Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγγελίες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η πρόταση είναι μία...φακέλωμα...θέλετε να το κάνετε εσείς,θέλετε να το κάνει κάποιο μέλος του insomnia ...εγω να ξέρετε έιμαι έτοιμος να το αναλάβω....αρκετά με τους απατεώνες..ευχολόγια και προτάσεις του αέρα είναι όλα τα υπόλοιπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

οι πιθανότητες να συμβεί αυτό σε site που δεν είναι κυρίως για πωλήσεις/δημοπρασίες είναι μηδενικές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παρακαλώ το παρόν topic να παραμείνει αποκλειστικά για προτάσεις για αγγελίες. Προσωπικές αντιπαραθέσεις μπορούν να γίνουν με προσωπικά μηνύματα (pm).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον κάποιοι δεν τις ξεκινάνε...και καλό θα ήταν όπως παρέμεινε κάποια ώρα ενεργό το ποστ του αλλουνού να μείνει και το δικό μου...νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τι σημαίνει φακέλωμα; Ονόματα, διευθύνσεις, τηλέφωνα;

 

Ακόμη κι αν υποτεθεί ότι αυτό το πράγμα είναι νόμιμο (που δε νομίζω) και πειστούν οι χρήστες ότι για να αναρτούν αγγελίες πρέπει να δώσουν αυτά τα στοιχεία, ποιος θα καλύψει το κόστος συγκέντρωσης και διασταύρωσης τόσων προσωπικών δεδομένων; ;Ένας εθελοντής; Ο οποίος ενδεχομένως (σύμφωνα με την παραπάνω πρόταση) δε θα έχει καν κάποια σχέση με τη διαχειριστική ομάδα;

 

"-Γεια, είμαι το τάδε μέλος του insomnia, πες μου πώς σε λένε και μου μένεις. Δώσε και ένα κινητό/σταθερό να μας βρίσκεται".

 

(όχι πως θα περίμενα να απαντήσει κάποιος -τουλάχιστον όχι κόσμια- αν επικοινωνούσε ο όποιος συντονιστής μαζί του και ζητούσε αυτό το πράγμα).

 

Κατανοητή η στεναχώρια κάποιου που εμπλέκεται σε μία (ή και δύο μαζεμένες) ανεπιτυχείς συναλλαγές ή άσχημες εμπειρίες, αλλά η λύση δεν είναι ουτοπικές και παράνομες προτάσεις.

 

Η λύση είναι η φρόνιμη προσέγγιση των συναλλαγών με αγνώστους (προτίμηση συναλλαγών χέρι με χέρι, όχι κατάθεση/προπληρωμή), αλλά και η αποδοχή μιας στενάχωρης αλήθειας (που όσο στενάχωρη κι αν είναι, όμως, δεν παύει να είναι αλήθεια): πως, όπως σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής, έτσι και στις αγγελίες σε ένα τεχνολογικό site, κάποια στιγμή θα πέσεις και σε άτομα που δεν είναι εντάξει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημαίνει φακέλωμα; Ονόματα, διευθύνσεις, τηλέφωνα;

 

Ακόμη κι αν υποτεθεί ότι αυτό το πράγμα είναι νόμιμο (που δε νομίζω) και πειστούν οι χρήστες ότι για να αναρτούν αγγελίες πρέπει να δώσουν αυτά τα στοιχεία, ποιος θα καλύψει το κόστος συγκέντρωσης και διασταύρωσης τόσων προσωπικών δεδομένων; ;Ένας εθελοντής; Ο οποίος ενδεχομένως (σύμφωνα με την παραπάνω πρόταση) δε θα έχει καν κάποια σχέση με τη διαχειριστική ομάδα;

 

"-Γεια, είμαι το τάδε μέλος του insomnia, πες μου πώς σε λένε και μου μένεις. Δώσε και ένα κινητό/σταθερό να μας βρίσκεται".

