Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασα στα ΕΝΤΟΣ τα στρώματα. Έλεγα να πάω στο mythos που είναι προσφορά στα 490. Μου λένε συν 38 μεταφορικά για Αθήνα και με ξενίζει κάπως. Στη διαδικασία να το σκεφτώ λίγο ξαναδοκιμάζω το πιο σκληρό "αδελφάκι" του το mystique που δεν έχει την προσφορά και είναι στα 590. Τελικά με την σκέψη ότι το mythos μου φάνηκε οριακό στη σκληρότητα που θέλω και για το ενδεχόμενο να μαλακώσει περισσότερο στη χρήση αποφασίζω να δώσω τα 100 παραπάνω για το mystique.Πάω να το κλείσω και ακούω ότι τα μεταφορικά για αυτό είναι 60€ επειδή η αξία του ξεπερνά τα 500 ευρώ! Δηλαδή το απίστευτο, όσο ακριβότερη αγορά κάνεις τόσο περισσότερα μεταφορικά πληρώνεις! Φυσικά θα θεωρούσα τον εαυτό μου ηλίθιο αν δεχόμουν αυτόν τον παραλογισμό και έφυγα. Την επόμενη μέρα μπαίνω στη σελίδα τους για να στείλω μέιλ και να ρωτήσω τη λογική των χρεώσεων. Βλέπω λοιπόν "δωρεαν μεταφορά για παραγγελίες ανω των 100€"! Ωπα σκέφτομαι, κάποιος λογικεύτηκε και πηγαίνω πάλι την επόμενη σε κατάστημα να παραγγείλω. Συν 60€ λεει ο υπάλληλος. Μα μπείτε στη σελίδα να δείτε του λέω, α αυτό κατέβηκε, δεν υπάρχει πλέον... Το συμπέρασμα για την σοβαρότητα τους δικό σας.

Επεξ/σία από YannisPet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 22/1/2021 στις 10:15 ΠΜ, Jamjam23 είπε

Ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες!! Να σου πω την Αλήθεια και εγώ το ocean κοιτούσα αλλά ξέφευγα  πολύ απ το budget μια και ήδη κάνω τη υπέρβαση αν πάω στο velvet μιας και είναι μιας ελάχιστης σκληρότητας επιπλέον..Έριξα και μια μάτια στα χαρακτηριστικά του cashmere καλό φαίνεται και αυτό συν της καλύτερη τιμή  η διαφορά απ ότι βλέπω είναι το ότι το velvet έχει μια στρώση από latex επιπλέον αυτό τώρα δε ξερω αν σημαίνει κάτι προς το ποσό καλύτερη αίσθηση θα υπάρχει..Έχω δοκιμάσει κάποια με memory foam αλλά βούλιαζα αρκετά ειμαι και 90 κιλά  και όταν έβαζα πίεση να γυρίσω η να σηκωθώ ένιωθα τσιμπηματάκια στη μέση γι αυτό και τα φοβήθηκα λίγο..με το ocean εσυ έχεις αυτήν την αίσθηση;

To Ocean φιλε ειναι αβυθιστο ! Δεν ξερω για ποσο καιρο θα εχω αυτο το προνομιο αλλα ειναι οκ για μεση. Και στο γραφει καποιος που ειναι και ψηλος και 40 κιλα πανω απο σενα. Το cashmere και το Ocean ηταν αυτα που ξεχωρισα. Το πρωτο δεν βουλιαζε παρα ελαχιστα. Το δευτερο ηταν ακομα πιο σταθερο. Επειδη εχω και γω θεμα με μεση , δεν με ενοχλει καθολου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ion70 είπε

To Ocean φιλε ειναι αβυθιστο ! Δεν ξερω για ποσο καιρο θα εχω αυτο το προνομιο αλλα ειναι οκ για μεση. Και στο γραφει καποιος που ειναι και ψηλος και 40 κιλα πανω απο σενα. Το cashmere και το Ocean ηταν αυτα που ξεχωρισα. Το πρωτο δεν βουλιαζε παρα ελαχιστα. Το δευτερο ηταν ακομα πιο σταθερο. Επειδη εχω και γω θεμα με μεση , δεν με ενοχλει καθολου. 

