Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνώμες για αυτά τα δύο? Ή αν έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο καλύτερο? Γύρω στα 400-500 για διπλό. Ευχαριστώ 

 

https://eco-mat.gr/product/stroma-star-30-cm/

https://www.afronline.gr/proionta/stromata/stroma_elatiria/stroma_navarino_mini-pocket_7_zonon/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καταρχην εχεις κατασταλαξει στο τι ακριβως ψαχνεις ? γιατι απο τη μια μιλας για στρωματα sealy που ειναι με ελατηρια αναξαρτητα και απο την αλλη για Tempur που ειναι στρωματα χωρις ελατηρια. Αλλο το ενα ,αλλο το αλλο. Ορισμενοι λενε οτι τα tempur το καλοκαιρι λογω υλικων ειναι ζεστα, αλλοι παλι οχι. Εσυ πως τα πας με τη ζεστη ? ιδρωνεις ευκολα το καλοκαιρι ? μετα , απο κιλα πως πας ? το ετρωγες ολο το φαγητο σου μικρος η' οχι ? ειναι ,με λιγα λογια λεπτομερειες που κανουν την επιλογη λιγο πιο συνθετη. Εαν εισαι παντως βαρυς, στρωματα που βυθιζεσαι αρκετα δεν στα προτεινω. Γιατι απλα θα δινεις αγωνα για να αλλαξεις πλευρο και θα χαλας τον υπνο σου.

36 λεπτά πριν, ioakim100 είπε

Τώρα είδα και τα candia που ανεβάσατε πριν λίγο. Καλύτερα αυτά? Και ποιο προτείμαμε? 

Εμεις ποιο προτιμαμε ? Εσυ θα διαλεξεις . Οταν με το καλο ανοιξουν τα μαγαζια ξανα, πας απο κοντα και δοκιμαζεις οποιο σου εκανε κλικ και ειναι μεσα στον προυπολογισμο σου. Παντως ουτε κατα διανοια δεν θα αγορασεις στρωμα βλεποντας το μονο σε φωτο στο ιντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειναι για εμενα ειναι για τους γονεις μου που ειναι 80 και 70 κιλα. Γενικα εχουν ενα στρωμα 12 χρονων που εχει γινει πολυ σκληρο.Δεν εχουν δοκιμασει καποιο και δεν ξερω και εγω. Εχουν καποια προβληματα με τον αυχενα μονο και με τη μεση. Γενικα δεν ζεστενονται πολυ. Απλα η μανα μου της ειπα να δοκιμασει και μου λεει αμα δεν κοιμηθεις δεν μπορεις να καταλαβεις με 5 λεπτα που θα ξαπλωσεις και γκρινιαζε 😝. Οποτε δεν εχω ιδεα. Μπορειτε καθολου να με καθοδηγησετε περιπου σε τι να παμε ?(εστω σε 2-3 καλες εταιριες,δεν ξερω καν αν ειναι καλες αυτε που εστειλα) Γιατι αν τους αφησω θα παρουν οτι νανε και ειναι κριμα

Επεξ/σία από ioakim100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ion70 είπε

Καταρχην εχεις κατασταλαξει στο τι ακριβως ψαχνεις ? γιατι απο τη μια μιλας για στρωματα sealy που ειναι με ελατηρια αναξαρτητα και απο την αλλη για Tempur που ειναι στρωματα χωρις ελατηρια. Αλλο το ενα ,αλλο το αλλο. Ορισμενοι λενε οτι τα tempur το καλοκαιρι λογω υλικων ειναι ζεστα, αλλοι παλι οχι. Εσυ πως τα πας με τη ζεστη ? ιδρωνεις ευκολα το καλοκαιρι ? μετα , απο κιλα πως πας ? το ετρωγες ολο το φαγητο σου μικρος η' οχι ? ειναι ,με λιγα λογια λεπτομερειες που κανουν την επιλογη λιγο πιο συνθετη. Εαν εισαι παντως βαρυς, στρωματα που βυθιζεσαι αρκετα δεν στα προτεινω. Γιατι απλα θα δινεις αγωνα για να αλλαξεις πλευρο και θα χαλας τον υπνο σου.

Εμεις ποιο προτιμαμε ? Εσυ θα διαλεξεις . Οταν με το καλο ανοιξουν τα μαγαζια ξανα, πας απο κοντα και δοκιμαζεις οποιο σου εκανε κλικ και ειναι μεσα στον προυπολογισμο σου. Παντως ουτε κατα διανοια δεν θα αγορασεις στρωμα βλεποντας το μονο σε φωτο στο ιντερνετ.

