Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάλι που έχω στρώμα 15 ετών Ελληνικής βιοτεχνίας με ανεξάρτητα ελατήρια (είχε 7 χρόνια εγγύηση) και είναι μια χαρά απλά ψάχνομαι να το αλλάξω προληπτικά λόγω παλαιότητας και προβληματίζομαι με όλα αυτά που διαβάζω για λακουβες και καρούμπαλα στρωμάτων ακριβότερων από το δικό μου και πολυδιαφημισμένων?

Για να μην αναρωτηθείτε, πήγα πάλι εκεί αλλά σε αυτά που έχουν τώρα δεν μου άρεσε η πλευρική στήριξη.

Επεξ/σία από YannisPet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 2/1/2021 στις 11:56 ΜΜ, blade_21r` είπε

Πήγα σε κατάστημα της περιοχής μου όπου εμπορεύεται Dunlopillo και δοκίμασα 3 στρώματα που είχε διαθέσιμα !
Έμεινα ευχαριστημένος με την δοκιμή και με τις τιμές τους απλώς ήθελα να ρωτήσω εάν έχει αγοράσει κάποιος την συγκεκριμένη εταιρία και τι άποψη έχει !
Όσο για την παραλαβή επειδή τυχάνει να είναι γνωστός του κουμπάρου μου το αφεντικό του καταστήματος μου είπε ότι όταν αποφασίσω πιο θέλω θα κάνει τηλέφωνο ο ίδιος στην εταιρία για να ρωτήσει τον εκτιμώμενο χρόνο παράδοσης !
Αν είναι σε λογικά πλαίσια (15-20 ημέρες) θα το παραγγείλω την Δευτέρα (4/1) κιόλας :)

Tελικα τι εκανες ? γινεται γρηγορη παραδοση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα καλά όλα ανθηρά με το στρώμα,το sealy majestic που πήραμε κάποιους μήνες τώρα τα σπάει αλλά πάσχω στο μαξιλάρι!πραγματικά ξυπνάω το πρωϊ με τον αυχένα μου σε κακή κατάσταση και δεν ξέρω τι μαξιλάρι να πάρω 😕

Εχω αλλάξει 3 διαφορετικά dunlopilo talalay latex μέτριο ,tempur traditional σκλήρο (μακράν το χειρότερο και 2 μήνες που το χρησιμοποίησα έχει κάνει βαθούλωμα,περιμένω λήξη της καραντίνας να το πάω για αλλαγή) ,δοκίμασα και 1 cocomat με latex πάλι τζίφος και πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να κοιτάξω μπας και κοιμηθώ επιτέλους σαν άνθρωπος !!!

Τωρα βέβαια δεν μπορώ να δοκιμάσω τίποτα λόγω της όλης κατάστασης αλλά και που δοκιμάζουμε,σάμπως και βγαίνει συμπέρασμα στα λίγα λεπτά δοκιμής?κάτι τέτοιες φάσεις "ζηλεύω" τα του εξωτερικού που έχουν δικαίωμα αλλαγής 30/60 μέρες!

Αν υπάρχει πάντως κάποια πρόταση για να τσεκάρω κάποιο μαξιλάρι ,πείτε μου γιατί πραγματικά δεν κοιμάμαι καθόλου καλά ,παρ'όλο που το στρώμα είναι απίστευτα αναπαυτικό 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ion70 είπε

Tελικα τι εκανες ? γινεται γρηγορη παραδοση ?

Τελικά είμαι γκαντέμης...
Έχουν απογραφή αυτή την εβδομάδα και θα έχω ενημέρωση απο Δευτέρα 11/01...
Θα ενημερώσω μόλις έχω νέα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, blade_21r` είπε

Τελικά είμαι γκαντέμης...
Έχουν απογραφή αυτή την εβδομάδα και θα έχω ενημέρωση απο Δευτέρα 11/01...
Θα ενημερώσω μόλις έχω νέα :)

Αντε να δουμε , θα αναμενω. Βλεπω να παιρνεις και συ πιο γρηγορα απο μενα με τα λαμογια που εμπλεξα.