Δυστυχώς ειμαι επαρχία και δεν έχω τη δυνατότητα να τα δοκιμάσω από κοντά και για αυτό με βοηθάει πολύ αυτό που μου λες για την αίσθηση που αποκομίζεις  με βλέπω μάλλον να καταλήγω μεταξύ cashmere και velvet!Τωρα έχω ένα απ τη mediastrom το οποίο είναι αρκετά μαλακό και έχει κλείσει οκταετία πιστεύεις θα δυσκολευτώ στην αρχή αν πάω σε αυτού του τύπου σκληρότητας η συνηθίζεται εύκολα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Jamjam23 είπε

Δυστυχώς ειμαι επαρχία και δεν έχω τη δυνατότητα να τα δοκιμάσω από κοντά και για αυτό με βοηθάει πολύ αυτό που μου λες για την αίσθηση που αποκομίζεις  με βλέπω μάλλον να καταλήγω μεταξύ cashmere και velvet!Τωρα έχω ένα απ τη mediastrom το οποίο είναι αρκετά μαλακό και έχει κλείσει οκταετία πιστεύεις θα δυσκολευτώ στην αρχή αν πάω σε αυτού του τύπου σκληρότητας η συνηθίζεται εύκολα;

Θεωρω οτι ολα τα στρωματα σαν καινουρια συμπεριφερονται οπως ακριβως τα ειδες σε καποια εκθεση. Με την παροδο του χρονου, με τη σωστη η' μη χρηση , αρχιζουν και οι φθορες. Καθεται το στρωμα, χαλανε τα ελατηρια, μαλακωνει και οτι αλλο ειναι να παθει. Η μεταβαση απο ενα παλιο σε ενα καινουριο στρωμα πιστευω οτι ειναι θεμα συνηθειας ολιγων ημερων. Αναλογα βεβαια και το τι παιρνεις. Στην ιστοσελιδα τους ,δες εκει που λεει δικτυο συνεργατων που αναφερει καταστηματα που πουλανε προιοντα τους ανα την επικρατεια. Λογικα ,σχεδον ολα θα πρεπει να ειναι επιπλαδικα που συνεργαζονται μαζι τους. Καποιο θα εχει κοντα σου. Ελα σε επαφη μηπως και σε καποια κρεβbατοκαμαρα που εκθετουν εχουν πανω καποιο στρωμα της cosmostrom. Mιλα μαζι τους για το πως μπορεις να παραγγειλεις.Παντως ,προκαταβολικα σου λεω οτι θεματα συσκευασιας και αποστολης με μεταφορικη δεν υπαρχουν. Ειμαι Αθηνα και ηρθε απο Θεσσαλονικη πολυ καλα αμπαλαρισμενο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/1/2021 στις 7:54 ΜΜ, ion70 είπε

To Ocean φιλε ειναι αβυθιστο ! Δεν ξερω για ποσο καιρο θα εχω αυτο το προνομιο αλλα ειναι οκ για μεση. Και στο γραφει καποιος που ειναι και ψηλος και 40 κιλα πανω απο σενα. Το cashmere και το Ocean ηταν αυτα που ξεχωρισα. Το πρωτο δεν βουλιαζε παρα ελαχιστα. Το δευτερο ηταν ακομα πιο σταθερο. Επειδη εχω και γω θεμα με μεση , δεν με ενοχλει καθολου. 

Κι εγώ που έχω κάνει χειρουργείο στη μέση κάτι ανάλογο έψαχνα μέχρι που διαπίστωσα πως η βύθιση με την στήριξη είναι δύο άσχετα πράγματα.Μπορεί να νιώθεις κάτι πιο μαλακό και όμως να σε στηρίζει εξίσου .

Επεξ/σία από YannisPet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, YannisPet είπε

Κι εγώ που έχω κάνει χειρουργείο στη μέση κάτι ανάλογο έψαχνα μέχρι που διαπίστωσα πως η βύθιση με την στήριξη είναι δύο άσχετα πράγματα.Το στρώμα που πήρα έχει μέτρια και σκληρότερη πλευρά και τελικά η μέτρια παρά την μεγαλύτερη βύθιση στηρίζει το σώμα τέλεια. Είναι ευτυχισμένη και η γυναίκα!

To στρωμα με το αφρολεξ που γραφεις παραπανω εννοεις ? μακαρι να βρηκες οτι σε βολευε. Το ζητουμενο σε ολα τα στρωματα ειναι τελικα ποσο καιρο θα κρατησουν την αρχικη τους μορφη πριν αρχισει η φθορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/1/2021 στις 12:19 ΠΜ, ion70 είπε

To στρωμα με το αφρολεξ που γραφεις παραπανω εννοεις ? μακαρι να βρηκες οτι σε βολευε. Το ζητουμενο σε ολα τα στρωματα ειναι τελικα ποσο καιρο θα κρατησουν την αρχικη τους μορφη πριν αρχισει η φθορα.

