Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/2/2021 στις 1:40 ΜΜ, johnyboy είπε

Δεν ξέρω αν μου έκανε έκπτωση χωρίς να μου πει, πάντως δεν ανέφερε τίποτα. Επίσης δεν ξέρω αν εδώ Κύπρο ισχύει η προσφορά.

Αγορα τον Δεκεμβριο, κατευθειαν απο το εργοστασιο της Ξανθης, με δωρεαν μεταφορικα για Θεσσαλονικη. 

Για διαστασεις 90*200, δυο μονα δηλαδη:

Ανωστρωμα Ιβισκος 90*200 1+1 δωρο,  406€

Μάλλινο Παπλωμα Κλεων 140*2 1+1 δωρο, 119€

Στρωμα Αιγεας 90*200 1+1 δωρο, 620€

Οποτε με 1000 € πηρα δυο στρωματα και δυο ανωστρωματα για να τα βαλω σε διπλο κρεβατι. 

Επεξ/σία από Tommygre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, Tommygre είπε

Αγορα τον Δεκεμβριο, κατευθειαν απο το εργοστασιο της Ξανθης, με δωρεαν μεταφορικα για Θεσσαλονικη. 

Για διαστασεις 90*200, δυο μονα δηλαδη:

Ανωστρωμα Ιβισκος 90*200 1+1 δωρο,  406€

Μάλλινο Παπλωμα Κλεων 140*2 1+1 δωρο, 119€

Στρωμα Αιγεας 90*200 1+1 δωρο, 620€

Οποτε με 1000 € πηρα δυο στρωματα και δυο ανωστρωματα για να τα βαλω σε διπλο κρεβατι. 

άρα δεν έκανε καθόλου έκπτωση και ουτε καν την ανέφερε. ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Tommygre είπε

Καταστημα Κυπρου= franchise= καπελο οσο θελει πανω στην τιμη χονδρικης. 

Ναι το σκέφτηκα αλλά έτσι χάνει αυτός όχι εγώ. Πως ξέρεις ομως ποιο ειναι fanchise και ποιο οχι?

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα mail στην κοκοματ και μου απάντησαν από την κοκοματ κυπρου οτι ειναι ξεχωριστή οντότητα και οι προσφορές δεν ισχύουν. 

Με 2κ διαφορά προτιμώ να τα πάρω απο ελλάδα πάντως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2021 στις 12:41 ΠΜ, Αντώνης Τ. είπε

Θα ήθελα να καταγράψω εδώ μια ιδέα που μου γεννήθηκε με αντίστοιχη υλοποίηση μιας και από θέμα στρώματος έχω γενικά ψιλοταλαιπωρηθεί. Το τελευταίο μου με αφρούς μνήμης, ελατηρια ξεχωριστά κτλ στην 6 ετία παραμαλάκωσε και κάθησε. (βεβαια ήταν η λύση στρώμα υπόστρωμα με ελατήρια και έχω καταλήξει ότι η τάβλα τελικά είναι αναντικατάστατη). 

Άλλα θέματα που είχα ήταν το να σηκώνουμε μπουκωμένος αν και σε δωμάτιο με καλή υγρασία, και υπερθέρμανση στον ύπνο με αποτέλεσμα να στριφογυρίζω σαν το αρνί το Πάσχα. 

Κατέληξα εν τέλει αντί για ακριβό στρώμα με εξωτικές τεχνολογίες και ακριβές πολυουρεθάνες σε μια λύση λίγο περίεργη για το καινούριο κρεβάτι. Το λες και ρίσκο.

Απλό στρώμα με bonnel ελατήρια και διπλό κετσέ σε κάθε πλευρά για ανθεκτικότητα (γιατί έχω καταλήξει ότι τα μεμονωμένα ελατήρια δεν είναι είναι τόσο ανθεκτικά σε βάθος χρόνου).

Για να μαλακωσω λίγο όμως την επιφάνεια κατέληξα σε ανώστρωμα με 5 ποντο λατεξ (με πιστοποίηση μεν, όχι 100% natural δε) και βαμβακερή βάτα από τη μια πλευρά και μάλλινη από την άλλη για καλύτερη διαχείριση θερμοκρασίας και μπας και γλυτώσω τα μπουκώματα αποφεύγοντας και τα χημικά από τις πανάκριβες και άχρηστες πολυουρεθάνες. 

