Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, phanispal είπε

Τέλος καλό, όλα καλά (ας πούμε), αλλά κανονικά δε θα 'πρεπε να παραλάβεις.

Απλά τώρα σου έκατσε να το χρησιμοποιήσεις (αν το έκανες), αν δεν παραλάμβανες θα ήσουν χωρίς στρώμα για αυτό το διάστημα.

Επίσης αυτό είναι ένα πρόβλημα όταν προπληρώνεις κάτι, στο φέρνουν με λάθος τρόπο και δεν ξέρεις τι θα γίνει και πόσο θα ταλαιπωρηθείς αν δεν παραλάβεις, ενώ έχεις δώσει ήδη τα λεφτά.

καλυτερα που παρελαβα. Τι εννοω:

Θεωρω τοσο κουτοπονηρους τους συγκεκριμενους οδηγους που παιζει να μου εφερναν ξανα το ιδιο στρωμα με φορτηγακι πχ μια μερα μετα.

Το θετικο ειναι οτι η elite αντεδρασε αψογα. 

Θα γραψω και εντυπωσεις του sealy επομενες μερες. 

 

Επεξ/σία από CptBill
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 1/2/2021 στις 6:21 ΜΜ, _emperor είπε

καλησπερα, εχω ενα στρωμα apo neoset 12 χρονων (τοτε κοστισε κοντα 800-900 ευρω) και κοιταζα να παρω κατι νεο και πολυ καλυτερο. ειδα αρκετοι προτεινετε τα Candia NYX (1145 ευρω), και ΕliteStorm Sealy Lavish (1159.50) Sealy Majestic (1196.50) και Sealy Stellar (992.50) για διασταση 180Χ200...προφανως και πρεπει να δοκιμαστουν (εστω για 10-20 λεπτα στην εκθεση) αλλα καποιοι που τα εχετε αρκετο καιρο ειστε ευχαριστημενοι με την επιλογη? Λογω επαρχιας δεν ειναι ευκολο να πας Αθηνα να δεις ολες τις εταιριες ουτε να τα δοκιμασεις ολα...

 

Αγόρασα το Sealy Stellar ακριβώς στην ίδια διάσταση (μάλλον και ίδια τιμή) και το έχω από τον Νοέμβριο. Ευχαριστημένος από την αγορά μέχρι στιγμής. Δεν ξυπνάω με πόνους και νιώθω ότι με στηρίζει στη μέση, πράγμα που έψαχνα. Για τον λόγο αυτό δεν πήγα στο Majestic που είναι ελαφρά πιο αφράτο για μένα (βούλιαζα ελάχιστα περισσότερο που στην  μέση μου δεν το ήθελα) παρά ότι θεωρείται πιο πλούσιο.

Ο δίπλα δεν καταλαβαίνει τπτ αν κουνιέσαι το οποίο είχα βρει και σε review  στο εξωτερικό. Το βασικό για μένα είναι ότι συνεχίζω να το νιώθω να μου στηρίζει την μέση, το οποίο ήταν και ο λόγος που το προτίμησα.

Μπορείς να διαβάσεις την εμπειρία μου από το ψάξιμο σε παλαιότερο μου μήνυμα. Περιμένω ακόμα να το δω και καλοκαίρι γιατί στο εξωτερικό είχα διαβάσει κάποια αρνητικά σχόλια ότι ήταν ζεστό (το majestic έχει νομίζω κάποια cool  ύφανση). Η αλήθεια είναι ότι μου φαίνεται ζεστό αλλά θα κρίνω καλύτερα το καλοκαίρι. Γενικά σαν άνθρωπος ζεσταίνομαι στον ύπνο, δεν καίγομαι όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/2/2021 στις 4:15 ΜΜ, CptBill είπε

μια μικρη ιστορια που δεν κατεληξε καθολου καλα. Στην αναζητηση στρωματος στην επαρχιακη πολη του Βολου, κατεληξα στο sealy energy cushion firm. Ολα ωραια και καλα στην αντιπροσωπεια της elite στο Βολο, δοκιμαζοντας αρκετα, εαν με επαιρνε οικονομικα ισως επελεγα καποια απο τα hydrid της sealy αλλα τελικα εδωσα περιπου €700 ευρω για το sealy energy cushion firm, διαστασεων 160 Χ 200 που φαινοταν αριστο για τα λεφτα του. 

Εδω αρχιζει το πανηγυρι.

Η παραδοση εγινε τη Παρασκευη. 

Η παραδοση απο τους οδηγους της elite strom  εγινε πανω σε ενα επιβατικο ΙΧ οχημα οπου το ειχαν δεσει στην οροφη του οχηματος το , τονιζω παλι, διπλο στρωμα. 

Τι θα κανατε στη θεση μου? Ηδη εχει πεσει εμαιλ στα κεντρικα οπου τους αναφερω το τροπο παραδοσης και περιμενω αντιδραση απο την εταιρια.