10 ώρες πριν, Luciferia είπε

Ολα καλά όλα ανθηρά με το στρώμα,το sealy majestic που πήραμε κάποιους μήνες τώρα τα σπάει αλλά πάσχω στο μαξιλάρι!πραγματικά ξυπνάω το πρωϊ με τον αυχένα μου σε κακή κατάσταση και δεν ξέρω τι μαξιλάρι να πάρω 😕

Εχω αλλάξει 3 διαφορετικά dunlopilo talalay latex μέτριο ,tempur traditional σκλήρο (μακράν το χειρότερο και 2 μήνες που το χρησιμοποίησα έχει κάνει βαθούλωμα,περιμένω λήξη της καραντίνας να το πάω για αλλαγή) ,δοκίμασα και 1 cocomat με latex πάλι τζίφος και πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να κοιτάξω μπας και κοιμηθώ επιτέλους σαν άνθρωπος !!!

Τωρα βέβαια δεν μπορώ να δοκιμάσω τίποτα λόγω της όλης κατάστασης αλλά και που δοκιμάζουμε,σάμπως και βγαίνει συμπέρασμα στα λίγα λεπτά δοκιμής?κάτι τέτοιες φάσεις "ζηλεύω" τα του εξωτερικού που έχουν δικαίωμα αλλαγής 30/60 μέρες!

Αν υπάρχει πάντως κάποια πρόταση για να τσεκάρω κάποιο μαξιλάρι ,πείτε μου γιατί πραγματικά δεν κοιμάμαι καθόλου καλά ,παρ'όλο που το στρώμα είναι απίστευτα αναπαυτικό 

 

Βρε κοπελια ,συμπασχω στο προβλημα σου αλλα γιατι εμμονη με το latex ? δεν ξερω σε τι σταση κοιμασαι αλλα εαν ειναι ψηλα μαξιλαρια μηπως πρεπει να παρεις κατι χαμηλο για να ειναι σε ευθυγραμμιση ο αυχενας σου με τη σπονδυλικη σου στηλη ? και κατι πιο μαλακο ? πχ πουπουλο ? εγω ειχα παρει ενα Fielcrest firm απο το Bed & Bath με μπαλες σιλικονης και ηταν ονειρο. Τωρα στη θεση τους φερνει καποια Hausen. Αλλα το αλλο μου ειναι το pure cotton απο ΚΕΝΤΙΑ που ειναι χαμηλο και κοιμαμαι στο πλαι με το χερι κατω απο το μαξιλαρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω εμμονή με το latex,απλά επειδή διάβασα/είδα κριτικές αρκετές για το συγκεκριμένο υλικό γι'αυτό είπα να το δοκιμάσω,το tempur είναι memory foam αν δεν κάνω λάθος και έπεσα και σε ελαττωματικό ,με λες και γκαντέμω..

Πούπουλο δεν παίζει καθότι αλλεργία,για τα υπόλοιπα κανένα θέμα δεν έχω ,απλά δεν ξέρω από τα τόσα πολλά τι να πρωτοκοιτάξω.

και όχι,δεν ήταν high profile τα μαξιλάρια και γενικά κοιμάμαι ανάσκελα και πλάγια...τα πολύ μαλακά που κάθονται δεν τα μπορώ,νοιώθω ότι βουλιάζω,τουλάχιστον έτσι ήταν στο παλιό μου στρώμα,δεν ξέρω,τι να πω?ότι θα ήταν τόσο δύσκολο να βρω μαξιλάρι δεν το περίμενα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Luciferia είπε

Δεν έχω εμμονή με το latex,απλά επειδή διάβασα/είδα κριτικές αρκετές για το συγκεκριμένο υλικό γι'αυτό είπα να το δοκιμάσω,το tempur είναι memory foam αν δεν κάνω λάθος και έπεσα και σε ελαττωματικό ,με λες και γκαντέμω..

Πούπουλο δεν παίζει καθότι αλλεργία,για τα υπόλοιπα κανένα θέμα δεν έχω ,απλά δεν ξέρω από τα τόσα πολλά τι να πρωτοκοιτάξω.