απο καποια παλαιοτερα posts εσενα ειχα υποψην καποια στιγμη να ρωταγα... η απαντηση ειναι οτι δε με νοιαζει το ειδος του στρωματος, με ενδιαφερει το αποτελεσμα, η ουσια. Οπως λες εχει παραμετρους το θεμα γιαυτο ακριβως και το " ορισμενοι λενε"  ειναι παραπλανητικο, αυτοι πχ μπορει να το ετρωγαν ολο το φαγητο τους και ταυτοχρονα να ζεσταινονται, εγω μονο ζεσταινομαι :)

Τα Sealy δεν εχουν και αυτα ανωστρωμα με αφρο, και μερικα καλα grecostrom το ιδιο? ... απλα ειναι πιο σταθερα στη τελικη λογω της βασης τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Vonas είπε

Καλημερα σε ολους,

Επειδη δε βλεπω πολλα σχολια για τα tempur, ειναι υπερανω κριτικης?

...εχει καποιος Tempur (η καποιος γνωστος του) να μας πει την αποψη του.

Επισης αποψη για το Linea Deluxe ευποροσδεκτη

Ευχαριστω

Καλησπέρα , έχω εγώ από το 2012 και είναι υπερευχαριστημένος!! Η ζέστη ισχύει αλλά είναι τόσο άνετο που δεν την υπολογίζεις μετά από λίγο... 

 

τωρα το δικό μου Cloud 19 θα το δώσω σε φίλο και η πάω σε Cloud Luxe η θα δω και τπτ άλλο... 

αλλα είμαι τόσο ευχαριστημένος που λογικά είναι μονόδρομος..

και τος τρώμε 8 χρόνια μετά δν έχει πάθει τπτ. Απλά θέλει γύρισμα κάθε 4-5 μήνες! (Γύρισμα όπως οι δείκτες όχι πάνω κάτω!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Vonas είπε

απο καποια παλαιοτερα posts εσενα ειχα υποψην καποια στιγμη να ρωταγα... η απαντηση ειναι οτι δε με νοιαζει το ειδος του στρωματος, με ενδιαφερει το αποτελεσμα, η ουσια. Οπως λες εχει παραμετρους το θεμα γιαυτο ακριβως και το " ορισμενοι λενε"  ειναι παραπλανητικο, αυτοι πχ μπορει να το ετρωγαν ολο το φαγητο τους και ταυτοχρονα να ζεσταινονται, εγω μονο ζεσταινομαι :)

Τα Sealy δεν εχουν και αυτα ανωστρωμα με αφρο, και μερικα καλα grecostrom το ιδιο? ... απλα ειναι πιο σταθερα στη τελικη λογω της βασης τους.

Λοιπον ,αυτη τη στιγμη εχω το polyflex της Greco strom το οποιο το πηρα το 2010 καπου στα 700 ευρω. Ηταν μετριο σε σκληροτητα και δεν παραγεται πια. Τα πρωτα χρονια ηταν καλο. Να πω οτι κοιμαμαι σε ημιδιπλο στρωμα 1,20χ2,18μ και ειμαι βαρυς. Το στρωμα εδω και καποια χρονια εχει μαλακωσει και εχει αποκτησει μια ωραια λακουβα στο κεντρο του. Τωρα δεν κοιταξα καθολου της ιδιας εταιρειας. Για να ειμαι ειλικρινης δεν εψαξα πολυ. Η Media θεωρω οτι εχει ριξει την ποιοτητα της αλλα οχι τις τιμες της. Απεκλεισα οσες φερνουν αμερικανικα η' αλλα στρωματα αλλα σε συγκεκριμενες διαστασεις. Την Candia ενω τη σκεφτομουν τελικα δεν ασχοληθηκα μαζι της. Αντιθετα πηγα σε μονο 2 εταιρειες. Η μια ειναι η Cosmostrom απο Θεσσαλονικη ,την οποια εντοπισα τυχαια σερφαροντας στο ιντερνετ. Εχει μαγαζι στην Αθηνα και συγκεκριμενα στην παραλιακη μεταξυ συμμαχικου νεκροταφειου και λεωφορο Αμφιθεας. Η  αλλη ηταν η Elite strom και πηγα εκει μονο και μονο για τα Sealy. Εχει και την αλλη αμερικανικη ,την Stearns & Foster οπου μου αρεσαν τα μοντελα της αλλα ειναι και σε συγκεκριμενες διαστασεις και σε τσουχτερες τιμες. Τα Sealy μου αρεσαν και δοκιμασα το Majestic και το Stellar. Επισης το Temptation απο τα δικα τους. Ηταν ολα σχεδον σε αυτο που ειχα στο μυαλο μου. Λογω κιλων , ενα στρωμα που βυθιζεται πολυ θα σε κανει να παλευεις για να αλλαξεις πλευρο . Εσυ δεν εχεις τετοιο προβλημα. Τελικα, κατεληξα στο μοντελο Ocean της Cosmostrom το οποιο εχει μεν ανωστρωμα αλλα το καπιτονε επανω ειναι απο ενα υλικο που ειναι δροσερο και προφανως θα βοηθαει εαν ζεσταινεσαι οπως και εγω το καλοκαιρι. Μου φανηκε σταθερο ,ισως μια ιδεα λιγοτερο απο τα Sealy τα οποια ομως μου φανηκαν και λιγο ζεστα . Να πω επισης οτι μετρησε η χαμηλοτερη τιμη του ,αν και μπορουσα να παρω και τα Sealy, απλα μου εκαναν δωρο ενα νεο ορθοπεδικο τελαρο για το κρεβατι μου, μιας και αυτο της μανας του ειχαν οι "ταβλες" αποσταση στα 7 εκατοστα και δεν κανει καλο για το στρωμα ειδικα σε αυτα με ανεξαρτητα ελατηρια. Αυτο που με χαλασε λιγο ειναι οτι ενω μου ειχαν πει για παραδοση γυρω στις 15 μερες και μαλιστα ηρθαν και σε αργια (28η Οκτωβρη) απο το σπιτι μου για μετρηση μη τυχον και γινει καμια στραβη στα μετρα, μετα με ενημερωσαν οτι λογω ειδικων διαστασεων θα παρει κοντα στο διμηνο για παραδοση. Ηρθε και  ο αποκλεισμος και εδεσε το γλυκο. Η τιμη του ηταν στα 790 ευρω. Τα Sealy εχουν ανωστρωμα  αλλα η σταθεροτηα που λες εχει να κανει θεωρω με τα υλικα τους και τι ατομο κοιμαται επανω. Η βαση δεν νομιζω οτι παιζει καποιο ρολο. Αποψη μου παντα. Ελπιζω να βοηθησα καπως.

