Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μερικες συμβουλες σε όσους ψαχνοντε->

Α) Οπωσδηποτε να περάσετε από κατάστημα να το δοκιμάσετε.

Μπορεί να μην είναι ενδεικτικό σε σχέση με τις ώρες χρήσης ώστε να επιλέξετε το πιο ιδανικό, ομως θα μπορέσετε να αποκλείσετε αμμεσος αυτά που δεν σας κανουν-

Β)Αφήστε το θέμα κόστους εντελώς έξω από την εξίσωση και δοκιμάστε ανεξαρτήτως τιμής.

Μπορεί να διαπιστώσετε πως όντως προτιμάτε κάτι με λιγότερα χρήματα από όσο αρχικά υπολογίσατε.

Γ)Το σκληρό/μαλακό είναι εντελώς σχετικό και έχει να κάνει κ με το βάρος σας.

Δ)Τα χρήματα που μπορεί να δώσετε μπορεί να "τσουξουν" αρχικα αλλά δεν υπάρχει άλλη συσκευή/έπιπλο στην καθημερινότητα σας που να το χρησιμοποιείτε τόσο πολύ κάθε μέρα και να επηρεάζει τόσο την υγεία/ξεκούραση σας(ίσως μονο και οι καρέκλες γραφείου).

 

Τα παραπάνω τα αναφέρω με αφορμή 3 κρεβάτια/στρωματα 1.60*2.00 που έχω αγοράσει την τελευταία 5ετια.

-Και οι 3 αγορές εγίναν με εξαντλητικη έρευνα σε τοπικά μαγαζιά, την πρώτη και την δεύτερη υπήρχε budget~1200.Στην τρίτη δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο περιορισμό.

Και στις 3 φορές τελικα καταλήξαμε ακριβώς στο ίδιο κρεβάτι κ στρώμα από το elite strom(παρόλο που ειλικρινά δεν το είχα σκοπό κ θα προτιμούσα να είχε γίνει αγορά από άλλο κατάστημα)

Υ.γ Επιπλέων έχω να πω πως είτε "κανονικές" τιμές, είτε σε "προσφορά", είτε bf deal η όπως αλλιώς θέλετε να το ονομάσετε, οι τιμές στις περισσοτερες εταιρίες στρωμάτων κατα μαγικό τρόπο καταλήγανε να είναι ακριβώς ίδιοι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 29/11/2020 στις 12:41 ΜΜ, angelosxatz είπε

Καλησπέρα παιδιά, 

Έχω δει 2 στρώματα, αλλά λόγω COVID περιμένω να τα δω από κοντά. 

Το 1ο είναι το emerald της ecomat στα 650€ (διάσταση 1,6Χ2,0). 

Το 2ο είναι το mythos από Εντός στα 490€. 

Τα έχει μήπως κανένας δοκιμάσει και τα δύο να μου γνώμες? 

Είμαι λίγο επιφυλακτικός για τα στρώματα από Εντός, βλέπω δλδ ότι έχει παραπάνω πραγματάκια από τα υπόλοιπα (όπως 2400 ελατήρια, έναντι 1000 του Emerald) αλλά μήπως αυτοί οι αριθμοί είναι μόνο αριθμοί και τίποτα παραπάνω? Τα στρώματα από εντός επιπροσθέτως βλέπω στα σχόλια ότι παραδίδονται μετά από 2 μήνες και... 

Από την άλλη για τα στρώματα της ecomat ακούω μόνο θετικά σχόλια. Ειδικά για το emerald. Και ότι παραδίδονται εντός λίγων ημερών. 

Μπορείτε να βοηθήσετε καθόλου? 

Θα το εκτιμούσα. 

Ευχαριστώ πολύ όλους. 

Διαβάζοντας είχα ψηθεί για το emerald και πήγα σε μαγαζί να το δοκιμάσω και να το παραγγείλω.

Δυστυχώς δεν με ενθουσίασε και ακόμα ψάχνω.