Σωστά το θέτεις οπότε σου παραθέτω κείμενο από άρθρο, ¨"είναι απαραίτητο να δοθεί προσοχή στην πυκνότητα του αφρού μνήμης, στην ακαμψία του ίδιου του στρώματος και στην ποιότητα του καλύμματος. Η πυκνότητα των μνημών υπολογίζεται από 30 kg / m3 έως 90 kg / m3. Με την αύξηση της πυκνότητας πλήρωσης, η ποιότητα του στρώματος γίνεται καλύτερη, η διάρκεια ζωής είναι μεγαλύτερη και η τιμή είναι υψηλότερη."  Σαφώς βέβαια δεν ταιριάζουν όλα σε όλους.

Επεξ/σία από YannisPet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, YannisPet είπε

Σωστά το θέτεις οπότε σου παραθέτω κείμενο από άρθρο, ¨"είναι απαραίτητο να δοθεί προσοχή στην πυκνότητα του αφρού μνήμης, στην ακαμψία του ίδιου του στρώματος και στην ποιότητα του καλύμματος. Η πυκνότητα των μνημών υπολογίζεται από 30 kg / m3 έως 90 kg / m3. Με την αύξηση της πυκνότητας πλήρωσης, η ποιότητα του στρώματος γίνεται καλύτερη, η διάρκεια ζωής είναι μεγαλύτερη και η τιμή είναι υψηλότερη." Αυτό που πήρα λοιπόν είναι 90kg / m3 και τα 10 χρόνια πλήρους γραπτής εγγύησης μου κάλυψαν την επιφύλαξη που είχα για αυτό. Επίσης το ότι έχει και σκληρή πλευρά που επίσης μου αρέσει ενώ παράλληλα αλλάζοντας την πλευρά του καλύμματος μπορώ να αλλάξω περαιτέρω την σκληρότητα μου διασφαλίζει πως έχω επιλογές. Δοκίμασα άπειρα στρώματα κάνοντας το τεστ να ξαπλώσω πλάι πανω στο χέρι μου. Σε αυτό 10+ λεπτά δεν μούδιασε.Να αναφέρω επιπλέον ότι λόγω της ευπάθειας καταλαβαίνω με 2-3 κινήσεις πάνω στο στρώμα πότε τσιμπάει η μέση. Ακόμη και στα ελατήρια των 1500 ευρώ "κατάφερα" να νιώσω ενόχληση, στο συγκεκριμένο όχι.Στα φθηνότερα τους ναι.Πέρασα πάνω από μισή ώρα επάνω του. Σαφώς βέβαια δεν ταιριάζουν όλα σε όλους.

Δε ξερω εγώ για την ώρα προσωπικά το θεωρό ρίσκο να πάω σε κάποιο χωρίς ελατήρια μόνο με αφρό η μόνο λάτεξ κτλ.θεωρώ σίγουρα επειδή έχω δοκιμάσει τα μαλακά και αυτά που έχουν αίσθημα της βύθισης αν και ανέκαθεν μου άρεσαν περισσότερο θα με προβληματίσουν γι αυτό θέλω να πάω σε ένα μέτριο προς σκληρό με ελατήρια που υπάρχει μια πιο ευρύτερη γνώση και τα γνωρίζουμε καλύτερα και αν εν προκειμένου έχει κάποια φθορά και υποχωρήσει δε νομίζω ότι θα είναι τέτοια που θα σε αναγκάσει να τρέχεις να βρεις κάτι άλλο σε σύντομο χρονικό διάστημα .Ασε που σε αυτές τις κατηγορίες τιμών και πάνω δε νομίζω η σκληρότητα που λέμε να είναι σαν να κοιμάσαι  πάνω σε σανίδα, ένα αγκάλιασμα του σώματος και μια υποχώρηση σίγουρα θα την έχουν. Και εσυ απ ότι είδα πιο πάνω στην αρχή έψαχνες απ τα Εντός κάποια στρώματα στα πρότυπα σκληρότητας που ψάχνω εγώ τώρα.Όπως λέει και ο φίλος από πάνω τα πάντα κρίνονται απ την αντοχή  στο χρόνο.εσύ σε πιο  τελικά κατέληξες  απ τη flexystrom? 