και όχι,δεν ήταν high profile τα μαξιλάρια και γενικά κοιμάμαι ανάσκελα και πλάγια...τα πολύ μαλακά που κάθονται δεν τα μπορώ,νοιώθω ότι βουλιάζω,τουλάχιστον έτσι ήταν στο παλιό μου στρώμα,δεν ξέρω,τι να πω?ότι θα ήταν τόσο δύσκολο να βρω μαξιλάρι δεν το περίμενα !!!

Mην εισαι επικεντρωμενη μονο σε "φιρματα" μαξιλαρια που ειναι και πανακριβα. Μπορει να βρεις το ιδανικο σε κατι ανωνυμο και φθηνοτερο. Βασικα και γω δεν θελω πολυ χαμηλα αλλα το μαξιλαρι της ΚΕΝΤΙΑ με βοηθησε καπως. Ξυπνουσα και γω με πιασμενο αυχενα. Μερικες φορες συμβαινει και τωρα και ισως φταιει οτι μπορει να εχω ανησυχο υπνο. Ειχα παρει ενα memory foam απο Greco strom αλλα ειναι σκληρο και βυθιζεται αργα. Δεν μου ταιριαζε. Δοκιμασε σε ενα Bed& Bath εαν εχεις κοντα σου, ενα μαξιλαρι της Hausen που σου εγραψα ειτε Firm ειτε Medium. Το αντιστοιχο της Fieldcrest το royal sateen που εφερνε πριν ηταν αρκετα καλο γιατι μπορει να ηταν καπως βαρυ αλλα ειχε ωραια αισθηση και βυθιση και δεν ενιωθες το κεφαλι σου να πεφτει πανω σε κουτσουρο οπως δινουν τα πολυ σκληρα οπως τα αφρου και τα λατεξ. Αλλα θεωρω οτι η επιλογη μαξιλαριου ειναι πιο δυσκολη υποθεση απο στρωματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ δεν έχω κόλλημα με τις μάρκες,απλά θεώρησα ότι έκανα μια "σωστή" κίνηση μιας και το μαξιλάρι είναι πολύ σημαντικό όπως πολύ σωστά λες και εσυ..

Bed and bath έχω ,όχι πολύ κοντά αλλά οκ,θα πάω αλλά με lockdown και τέτοια,δεν πας πουθενά,εδω και το tempur το έχω για επιστροφή και προς το παρόν το κοιτάζω και με κοιτάζει..

Το θέμα είναι ότι δεν κοιμάμαι καλά ,τα κοίταζα και εγω τις greco strom αλλά είπες "σκληρό" οπότε δεν πρόκειται και μέσω ίντερνετ τώρα δύσκολα να προβώ σε αγορά ,γιατί οκ ναι μεν πιο οικονομικά αλλά γουρούνι στο σακί?που και το γουρούνι πιο πολλές πιθανότητες έχει να μην πάει χαμένο παρά το μαξιλάρι.

Πραγματικά είμαι σε φάση "τι κάνουμε τώρα οεο?" μέχρι και χωρίς μαξιλάρι δοκίμασα αλλά οκ,όσο σούπερ το στρώμα κι αν είναι ,το πρωϊ ας μην πω πως σηκώθηκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2021 στις 11:08 ΠΜ, Luciferia είπε

Μωρέ δεν έχω κόλλημα με τις μάρκες,απλά θεώρησα ότι έκανα μια "σωστή" κίνηση μιας και το μαξιλάρι είναι πολύ σημαντικό όπως πολύ σωστά λες και εσυ..

Bed and bath έχω ,όχι πολύ κοντά αλλά οκ,θα πάω αλλά με lockdown και τέτοια,δεν πας πουθενά,εδω και το tempur το έχω για επιστροφή και προς το παρόν το κοιτάζω και με κοιτάζει..

Το θέμα είναι ότι δεν κοιμάμαι καλά ,τα κοίταζα και εγω τις greco strom αλλά είπες "σκληρό" οπότε δεν πρόκειται και μέσω ίντερνετ τώρα δύσκολα να προβώ σε αγορά ,γιατί οκ ναι μεν πιο οικονομικά αλλά γουρούνι στο σακί?που και το γουρούνι πιο πολλές πιθανότητες έχει να μην πάει χαμένο παρά το μαξιλάρι.