Στις 4/11/2020 στις 8:12 ΜΜ, ion70 είπε

Λοιπον φιλε μου στη φωτο του κρεβατιου που μας παρεχεις δινει ξεκαθαρα και τις διαστασεις του κρεβατιου ΑΛΛΑ και του στρωματος. Ολες οι εταιρειες θα σου πουνε μια διαφοροποιηση στο στρωμα +- 1 εκ. στο υψος του στρωματος λογω υλικων και οχι στις αλλες διαστασεις. Στη περιπτωση που αναφερεις το 1,64χ202 ηταν ΞΕΚΑΘΑΡΑ λαθος της εταιρειας και ο πελατης επρεπε να αρνηθει να παραλαβει το στρωμα. Τι παει να πει αποκλιση 4 εκατοστα ? Για μενα θα πρεπει να παραγγειλεις στρωμα στο 1,60χ2,00. Αλλα η αποφαση ειναι δικη σου.

Εαν η αποσταση εσωτερικα απο τραβερσα σε τραβερσα ειναι πχ 1,62 εκ εσυ θα παραγγειλεις στρωμα που θα ειναι 1 η' 2 εκατοστα λιγοτερο. Σε καμμια περιπτωση 1,62 γιατι απλα δεν θα μπαινει το στρωμα στη θεση του. Το υψος του στρωματος δεν παιζει κανενα ρολο. Το τωρινο μου στρωμα ειχε αν θυμαμαι καλα 27 εκατοστα υψος ενω αυτο που περιμενω τωρα θα εχει 36 εκατοστα. Σομιε που λες εννοεις ορθοπεδικο τελαρο ετσι ? το πλαισιο αυτου στηριζεται στα πλαινα ξυλα που εχουν στο εσωτερικο τους οι τραβερσες εφοσον μιλαμε για κρεβατι κανονικο και οχι για βαση-κρεβατι.

Απομακρύνουμε το νοβοπάν και το MDF
Εάν έχετε κάποιο έπιπλο από νοβοπάν, MDF ή μελαμίνη, δεν θα έπρεπε να είναι στο σπίτι σας και ιδιαίτερα στην κρεβατοκάμαρά σας. Το MDF κατασκευάζεται από ψήγματα ξύλου που έχουν μαλακώσει και κονιορτοποιηθεί. Η σκόνη συνδυάζεται με ρητίνες και με άλλους παράγοντες συγκόλλησης κι έτσι συντίθεται σε συμπαγείς σανίδες. Το χημικό που προκαλεί την μεγαλύτερη ανησυχία είναι η φορμαλδεΰδη, η οποία μπορεί να επιδεινώσει το άσθμα και άλλες πνευμονολογικές παθήσεις, να ερεθίσει τους βλεννογόνους και να προκαλέσει εξ επαφής δερματίτιδες. Όπως το MDF, έτσι και οι μοριοσανίδες περιέχουν φορμαλδεΰδη, ένα γνωστό καρκινογόνο που συνδέεται άμεσα με τον καρκίνο του λάρυγγα στους ανθρώπους.
Το χημικά αυτό μπορεί επίσης να προκαλέσει πονοκεφάλους, αλλεργίες, ναυτία και την αίσθηση του καψίματος στο λαιμό. Σύμφωνα με το TLC, μέσα σε 2 μήνες, η μοριοσανίδα μειώνει την τοξικότητά της κατά περίπου 25%. Μέχρι το τέλος του πρώτου έτους, η ισχύς της μοριοσανίδας μειώνεται στο μισό από ότι ήταν αρχικά. Κατεβαίνει σε αυτό το επίπεδο και μπορεί να πάρει πάνω από 10 χρόνια έως ότου απολέσει κάθε αέριο. Ψάξτε για στερεά ξύλινα έπιπλα στα καταστήματα επίπλων, τις υπαίθριες αγορές και τις μάντρες. Τα τραπέζια και τα γραφεία με γυάλινο ή μεταλλικό τελείωμα γενικά λειτουργούν καλά καθώς δεν αναδύουν αέρια και σκουπίζονται...

     Σου μετεφερα αυτουσιο ενα αποσπασμα απο ενα αθρο που ειδα σχετικα με τα υλικα κατασκευης του κρεβατιου σου. Διαβασα οτι χρησιμοποιειται μοριοσανιδα και ειχα διαβασει οτι ειναι βλαβερη για τον οργανισμο. Βρηκα αυτο προχειρο αρθρο και σου μετεφερα ενα αποσπασμα. Ελπιζω να μην σου γκρεμισα τα ονειρα για το νεο σου κρεβατι αλλα θεωρω οτι επρεπε να γνωριζεις. 

