Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγγελίες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδή μόλις έπεσα θύμα ενός "αχαρακτήριστου "θα ήθελα να κάνω την πρόταση στις 3 αρνητικές αξιολογήσεις να υπάρχουν και οι ανάλογες κυρώσεις....και για να μην το ξεχάσω στον πωλητή να εμφανίζεται κατευθείαν το ποσοστό θετικών - αρνητικών αξιολογήσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

κυρώσεις όπως πχ ban του λογαριασμού?

 

restart router, register, new account, 0 day πρόσβαση στις αγγελίες...

 

more accounts (restart το router για το καθένα), εικονικές συναλλαγές, fake αξιολογήσεις, ΤΣΟΥΠ back to business...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κυρώσεις όπως πχ ban του λογαριασμού?

 

restart router, register, new account, 0 day πρόσβαση στις αγγελίες...

 

more accounts (restart το router για το καθένα), εικονικές συναλλαγές, fake αξιολογήσεις, ΤΣΟΥΠ back to business...

Ίσως κάτι πιο απλό όπως όταν πας να στείλεις μήνυμα σε κάποιον "πωλητή" να βγαίνει μήνυμα ότι ο συγκεκριμένος πωλητής είναι "ύποπτος" για κακές συναλλαγές....

Παρεπιμπτόντως πως κάνεις αρνητική αξιολόγηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ε παρατάει το account από μόνος του και ξανακάνει αυτό που έγραψα :P

 

με τον ίδιο τρόπο που αξιολογείς σαν καλή ή ουδέτερη απλά επιλέγεις "Satisfaction: Bad"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,προσπαθω να βαλω νεα αγγελια και οταν παταω κατηγορια μου βγαζει τις αντοιστιχες αγγελιες και οχι την φορμα,δεν εχω ξεπερασει κανενα οριο για δημοσιευση αγγελιων,γιατι γινεται αυτο αραγε?Ακυρο μ@λ@κι@ μου ηταν τελικα το βρηκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχοντας αρκετή εμπειρία από διάφορα forums με αγγελίες ή όχι, στο insomnia έχουν για κάποιο λόγο βρεθεί οι περισσότεροι "πλεονέκτες" πωλητές. Δηλ. αυτοί που δεν αναγράφουν τιμή, ή που ψάχνουν να δώσουν στην ακριβότερη δυνατή τιμή, ίσως και μεγαλύτερη του καινούργιου. Αυτό όμως δεν είναι το πνεύμα των μικρών αγγελιών. Το σωστό είναι να ξεφορτώνεται κάποιος εξοπλισμό και πραγματάκια που του έχουν ξεμείνει σε μία 'δίκαιη" τιμή. Δε γίνεται να πουλάει κάποιος SSD 120GB ενός χρόνου 80 ευρώ όταν τόσο κάνουν οι καινούργιοι νέας τεχνολογίας και να σου απαντάει υποτιμητικά όταν του επισημάνεις την πραγματικότητα. 

Κάπου πρέπει να βρεθεί το μέτρο. Και για να το πω απλά. Αφού διατυπώνονται συνέχεια εδώ τόσες παρατηρήσεις και διαμαρτυρίες γι αυτό ακριβώς το θέμα, είναι υπαρκτό. Κάπου πρέπει να βρεθεί η άκρη και αυτό βαρύνει τους διαχειριστές του insomnia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτό όμως δεν είναι το πνεύμα των μικρών αγγελιών. Το σωστό είναι να ξεφορτώνεται κάποιος εξοπλισμό και πραγματάκια που του έχουν ξεμείνει σε μία 'δίκαιη" τιμή. Δε γίνεται να πουλάει κάποιος SSD 120GB ενός χρόνου 80 ευρώ όταν τόσο κάνουν οι καινούργιοι νέας τεχνολογίας

Γιατι; Και ποιος το οριζει βασικα;

 

Εχω καταντήσει γραφικος να το λεω συνεχεια, αλλα ετσι λειτουργει η φαση. Προσφορα και ζήτηση. Τοσο το δινω, το θες; Αν οχι κανενα προβλημα παρε το απο αλλου. Δεν υπάρχει δικαιοσυνη στο εμποριο (δεν εννοω απάτες ε, μην το παει κανεις εκει), ειναι καθαρα θεμα κοστολογησης του προϊόντος και κοστολογηση της αναγκης απο πλευρας του υποψήφιου αγοραστη.

 

Έπειτα δε νομιζω να ειναι λογικο να υπαρχει καποιος διαχειριστής ο οποιος θα πρεπει να περναει ολη την ημερα του κανοντας αναζητηση των τιμων στο σκρουτζ ξερωγω και έπειτα να φιλτραρει τις τιμες των αγγελιων σε υψηλες ή νορμαλ (τις χαμηλες δεν τις αναφερω γιατι αμφιβάλλω πως θα ειχε κανεις προβλημα). Αυτο το κανει ο υποψήφιος αγοραστης και αναλογως πραττει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γίνεται να πουλάει κάποιος SSD 120GB ενός χρόνου 80 ευρώ όταν τόσο κάνουν οι καινούργιοι νέας τεχνολογίας και να σου απαντάει υποτιμητικά όταν του επισημάνεις την πραγματικότητα.

 

Το λάθος είναι εξ αρχής αυτού που ασχολείται με αγγελίες, των οποίων τις τιμές θεωρεί παράλογες. Από τη στιγμή που είσαι σε θέση να «επισημάνεις την πραγματικότητα», εννοείται ότι τη γνωρίζεις. Το πιο λογικό λοιπόν, ώστε να μη χάνεις καν το χρόνο σου, είναι το να μη επικοινωνείς καν με πωλητές οι οποίοι θεωρείς ότι πουλάνε σε τιμές εκτός πραγματικότητας. 