3 ώρες πριν, ioakim100 είπε

Δεν ειναι για εμενα ειναι για τους γονεις μου που ειναι 80 και 70 κιλα. Γενικα εχουν ενα στρωμα 12 χρονων που εχει γινει πολυ σκληρο.Δεν εχουν δοκιμασει καποιο και δεν ξερω και εγω. Εχουν καποια προβληματα με τον αυχενα μονο και με τη μεση. Γενικα δεν ζεστενονται πολυ. Απλα η μανα μου της ειπα να δοκιμασει και μου λεει αμα δεν κοιμηθεις δεν μπορεις να καταλαβεις με 5 λεπτα που θα ξαπλωσεις και γκρινιαζε 😝. Οποτε δεν εχω ιδεα. Μπορειτε καθολου να με καθοδηγησετε περιπου σε τι να παμε ?(εστω σε 2-3 καλες εταιριες,δεν ξερω καν αν ειναι καλες αυτε που εστειλα) Γιατι αν τους αφησω θα παρουν οτι νανε και ειναι κριμα

Κοιταξε φιλε, ολες οι εταιρειες εχουν τα απλα , τα μετρια και τα καλα τους κομματια. Καταλαβαινεις οτι τα πιο "δυνατα" τους ειναι και τα ακριβοτερα. Οι πιο επωνυμες τωρα ειναι και πιο υπερτιμημενες λογω brand name στην αγορα οπως και σε ολα τα αλλα προιοντα. Εφοσον υπαρχει θεματακι με μεση θα ελεγα να αποφυγεις τα πολυ μαλακα αλλα και τα τελειως τουβλα. Με βαση το ποσο που αναφερεις θα σου ελεγα να κανεις εναν κοπο και να πας οταν ανοιξουν παλι με το καλο τα καταστηματα ,εαν φυσικα μενεις Αθηνα, απο κει που εχω παραγγειλει το δικο μου, στην εταιρεια Cosmostrom . Eιναι απο Θεσσαλονικη και ανοιξε μαγαζι στην παραλιακη κοντα στην λεωφορο Αμφιθεας. Ριξε μια ματια στο στρωμα Cashmere. Nομιζω οτι ειναι μια τιμια προταση και αποφευγεις να πληρωσεις το ονομα. Απο κει και περα βεβαια, μπορεις να μελετησεις στο ιντερνετ στις ιστοσελιδες των εταιρειων και να δεις τι παιζει στον προυπολογισμο σου και σε στρωματα μετρια προς σκληρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό μεσημέρι, έχω εδώ και 11 χρόνια ένα στρώμα tempur μεγάλη διάσταση 1,80 Χ 2,0 και είμαι ευχαριστημένος αρκετά στο θέμα του ύπνου, σταμάτησε να πονάει η πλάτη μου η σύζυγος όταν γυρίζει δεν καταλαβαίνεις κάτι κλπ, το θέμα είναι ότι για να αγοράσω νέο tempur πάλι, θέλουν 3.000€ - 3.500€ δεν διατίθεμαι να δώσω αυτό το ποσό, το budget είναι κάπου στα 1.000€ - 1.200€ είδα κάποια προσφορά στο εντός με 70% έκπτωση έχει κάποιος άποψη για τα κάτωθι να με βοηθήσει, θα ήμουν υπόχρεος ή να μου προτείνει κάποια άλλη λύση . Ευχαριστώ εκ των προτέρων . 