Το ότι υπάρχει νομοθεσία εδώ και χρόνια για το θέμα και πιστοποίηση για το μέγιστο επιτρεπόμενο όριο εκπομπής φορμαλδεΰδης το γνωρίζεις? Ιδανικά την αποφεύγουμε, αλλά όπου δεν μπορούμε τουλάχιστον κοιτάμε τις προδιαγραφές καταλληλότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/12/2020 στις 9:28 ΠΜ, JiovanniGeorgeo είπε

Το σκέφτηκα, και το πιστεύω πως ίσως δεν αντέξει το ίδιο με τις "παλαιές", ίσως τιμιότερες κατασκευές..

 

Το στρώμα που είχα, πέρα του δεδομένου πως το είχα καμιά 10ετία τουλάχιστον και είχε μπει μέσα στο κέντρο ίσα στο σχήμα του σώματος, είχε τα bonnel ελατήρια τα οποία δεν λέω πως το κάνανε πέτρα, ήταν μια χαρά αλλά είναι άλλη κατασκευή τα ενιαία άρα έχουν άλλο αποτέλεσμα.

 

Θα έλεγα πως είναι ό,τι πρέπει για τον μπερδεμένο φίλο παραπάνω. Καθώς διάβασα πως το "ανατομικό" είναι gimmicky, και το καταλαβαίνω το καλύτερο είναι να δει τι τον βολεύει και γιατί. Εγώ για κάποιον που το θέλει σταθερό μεν, αλλά μαλακούλι στο πετσί του το θεωρώ ιδανικότατο. Δε πάει πιο σκληρό. Δεν αξίζει πιο σκληρό. Στάνταρ πράγματα, αλλά παραμένει άποψη μου.

 

Το αν θα αντέξει τώρα, είναι άλλου παππά.. Θα επανέρθω και θα κάνω updated review στο μέλλον στο skroutz. Βλέπεις πολύ λίγα reviews εκεί, και θα είμαι αναλυτικότατος.

 

Εν κατακλείδι, περί του τι ξέρω. Διάβασα ΠΟΛΛΑ πριν αγοράσω. Είδα κάθε υλικό, ελατήρια και μη. Κατέληξα σε κάποιο, ίσως με απέτρεπες, αλλά άκουσα το ένστικτο και τη λογική μου και παραδόξως έπεσα 101% μέσα. Έφτασα να ξέρω και ποιο υλικό έχει ως αρνητικό πως ανεβάζει θερμοκρασία το καλοκαίρι. Τι θα πει δε ξέρω, καταναλωτής είμαι δεν είμαι βιοτέχνης.

 

Daoxos δεδομένου πως δεν έχεις τη δυνατότητα να πας να τα δοκιμάσεις, και δεν θες να εμπιστευθείς έναν άγνωστο (εμένα) και για να μην πέσεις θύμα υποκειμενικότητας, ορίστε : https://www.sleepadvisor.org/mattress-types/

Θα τα μάθεις όλα αναλυτικά! Υπομονή, αξίζει.

Φίλε JiovanniGeorgeo σε ευχαριστώ, πολύ καλή σελίδα θα την μελετήσω μέχρι εκεί που δεν παίρνει. πηγαίνοντας παλι στον ορθοπεδικό μου , μου συνέστησε να συνεχίζω να κοιμάμαι ο στο πάτωμα μέχρι να τελειώσω με τον φυσιοθεραπευτη και μετά για στρώμα. μέχρι τότε ελπίζω να έχει αρθεί και το lock down.

ευχαριστώ!!!!

Επεξ/σία από daoxos1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/12/2020 στις 3:08 ΠΜ, YannisPet είπε

Διαβάζοντας είχα ψηθεί για το emerald και πήγα σε μαγαζί να το δοκιμάσω και να το παραγγείλω.

Δυστυχώς δεν με ενθουσίασε και ακόμα ψάχνω.

