να κανουν με την περιπτωση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα διαφωνω με τον haha παραπανω.

οτι θελουν κανουν γιατι τους παιρνει.το βρεχουν σημερα-χτες και σου στελνουν αν υπαρχει ιμει πανω στην πλακετα αληθινη φωτο.αντε απεδειξε εσυ οτι δεν σου πεσε νερο.

γενικα το θεμα ταινιες υγρασιας στο Iphone θελει ψαξιμο πριν σταλει.αν εχουν γινει ροζ τις γυρνας σε λευκο υπαρχουν βιντεακια και λογικα και μαγαζια...

οχι το δικο μου δεν ειχε θεμα υγρασιας αλλα το εψαξα πριν το δωσω.

 

ο συνηγορος που τον περιμενεις να σε σωσει,να ξερεις οτι στην περιπτωση μου με πειρε τηλ.την επομενη μερα και μου ειπε δεν μπορουμε να ισχυριστουμε οτι ηταν ελλατωματικο απο την αρχη γιατι μου λες οτι λειτουργουσε και χαλασε...και ετσι ειναι πως θα αποδειξεις εσυ οτι το wifi,3g,mic,ακουστικο,gps κτλ. οτι ηταν απο την αρχη χαλασμενο-ελλατωματικο αλλα το καταλαβες μετα απο χ χρονο?!!?!!δεν γινεται να πατησεις στον νομο περι ελλατωματικου!

μαλιστα προχτες μου στειλε και γραμμα η διευθυντρια να τους ενημερωσω τι εκανα τελικα και τις αποψεις μου για την διευθετηση του προβλημα.προφανως και η υπαλληλος που με πειρε τηλ.εγραψε case closed

 

ολα τα παραπανω τα ξεκινησα πριν καν παω το κινητο για σερβις στο 1,5χρονο.στα μειλ μου η wind μου στειλε εχετε 2 χρονια εγγυηση,στα μαγαζια 1χρονο αλλα στειλτο αμα στο παν και βλεπουμε.τεσπα ολα πηγαν καλα αν και εμεινα 1 μηνα χωρις κινητο+κατι χρεωσεις για sms στον apple server για to facetime+extra mb στον λογαριασμο!

δεν ξερω αν οντως στην wind ειναι2 χρονια δικια τους εγγυηση ή απλα εσπρωξαν το θεμα γιατι ειμουν καλος πελατης ή κατι τετοιο.

 

υ.γ. συνεχιστε να στηριζετε τα iphone και μια ζωη τα ιδια θα τραβατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα διαφωνω με τον haha παραπανω.

οτι θελουν κανουν γιατι τους παιρνει.το βρεχουν σημερα-χτες και σου στελνουν αν υπαρχει ιμει πανω στην πλακετα αληθινη φωτο.αντε απεδειξε εσυ οτι δεν σου πεσε νερο..

Αυτο δεν το αποκλειω.

Αλλα αποκλειω να εστειλαν φωτογραφιες απο αλλο κινητο.

Γιατι με το που παει να το παραλαβει, ζηταει να του δειξουν το κινητο του κ το προβλημα επι τοπου και οχι μεσω φωτογραφιων.

Σε αυτην την περιπτωση αν ειχαν στειλει φωτογραφιες αλλου κινητου, θα ειχαν μεγαλο προβλημα.

 

Για αυτο δεν θεωρω οτι εστειλαν φωτογραφιες αλλου κινητου.

 

Ο φιλος ομως ειπε οτι "ειναι οφθαλμοφανες οτι οι φωτο δεν ειναι απο την δικια σου συσκευη" και απορω πως το καταλαβε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν το αποκλειω.

Αλλα αποκλειω να εστειλαν φωτογραφιες απο αλλο κινητο.

Γιατι με το που παει να το παραλαβει, ζηταει να του δειξουν το κινητο του κ το προβλημα επι τοπου και οχι μεσω φωτογραφιων.

Σε αυτην την περιπτωση αν ειχαν στειλει φωτογραφιες αλλου κινητου, θα ειχαν μεγαλο προβλημα.

 

Για αυτο δεν θεωρω οτι εστειλαν φωτογραφιες αλλου κινητου.

 

Ο φιλος ομως ειπε οτι "ειναι οφθαλμοφανες οτι οι φωτο δεν ειναι απο την δικια σου συσκευη" και απορω πως το καταλαβε.

 

Οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν με web cam 0.2MP ; Εσύ τί βλέπεις; φυσιολογικές φώτος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θα μου επιτρέψετε να κρατήσω τις επιφυλάξεις μου για όλες τις πτυχές της ιστορίας! (και ναι δεν περίμενα να το πω αλλά θα συμφωνήσω με τον haha :P ).

 

Καταλαβαίνω τον εκνευρισμό και την αδικία που νιώθει ο χρήστης αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να περιμένετε να νιώθουν το ίδιο και όλοι οι άλλοι που παρακολουθούν το θέμα και ούτε να τους την "λέτε" κάθε φορά που λένε κάτι με το οποίο δεν συμφωνείτε.

 

Η ψύχραιμη και σοβαρή αντιμετώπιση είναι το βασικό και δυστυχώς στη συγκεκριμένη περιπτωση δεν υπάρχει και φοβάμαι πως θα έχει τα εντελώς αντίθετα αποτελέσματα για το χρήστη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου επιτρέψετε να κρατήσω τις επιφυλάξεις μου για όλες τις πτυχές της ιστορίας! 