Το στρωμα ακομα παραμενει στο προστατευτικο του  καλυμμα ακομα ενω απο τη κατω μερια οπου ειναι τα ελατηρια, η επιφανεια δεν ειναι επιπεδη αλλα κανει ενα μικρο βουναλακι (σαν υψωματακι) με μηκος πανω απο 1 μετρο. Δεν θα αναφερθω και στον ιμαντα που με τον οποιον ειχαν σφιξει το στρωμα με τον οροφη του οχηματος και θα μπορουσε να εχει κανει ζημια στα ελατηρια.

 

 

192.168.1.27.jpg

Το εργοστασιο της Elite strom ειναι στο Σχηματαρι Βοιωτιας. Η λογικη λεει οτι μεχρι την αντιπροσωπια του Βολου θα πηγαινε με εταιρικο φορτηγο. Τωρα , εαν δεν υπηρχαν αρκετες παραγγελιες για να βγει δρομολογιο μπορει να το εστελναν με πρακτορειο μεταφορικης. Αυτο που θελω να ρωτησω εγω ειναι οτι απο τη φωτο βλεπω λιγη εξοχη. Μενεις μεσα στο Βολο η' σε κανενα χωριο του Πηλιου ? η' σε καποιο χωριο εξω απο τη πολη ? Ρωτω γιατι μπορει ο τοπικος αντιπροσωπος να μην ειχε διαθεσιμο φορτηγο για την τοποθεσια σου. Οπως και να εχει , ο συγκεκριμενος τροπος παραδοσης δεν ειναι και ο ενδεδειγμενος και μπορει το στρωμα να εχει υποστει καταπονηση και καποια μορφη στρεβλωσης . Δεν μας ειπες ομως, τι συνεννοηση εκανες ? τι τροπο παραδοσης ? εμενα μου ηρθε προ 2 εβδομαδων στρωμα απο Θεσσαλονικη στην Αθηνα οπου ηταν σχεδον πακεταρισμενο με το ναυλον του σε χοντρο χαρτονι. Σουπερ συσκευασια που δεν φανταζομουν οτι θα το προσεξουν τοσο, μιας και ειχα αγχος με τοσο μεγαλη διαδρομη και με μεταφορικη.

5 λεπτά πριν, ion70 είπε

Το εργοστασιο της Elite strom ειναι στο Σχηματαρι Βοιωτιας. Η λογικη λεει οτι μεχρι την αντιπροσωπια του Βολου θα πηγαινε με εταιρικο φορτηγο. Τωρα , εαν δεν υπηρχαν αρκετες παραγγελιες για να βγει δρομολογιο μπορει να το εστελναν με πρακτορειο μεταφορικης. Αυτο που θελω να ρωτησω εγω ειναι οτι απο τη φωτο βλεπω λιγη εξοχη. Μενεις μεσα στο Βολο η' σε κανενα χωριο του Πηλιου ? η' σε καποιο χωριο εξω απο τη πολη ? Ρωτω γιατι μπορει ο τοπικος αντιπροσωπος να μην ειχε διαθεσιμο φορτηγο για την τοποθεσια σου. Οπως και να εχει , ο συγκεκριμενος τροπος παραδοσης δεν ειναι και ο ενδεδειγμενος και μπορει το στρωμα να εχει υποστει καταπονηση και καποια μορφη στρεβλωσης . Δεν μας ειπες ομως, τι συνεννοηση εκανες ? τι τροπο παραδοσης ? εμενα μου ηρθε προ 2 εβδομαδων στρωμα απο Θεσσαλονικη στην Αθηνα οπου ηταν σχεδον πακεταρισμενο με το ναυλον του σε χοντρο χαρτονι. Σουπερ συσκευασια που δεν φανταζομουν οτι θα το προσεξουν τοσο, μιας και ειχα αγχος με τοσο μεγαλη διαδρομη και με μεταφορικη.

Διαβασα την εξελιξη της ιστοριας σου αφου απαντησα στην αρχικη σου αναρτηση. Ευτυχως που λυθηκε το θεμα και φανηκαν ευελικτοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fmnstr είπε

Αγόρασα το Sealy Stellar ακριβώς στην ίδια διάσταση (μάλλον και ίδια τιμή) και το έχω από τον Νοέμβριο. Ευχαριστημένος από την αγορά μέχρι στιγμής. Δεν ξυπνάω με πόνους και νιώθω ότι με στηρίζει στη μέση, πράγμα που έψαχνα. Για τον λόγο αυτό δεν πήγα στο Majestic που είναι ελαφρά πιο αφράτο για μένα (βούλιαζα ελάχιστα περισσότερο που στην  μέση μου δεν το ήθελα) παρά ότι θεωρείται πιο πλούσιο.

Ο δίπλα δεν καταλαβαίνει τπτ αν κουνιέσαι το οποίο είχα βρει και σε review  στο εξωτερικό. Το βασικό για μένα είναι ότι συνεχίζω να το νιώθω να μου στηρίζει την μέση, το οποίο ήταν και ο λόγος που το προτίμησα.