Το ότι υπάρχει νομοθεσία εδώ και χρόνια για το θέμα και πιστοποίηση για το μέγιστο επιτρεπόμενο όριο εκπομπής φορμαλδεΰδης το γνωρίζεις? Ιδανικά την αποφεύγουμε, αλλά όπου δεν μπορούμε τουλάχιστον κοιτάμε τις προδιαγραφές καταλληλότητας.

Δεν το γνωριζα αλλα ενα συντριπτικο ποσοστο υποψηφιων αγοραστων ειμαι βεβαιος οτι δεν εχουν απολυτως καμια ιδεα για το θεμα. Μεταξυ αυτων κι εγω. Τυχαια εδω μεσα ειδα που εγραψε καποιος για το θεμα.Κανεις δεν προκειται να σου πει και ιδιαιτερα οι πωλητες τετοιου ειδους κρεβατιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρετε...στρωμα εχω αγορασει αυτο που ψαχνω τωρα ειναι που θα μπει.
εχει κανεις γνωμη για τυπου κρεβατοστρωματα οπως της coco mat? 
και αν υπαρχει αλλη εταιρεια που παρασκευει κατι τετοιο...
ωραιο φαινεται αλλα 7-8Κ δυσκολο να δωσω για διπλο..:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλησπέρα έχει κανείς γνώμη για το ecomat emerald? Σκέφτομαι να το παραγγείλω αλλά αρκετά από τα σχόλια στο fb μου φαίνονται "περίεργα" θετικά. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/12/2020 στις 11:35 ΜΜ, gougous είπε

 Καλησπέρα έχει κανείς γνώμη για το ecomat emerald? Σκέφτομαι να το παραγγείλω αλλά αρκετά από τα σχόλια στο fb μου φαίνονται "περίεργα" θετικά. Ευχαριστώ!

εγραψα 2 μηνύματα πριν,

Διαβάζοντας είχα ψηθεί για το emerald και πήγα σε μαγαζί να το δοκιμάσω και να το παραγγείλω.

Δυστυχώς δεν με ενθουσίασε και ακόμα ψάχνω.

Εσένα μπορεί να σου κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgoskouro είπε

Ποια στρώματα είναι καλύτερα latex η κλασσικό ελατηριο. 

Δεν υπαρχει καλυτερο αλλα σε τι εχεις μαθει να κοιμασαι.. Το σωστο ειναι να μην βουλιαζει.. Να εχει μια απορροφηση στην αρχη και τελος! Αυτο που πληρωνεις πρωτα απο ενα στρωμα ειναι το brand-κερδος.. μετα την ποιοτητα  της απορορροφησης.. και τελος την αξιοπιστια που ειναι και πονεμενη ιστορια..!

Πηγαινε σε επωνυμα μαγαζια δοκιμασε ποιο στρωμα σου κανει.. και υπαρχουν κατασκευαστες στρωματων που φτιαχνουν εφάμιλλα στρωματα σε αρκετα καλη τιμη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα.

Αγόρασα ενα στρώμα και ψάχνω και κρεβάτι.

Το στρώμα είναι 1.40 αλλα το κρεβάτι που μου αρέσει είναι 1.50: https://www.ourhome.gr/gr/el/products/metalliko-krevati-yperdiplo-150x200-kouppas-lydia

Μπορώ να τα συνδυάσω η να ψάξω για κατι αποκλειστικά 1.40;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχεις τη δυνατότητα να είναι τα ίδια κρεβάτι και στρώμα απορώ γιατί μπαίνεις σε τέτοια διαδικασία...Αν εσύ δεν έχεις πρόβλημα προχώρα αρκεί να βεβαιωθείς οτι και στο ύψος θα ταιριάζει αν όχι πιο μικρό και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Invader είπε

Εφόσον έχεις τη δυνατότητα να είναι τα ίδια κρεβάτι και στρώμα απορώ γιατί μπαίνεις σε τέτοια διαδικασία...Αν εσύ δεν έχεις πρόβλημα προχώρα αρκεί να βεβαιωθείς οτι και στο ύψος θα ταιριάζει αν όχι πιο μικρό και αυτό.

Γιατί δεν εχω βρει κανενα 1.40 κρεβατι που να μου αρέσει. Τα περισσοτερα ειναι 1.50

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...