Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, MySql είπε

Καλα εκανες που μου το ανέφερες δεν ειχα καμια προθεση για αντιπαραθεση με την απαντηση μου κουβεντα κανουμε. 

Αυτο που ειπα ειναι οτι μου φαινεται υπερβολικο σαν σεναριο να κυκλοφορει και να πουλαει σαν ζεστο ψωμακι για δεκαετιες μεχρι σημερα ενα υλικο που προκαλει  τοσο σοβαρα προβληματα και να μην εχει ανοίξει μυτη.

Έστω να μην σιγοψιθυρίζετε απο καποιους δεν μπορει.... με τοσα που ειναι και ανυπόστατα γινεται ο χαμος δεν θα γινοταν με αυτο?

Δεν παρεξηγησα ουτε αρπαχτηκα με αυτο που εγραψες. Απλα ειδα οτι μπορει να προκαλεσει θεματα σε ατομα με αναπνευστικα προβληματα. Τωρα αληθεια ,ψεμματα ποιος ξερει. Παντως εαν ηταν να παρω κρεβατι και ειχα προβλημα αναπνευστικο οπως ασθμα και διαβαζα κατι τετοιο , εννοειται οτι δεν θα αγοραζα με τετοιο υλικο εστω και με την υποψια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, ion70 είπε

Kοιταξε το ποσο που αναφερεις για κατι καλο δεν φτανει. Μιλαμε να υποθεσω για στρωμα 1,10 x 2,00 εφοσον ειπες για ημιδιπλο η' κατι διαφορετικο ? Σε αυτα τα χρηματα συνηθως βρισκεις στρωμα με bonnel ελατηρια (τα παλια με πλεγμα ελατηριων). Υπαρχουν και καποια με ανεξαρτητα ελατηρια(pocket springs). Επειδη δεν εχεις δωσει περισσοτερες πληροφοριες το μονο που μπορεις να κανεις σαν αρχη ειναι να μπεις στο skroutz.gr , να γραψεις στην ευρεση "στρωματα υπνου" και θα βγει το κατεβατο. Εκει ριξε με τη ανεση σου ματιες για να παρεις καποιες ιδεες πριν ξεκινησεις την ερευνα αγορας σου απο κοντα.

110*190 για την ακρίβεια.

Έκανα μια γύρα,και έχω ξεχωρίσει την linea και την greco.Σε τιμές 250-350.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jkidd13 είπε

110*190 για την ακρίβεια.

Έκανα μια γύρα,και έχω ξεχωρίσει την linea και την greco.Σε τιμές 250-350.

Toτε προχωρα ακαθεκτος. Οποιο νομιζεις οτι ταιριαζει πιο πολυ στο σωμα σου .Το τωρινο μου στρωμα ειναι Greco strom. To εχω σχεδον 11 χρονια και τα εχει παιξει και αναμενω το καινουριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ion70 είπε

Toτε προχωρα ακαθεκτος. Οποιο νομιζεις οτι ταιριαζει πιο πολυ στο σωμα σου .Το τωρινο μου στρωμα ειναι Greco strom. To εχω σχεδον 11 χρονια και τα εχει παιξει και αναμενω το καινουριο.

Οταν λες τα έχει παίξει τι θέμα έχει; Το κλασσικό που ειναι βυθισμένο λόγω χρήσης και παλαιότητας, σκισιματα η κατι αλλο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Οταν λες τα έχει παίξει τι θέμα έχει; Το κλασσικό που ειναι βυθισμένο λόγω χρήσης και παλαιότητας, σκισιματα η κατι αλλο; 

Εχει κανει λακουβα στο κεντρο του ,εκει δηλαδη που πεφτει το μεγαλυτερο βαρος. Αυτο εχει προκυψει βεβαια σιγα σιγα εδω και καμια διετια αλλα παραγινε και επειδη ξυπναω πιασμενος πηγα σε αλλαγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, ion70 είπε

Εχει κανει λακουβα στο κεντρο του ,εκει δηλαδη που πεφτει το μεγαλυτερο βαρος. Αυτο εχει προκυψει βεβαια σιγα σιγα εδω και καμια διετια αλλα παραγινε και επειδη ξυπναω πιασμενος πηγα σε αλλαγη.