Επεξ/σία από Jamjam23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/1/2021 στις 9:13 ΠΜ, Jamjam23 είπε

Δε ξερω εγώ για την ώρα προσωπικά το θεωρό ρίσκο να πάω σε κάποιο χωρίς ελατήρια μόνο με αφρό η μόνο λάτεξ κτλ.θεωρώ σίγουρα επειδή έχω δοκιμάσει τα μαλακά και αυτά που έχουν αίσθημα της βύθισης αν και ανέκαθεν μου άρεσαν περισσότερο θα με προβληματίσουν γι αυτό θέλω να πάω σε ένα μέτριο προς σκληρό με ελατήρια που υπάρχει μια πιο ευρύτερη γνώση και τα γνωρίζουμε καλύτερα και αν εν προκειμένου έχει κάποια φθορά και υποχωρήσει δε νομίζω ότι θα είναι τέτοια που θα σε αναγκάσει να τρέχεις να βρεις κάτι άλλο σε σύντομο χρονικό διάστημα .Ασε που σε αυτές τις κατηγορίες τιμών και πάνω δε νομίζω η σκληρότητα που λέμε να είναι σαν να κοιμάσαι  πάνω σε σανίδα, ένα αγκάλιασμα του σώματος και μια υποχώρηση σίγουρα θα την έχουν. Και εσυ απ ότι είδα πιο πάνω στην αρχή έψαχνες απ τα Εντός κάποια στρώματα στα πρότυπα σκληρότητας που ψάχνω εγώ τώρα.Όπως λέει και ο φίλος από πάνω τα πάντα κρίνονται απ την αντοχή  στο χρόνο.εσύ σε πιο  τελικά κατέληξες  απ τη flexystrom? 

 

Στις 26/1/2021 στις 4:40 ΜΜ, YannisPet είπε

 

Κι εγώ λόγω ρίσκου τα απέφευγα και πήρα σβάρνα τα κλασικά. Για την τιμή των όπλων μετά την ξενέρα των εντός είπα να δω και αυτά που δεν είχα πάει και δοκιμάζοντας το μπήκα στη διαδικασία να διευρύνω τις επιλογές.Αν δεν κατέληγα εκεί θα έπαιρνα από κατάστημα στο νέο Κόσμο όπου έχει επιλογές σε διάφορες εταιρείες και βγάζει και δικά του στρώματα πλέον φασόν στη media τα οποία είναι καλά και σε καλή τιμή.

 

 

Επεξ/σία από YannisPet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβηκα μπάτζετ στα 500€ (160cmx200cm) (παλιότερα είχα γράψει εδώ για 200-250€)

Πήγα elite,ikea,entos,Matt&more,Candia, 

μέχρι τώρα είμαι ανάμεσα  στο Serta regency και στο royal crown divine , τα οποία τα έχει το entos .

Της Candia μου φάνηκαν όλα πανάκριβα χωρίς λόγο .

Από Elite ξεχώρισα το bliss το οποίο είναι καλό . Αν και  τα sealy είναι τρομερά στρώματα αλλά ξεφεύγουν σε χρήματα.

Το ΙΚΕΑ είχε 1-2 στα 500€ αλλά θεωρώ ότι είναι πιο ποιητικά  τα άλλα στρωματα άλλων εταιριών.

Έχει κανείς να μου προτείνει κανένα στρώμα  πριν προβώ στην αγορά ενα εκ των 2 του entos;  

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/1/2021 στις 10:15 ΜΜ, insomiaistas είπε

Ανέβηκα μπάτζετ στα 500€ (160cmx200cm) (παλιότερα είχα γράψει εδώ για 200-250€)

Πήγα elite,ikea,entos,Matt&more,Candia, 

μέχρι τώρα είμαι ανάμεσα  στο Serta regency και στο royal crown divine , τα οποία τα έχει το entos .

Της Candia μου φάνηκαν όλα πανάκριβα χωρίς λόγο .

Από Elite ξεχώρισα το bliss το οποίο είναι καλό . Αν και  τα sealy είναι τρομερά στρώματα αλλά ξεφεύγουν σε χρήματα.

Το ΙΚΕΑ είχε 1-2 στα 500€ αλλά θεωρώ ότι είναι πιο ποιητικά  τα άλλα στρωματα άλλων εταιριών.