Μπορείς να διαβάσεις την εμπειρία μου από το ψάξιμο σε παλαιότερο μου μήνυμα. Περιμένω ακόμα να το δω και καλοκαίρι γιατί στο εξωτερικό είχα διαβάσει κάποια αρνητικά σχόλια ότι ήταν ζεστό (το majestic έχει νομίζω κάποια cool  ύφανση). Η αλήθεια είναι ότι μου φαίνεται ζεστό αλλά θα κρίνω καλύτερα το καλοκαίρι. Γενικά σαν άνθρωπος ζεσταίνομαι στον ύπνο, δεν καίγομαι όμως.

Σε ευχαριστω για την πληροφορια, συνεπως προς το παρον ολα καλα απο την Elite Storm...Ελπιζω να μπορεσω καποια στιγμη να παω να τα δοκιμασω και απο κοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα δοκίμασα το ατλας στην κοκοματ. Παρα πολυ καλο, φοβερή αίσθηση λες και κοιμάσαι σε πούπουλα. Εγγύηση αν κάτσει 2cm στα 5 χρονια γινεται αντικατάσταση, μετα ειναι 25% έκπτωση για να πάρεις καινούριο. Το πρόβλημα μου είναι ότι μιλάμε για πάρα πολλά λεφτά για να πάρεις το ρίσκο και να βουλιάξει. Δεν  θα με πείραζε να τα δώσω αλλά ειναι ρίσκο πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι και γω στην αναζήτηση στρώματος, είμαι από μυτιληνη και δεν έχω επιλογή για να δω για στρωματα. Εδώ έχει media strom και δοκιμάσα το SILVER. Πολύ ωραίο στρώμα αλλα με προβλημάτισε ότι στο Skroutz έχει πολύ άσχημες κριτικές. Ψάχνω κάτι στα 1200 διαστάσεις 1.60*2. Για κρεβάτι θα πάρω καινούριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, johnyboy είπε

Πήγα δοκίμασα το ατλας στην κοκοματ. Παρα πολυ καλο, φοβερή αίσθηση λες και κοιμάσαι σε πούπουλα. Εγγύηση αν κάτσει 2cm στα 5 χρονια γινεται αντικατάσταση, μετα ειναι 25% έκπτωση για να πάρεις καινούριο. Το πρόβλημα μου είναι ότι μιλάμε για πάρα πολλά λεφτά για να πάρεις το ρίσκο και να βουλιάξει. Δεν  θα με πείραζε να τα δώσω αλλά ειναι ρίσκο πιστεύω.

Πόσο κάνει το atlas?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, chriskourou είπε

Πόσο κάνει το atlas?

180x200 3000 ευρω με το ανώστρωμα. Δεν  με πειράζει η τιμή αν ειναι για κάτι που όντως αξίζει και αντέχει στο χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, johnyboy είπε

180x200 3000 ευρω με το ανώστρωμα. Δεν  με πειράζει η τιμή αν ειναι για κάτι που όντως αξίζει και αντέχει στο χρόνο.

A είναι η προσφορά με τα τυχερά ζευγάρια. Το ανώστρωμα ιβίσκος, το έχω, είναι εξαιρετικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, chriskourou είπε

A είναι η προσφορά με τα τυχερά ζευγάρια. Το ανώστρωμα ιβίσκος, το έχω, είναι εξαιρετικό. 

Δεν μου ειπαν για καμιά προσφορά, αυτη ηταν η τιμή του. Στρώμα ατλας 2000 και ανωστρωμα ιβισκος 900. Ηταν φοβερο μπορώ να πω όση ώρα το δοκίμασα αλλα φοβάμαι μην κάτσει το στρώμα χωρίς ελατήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Δεν μου ειπαν για καμιά προσφορά, αυτη ηταν η τιμή του. Στρώμα ατλας 2000 και ανωστρωμα ιβισκος 900. Ηταν φοβερο μπορώ να πω όση ώρα το δοκίμασα αλλα φοβάμαι μην κάτσει το στρώμα χωρίς ελατήρια.

Ψιλοαπαράδεκτο αν προσπάθησαν να "στη φέρουν" έτσι

Screenshot.png

 

https://www.coco-mat.com/gr_el/2020/12/tyxera-zevgaria/

Επεξ/σία από chriskourou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, chriskourou είπε

Ψιλοαπαράδεκτο αν προσπάθησαν να "στη φέρουν" έτσι

Screenshot.png

 

https://www.coco-mat.com/gr_el/2020/12/tyxera-zevgaria/

Δεν ξέρω αν μου έκανε έκπτωση χωρίς να μου πει, πάντως δεν ανέφερε τίποτα. Επίσης δεν ξέρω αν εδώ Κύπρο ισχύει η προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα! Ψάχνω στρώμα. Είμαι ανάμεσα στο Privilege, το Divine ή το Mythos , όλα της Royal Crown, και το Regency της Serta. Επειδή δεν έχω ιδέα από στρώματα, μπορεί να βοηθήσει κάποιος; Πάντα είχα θέμα με την μέση μου και ειδικά μετά τη γέννα έγινε χειρότερο. Θέλω ένα στρώμα που θα προσφέρει ξεκούραστο ύπνο και που δε θα με επιβαρύνει. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...