Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγγελίες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aγοραστες που ψαχνουν κοροιδα πωλητες δεν υπαρχουν?

οτι θες εχει ο μπαξες :lol:  απλα να γνωριζεις πως να το χειριστεις καλα το θεμα του μετχ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Aγοραστες που ψαχνουν κοροιδα πωλητες δεν υπαρχουν?

 

Μου αρεσει να βλεπω αγγελιες που να λενε "Ζητειται το ταδε κινητο"!..

Και να απανταω.. και ας μην εχω το ταδε κινητο.. :P

 

Το εχετε παρατηρησει; Ολοι μα ΟΛΟI, ζητανε να τους πουλησεις σε εξωφρενικα χαμηλη τιμη.

 

Για παραδειγμα.

Ενας ζητουσε μια φορα πριν 2 βδομαδες περιπου ενα νοκια 6131.

Εγω δεν το ειχα το κινητο, αλλα ειχα ορεξη να τον βοηθησω. Εψαξα εγω για αυτον, και βρηκα στο αγγελιοπολις ενα στα 10 ευρω.

http://www.aggeliopolis.gr/peiraias/kinita_tilefonia_gadgets/Nokia_6131_11770717.htm

Το κινητο, ξαναλεω, δεν ηταν δικο μου ουτε φιλου μου, απλως ειπα να βοηθησω, εψαξα, βρηκα, και του εστειλα pm το λινκ της αγγελιας. 

Μου στελνει, οχι ευχαριστω..!

 

Ενας αλλος χτες, ζηταει καποια sony ericsson χαλασμενα μεταξυ αυτων και ενα se g705.

http://www.insomnia.gr/classifieds/mobile/sonyer/285213-sony-ericsson-%CF%87%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B1/

Του στελνω εχω ενα sony ericsson g705 αριστο λειτουργικο απλως δεν εχει καλο σημα. Προσοχη. Δουλευει. Δεν εχει καμενες οθονες κτλ. Το κινητο οντως το ειχα και του λεω αν θες παρτο 10 ευρω. Μου στελνει σημερα, 5 ευρω δινω αν θες κινητο και μπαταρια..!

Για ενα πακετο τσιγαρα δεν αξιζει να ασχολεισαι με τετοιους τυπους.

Τον παρεπεμψα στο θεμα του μπλα μπλα "χαριζονται" μπας και βρει κανενα κοροιδο..

Δεν λεω, με 5 ευρω υπαρχει μερες τωρα σε αγγελια ενα χαλασμενο sony ericsson t700 κοκκινο στα 5 ευρω, αλλα..

 

..Οταν ανοιγεις καινουριο θεμα αγγελιας ΖΗΤΗΣΗΣ, να πρεπει υποχρεωτικα να 

γραφεις και το ποσό που εισαι διατεθημενος να δωσεις για αυτο που θελεις να παρεις!..

 

Αν και γραφει τιμη 10 ευρω στην αγγελια, μαλλον ειναι καθαρα παραπλανητικη. Δηλαδη αν το κινητο μου ηταν εντελος χαλασμενο θα το επαιρνε για 2 ευρω πχ; 

Επισης, λογια του τυπου "ακουω προσφορες", θα πρεπει να κοπουν.

Κανω και εγω παζαρια, αλλα πρεπει να γραφεις μια μεγιστη τιμη για αρχη, αλλιως δεν εχει νοημα.

Δεν ξερεις πως σκεφτεται ο καθε αγοραστης/πωλητης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να υπηρχε καποιος mod και να ασχολειτε με τους "κακους" αγοραστες - πωλητες .

Πχ εγω πουλαγα ενα tablet .

Ειχα βαλει και την τιμη που ηθελα 180 ευρω και ελεγα οτι δεν ηθελα παζαρια κλπ κλπ .

Μου στελνει ενα μυνημα καποιος και ελεγε οτι δινει 100 ευρω και εαν θελω .

Του απαντησα οτι δεν πειναω ουτε σκοτωνω το tablet και εαν ειναι κορακι να ψαξει αλλου για θυματα .

Αυτος μετα μου εκανε αρνητικη αξιολογηση :

"toy ekana mia protash twn 100 E kai me evrise!!!!prosoxh paidia.yparxoyn kai periergoiedw emsa,,,,"

 

Θα μπορουσε ενας mod να δει και να αποφασισει ( διαβαζοντας το "Οι Συζητήσεις μου" δινοντας του εγω τον κωδικο μου εαν δεν μπορει με αλλο τροπο ) και να διαγραψει - επιπληξει οποιον εχει αδικο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θα ηθελα να υπηρχε καποιος mod και να ασχολειτε με τους "κακους" αγοραστες - πωλητες .

Πχ εγω πουλαγα ενα tablet .

Ειχα βαλει και την τιμη που ηθελα 180 ευρω και ελεγα οτι δεν ηθελα παζαρια κλπ κλπ .