Και εγώ κάτι παρόμοιο έχω εδώ και λίγα χρόνια, ας πούμε σαν βύθιση στο κέντρο του στρώματος, σε κάποια σημεία υπάρχει σκίσιμο ενώ κάποιες φορές πιο παλιά άκουγα ένα ελατήριο μέσα στο στρώμα που έκανε κλακ κλακ όταν αλλάζω στάση, τώρα έχει σταματήσει να το ακούω. Προς το παρόν δεν με ενοχλεί κάτι στο στρώμα βέβαια.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Και εγώ κάτι παρόμοιο έχω εδώ και λίγα χρόνια, ας πούμε σαν βύθιση στο κέντρο του στρώματος, σε κάποια σημεία υπάρχει σκίσιμο ενώ κάποιες φορές πιο παλιά άκουγα ένα ελατήριο μέσα στο στρώμα που έκανε κλακ κλακ όταν αλλάζω στάση, τώρα έχει σταματήσει να το ακούω. Προς το παρόν δεν με ενοχλεί κάτι στο στρώμα βέβαια.

Καλημερα. Κοιταξε, αυτο το προβλημα εμφανιζεται σιγα σιγα. Αρχικα ειχε ξεκινησει ελαφρα να χανει την ελαστικοτητα του το καπιτονε που ειναι η επιφανεια του στρωματος. Επειτα εκανε μια ελαφρια ζαρα. Μετα παλι σιγα σιγα ξεκινησε η δημιουργια της λακουβας. Αυτο πρεπει να ειναι ιστορια 2-3 ετων. Σκισιμο φυσικα δεν υπαρχει πουθενα. Ελατηριο καποιες φορες ακουω και γω σαν να πιεζεται και απελευθερωνεται σε αργη κινηση. Οταν νιωσεις οτι αρχιζεις να ξυπνας πιασμενος, κουρασμενος και γενικα βαρυς μαλλον ηγγικεν η ωρα της αλλαγης. Εγω το νιωθω εδω και καιρο οποτε προχωρησα σε παραγγελια νεου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ion70 είπε

Καλημερα. Κοιταξε, αυτο το προβλημα εμφανιζεται σιγα σιγα. Αρχικα ειχε ξεκινησει ελαφρα να χανει την ελαστικοτητα του το καπιτονε που ειναι η επιφανεια του στρωματος. Επειτα εκανε μια ελαφρια ζαρα. Μετα παλι σιγα σιγα ξεκινησε η δημιουργια της λακουβας. Αυτο πρεπει να ειναι ιστορια 2-3 ετων. Σκισιμο φυσικα δεν υπαρχει πουθενα. Ελατηριο καποιες φορες ακουω και γω σαν να πιεζεται και απελευθερωνεται σε αργη κινηση. Οταν νιωσεις οτι αρχιζεις να ξυπνας πιασμενος, κουρασμενος και γενικα βαρυς μαλλον ηγγικεν η ωρα της αλλαγης. Εγω το νιωθω εδω και καιρο οποτε προχωρησα σε παραγγελια νεου.

Δεν ξυπνάω με κάποιο πρόβλημα, το μόνιμο θέμα μου βέβαια είναι ότι όταν κοιμάμαι το 90% του ύπνου μου είναι στα πλάγια, δεν αντέχω να είμαι γυρισμένος πλαγια για πάνω από κάποιες ώρες πχ 1 με 2 ώρες, οπότε κάθε τρεις και λίγο αλλάζω στάση από πλάγια δεξιά σε πλάγια αριστερά γιατί έχω πιαστεί και πονάει η μέση μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν ξυπνάω με κάποιο πρόβλημα, το μόνιμο θέμα μου βέβαια είναι ότι όταν κοιμάμαι το 90% του ύπνου μου είναι στα πλάγια, δεν αντέχω να είμαι γυρισμένος πλαγια για πάνω από κάποιες ώρες πχ 1 με 2 ώρες, οπότε κάθε τρεις και λίγο αλλάζω στάση από πλάγια δεξιά σε πλάγια αριστερά γιατί έχω πιαστεί και πονάει η μέση μου.

Eαν εχεις μυοσκελετικο προβλημα οπως κηλη δισκου το ιδανικο ειναι να προσπαθεις να κοιμασαι σε εμβρυακη θεση με λυγισμενα δηλαδη γονατα. Με τεντωμενα τα ποδια απλα τεντωνονται και τα νευρα στη μεση και γι αυτο πονας. Εγω εχω τετοιο θεμα. Πλαγια κοιμαμαι και γω και μεχρι να με παρει ο υπνος κανω και 2-3 περιστροαφες δεξια αροστερα. Μετα τουβλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές που αναφέρονται εδώ είναι πραγματικές (ή εστω κοντά) προ έκπτωσης ή φουσκωμένες;

https://www.candia-strom.gr/el/black-friday

Έχετε να προτείνετε κάποιο διπλό στρώμα (160 x200) κοντά στα 300 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους,

Επειδη δε βλεπω πολλα σχολια για τα tempur, ειναι υπερανω κριτικης?