Η λογική πίσω από την υλοποίηση αυτή είναι όταν κάτσει το ανώστρωμα να χρειαστεί μόνο η αντικατάσταση αυτού ή επισκευή του με πολύ λογικότερο κόστος από ένα καινούριο στρώμα. 

Μετά από 6 μέρες ύπνο οι εντυπώσεις: 

α. Ποιότητα ύπνου ανέβηκε κατακόρυφα όσον αφορά στο θέμα θερμοκρασίας, με αποτέλεσμα τη μείωση του στριφογυρίσματος.

β. Λόγω ανωστρώματος έχει μειωθεί στο ελάχιστο η επιρροή των κινήσεων από τη μια μεριά του στρώματος στην άλλη (το οποίο είναι ένα μεγάλο πλεονέκτημα των ξεχωριστών) ελατηρίων.

γ. μπουκώματα τέλος, όμως είναι αρχή ακόμη, πρέπει να δω σε βάθος χρόνου πώς θα βρουν το νέο περιβάλλον τα ακάρεα.

δ. Για άνεση παρότι δεν έχουμε το αίσθημα αγκαλιάς/βυθίσματος όπως σε ανατομικό με αφρούς, η αίσθηση που έχεις είναι ότι ξαπλώνεις σε μια μαλακή επιφάνεια μεν, πολύ υποστηρικτική δε.

δ. Στο θέμα μέσης είμαι σε φάση προσαρμογής με ανάμικτα συναισθήματα. Όποτε κοιμήθηκα μέχρι 6-7 ώρες ήταν εξαιρετικός ύπνος και σηκώθηκα πολύ ξεκούραστος. Πάνω από τις 7 ώρες σηκώθηκα με πιάσιμο. Ελπίζω με το πέρας της προσαρμογής να ισιώσω με τη λύση ορθοπεδικού+ανώστρωμα γιατί έως τώρα με τα ανατομικά στρώματα όλα καλά (μέχρι να αρχίζουν να κάθονται) αλλά δεν βοηθούσαν γενικά τη στάση σώματος (ελαφριά κύφωση)

Σόρυ για το σεντόνι, για όποιον είχε κουράγιο να το διαβάσει όλο (μάλλον έχει ταλαιπωρηθεί όπως εγώ), θα επανέλθω με εντυπώσεις για αυτήν την λύση με το πέρας ενός μηνός, τριών, έξι, έτους για να δούμε και ποιότητα ύπνου και αντοχή. 

σημείωση: 160*200, 500€.

Μήνας πέρασε οπότε ουσιαστικά έχουμε προσαρμογή.  

έχω να δηλώσω ότι από θέμα θερμικής άνεσης τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα διαχειρίσιμα.

Από θέμα μεταφοράς κίνησης σίγουρα δεν υπάρχει σύγκριση με τα ατομικά ελατήρια, καταλαβαίνεις ότι κάποιος κινείται αλλά λόγω ανωστρώματος υπάρχει απόσβεση και δεν ενοχλεί ουσιαστικά.

Για θέμα μέσης δεν άλλαξε κάτι από τις πρώτες εντυπώσεις. Ισιωνω, κοιμάμαι καλά. Πάνω από 7 ώρες ύπνο νιωθω πιασιματακι στη μέση δυστυχώς όμως κοιμάμαι τοσο πολύ σπάνια, οπότε δε ξέρω αν με μεγαλύτερη συχνότητα αν θα υπήρχε αντίστοιχη προσαρμογή στην κορμάρα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/3/2021 στις 7:27 ΠΜ, SilkyN είπε

Καλημέρα! Ψάχνω στρώμα. Είμαι ανάμεσα στο Privilege, το Divine ή το Mythos , όλα της Royal Crown, και το Regency της Serta. Επειδή δεν έχω ιδέα από στρώματα, μπορεί να βοηθήσει κάποιος; Πάντα είχα θέμα με την μέση μου και ειδικά μετά τη γέννα έγινε χειρότερο. Θέλω ένα στρώμα που θα προσφέρει ξεκούραστο ύπνο και που δε θα με επιβαρύνει. Ευχαριστώ!