 

 

 

Θεωρείς οτι είναι πιθανό να λέω κάποιες ανακρίβειες; Θεωρείς οτι υπάρχει μία πιθανότητα να πήρα νέο iphone και την ίδια μέρα να το ανοίξω για να αφαιρέσω τον αισθητήρα υγρασίας; Μπορείς να μας αναλύσεις ποιες είναι οι επιφυλάξεις σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν με web cam 0.2MP ; Εσύ τί βλέπεις; φυσιολογικές φώτος; 

Για αυτο απορω πως κατεληξες εσυ οτι "ειναι οφθαλμοφανες οτι οι φωτο δεν ειναι απο την δικια σου συσκευη".

 

Φανταζομαι πως παλι γραφεις πραγματα που δεν εισαι σιγουρος οτι ισχυουν και αυτο δεν βοηθαει στο να βρεις λυση.

Οπως δεν βοηθησε οτι ελεγες πως "το πλαίσιο οταν το παρέλαβε δεν διαπίστωσε καμιά φθορά, άνοιγμα και το παραμικρό. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ο ανθρωπος αυτη τη στιγμη εχει μπλεξει και προσπαθουν 2 εταιριες του κ*λου να του φανε 300 ευρω ! Πως να το αντιμετωπισει δηλαδη ; Να το δεχθει σαν χανος και να τους τα σκασει ; Αφου ισχυριζεται οτι δεν του πεσε σε νερα , ηταν λιγων μονο ωρων κλπ , γιατι να πει ναι σε αυτο που του επιβαλλουν να πει; Φτασαμε να υποστηριζουμε τα καρτελ αντι να τα πολεμαμε ; Εσεις που λετε οτι δεν εχει το δικιο με το μερος του , τι του προτεινετε να κανει ; Περα απο τον αντιλογο δηλαδη μπορειτε να βοηθησετε πραγματικα  τον ανθρωπο , σαν να ησασταν στη δικη του θεση ; Θα πληρωνατε μηπως τα 300 και θα χαιροσασταν για την νεα σας μεταχειρισμενη συσκευη ;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θεωρείς οτι είναι πιθανό να λέω κάποιες ανακρίβειες; Θεωρείς οτι υπάρχει μία πιθανότητα να πήρα νέο iphone και την ίδια μέρα να το ανοίξω για να αφαιρέσω τον αισθητήρα υγρασίας; Μπορείς να μας αναλύσεις ποιες είναι οι επιφυλάξεις σου;

 

Επιφυλάξεις έχω by default για οτιδήποτε δεν γνωρίζω με λεπτομέρειες. Μην το παίρνεις προσωπικά. Έχω φίλους σε support centers, επισκευαστικά κλπ και γνωρίζω αντίστοιχα περιστατικά από την ανάποδη. 

 

Απλά σου εξηγώ πως ο τρόπος αντιμετώπισης θεωρώ πως είναι λάθος. Απο κει και πέρα εσύ αποφασίζεις για τις ενέργειές σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ο ανθρωπος αυτη τη στιγμη εχει μπλεξει και προσπαθουν 2 εταιριες του κ*λου να του φανε 300 ευρω ! Πως να το αντιμετωπισει δηλαδη ; Να το δεχθει σαν χανος και να τους τα σκασει ; Αφου ισχυριζεται οτι δεν του πεσε σε νερα , ηταν λιγων μονο ωρων κλπ , γιατι να πει ναι σε αυτο που του επιβαλλουν να πει; Φτασαμε να υποστηριζουμε τα καρτελ αντι να τα πολεμαμε ; Εσεις που λετε οτι δεν εχει το δικιο με το μερος του , τι του προτεινετε να κανει ; Περα απο τον αντιλογο δηλαδη μπορειτε να βοηθησετε πραγματικα  τον ανθρωπο , σαν να ησασταν στη δικη του θεση ; Θα πληρωνατε μηπως τα 300 και θα χαιροσασταν για την νεα σας μεταχειρισμενη συσκευη ;

Δεν ειναι αντιλογος, ειναι βοηθεια.

Η βοηθεια που προσπαθουμε να προσφερουμε ειναι στο να τον κατευθυνουμε ωστε να μην χανει το χρονο του σε καταγγελιες για DOA κλπ που δεν εχουν σχεση με την περιπτωση του και να καταλαβει οτι το προβλημα του ειναι με την αρβατο και οχι με το Πλαισο και την apple.

 

Επισης, αφου συμφωνα με τα λεγομενα του  "το πλαίσιο οταν το παρέλαβε δεν διαπίστωσε καμιά φθορά, άνοιγμα και το παραμικρό ", προτεινα να χρησιμοποιησει αυτην την διαπιστωση του πλαισιου ωστε να πει στην αρβατο πως γινεται να ανοιχτηκε το κινητο αφου το πλαισιο διαπιστωσε οτι δεν ανοιχτηκε.

Αυτο λογικα θα λυσει το προβλημα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

Επισης, αφου συμφωνα με τα λεγομενα του  "το πλαίσιο οταν το παρέλαβε δεν διαπίστωσε καμιά φθορά, άνοιγμα και το παραμικρό ", προτεινα να χρησιμοποιησει αυτην την διαπιστωση του πλαισιου ωστε να πει στην αρβατο πως γινεται να ανοιχτηκε το κινητο αφου το πλαισιο διαπιστωσε οτι δεν ανοιχτηκε.

Αυτο λογικα θα λυσει το προβλημα του.

 

Εκτιμώ πως ο έλεγχος στο Πλαίσιο ήταν "οπτικός" του στυλ "εξωτερικά φαίνεται οκ, δεν έχει χτυπήματα κλπ". Αποκλείεται να το άνοιξαν  ή να τσέκαραν τις βίδες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...