 

(όχι πως θα περίμενα να απαντήσει κάποιος -τουλάχιστον όχι κόσμια- αν επικοινωνούσε ο όποιος συντονιστής μαζί του και ζητούσε αυτό το πράγμα).

 

Κατανοητή η στεναχώρια κάποιου που εμπλέκεται σε μία (ή και δύο μαζεμένες) ανεπιτυχείς συναλλαγές ή άσχημες εμπειρίες, αλλά η λύση δεν είναι ουτοπικές και παράνομες προτάσεις.

 

Η λύση είναι η φρόνιμη προσέγγιση των συναλλαγών με αγνώστους (προτίμηση συναλλαγών χέρι με χέρι, όχι κατάθεση/προπληρωμή), αλλά και η αποδοχή μιας στενάχωρης αλήθειας (που όσο στενάχωρη κι αν είναι, όμως, δεν παύει να είναι αλήθεια): πως, όπως σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής, έτσι και στις αγγελίες σε ένα τεχνολογικό site, κάποια στιγμή θα πέσεις και σε άτομα που δεν είναι εντάξει.

To φακέλωμα πάει σε όσο βάθος θες και όσο θες.....

Απο εκεί πέρα νομίζω αυτό το topic είναι ανούσιο καθώς το μόνο το οποίο είναι αποδεκτό είναι ευχολόγια....

Και για να σου δώσω 1 παράδειγμα ....

Πες ότι θες να κάνεις μια συναλλαγή με το χρήστη x

Πες ότι όντως υπήρχε μια βάση.

Εσύ πας και ρωτάς....χρήστης  x

Η βάση σου απαντάει έχουν εντοπιστεί εγγραφές χρηστών που δεν είναι ικανοποιημένοι απο τις συναλλαγές με τον χρήστη x. επιθυμείς να δεις ποιοι είναι...

Πες...ότι επικοινωνείς ο χρήστης y σου λέει την ιστορία...

Αν βρεις και χρήστη  κάπου εκεί τελειώνει η ιστορία...

Αν μείνεις όμως στο χρήστη y το συζητάς με το x και κάπου εκεί θα βρεθεί η αλήθεια

Τώρα τι πρόβλημα βλέπεις στο προαναφερθεν σενάριο ....δεν ξέρω...

Απο εκεί και πέρα το επεκτείνεις σε ότι βάθος θες και νομίζεις...και στο κάτω κάτω της γραφής κανείς δεν σε υποχρεώνει να συμβουλευτείς την βάση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πρώτον, το "φακέλωμα" είναι παράνομο ή/και ουτοπικό. Δεν πρόκειται να το δεχτεί κανείς και δεν υπάρχει κανείς να το αναλάβει.

 

Δεύτερον, το νήμα δεν είναι ανούσιο (έχουν κατατεθεί κατά καιρούς ενδιαφέρουσες προτάσεις, λίγα μηνύματα παραπάνω θα δεις και τις δικές μου) αλλά, σε κάθε περίπτωση, το φακέλωμα σαφώς μόνο ως ευχολόγιο μπορεί να αντιμετωπιστεί, εκτός κι αν υπάρχει κάποια απάντηση στα ερωτήματα που έθεσα που μου διαφεύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok ....np...απλώς ο καθένας που είναι αντίθετος μπορεί άνετα να περιμένει πότε θα το "κακό" θα χτυπήσει την δικιά του πόρτα....ίσως εσείς οι Mod θα έπρεπε να κάνετε και ένα κανονικό λογαριασμό να δείτε πως θα νιώσετε όταν θα την πατήσετε...δεν νομίζω ότι υπάρχει απατεώνας με IQ μεγαλύτερο που θα τολμούσε μπινιά σε Mod

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πρώτον, αυτό που λες για τη "βάση", υπάρχει: ονομάζεται αξιολογήσεις. Εκεί βλέπεις ποιος είναι και ποιος δεν είναι ευχαριστημένος. Βλέπεις αν είναι μηδενικοί ή χρήστες με δικές τους αξιολογήσεις και μηνύματα. Κανείς δε σε εμποδίζει να επικοινωνήσεις μαζί τους.