Μου στελνει ενα μυνημα καποιος και ελεγε οτι δινει 100 ευρω και εαν θελω .

Του απαντησα οτι δεν πειναω ουτε σκοτωνω το tablet και εαν ειναι κορακι να ψαξει αλλου για θυματα .

Αυτος μετα μου εκανε αρνητικη αξιολογηση :

"toy ekana mia protash twn 100 E kai me evrise!!!!prosoxh paidia.yparxoyn kai periergoiedw emsa,,,,"

 

Θα μπορουσε ενας mod να δει και να αποφασισει ( διαβαζοντας το "Οι Συζητήσεις μου" δινοντας του εγω τον κωδικο μου εαν δεν μπορει με αλλο τροπο ) και να διαγραψει - επιπληξει οποιον εχει αδικο .

 

Εάν όντως συμβεί κάτι τέτοιο, τα μέλη καλούνται να αναφέρουν ΑΜΕΣΑ και άνευ ετέρου* την αξιολόγηση, η οποία θα διαγραφεί και το μέλος που την δημοσίευσε θα λάβει το σχετικό warning. 

 

* Το "άνευ ετέρου" σημαίνει: δεν απαντάμε σε λανθασμένη κακή αξιολόγηση με δική μας αρνητική αξιολόγηση. Απλώς αναφέρουμε την αξιολόγηση και αφήνουμε τους moderators να πράξουν ανάλογα. 

 

Επίσης, επειδή πολλά μέλη στις αναφορές τους παραπέμπουν στο αρχείο προσωπικών μηνυμάτων τους, επαναλαμβάνουμε για μία ακόμη φορά ότι οι moderators δεν έχουν πρόσβαση στα προσωπικά μηνύματά σας και δεν θέλουν να έχουν πρόσβαση στα προσωπικά μηνύματά σας. Γι'αυτό και λέγονται "προσωπικά".

Συνεπώς ΜΗΝ παραπέμπετε στα προσωπικά μηνύματά σας, οι moderators δεν μπορούν να τα δουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα βαλει και την τιμη που ηθελα 180 ευρω και ελεγα οτι δεν ηθελα παζαρια κλπ κλπ .

Μου στελνει ενα μυνημα καποιος και ελεγε οτι δινει 100 ευρω και εαν θελω .

Του απαντησα οτι δεν πειναω ουτε σκοτωνω το tablet και εαν ειναι κορακι να ψαξει αλλου για θυματα .

Αυτος μετα μου εκανε αρνητικη αξιολογηση :

"toy ekana mia protash twn 100 E kai me evrise!!!!prosoxh paidia.yparxoyn kai periergoiedw emsa,,,,"

 

χαχα ναι, υπαρχουν και αυτοι οι τυποι.... "δωστο στη τιμη που θελω και πιστευω πως ειναι η σωστη, αλλιως εισαι τετοιος και παλιοτετοιος και θα σε φτιαξω εγω κλπ" :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν κάνω κλικ στην φωτογραφία μιας αγγελίας (στη σελίδα με τη λίστα των αγγελιών), μου ανοίγει την φωτογραφία αντί την σελίδα της αγγελίας. Αυτό είναι bug ή έχει γίνει για κάποιο λόγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να ειναι bug? Το λογικο ειναι οταν κλικαρεις φωτο να ανοιγει φωτο. Οταν κλικαρεις το τιτλο της αγγελιας ανοιγει η αγγελια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν όντως συμβεί κάτι τέτοιο, τα μέλη καλούνται να αναφέρουν ΑΜΕΣΑ και άνευ ετέρου* την αξιολόγηση, η οποία θα διαγραφεί και το μέλος που την δημοσίευσε θα λάβει το σχετικό warning.

 

* Το "άνευ ετέρου" σημαίνει: δεν απαντάμε σε λανθασμένη κακή αξιολόγηση με δική μας αρνητική αξιολόγηση. Απλώς αναφέρουμε την αξιολόγηση και αφήνουμε τους moderators να πράξουν ανάλογα.

 

Επίσης, επειδή πολλά μέλη στις αναφορές τους παραπέμπουν στο αρχείο προσωπικών μηνυμάτων τους, επαναλαμβάνουμε για μία ακόμη φορά ότι οι moderators δεν έχουν πρόσβαση στα προσωπικά μηνύματά σας και δεν θέλουν να έχουν πρόσβαση στα προσωπικά μηνύματά σας. Γι'αυτό και λέγονται "προσωπικά".

Συνεπώς ΜΗΝ παραπέμπετε στα προσωπικά μηνύματά σας, οι moderators δεν μπορούν να τα δουν.