Χωρίς να ξέρω τι ταιριάζει σε εσένα εγώ δοκιμάζοντας αυτά που λες ΟΛΑ τους σε συγκεκριμένες κινήσεις μου "τσίμπησαν" τη μέση. Για εμένα καλύτερο στη μέση ήταν το Mystique αλλά αυτό δεν θα ισχύει για όλους. Εσύ ψάχνεις πιο αφράτη αίσθηση συνεπώς ανάμεσα σε αυτά θα έκλεινα προς το Mythos αν και θα πρέπει να λάβεις υπόψη τα σεντόνια που θέλει το διπλό με 35 εκ. ύψος.

13 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Μήνας πέρασε οπότε ουσιαστικά έχουμε προσαρμογή.  

έχω να δηλώσω ότι από θέμα θερμικής άνεσης τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα διαχειρίσιμα.

Από θέμα μεταφοράς κίνησης σίγουρα δεν υπάρχει σύγκριση με τα ατομικά ελατήρια, καταλαβαίνεις ότι κάποιος κινείται αλλά λόγω ανωστρώματος υπάρχει απόσβεση και δεν ενοχλεί ουσιαστικά.

Για θέμα μέσης δεν άλλαξε κάτι από τις πρώτες εντυπώσεις. Ισιωνω, κοιμάμαι καλά. Πάνω από 7 ώρες ύπνο νιωθω πιασιματακι στη μέση δυστυχώς όμως κοιμάμαι τοσο πολύ σπάνια, οπότε δε ξέρω αν με μεγαλύτερη συχνότητα αν θα υπήρχε αντίστοιχη προσαρμογή στην κορμάρα μου.

Έχω κάνει εγχείρηση στη μέση και δεν έχω κανένα πονάκι ακόμα και με 10 ώρες ύπνου σε στρώμα με ανεξάρτητα 15ετίας. Δεν αμφισβητώ την εμπειρία σου αλλά η πεποίθηση ότι όλα συμπεριφέρονται όπως περιγράφεις είναι λάθος.

Επεξ/σία από YannisPet
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, YannisPet είπε

Χωρίς να ξέρω τι ταιριάζει σε εσένα εγώ δοκιμάζοντας αυτά που λες ΟΛΑ τους σε συγκεκριμένες κινήσεις μου "τσίμπησαν" τη μέση. Για εμένα καλύτερο στη μέση ήταν το Mystique αλλά αυτό δεν θα ισχύει για όλους. Εσύ ψάχνεις πιο αφράτη αίσθηση συνεπώς ανάμεσα σε αυτά θα έκλεινα προς το Mythos αν και θα πρέπει να λάβεις υπόψη τα σεντόνια που θέλει το διπλό με 35 εκ. ύψος.

Έχω κάνει εγχείρηση στη μέση και δεν έχω κανένα πονάκι ακόμα και με 10 ώρες ύπνου σε στρώμα με ανεξάρτητα 15ετίας. Δεν αμφισβητώ την εμπειρία σου αλλά η πεποίθηση ότι όλα συμπεριφέρονται όπως περιγράφεις είναι λάθος.

Δεν αντιλέγω φίλε μου, ακούω κ κρατάω αυτό που λες. Δυστυχώς δε μπορουμε να αλλάζουμε κ κάθε 2 χρόνια στρώμα για να έχω εμπειρία από πολλά στρώματα. Στο μαλακό ψιλοπονουσα, σε σκληρό ταραζομαι, στο μέτριο που είμαι τώρα είναι ανεκτά. Ο κανόνας είναι όμως ότι σε ό,τι στρώμα και να έχω κοιμηθει πάνω από 6-7 ώρες ύπνο ξυπνάω με πιάσιμο. Αυτό περιλαμβάνει κ ξενοδοχεία κτλ. Από την άλλη δυστυχώς η 5 λεπτή δοκιμή στα μαγαζιά δε μπορεί να είναι κριτήριο.