 

...αυτό βαρύνει τους διαχειριστές του insomnia.

 

 

Έχει ειπωθεί αμέτρητες φορές: Το δικό μου αντικείμενο, το βγάζω προς πώληση σε όποια τιμή θέλω - όπως, άμα γουστάρω, το φουντάρω και στη θάλασσα - ακριβώς διότι είναι δικό μου. Αν ζητώ αντικειμενικά παράλογη τιμή, εγώ και μόνο εγώ θα έχω πρόβλημα διότι, κατά πάσα πιθανότητα, δε θα βρω αγοραστή ποτέ. Είτε το κάνω επειδή ...τόσα χρειάζομαι, είτε επειδή δεν έχω ιδέα από τιμές, είτε επειδή είμαι βλαμμένος, από τη στιγμή που δεν υποχρεώνω κανέναν να αγοράσει από 'μένα, δεν είναι κανενός δουλειά το να επέμβει.

 

Το έχω ρωτήσει ξανά, αλλά απάντηση δεν έλαβα: Αγγελίες πώλησης σε τιμές «εκτός πραγματικότητας», έχετε δει στη Χρυσή Ευκαιρία; Σαφώς και έχετε δει! Έχετε υπ' όψιν σας έστω και μία περίπτωση, στην οποία «κατέβασε» την αγγελία η εφημερίδα, ή έκανε ...παρατήρηση σ' αυτόν που την έβαλε; Από ένα forum και τούς διαχειριστές του, με ποια λογική το ζητάτε;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τιμή, τρόποι αποστολής, τόπος (γενικά, αλλά σίγουρα οπωσδήποτε εφόσον στους τρόπους αποστολής ορίζεται αποκλειστικά συνάντηση) θα έπρεπε να αναγράφονται, υποχρεωτικά. Όταν λέω υποχρεωτικά εννοώ να μη δέχεται το σύστημα την αγγελία αν δεν είναι συμπληρωμένα τα σχετικά πεδία.

 

Επίσης, δε θα έπρεπε να επιτρέπονται οι δημοπρασίες, στο στυλ "στείλτε μου προσφορά με pm και θα σας πω αν σας ξεπέρασε κάποιος". 

 

Κατά τα άλλα, ό,τι ακριβώς έγραψε ο stormrain.

 

edit: και ο deesnider.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε λίγο και λιγάκι το Steam, το Origin δίνουν on the house games(Δηλαδή free games) και κάποιοι ας μην τους χαρακτηρίσω κάνουν λογαριασμούς για να τους πουλήσουν και προσπαθούν να πιάσουν κορόιδο κάποιους.

 

Παράδειγμα αυτός ο τύπος προσπαθεί να πουλήσει το Battlefield 3 5€ το account. Ενώ ήταν on the house εδώ και 2 βδομάδες.

http://www.insomnia.gr/classifieds/videogames/pc/290860-battlefield-3-origin-accounts/

 

http://www.insomnia.gr/classifieds/videogames/pc/291308-battlefield-3/

 

 

Επίσης το Humble Bundle, γνωστό για charity events δίνει μπόλικα games για το steam με τιμή $1 και αν και είναι εκτός του TOS του humble bundle να μεταπουλάς παιχνίδια τους πολλοί το κάνουν και σε εξεφτελιστικά τραγικές τιμές! Πχ πουλάνε 1 CD KEY από τα 10 που πείραν με 0.70€ για 5€ το ένα.

 

 

Εγώ προτείνω να μπει κανόνας ώστε να πρέπει να περιμένεις ένα χρονικό διάστημα αφού έχει δοθεί ένα game σε on the house και humble bundle ώστε να το μεταπουλήσεις. Ξέρω γω τουλάχιστον 1-2 μήνες αφού έχει τελειώσει η προσφορά να μπορείς να κάνεις μεταπώληση.

 

Δεν γίνεται κάποιοι να προσπαθήσουν να αισχροκερδίσουν εναντίον κάποιον. Είναι ξεφτίλα να μπεις σε όλη αυτήν την διαδικασία για ένα 5εύρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες, στους τυπους που εχουν κινητο χρησιμοποιημενο 6 μηνες και το πουλανε -10 ευρω απο την τιμη καινουριου απλα μην τους στελνετε καν μυνημα, αφηστε τους να βαζουν επι 6μηνου αγγελια, ξανα και ξανα. Εκει μεχρι να μαθει. Η αγνοηση ειναι ο καλυτερος δασκαλος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εκτός από το θέμα των τιμών όπου μπορούμε να επιχειρηματολογούμε για πολύ καιρό με ατελείωτο διάλογο, άλλο ένα θέμα είναι τα προβληματικά αντικείμενα. Δηλ. προϊόντα με κάποιο ελάττωμα που διάφοροι τύποι ξεφορτώνονται μέσω του site. 

Προσωπική πρόταση/συμβουλή: πάντα να αγοράζετε χέρι χέρι και ΠΑΝΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΟΚΙΜΗ.

Εκτός αν έχετε άπειρη εμπιστοσύνη σε ένα μέλος μόνο και μόνο επειδή έχει 3-4 θετικές αξιολογήσεις.

 

Επιπλέον. Ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι σε ένα forum όπου οι χρήστες δεν δίνουν πραγματικά στοιχεία. Το πόσοι έχουν διπλούς και τριπλούς λογαριασμούς εδώ μέσα ας μην το πιάσω τώρα.

 

Γενικά. ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗ!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά το παιχνίδι έχει χαθεί ...δυστυχώς στις 2 τελευταίες αγορές έχω πέσει θύμα "ατόμων".......δυστυχώς αν δεν παρθούν μέτρα δεν προβλέπω καλό μέλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...