 

Δεύτερον, δεν αντιλαμβάνομαι τι σημαίνει να "κάνουμε κανονικό λογαριασμό". Οι όροι χρήσης είναι ξεκάθαροι: 1 account ανά μέλος.

 

Τρίτον, το "κακό" μπορεί να χτυπήσει την πόρτα του οποιουδήποτε. Το "κακό" δε χτύπησε την πόρτα σου επειδή δεν είσαι συντονιστής, αλλά επειδή συναλλάχθηκες με αγνώστους, χωρίς να καλυφτείς επαρκώς (άνοιγμα πακέτου πριν την υπογραφή παραλλαβής ή συνάντηση).

 

Αν ο άλλος είναι απατεώνας, όπως υπαινίσσεσαι, λες να διστάσει να εξαπατήσει έναν εθελοντή συντονιστή; Γιατί; Τι θα του κάνει; 

 

Τι παραπάνω μπορώ να κάνω εγώ, αν με εξαπατήσουν, από ό,τι εσύ;

 

Επαναλαμβάνω, σεβαστή και κατανοητή η στεναχώρια, αλλά σε αυτά που γράφεις και προτείνεις, δε βλέπω τίποτε το καινούργιο ή πρακτικά εφαρμόσιμο.

 

Κατά τα άλλα, δεν αποφασίζω εγώ τη δομή του συστήματος. Τις προτάσεις μου τις έχω κάνει και σχολιάζω άλλες προτάσεις που υποβάλλονται από τα υπόλοιπα μέλη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα την βάση στην έφερα λίγο λειψή για να μην ανοίξω τον ασκό του Αιόλου....λείπουν και κάποια ψιλοπράγματα....:)

Τώρα για τον 2ο λογαριασμό θα πρέπει να σκεφτείς και λίγο πιο "ανοικτά"....αν δεν δοκιμάσεις δεν θα ξέρεις....

Ωραία η ψιλοκουβέντα....αποτέλεσμα δεν έχει αλλά δεν βαριέσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok ....np...απλώς ο καθένας που είναι αντίθετος μπορεί άνετα να περιμένει πότε θα το "κακό" θα χτυπήσει την δικιά του πόρτα....ίσως εσείς οι Mod θα έπρεπε να κάνετε και ένα κανονικό λογαριασμό να δείτε πως θα νιώσετε όταν θα την πατήσετε...δεν νομίζω ότι υπάρχει απατεώνας με IQ μεγαλύτερο που θα τολμούσε μπινιά σε Mod

δεν εχει σημασια αν εισαι mod η κανονικος ανθρωπος. Οταν δεν κανεις συναλλαγη χερι χερι, και ταυτοχρονα δινεις ενα μεγαλο ποσο, παιζεις με την τυχη σου. 

Παρεπιπτωντως εγραψα ενα ολοκληρο μυνημα και μου το εσβησαν, οπως και εσβησαν και την απαντηση σου που δεν προλαβα να την διαβασω (αν ειναι στειλε μου pm).

Tελος, πιστευω πως ο supermoderator εδω μεσα γνωριζει τις ip δειυθυνσεις ολων μας, εκει να απευθυνθεις.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok ....np...απλώς ο καθένας που είναι αντίθετος μπορεί άνετα να περιμένει πότε θα το "κακό" θα χτυπήσει την δικιά του πόρτα....ίσως εσείς οι Mod θα έπρεπε να κάνετε και ένα κανονικό λογαριασμό να δείτε πως θα νιώσετε όταν θα την πατήσετε...δεν νομίζω ότι υπάρχει απατεώνας με IQ μεγαλύτερο που θα τολμούσε μπινιά σε Mod

 

Eννοεις οτι οι mods εχουν μεγαλυτερο iq απο τον απατεωνα, οποτε δε θα ξεγελαστουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...