Αν το κάναμε σαν τους Αμερικανούς με 30 μέρες δικαίωμα επιστροφής θα δοκίμαζα ένα κάθε μήνα έως ότου βρω το ιερό δισκοπότηρο.

Δυστυχώς με 1000ρικα για καλά στρώματα, πενταετία και αν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Δεν αντιλέγω φίλε μου, ακούω κ κρατάω αυτό που λες. Δυστυχώς δε μπορουμε να αλλάζουμε κ κάθε 2 χρόνια στρώμα για να έχω εμπειρία από πολλά στρώματα. Στο μαλακό ψιλοπονουσα, σε σκληρό ταραζομαι, στο μέτριο που είμαι τώρα είναι ανεκτά. Ο κανόνας είναι όμως ότι σε ό,τι στρώμα και να έχω κοιμηθει πάνω από 6-7 ώρες ύπνο ξυπνάω με πιάσιμο. Αυτό περιλαμβάνει κ ξενοδοχεία κτλ. Από την άλλη δυστυχώς η 5 λεπτή δοκιμή στα μαγαζιά δε μπορεί να είναι κριτήριο.

Αν το κάναμε σαν τους Αμερικανούς με 30 μέρες δικαίωμα επιστροφής θα δοκίμαζα ένα κάθε μήνα έως ότου βρω το ιερό δισκοπότηρο.

Δυστυχώς με 1000ρικα για καλά στρώματα, πενταετία και αν.

Σωστά το λες και έγραψα σε παλαιότερο ποστ πως διστάζω να αλλάξω το δικό μου με τους παθόντες από τα σούπερ ντούπερ διαφημισμένα και ακριβά. Κάπου στη μέση όμως υπάρχει η επιθυμητή επιλογή. Ελπίζω σύντομα να δώσω εντυπώσεις από το καινούριο κι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, johnyboy είπε

Έστειλα mail στην κοκοματ και μου απάντησαν από την κοκοματ κυπρου οτι ειναι ξεχωριστή οντότητα και οι προσφορές δεν ισχύουν. 

Με 2κ διαφορά προτιμώ να τα πάρω απο ελλάδα πάντως....

Πάντως επειδή διάβαζα τα προχθεσινά σχόλια, στη σελίδα της cocomat δείχνει πως η Κύπρος έχει stores (δηλαδή κανονικά καταστήματα) και όχι μεσάζον κατάστημα. 

Εννοείται πως θα τα πάρεις από εκεί που τα βρίσκεις πιο φτηνά και 300 ευρώ να ήταν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, chriskourou είπε

Πάντως επειδή διάβαζα τα προχθεσινά σχόλια, στη σελίδα της cocomat δείχνει πως η Κύπρος έχει stores (δηλαδή κανονικά καταστήματα) και όχι μεσάζον κατάστημα. 

Εννοείται πως θα τα πάρεις από εκεί που τα βρίσκεις πιο φτηνά και 300 ευρώ να ήταν. 

έστειλα μεηλ απο περιέργεια και μου απάντησε κυπραίος ότι το κατάστημα στην κυπρο είναι ξεχωριστή οντότητα και οι προσφορές δεν ισχύουν. Πολύ ήθελα να του πω ότι με 3κ που ήθελε για ένα πάω θεσσαλονίκη και αγοράζω 3....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spiritclay είπε

παιδια ξερετε ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να καθαριστει ενα στρωμα απο κιτρινιλες?

κιτρινίλες από τι? Ιδρώτα? Ούρα? Αρειανό?

Αν το γκουγκλάρεις θα βρεις όλους τους πιθανούς τρόπους καθαρισμού ανάλογα το είδος του λεκέ. Η αποτελεσματικότητα ποικίλει ανάλογα το είδος και πόσο φρέσκος είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gslenis είπε

Καλησπερα

Για στρωμα γυρω στα 200 ευρω, τι προτεινετε; Θα προτιμουσα κατι προς σκληρο.

Ευχαριστω.

https://www.entos.gr/el/stromata/stromata-ypnou/unique-90x200-detail

https://eco-mat.gr/product/coral23/

Επεξ/σία από YannisPet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...