 

Και πως θα κρίνετε αν μία αρνητική αξιολόγηση πρέπει να μείνει ή όχι, όταν ο ένας αδικείται, και δεν μπορεί να ξεκαθαριστεί η υπόθεση παρά μόνο με τα πμ;

 

Εγώ ας πούμε έχω 62 θετικές. Ξέρετε πόσοι πουθενάδες μου ζητάνε τα κινητά που δίνω ενίοτε, σε ούτε μισή τιμή από την αναγραφόμενη, και ως αντεκδίκηση μου κάνουν αρνητικές επειδή δεν απαντώ καν; γιατί να τρέχω κάθε τόσο να στέλνω πμ στους moderators, οι οποίοι κάνουν ότι μπορούν φυσικά, επειδή μερικές μουσίτσες πιστεύουν ότι είμαστε χαζοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και πως θα κρίνετε αν μία αρνητική αξιολόγηση πρέπει να μείνει ή όχι, όταν ο ένας αδικείται, και δεν μπορεί να ξεκαθαριστεί η υπόθεση παρά μόνο με τα πμ;

 

Εγώ ας πούμε έχω 62 θετικές. Ξέρετε πόσοι πουθενάδες μου ζητάνε τα κινητά που δίνω ενίοτε, σε ούτε μισή τιμή από την αναγραφόμενη, και ως αντεκδίκηση μου κάνουν αρνητικές επειδή δεν απαντώ καν; γιατί να τρέχω κάθε τόσο να στέλνω πμ στους moderators, οι οποίοι κάνουν ότι μπορούν φυσικά, επειδή μερικές μουσίτσες πιστεύουν ότι είμαστε χαζοί;

 

Οι αρνητικές αξιολογήσεις που δεν βασίζονται σε ολοκληρωθείσα συναλλαγή είναι περισσότερο από εμφανείς. Δεν περιλαμβάνουν σχόλια για την συναλλαγή ή/και τα όποια προβλήματά της αλλά α) σχολιάζουν την εν γένει συμπεριφορά του πωλητή β) σχολιάζουν την τιμή γ) σχολιάζουν το προϊόν. 

 

Οι αρνητικές αξιολογήσεις που βασίζονται σε ολοκληρωθείσα συναλλαγή δεν αφαιρούνται για κανέναν λόγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανές δεν είναι αυτό, ρε παιδιά; Ακόμα κι αν διαφύγει τής προσοχής κάποιου συντονιστή, ακόμα κι αν δεν κάνει report ο θιγόμενος, μια «αρνητική» αξιολόγηση που μπήκε χωρίς να έχει ολοκληρωθεί συναλλαγή - γεγονός που ...βγάζει μάτι απ' το περιεχόμενό της και μόνο - σε ποιον λογικό υποψήφιο αγοραστή, μπορεί να δημιουργήσει αρνητική εντύπωση για τον πωλητή;

 

Βλέπω εγώ π.χ. αγγελία ενός χρήστη, μ' αρέσει το προϊόν που πουλάει, θεωρώ λογική την τιμή, βλέπω μεταξύ των αξιολογήσεών του και μία που λέει:

 

«Ο ψωνισμένος ο τάδε, να 'ουμ, ζητούσε για τη μπακατέλα του 100 ευρά  και όταν τού πρότεινα να τού σκάσω 20 ζεστά ζεστά και χεράτα για να μού τη δώσει, να μην τού πιάνει και χώρο, με ειρωνεύτηκε να 'ουμ! Λαμόγιο! Μακριάάάάά!!!»

 

και ...αποφασίζω να βάλω τον πωλητή στη μαύρη λίστα, ως ...αναξιόπιστο; Το βλάκα που έκανε την εν λόγω αξιολόγηση θα βάλω, για το ενδεχόμενο να τον δω κάποια στιγμή πωλητή σε αγγελία... 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει προταθεί, αλλά νομίζω θα βόλευε να μπορείς να διαχωρίσεις τις αγγελίες πώλησης/ζήτησης ανά κατηγορία.

Να μπαίνεις π.χ. στις Τηλεοράσεις και μετά να επιλέγεις πώληση/ζήτηση για τηλεοράσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτρεπεται να εχει καποιος αγγελια στην υπογραφη του? (ή link που οδηγει εκει)



Οι αρνητικές αξιολογήσεις που βασίζονται σε ολοκληρωθείσα συναλλαγή δεν αφαιρούνται για κανέναν λόγο

 

Και πως εμποδιζεται ο αρνητικα αξιολογουμενος να απαντησει παρομοια για εκδικηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να υπηρχε καποιος mod και να ασχολειτε με τους "κακους" αγοραστες - πωλητες .

 

 

Aυτο ακριβως. Γιατι ειναι αδικο για τα παιδια που ειναι ενταξει και βαζουν σωστες αγγελιες να εχουν καποιους να τους ενοχλουν με τις χαζομαρες τους.

Εγω προσωπικα δε μπορω να βλεπω αγγελιες χωρις τιμη. Ειναι σαν να πετας αδεια για να πιασεις γεματα, και δινεις και πατημα σε ορισμενους να σου προτεινουν 100 ευρω για κινητο των 400 ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...