https://www.entos.gr/el/stromata/stromata-ypnou/ritz-detail 

https://www.entos.gr/el/stromata/stromata-ypnou/majestic-180x200cm-detail 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Maximosb είπε

Καλό μεσημέρι, έχω εδώ και 11 χρόνια ένα στρώμα tempur μεγάλη διάσταση 1,80 Χ 2,0 και είμαι ευχαριστημένος αρκετά στο θέμα του ύπνου, σταμάτησε να πονάει η πλάτη μου η σύζυγος όταν γυρίζει δεν καταλαβαίνεις κάτι κλπ, το θέμα είναι ότι για να αγοράσω νέο tempur πάλι, θέλουν 3.000€ - 3.500€ δεν διατίθεμαι να δώσω αυτό το ποσό, το budget είναι κάπου στα 1.000€ - 1.200€ είδα κάποια προσφορά στο εντός με 70% έκπτωση έχει κάποιος άποψη για τα κάτωθι να με βοηθήσει, θα ήμουν υπόχρεος ή να μου προτείνει κάποια άλλη λύση . Ευχαριστώ εκ των προτέρων . 

https://www.entos.gr/el/stromata/stromata-ypnou/ritz-detail 

https://www.entos.gr/el/stromata/stromata-ypnou/majestic-180x200cm-detail 

είχα πάει να τα δοκιμάσω και τα 2,παραδόξως τα βρήκα πολύ σκληρά!

εχω και εγω θέμα με τη μέση,αλλά αυτά τα ένοιωσα σαν να ξαπλώνω σε παγκάκι παρ'όλο που τα χαρακτηριστικά τους με είχαν προιδεάσει για κάτι μέτριο/προς σκληρό.

Αν θες tempur θα σου πρότεινα να τσεκάρεις το temptation της Elite ,το είχα δοκιμάσει και αυτό και μου φάνηκε πολύ καλό,αλλά εντέλει κατέληξα στο sealy majestic!

Το temptation πρέπει να είναι (θυμάμαι καλά) στο budget που θέλεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Maximosb είπε

Καλό μεσημέρι, έχω εδώ και 11 χρόνια ένα στρώμα tempur μεγάλη διάσταση 1,80 Χ 2,0 και είμαι ευχαριστημένος αρκετά στο θέμα του ύπνου, σταμάτησε να πονάει η πλάτη μου η σύζυγος όταν γυρίζει δεν καταλαβαίνεις κάτι κλπ, το θέμα είναι ότι για να αγοράσω νέο tempur πάλι, θέλουν 3.000€ - 3.500€ δεν διατίθεμαι να δώσω αυτό το ποσό, το budget είναι κάπου στα 1.000€ - 1.200€ είδα κάποια προσφορά στο εντός με 70% έκπτωση έχει κάποιος άποψη για τα κάτωθι να με βοηθήσει, θα ήμουν υπόχρεος ή να μου προτείνει κάποια άλλη λύση . Ευχαριστώ εκ των προτέρων . 

https://www.entos.gr/el/stromata/stromata-ypnou/ritz-detail 

https://www.entos.gr/el/stromata/stromata-ypnou/majestic-180x200cm-detail 

Παρόμοια αίσθηση έχουν και τα hybrib της sealy. Και είναι στο budget που θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Για άτομα που είναι βαριά, προτείνετε στρώμα με ελατήρια η χωρίς; Είμαι 91 κιλά. 

Σίγουρα όχι μαλακό. Ίσως όχι και μέτριο. Είναι πιθανό να έχεις πρόβλημα με τη μέση σου (ανάλογα και το πως κοιμάσαι). Όποτε λογικά θα πας σε κάτι λίγο πιο σκληρό. Θα πρέπει βέβαια να δοκιμάσεις για να δεις τη στήριξη που σου προσφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα στρώμα της candia το οποίο είναι μέτριας σκληρότητας αλλά μου φαίνεται τελικά οτι είναι μάλλον σκληρό για τα γούστα μου.

Επειδή ξυπνάω συχνά-πυκνά πιασμένος έχουμε καμιά καλή πρόταση για ανώστρωμα που θα προσδώσει άνεση;

Έχω διαβάσει για τύπου memory foam ή latex... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...