Πραγματικά είμαι σε φάση "τι κάνουμε τώρα οεο?" μέχρι και χωρίς μαξιλάρι δοκίμασα αλλά οκ,όσο σούπερ το στρώμα κι αν είναι ,το πρωϊ ας μην πω πως σηκώθηκα!

Mία μικρή διόρθωση. Στο Bed & Bath το μαξιλάρι που σου είπα λέγεται Hauz . Αυτή η εταιρεία ήρθε στη θέση της αμερικάνικης Fieldcrest στα μαξιλάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα! Μετακομίζω και πρέπει να αγοράσω ενα στρώμα ημίδιπλο ή διπλό. Μπατζετ 200-300 θα επαιρνα κάτi αξιοπρεπες ή πρεπει να ανεβω πολύ παραπάνω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2021 στις 10:28 ΠΜ, dimitrisbd87 είπε

Παιδιά καλησπέρα! Μετακομίζω και πρέπει να αγοράσω ενα στρώμα ημίδιπλο ή διπλό. Μπατζετ 200-300 θα επαιρνα κάτi αξιοπρεπες ή πρεπει να ανεβω πολύ παραπάνω?

 

Ε, βαλε κατι ακομα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειδα μιλουσατε για μαξιλαρια εγω εχω αυτο:

https://www.skroutz.gr/s/11760105/Kentia-Μαξιλάρι-Ύπνου-Memory-Foam-Ανατομικό-Flexible-40x-70cm.html

Πηρα ενα αρχικα για εμενα και μετα αλλα 4 για ολους τους υπολοιπους.

Ειναι πολυ καλο(τελειο για μενα) αλλα το μονο κακο ειναι οτι βρισκεις δυσκολα μαξιλαροθηκη για τις διαστασεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Επειδη ειδα μιλουσατε για μαξιλαρια εγω εχω αυτο:

https://www.skroutz.gr/s/11760105/Kentia-Μαξιλάρι-Ύπνου-Memory-Foam-Ανατομικό-Flexible-40x-70cm.html

Πηρα ενα αρχικα για εμενα και μετα αλλα 4 για ολους τους υπολοιπους.

Ειναι πολυ καλο(τελειο για μενα) αλλα το μονο κακο ειναι οτι βρισκεις δυσκολα μαξιλαροθηκη για τις διαστασεις του.

Η υπόθεση "μαξιλάρι" σηκώνει πολύ ψάξιμο, νομίζω περισσότερο ακόμη και από στρώμα! 

Θα το τσεκάρω, γιατί εγώ είμαι αυτή που ψάχνομαι με τα μαξιλάρια σε αυτή τη φάση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μετα απο αδοξο τελος ενος στρωματος στο οποιο αποφασισε να αδειασει τη κυστη του ενα γατονι (κοινος να το κατουρησει) και αφου τα διαφορα γιατροσοφια δεν το επαναφερουν, ηρθε η ωρα να αλλαξουμε νεο στρωμα. Ψαχνω για διπλο στρωμα της ταξεως των 600 ευρω. Λογο επαρχιας θα ηθελα να περιοριστω σε media strom, elite strom , sealy (επειδη υπαρχει και η δυνατοτητα να δοκιμαστουν).

Insomniacs, τι προτεινετε?

Επεξ/σία από CptBill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια η αποψη σας για τα στρωματα της Istikbal.

αναφερομαι για μονο στρωμα..στην πολη μου εχω καταστημα και λεω να παω  να δω για στρωμα..

κατοχος στρωματος prestige advance 10ετιας της media strom και ηρθε η ωρα για αλλαγη γιατι το στρωμα "εκατσε" και τελευταια ακουω τα ελατηρια.πλεον στην περιοχη της μεσης εχει κανει λακουβα.το υπαρχον ειναι με ελατηρια και διαφορα στρωματα υλικων με το τελυαταιο να ειναι κοκοφινικα.

θελω να παρω ενα νεο στρωμα και εδω στην επαρχια οι επιλογες ειναι λιγες προς τις μαρκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...