Έχει κανείς να μου προτείνει κανένα στρώμα  πριν προβώ στην αγορά ενα εκ των 2 του entos;  

 

 

 

Σε ποια περιοχή είσαι? Αν μπορείς να πας μέχρι Νέο Κόσμο πιστεύω πως θα σου αρέσει η εξυπηρέτηση και οι επιλογές. Εμένα μου έδωσε και δικαίωμα αλλαγής αν δεν με κάλυπτε η αγορά μου. Τα sealy στο εξωτερικό πάντως δεν χαρακτηρίζονται τρομερά σε σημαντικό ποσοστό κριτικών. Τα serta τώρα , αν πας στην σελίδα τους δεν έχουν κανένα που να συμβαδίζει στα χαρακτηριστικά με αυτά του εντός. Έστειλα δύο φορές μέιλ στην Αμερική ρωτώντας αν είναι δικά τους και που κατασκευάζονται κάποια μοντέλα που έχει το εντός. Δεν έλαβα καμία απάντηση ποτέ! Κανε αν θες μία αναζήτηση για 5th avenue collection στρώμα που γράφει επάνω και αν βρεις οποιοδήποτε στοιχείο πες μου να το μάθω κι εγώ...

Επεξ/σία από YannisPet
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/1/2021 στις 12:19 ΠΜ, ion70 είπε

To στρωμα με το αφρολεξ που γραφεις παραπανω εννοεις ? μακαρι να βρηκες οτι σε βολευε. Το ζητουμενο σε ολα τα στρωματα ειναι τελικα ποσο καιρο θα κρατησουν την αρχικη τους μορφη πριν αρχισει η φθορα.

Τελικά δεν το πήρα. Ακύρωσα λόγω κακής διαχείρισης του πελάτη. Αν ταλαιπωρείσαι όταν πρόκειται να πληρώσεις δεν ήθελα να σκεφτώ σε περίπτωση προβλήματος τι αντιμετώπιση θα είχα.

Επεξ/σία από YannisPet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, YannisPet είπε

Σε ποια περιοχή είσαι? Αν μπορείς να πας μέχρι Νέο Κόσμο πιστεύω πως θα σου αρέσει η εξυπηρέτηση και οι επιλογές. Εμένα μου έδωσε και δικαίωμα αλλαγής αν δεν με κάλυπτε η αγορά μου. Τα sealy στο εξωτερικό πάντως δεν χαρακτηρίζονται τρομερά σε σημαντικό ποσοστό κριτικών. Τα serta τώρα , αν πας στην σελίδα τους δεν έχουν κανένα που να συμβαδίζει στα χαρακτηριστικά με αυτά του εντός. Έστειλα δύο φορές μέιλ στην Αμερική ρωτώντας αν είναι δικά τους και που κατασκευάζονται κάποια μοντέλα που έχει το εντός. Δεν έλαβα καμία απάντηση ποτέ! Κανε αν θες μία αναζήτηση για 5th avenue collection στρώμα που γράφει επάνω και αν βρεις οποιοδήποτε στοιχείο πες μου να το μάθω κι εγώ...

Για τα Serta ισχύει, δεν βρίσκω κανένα μοντέλο που έχουν στα entos στο ίντερνετ. Αν και το regency είναι τρομερό στρώμα με πολύ καλή τιμή.

Το sealy  energy μαρεσει επειδή έχει μαλακη υφή και για αυτό το προτιμώ από Serta . 

Όσο για το νέο κόσμο , μου πέφτει μακριά, έχεις στο νου σου κάποια εταιρεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, insomiaistas είπε

Για τα Serta ισχύει, δεν βρίσκω κανένα μοντέλο που έχουν στα entos στο ίντερνετ. Αν και το regency είναι τρομερό στρώμα με πολύ καλή τιμή.

Το sealy  energy μαρεσει επειδή έχει μαλακη υφή και για αυτό το προτιμώ από Serta . 

Όσο για το νέο κόσμο , μου πέφτει μακριά, έχεις στο νου σου κάποια εταιρεία;

Αν βρήκες αυτό που σου κάνει προχώρα. Δεν προτείνω κάποια εταιρεία, όπως έγραψα εκεί συνεργάζεται με πολλές και έχει βγάλει και δικά του με γνώμονα τα σχόλια των πελατών του τόσα χρόνια. Επίσης μου φάνηκε αξιόπιστος και το δικαίωμα αλλαγής που μου έδωσε πολύ σημαντικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...