...εχει καποιος Tempur (η καποιος γνωστος του) να μας πει την αποψη του.

Επισης αποψη για το Linea Deluxe ευποροσδεκτη

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Vonas είπε

Καλημερα σε ολους,

Επειδη δε βλεπω πολλα σχολια για τα tempur, ειναι υπερανω κριτικης?

...εχει καποιος Tempur (η καποιος γνωστος του) να μας πει την αποψη του.

Επισης αποψη για το Linea Deluxe ευποροσδεκτη

Ευχαριστω

Καλημέρα,

Τα tempur ξεφεύγουν σε τιμή. Αν σου αρέσει η αίσθηση να σε αγκαλιάζει το στρώμα μπορείς να πας σε και σε κάτι λίγο πιο φτηνό (sealy). Αν διαθέτεις αρκετά υψηλό budget και σου αρέσουν αυτού του τύπου πας σε tempur.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/11/2020 at 18:42, SofoS@ said:

Οι τιμές που αναφέρονται εδώ είναι πραγματικές (ή εστω κοντά) προ έκπτωσης ή φουσκωμένες;

https://www.candia-strom.gr/el/black-friday

Έχετε να προτείνετε κάποιο διπλό στρώμα (160 x200) κοντά στα 300 ;

ειναι πραγματικες, με προλαβες γιατι μολις θα το ανεβαζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, harryTG είπε

Καλημέρα,

Τα tempur ξεφεύγουν σε τιμή. Αν σου αρέσει η αίσθηση να σε αγκαλιάζει το στρώμα μπορείς να πας σε και σε κάτι λίγο πιο φτηνό (sealy). Αν διαθέτεις αρκετά υψηλό budget και σου αρέσουν αυτού του τύπου πας σε tempur.

Ευχαριστω πολυ! για την αμεση απαντηση. 1ο :Ξαπλωσα σε ημισκληρο tempur (200X180) και δεν ενοιωσα καποιο " βυθισμα " , τουλαχιστον οχι πολυ παραπανω απο καποια "αγκαλιαστικα" στρωματα, κανω λαθος? 2ον: το βασανιστικο ερωτημα δεν ειναι αν η αισθηση σου αρεσει αλλα αν μετα απο μερικους υπνους θα εισαι πιο ωραιος, γιαυτο και δε με ενοχλει αν μου δωσεις σκληρο η ημισκληρο στρωμα, τα tempur δε σου δινουν και ψιλομαλακοτητα και στηριξη?  3ον δεν εχω υψηλο Budget αλλα αν σκασω 1000€ για ενα στρωμα θα το σκεφτομουν να δωσω τα διπλα για κατι που θα ειναι σαφως ανωτερο και δε θα λακουβιασει μετα απο μια 5ετισ κτλπ

Στα Stellar cushion firm και Hybrid cushion firm αναφερεστε?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Vonas είπε

Ευχαριστω πολυ! για την αμεση απαντηση. 1ο :Ξαπλωσα σε ημισκληρο tempur (200X180) και δεν ενοιωσα καποιο " βυθισμα " , τουλαχιστον οχι πολυ παραπανω απο καποια "αγκαλιαστικα" στρωματα, κανω λαθος? 2ον: το βασανιστικο ερωτημα δεν ειναι αν η αισθηση σου αρεσει αλλα αν μετα απο μερικους υπνους θα εισαι πιο ωραιος, γιαυτο και δε με ενοχλει αν μου δωσεις σκληρο η ημισκληρο στρωμα, τα tempur δε σου δινουν και ψιλομαλακοτητα και στηριξη?  3ον δεν εχω υψηλο Budget αλλα αν σκασω 1000€ για ενα στρωμα θα το σκεφτομουν να δωσω τα διπλα για κατι που θα ειναι σαφως ανωτερο και δε θα λακουβιασει μετα απο μια 5ετισ κτλπ

Στα Stellar cushion firm και Hybrid cushion firm αναφερεστε?

Ευχαριστω

Γενικότερα όλα τα στρώματα με memory foam σε κάνουν να νοιώθεις ένα αγκάλιασμα. Αναφέρομαι στα hybrib της sealy σωστά ( Αλλά αφού αναφέρεις ότι θα ήθελες κάτι σε πιο σκληρό στρώμα δε θα σου τα πρότεινα γιατί είναιmedium εκτός από το divine που είναι μαλακό). Επίσης χωρίς να το γνωρίζω, γενικότερα, από ότι έχω ακούσει, οτιδήποτε με memory foam κάθεται κάπως μετά την 5ετία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...